Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#701333 Να κάνω μια ερώτηση, γιατί η ασφαλιστική να θέλει να κρατήσει τον παλιό προφυλακτήρα?
Αυτόν τον είχα πληρώσει εγώ, έχουν αυτό το δικαίωμα?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#701335 To συμβόλαιό σου τι λέει;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#701336 Ναι!
Η θα τον αλλάξεις ή θα τον επισκευάσεις...
Το κάνουν για να μη πουλήσεις το ανταλλακτικό.
Κάποιες φορές μπορεί να το κρατήσεις και να σου αφαιρέσουν την αξία του ως σώστρα...
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#701371
drdino έγραψε:To συμβόλαιό σου τι λέει;

Στις καλύψεις?
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#701854 Η εγχείρηση πέτυχε
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Kostasfr
#702705 Καλησπέρα ομάδα , θέλω να αλλάξω στο leon μου λάστιχα (225/40/18) και μέχρι στιγμής κλίνω προς τα goodyear supersport. Ποια είναι η γνώμη σας;
(Αυτό που θέλω είναι ένα λάστιχο το οποίο να έχει καλά κρατήματα και να μου βγάλει την επόμενη 3ετια. Από χιλιόμετρα κάνω περίπου 10k με 12k το χρόνο, τα περισσότερα στην πόλη).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702706 http://www.xoimes.gr/elastiko/pirelli/p ... 188/116391
Με ούτε 400€, παίρνεις απίστευτο λάστιχο. Τα έχω τώρα 4 χρόνια σχεδόν και είναι ακόμη εξαιρετικά.
Για τα Goodyear Supersport δεν έχω γνώμη, φαίνεται να είναι πιο σπορ ακόμη, κρίνοντας από τους δείκτες.
http://www.xoimes.gr/elastiko/goodyear/ ... 637/116916
Η τιμή του δεν είναι επίσης καθόλου κακή, αν και με τα Pzero γλιτώνεις και 40€.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#702723
Kostasfr έγραψε:Καλησπέρα ομάδα , θέλω να αλλάξω στο leon μου λάστιχα (225/40/18) και μέχρι στιγμής κλίνω προς τα goodyear supersport. Ποια είναι η γνώμη σας;
(Αυτό που θέλω είναι ένα λάστιχο το οποίο να έχει καλά κρατήματα και να μου βγάλει την επόμενη 3ετια. Από χιλιόμετρα κάνω περίπου 10k με 12k το χρόνο, τα περισσότερα στην πόλη).


Αφού τα περισσότερα είναι μέσα στην πόλη, αυτομάτως ξεχνάς τα Goodyear SS.
Στην κατηγορία υπάρχουν 4-5 κορυφαία ελαστικά τα οποία έχουν κάποιες ποιοτικές μικροδιαφορές, όσον αφορά το που απευθύνονται, όχι κατασκευαστικά ποιοτικές διαφορές δηλαδή.

Μιας και ανέφερες Goodyear, υπάρχει το καινούριο Eagle F1 Assymetric 5 το οποίο το οδήγησα στο νέο hybrid Leon 204ps και είναι φανταστικό. Με εξαιρετική προστασία ζάντας.

Υπάρχει το Pirelli P Zero που είναι ένα ελαστικό περίπου σαν το Bridgestone S001, δηλαδή θέλει κάποιο ζέσταμα αλλά μετά αντέχει στο "ξύλο". Το κακό με τα Pirelli είναι ότι μετά τα 20Κ χλμ και τα 2 χρόνια, έχουν σχεδόν κατακόρυφη πτώση απόδοσης. Εξαιρετικά για αμιγώς σπορ χρήση λοιπόν, αλλά μόνο αν σκοπεύεις να κάνεις πιο συχνές αλλαγές.

Υπάρχουν τα γερμανικά Continental PremiumContact 6, που στα τεστ έχει βγει το πιο σπορ ελαστικό στην κατηγόρια αυτή. Με αυτά έχεις το πιο σκληρό πλαϊνό και άρα το καλύτερο τιμόνι, αλλά χάνεις σε άνεση. Εκ των κορυφαίων είναι το λιγότερο άνετο. Επίσης δεν έχει καθόλου προστασία ζάντας.

Και τέλος υπάρχουν τα γαλλικά Michelin Pilot Sport 4. Ο καλύτερος all-arounder στην κατηγορία. Ίσως το πιο ακριβό, αλλά και το πιο πλήρες ελαστικό. Δεν έχει πουθενά ελάττωμα μιας και σε συγκριτικούς τομείς αν δεν είναι στην 1η & 2η θέση, είναι πολύ ψηλά και πάλι. Το καλό με τα Michelin είναι η απόδοσή τους μέχρι να πεθάνουν σε 3, 4 ή 5 χρόνια.

Θα ήμουν ανάμεσα στο Goodyear Eagle F1 Assymetric 5 και στο Michelin Pilot Sport 4. Όποιο και αν βάλεις, θα το 1000ευχαριστηθείς.
Τελευταία επεξεργασία από Giuseppe Busso και 15 Απρ 2021, 18:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Kostasfr
#702731 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, με βοήθησες αρκετά!!
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#702737
Kostasfr έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, με βοήθησες αρκετά!!

Φοράω το pirelli pz4 στην διάσταση σου, το έχω 15 μήνες και έχω κάνει 26.000km, πολύ καλό ελαστικό, όταν ζεσταθεί κρατάει πολύ καλά. Στην επόμενη αλλαγή σκέφτομαι να πάω προς Γαλλία μεριά michelin ps4.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#703145
thanasisr16 έγραψε:
Kostasfr έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, με βοήθησες αρκετά!!

Φοράω το pirelli pz4 στην διάσταση σου, το έχω 15 μήνες και έχω κάνει 26.000km, πολύ καλό ελαστικό, όταν ζεσταθεί κρατάει πολύ καλά. Στην επόμενη αλλαγή σκέφτομαι να πάω προς Γαλλία μεριά michelin ps4.


Πήγαινε αν θες, αλλά το Pirelli είναι καλύτερο όταν ζεσταθεί. Κι αυτά που λέει ο Busso δεν στέκουν, το ίδιο κρατάνε όλα αυτά τα λάστιχα.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#706866 Και από το πουθενά θα βάλω πρόγραμμα στο Λεόν και μάλιστα δωρεάν από μια κλήρωση που κέρδισε η κοπέλα μου που είχε κάνει σχόλιο το αμάξι μου για πλάκα. :metalo: Σάββατο έκλεισα ραντεβού και θα πάω να το βάλω, έχω 69.500km. Αυτά είναι καλό να γίνονται γιατί ήμουν διστακτικός για το αν θα βάλω ή όχι πρόγραμμα
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#707012 Από ποια εταιρία??
Όλοι έτσι ξεκινάνε με ένα προγραμματακι και μετα γίνεται εθισμός!!

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#707038
Focusman91 έγραψε:Από ποια εταιρία??
Όλοι έτσι ξεκινάνε με ένα προγραμματακι και μετα γίνεται εθισμός!!

< Note 8 >

Είναι καινούργια εταιρία, raceroms λέγεται, έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια. Θα το ρυθμίσω για 95αρα βενζίνη και θα βάζω τουλάχιστον 98 όπως κάνω και τώρα