Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#329574 Στο χωριό μου, πάνω από τις μισές οικογένειες ασχολούνται με κύριο επάγγελμα τη μελισσοκομία. Και έχουμε και το μεγαλύτερο συνεταιρισμό στην Ελλάδα. Μέλι "ΣΙΘΩΝ".
Δεν υπάρχει "καλύτερο". Είναι τι αρέσει στον καθένα. Το πιο θρεπτικό είναι από καστανιά(αλλά είναι πικρό), και το σουσουρίσιο. Πριν 2 χρόνια βγάλανε καθαρή σουσούρα(είναι αυτό το μωβ λουλουδάκι στα βουνά). Δεν είναι τόσο γλυκό. Σου αφήνει και την πικράδα της καραμέλας στο τέλος. Παγώνει σαν το βούτυρο. Χρειάζεται πάνω από 40 βαθμούς για να γίνει ρευστό.
Το 3κιλο έχει μια μέση λιανική στα 20€ από παραγωγό. Και ο τενεκές(27 κιλά) από 110 έως 150 ανάλογα το μέλι. Προφανώς και δεν μπορώ να φάω μέλι από S/M. Του Μασούτη και του macro ήταν για πολλά χρόνια pl από τον συνεταιρισμό μας.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#329575
RXristos έγραψε:
mjacob έγραψε:Το αν ειναι ανθέων , έλατου, αγριάδας κλπ επηρεάζει κατι άλλο απο το άρωμα;


Χρώμα, ρευστότητα... Το ότι είναι πιο ανοιχτόχρωμο και ρευστό δεν το κάνει κακό μέλι...
Επίσης το ότι ένα μέλι δεν κρυσταλλώνει δεν σημαίνει ότι είναι νοθευμένο. Το μέλι ελάτης δεν κρυσταλλώνει ποτέ ενώ το πευκόμελο θα κρυσταλλώσει μετά από 20 μήνες περίπου. Άλλα μέλια θα κρυσταλλώσουν μετά από 1 μήνα...

:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By markvag
#329632
kyr80 έγραψε:Του Μασούτη και του macro ήταν για πολλά χρόνια pl από τον συνεταιρισμό μας.


Του Μασούτη ακόμα είναι νομίζω... Τουλάχιστον ήταν πριν 1-2 χρόνια που είχα τσεκάρει τελευταία φορά...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#329637
kyr80 έγραψε:Το πιο θρεπτικό είναι από καστανιά(αλλά είναι πικρό), και το σουσουρίσιο. Πριν 2 χρόνια βγάλανε καθαρή σουσούρα(είναι αυτό το μωβ λουλουδάκι στα βουνά).



Εικόνα

Εικόνα

:metalo: :metalo: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#329646 Από χαλκιδικιώτη παραγωγό αγοράζω μέλι. Συνήθως πεύκο ή ανθόμελο 20 ευρώ το 3κιλο.
Ευχαριστημένος και όπως και ο Kyr λέει αν τύχει να φάω από sm καμία σχέση.

Μια φορά σε πρωϊνό σε swisshotel στη Δρέσδη δοκίμασα μέλι και έτρεχε σαν νερό. Άλλες ποικιλίες φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#329651 Manuka ποιος έχει δοκιμάσει; Μόνο 210 € το κιλό!

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#329691
markvag έγραψε:
kyr80 έγραψε:Του Μασούτη και του macro ήταν για πολλά χρόνια pl από τον συνεταιρισμό μας.


Του Μασούτη ακόμα είναι νομίζω... Τουλάχιστον ήταν πριν 1-2 χρόνια που είχα τσεκάρει τελευταία φορά...


Της ΜΕΛΙΝΤΑ ΕΠΕ είναι πλέον. Πρώην πελάτες μου. Βέβαια δικός τους προμηθευτής μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε. Στο βαζάκι γράφει από Ελλάδα και Βουλγαρία.

Παίρνω από έναν γνωστό μου, παραγωγό. €9 τα 950 γρ. Μάλλον με γδέρνει, αλλά μια-δυο φορές τον χρόνο παίρνω απλά για να τον ενισχύσω και το δίνω αλλού. Δεν είμαι του μελιού.
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 23 Νοέμ 2016, 00:54, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#329701 Συζήτηση για μέλι.....
Λοιπόν ο έμπορος αγοράζει από 3,5 έως 4€ το κιλό. Αλλά όπως στους υπόλοιπους αγροτικούς κλάδους, οι μελισσάδες(αγρότες λογίζονται), οι περισσότεροι κοιτάνε το άμεσο κέρδος και μόνο τον κώλο τους. Τα ίδια έχουμε και με την ελιά Χαλκιδικής.
Υπήρχαν λοιπόν μελισσάδες, που έδιναν εικονικά τιμολόγια στον έμπορο για 2πλες και 3πλες ποσότητες. Αυτός έφερνε λαθραία από Βουλγαρία το υπόλοιπο στο 1€ και ξαφνικά είχε βαφτισμένο ελληνικό μέλι στο 1/3 της τιμής.
Τα περισσότερα καθαρά μέλια ζαχαρώνουν ή παγώνουν. Αυτό που έχουμε στο νου μας, για αλειμμένη φέτα ψωμιού με μέλι, δεν υπάρχει. Δεν γίνεται με 100% αγνό μέλι αν δεν το ζεστάνεις. Το βάζο, όταν το γυρνάς ανάποδα, δεν αδειάζει σαν το νερό.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#329724 Να αναφέρω εδώ ότι γευστικά δεν υπάρχει για μένα πιο καραγαμάτος συνδυασμός από πευκόμελο / δασόμελο βουτηγμένο μεσα σε ταχίνι. Απλά αλλού.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#329731 Μου κάνει εντύπωση το ότι δύο σελίδες τώρα δεν έχει γίνει καμία αναφορά στο βασιλιά, το θυμαρίσιο μέλι.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#329734 Κι εμένα το θυμαρίσιο μαρεσει. Αλλά επειδή δεν είναι ότι τρώω και συχνά, δεν τα ξέρω κι όλας, και εδώ βλέπω παίζει γνώση... είπα να σιωπήσω :lol:
Πευκου, έλατου, ανθέων μου κανει μια περίεργη επίγευση που δεν με αρέσει.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#329737 Μέλι ελάτης Μαινάλου (βανίλια) :eat: :eat:
Εικόνα
Δυσεύρετο πια :(
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#329773
Geo f1 έγραψε:Δεν τρωω μελι. Μονο στο τσαι.

< edge >


Γιατί δεν δοκιμάζεις μερέντα και στο τσάι;
:hmmm: