Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#381941 Καλώς η κακως στο Lidl παει πολυς κοσμος.

Το αρχικό όφελος ήταν οι πολύ καλές τιμές κυρίως σε χαρτικά απορρυπαντικά κ.λ.π. παρεμφερή.
Από φαγώσιμα στην αρχη ηταν αγνωστε μαρκες εξωτερικου.

Προοδευτικά όμως εφερε αρκετες ελληνικές "μαρκες" μικρών παραγωγων το οποιο δεν το κανει ντεφακτο ως "δευτερες"
Πχ Καρδις οπου από ότι μου λενε είναι "παιδι" της Select εκ Σινδου, τη Γαλπο αλλα και άλλες ακομα και οινοποιητικές εταιρείες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#381945
GTS έγραψε:Τσιπουρα από Ελληνικο ιχθυοτροφειο τι προσοχη να θελει?

Το μπερδεμα είναι γιατι λες ότι τρως καλα ενώ αγοράζεις αλλαντικα και επεξεργασμένα τροφιμα (που είναι αντιφαση), βεβαια εννοεις ότι υπαρχουν αλλαντικα καλης και μετριας ποιοτητας. Αυτό που λεω είναι ότι δεν αγοράζεις καθολου επεξεργασμένα τροφιμα και κατ'επεκταση δεν ξοδευεις πολλα.

Κι εγώ αγοράζω και τσιπούρα και πέστροφα ιχθυοτροφείου, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θέλουν προσοχή. Γενικώς, δεν ταϊζονται με τα καλύτερα, γι' αυτό προσοχή.
Όσο για τα αλλαντικά, δεν είπα πως τρώω καθημερινά, είπα πως προσπαθώ να τρώω το καλύτερο. Προφανώς, αν είχα χρόνο να μαγειρεύω, θα επέλεγα ψητό φιλέτο κοτόπουλο, ακόμη και για το τοστάκι μου, αλλά δεν γίνεται κάτι τέτοιο.
Και επίσης, ποτέ δεν ισχυρίστηκα πως τρώω μόνον τα καλύτερα, φυσικά κάνω κι εγώ τις ατασθαλίες μου (πχ τα δημητριακά που τρώω το πρωί με το γιαουρτάκι μου γνωρίζω πως έχουν πάρα πολλή ζάχαρη, αλλά δεν έχω βρει κάποια καλή εναλλακτική).
Η κουβέντα έγινε για τα πολύ φθηνά τρόφιμα που βρίσκεις σε όλα τα σουπερμάρκετ. Εγώ είπα πως αυτά καλό είναι να τα αποφεύγουμε, αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα προφανώς.
:s_yes
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#381947
Anonymous Founder έγραψε: (πχ τα δημητριακά που τρώω το πρωί με το γιαουρτάκι μου γνωρίζω πως έχουν πάρα πολλή ζάχαρη, αλλά δεν έχω βρει κάποια καλή εναλλακτική).


Βρώμη σκέτη από το προηγούμενο βράδυ με λίγο νερό στο ψυγείο (το ρουφάει όλο) κόβεις μέσα κι ένα φρούτο, ρίχνεις το γιαούρτι, αν το θες πιο γλυκό και καμία σταφίδα (η goji berries ξερωγω) και είσαι έτοιμος.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#381948 Γενικα ειναι πολυ προσεχτικα τα ιχθυοτροφεια απ οτι μαθαινω.

Μια τσιπουρα απο ιχθυοτροφεια ομως ειναι διαφορετικη απο μια αλλη τσιπουρα απο το ιδιο ιχθυοτροφειο.

Υπαρχουν κλασεις ας το πουμε ετσι και αντιστοιχα εχουν την ιδια τιμη.

Επισης υπαρχουν ψαρια που δεν τηρουν τις προδιαγραφες που θελει ο καλος πελατης και συνηθως καταληγουν σαν προσφορες σε σουπερ μαρκετ. Το κακη προδιαγραφη δεν σημαινει οτι ειναι σαπια αλλα οτι μπορει απλα να εχει μια απλη σκελετικη παραμορφωση.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#381952 Έτσι και αλλιώς ότι τρώμε πλέον ειναι γενετικά τροποποιημένο...
Το τυρί του τοστ ή ακόμα ακόμα και το ψωμάκι του τοστ δεν εχει συντηρητικά?
Το μοσχάρι ή το κοτόπουλο που παίρνουμε από το χασάπη δεν είναι γεμάτο φάρμακα? Η τσιπούρα που προαναφέρθηκε έχει καμμία σχέση με την πελαγίσια?
Οι ντομάτες της λαικής έχουν καμμιά σχέση με την ντομάτα που φτιάχνει η γιαγιά στο χωριο?
Βασικά δεν ξέρεις από που να προφυλαχθεις , υποτίθεται ότι το πιο ακριβό ειναι και πιο ποιοτικό αλλά δεν ειναι και θέσφατο..
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#381956
fokion έγραψε:Καλώς η κακως στο Lidl παει πολυς κοσμος.

Το αρχικό όφελος ήταν οι πολύ καλές τιμές κυρίως σε χαρτικά απορρυπαντικά κ.λ.π. παρεμφερή.
Από φαγώσιμα στην αρχη ηταν αγνωστε μαρκες εξωτερικου.

Προοδευτικά όμως εφερε αρκετες ελληνικές "μαρκες" μικρών παραγωγων το οποιο δεν το κανει ντεφακτο ως "δευτερες"
Πχ Καρδις οπου από ότι μου λενε είναι "παιδι" της Select εκ Σινδου, τη Γαλπο αλλα και άλλες ακομα και οινοποιητικές εταιρείες.


Τα Cardis είναι προϊόντα της Ιωνικής Σφολιάτας στην Νεωχορούδα Θεσ/νικης, το γνωρίαζω γιατί έχουν 2 δικές μου μηχανές και έχω περάσει αρκετές ημέρες εκεί μέσα, όπως και τα αλλαντικά της IΙωνικής Σφολιάτας είναι της Creta Farm, όταν ερχόταν η νταλίκα ψυγείο με τα τυριά έμπαινε μέσα η χημικός με το θερμόμετρο στο χέρι και αν είχε απόκλιση 1ο από την κανονική θερμοκρασία δεν παραλάμβανε, το έχω δεί με τα μάτια μου.

Οι ψυκτικές της εγκαταστάσεις είναι περισσότερες από 3.000 μ2, το ψυγείο σόκ ( -30c ) είναι πάνω από 500μ2 με μεγάλα τούνελ ψύξης, Cardis = ποιότητα γιατί το γνωρίζω, και οι σφολιάτες / πίττες της Bofrost είναι της Ιωνικής.

Πληροφοριακά η Select είναι του ομίλου της Goodys η οποία είναι και μέτοχος στην Ιωνική Σφολιάτα, το μεγάλο αφεντικό εκεί στην Ιωνική είναι ο Γ.Πορτοκαλίδης, ήταν και τα εδέλφια του μέσα ο Γιάννης και ο Κώστας αλλά αποχώρησαν για δικούς τους λόγους και έφτιαξαν δικό τους εργοστάσια καταψυγμένων σφολιατοειδών.

http://www.ioniki.com/gr/about.php?id=769&l=4

Το καλύτερο φύλλο για πίτες στο σπίτι είναι το Ζαγορίσιο του Χαβέλα, καλός φίλος και πελάτης με 2 μηχανές μου.

https://www.zagorisio-filo.gr/

https://www.zagorisio-filo.gr/

Oι πιο έτοιμες νόστιμες πίττες και χωρίς την λαδούρα που έχουν οι περισσότερες, είναι του Σαρόγλου, και αυτός πελάτης με 1 μηχανή.

http://www.saroglou.gr/
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#381959
21 quadra έγραψε:Το καλύτερο φύλλο για πίτες στο σπίτι είναι το Ζαγορίσιο του Χαβέλα, καλός φίλος και πελάτης με 2 μηχανές μου.

https://www.zagorisio-filo.gr/

https://www.zagorisio-filo.gr/

Σωστός!
Κάτι Alfa, Κανακη κτλ. είναι για κλάματα μπροστά σε αυτό ΤΟ φύλλο.
Θεία μου που άνοιγε φύλλο με τα χέρια, άλλαξε σε αυτό και κανείς δεν καταλαβαίνει ότι είναι έτοιμο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#381965
Red Garland έγραψε:
21 quadra έγραψε:Το καλύτερο φύλλο για πίτες στο σπίτι είναι το Ζαγορίσιο του Χαβέλα, καλός φίλος και πελάτης με 2 μηχανές μου.

https://www.zagorisio-filo.gr/

https://www.zagorisio-filo.gr/

Σωστός!
Κάτι Alfa, Κανακη κτλ. είναι για κλάματα μπροστά σε αυτό ΤΟ φύλλο.
Θεία μου που άνοιγε φύλλο με τα χέρια, άλλαξε σε αυτό και κανείς δεν καταλαβαίνει ότι είναι έτοιμο. :lol:


Έχω την τύχη η γυναίκα μου να είναι ρέκτης στις πίττες και να φτιάχνει καταπληκτικές, έχοντας μπεί στο σπίτι όλα τα προϊόντα από σχεδόν όλους όσους φτιάχνουν αυτά τα είδη λόγω των μηχανών που τους έχω φτιάξει τα έχουμε περάσει από κόσκινο που λένε και τα ξεχωρίσαμε.

Ο Θανάσης ο Χαβέλας είναι σοι φύλλο μοναδικός, να σκεφτείς ότι υπάρχει Έλληνας κατασκευαστής μηχανών φύλλου που εξάγει μηχανές σε Αγγλία, Σουηδία, Γαλλία μέχρι και Ιαπωνία και πηγαίνει ο Θανάσης όταν στήνονται οι μηχανές και τους δείχνει πως να φτιάχνουν το φύλλο, είναι εξπέρ στο είδος.

Ειδικά του Σαρόγλου μια εποχή είχε προσπαθήσει ο Κανάκης να τον αγοράσει παραδεχόμενος ότι αυτοί φτιάχνουν χώμα μπροστά στις πίττες του Νίκου του Σαρόγλου αλλά δεν δέχθηκε, είχε τότε όνειρο να πάει στην πατρίδα του στην Δράμα να στήσει το εργοστάσιο του αλλά η κρίση τον φρενάρισε, οι συνταγές του είναι της αδελφή του η οποία είχε και το μεράκι και ήταν τότε που πήγαινα εγώ ήτνα κάθε μέρα ο κέρβερος μέσα στην παραγωγή, ειδικά αυτή η βιοτεχνία στήθηκε από μεράκι και μόνο και συνεχίζει με το ίδιο πάθος.
Τελευταία επεξεργασία από 21 quadra και 03 Απρ 2017, 12:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#381966 Συνταγή για να φτιαχνουμε σπιτικά αλλαντικά, γαλοπούλα, χοιρινό κλπ, να βάλω ή όχι ακόμα; :shifty: :shifty: :s_roses
Άβαταρ μέλους
By dimik
#381969
mjacob έγραψε:Συνταγή για να φτιαχνουμε σπιτικά αλλαντικά, γαλοπούλα, χοιρινό κλπ, να βάλω ή όχι ακόμα; :shifty: :shifty: :s_roses



Ακόμα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#381993
mjacob έγραψε:Συνταγή για να φτιαχνουμε σπιτικά αλλαντικά, γαλοπούλα, χοιρινό κλπ, να βάλω ή όχι ακόμα; :shifty: :shifty: :s_roses

Μου έστειλε τις προάλλες ο g παστές 18ούρες σε λαρδί..Θες να σου δώσω;
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#382024 1/ Προφανώς και εγω αναφερόμουν σε νωπά (συσκευασμένα) φιλέτα κοτόπουλου και γαλοπούλας.
2/ Για το Ζαγορίσιο, τα ΄χουμε ξαναγράψει και επιβεβαιώσει στο τοπικό με τις "Συνταγές...", ως το καλύτερο με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.
Και είχα τονίσει πρώτος πως ειδικά σε φύλλο, το χειρότερο (καθόσον θεωρείται επώνυμο και είναι και ακριβό) είναι του Κανάκη, όπως και τα περισσότερα σφολιατοειδή και οι ζύμες του.
3/Η Alfa είναι η μόνη που μπορεί να σταθεί, προηγείται δε και της Χρυσής Ζύμης στο πλείστο των προιόντων της .
4/ Σαρόγλου επίσης εξαιρετικός στα σφολιατοειδή του, αλλά .... φαρμάκι στις τιμές! :dizzy:

Γενικά : Καθένας είναι ελεύθερος να αποφασίζει πως θα διαχειριστεί τα χρήματά του, που ισχύει προφανώς και στα τρόφιμα. Και επειδή δεν έχουμε τη δυνατότητα να τα σκανάρουμε την "εργαστηριακή" ποιότητά τους, θεωρώ ως αναφερόμαστε σε όποιο εκ των προϊόντων και το προτείνουμε ανάλογα, με μοναδικό γνώμονα τη γεύση σε συνάρτηση και με τη τιμή τους και όχι τις (ενδεχομένως βάσιμες) υποψίες έχουμε για το πόσο "ασφαλή" είναι.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#382038
gianik έγραψε:Μου έστειλε τις προάλλες ο g παστές 18ούρες σε λαρδί..Θες να σου δώσω;

Βιολογικής εκτροφής, ή από αυτές που ζουν στο μπαλκόνι του;
Άβαταρ μέλους
By otso
#382039 ξεκινα απο το πως σφαζουμε το γουρουνι