Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#90399 Σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ την πανέμορφη θέα που έχουμε από την ταράτσα του σπιτιού...
Η ταράτσα έχει εμβαδό περίπου 90 τ.μ και θέλω να καλύψω (σκίαση ) ένα σημείο διαστάσεων περίπου 3χ4 m , ώστε το καλοκαιράκι να αράζουμε και τα μεσημέρια για κανά τσιμπούσι , bbq , κ.λ.π..
Λύσεις έχω σκεφτεί κάτι σαν :


1. ξύλινη πέργκολα με κεραμύδι κ.λ.π σαν και αυτή
Εικόνα


2. Ανοιγόμενη τέντα , κάτι σαν και αυτή
Εικόνα

3. Αν δεν φτάσουν τα λεφτά ( :( ) , θα καταλήξω σε ομπρέλλα τετράγωνη , βαρέως τύπου , κάτι σαν και αυτή
Εικόνα

νομίζω πιο ακριβή (μεταξύ των 2 πρώτων) είναι η 1η +το μπλέξιμο που μπορεί να χρειαστείς με πολεοδομία κ.λ.π
κόστος έχει κανείς υπ όψιν?
φωτογραφίες από δικές σας κατασκευές ή άλλες ιδέες καλοδεχούμενες..
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#90408 Μόνιμη κατασκευή (πέργκολα) απαιτεί άδεια, χώρια το κόστος (>1.000€) για κάτι έστω ανεκτό, οπότε το ξεχνάς. Η τέντο-πέργκολα είναι μια λύση ΑΛΛΑ δες ΠΟΛΥ προσεκτικά τι ανέμους έχεις στην περιοχή, αν βάλεις βαρέως τύπου βραχίονες και αισθητήρα ανέμου μπορεί και να τη γλυτώσεις, με κόστος περίπου στα 700-800€ για καλή κατασκευή, διάτρητο αδιάβροχο πανί και αισθητήρα. Η λύση της ομπρέλλας, ακόμα και "βαρέως τύπου", είναι τελευταία, πολύ φθηνή αλλά και "φθηνή" γενικότερα. Αν ανέβεις λίγο σε κόστος (~500€) μπορείς να βρεις κάτι σοβαρό, ανθεκτικό αλλά και ωραίο.

Αν είσαι ΟΚ από αέρα και μπορείς να ανέβεις στα λεφτά, θα πρότεινα τεντοπέργκολα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#90411 Η καλυτερη λυση νομιζω ειναι αυτη,

Εικόνα

χωρις θεματα με πολεοδομιες, ελαχιστη συντηρηση απο την στιγμη που θα την μαζευεις τον χειμωνα η σε πολυ δυνατους ανεμους.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#90417 Τώρα που την βλέπω , όμορφη δείχνει. Κοστος περιπου έχετε υπ όψιν ; (Για τις διαστάσεις που είπα πιο πανω , με μέτριας τιμής πανί)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#90422 Ιδεα δεν εχω για το κοστος, την τεντα στο μπαλκονι μου την εβαλα το 2006 και δεν θυμαμαι καθολου ποσο κοστισε.
Την φωτο την βρηκα σε αυτο το σαιτ
http://www.velekis.gr/ell/categories/%C ... E%BB%CE%B1
Σε καθε προιον του λεει " εκδηλωση ενδιαφεροντος" , μπορεις να του στειλεις και να παρεις μια ιδεα.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#90426 Το θεμα σκιαση εξαρταται απο το τι θες να εχεις πανω απο το κεφαλι σου. Τι εννοω? Το παραπανω (πτυσσομενη τεντοπεργκολα) ειναι ενας καλος συμβιβασμος για αρκετους, αλλα εγω δεν θα μπορουσα ποτε να εχω ενα τετοιο πραγμα πανω απο το κεφαλι μου (μιλαω εστω για το σκετο πλαισιο, με τη τεντα μαζεμενη) γιατι νιωθω οτι με περιοριζει και ξερω οτι το ματι μου θα καρφωνοταν μονιμως στα καθετα στηριγματα που θα ειχα μπροστα μου. Να φανταστεις οτι ξυλωσα τις κλασσικες τεντες με αντηριδες, και πηγα σε τεντα κασετινα με πτυσσομενους βραχιονες στηριξης, γιατι δεν μπορουσα να βλεπω τις αντηριδες.

Δηλαδη απο εδω:

Εικόνα

πηγα εδω:

Εικόνα

που ειναι αρκετα σταθερη και ασφαλης (και η δικια μου ειναι 10μ πλατος χ 3μ ανοιγμα...) και πολυ απλα οταν φυσαει τοσο που δεν ειναι αρκετα τα παραπανω, δεν την ανοιγω. (εχε υπ'οψιν και οτι) πολυ απλα αν φυσαει τοσο πολυ, δεν μου αρεσει να κατσω εξω οποτε :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#90434
giannik1977 έγραψε:Τώρα που την βλέπω , όμορφη δείχνει. Κοστος περιπου έχετε υπ όψιν ; (Για τις διαστάσεις που είπα πιο πανω , με μέτριας τιμής πανί)


Αυτή είναι η τεντοπέργκολα που ανέφερα πιο πριν. Κόστος αρκετά ανεβασμένο, είχα ρωτήσει για να καλύψω τα "μάτια" που κάνει η δική μου πέργκολα, και μου έβγαινε περίπου 800€/μάτι (όπου "μάτι" περίπου 1,5mx3,5m). Καλύτερα σε ηλεκτρική, οπότε αυτομάτως λύνεις και το θέμα του αυτοματισμού.

Ψάξε και πάρε προσφορές, αλλά να ξέρεις ότι θα ανέβεις αρκετά....
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#90535
Dodger έγραψε:Για συναγερμούς σπιτιών, κάμερες, κόστη, κτλ, ρωτάμε εδώ; :lol:

Για πες λεπτομέρειες (υφιστάμενη υποδομή-καλωδιώσεις-χώρους κλπ), για να δούμε τι τιμή θα κάνουμε και για σάς... :shifty:
:)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#90609
The Ace έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Τώρα που την βλέπω , όμορφη δείχνει. Κοστος περιπου έχετε υπ όψιν ; (Για τις διαστάσεις που είπα πιο πανω , με μέτριας τιμής πανί)


Αυτή είναι η τεντοπέργκολα που ανέφερα πιο πριν. Κόστος αρκετά ανεβασμένο, είχα ρωτήσει για να καλύψω τα "μάτια" που κάνει η δική μου πέργκολα, και μου έβγαινε περίπου 800€/μάτι (όπου "μάτι" περίπου 1,5mx3,5m). Καλύτερα σε ηλεκτρική, οπότε αυτομάτως λύνεις και το θέμα του αυτοματισμού.

Ψάξε και πάρε προσφορές, αλλά να ξέρεις ότι θα ανέβεις αρκετά....




Μπες λιγο εδω και δες τις φωτο (οι 2 πρωτες τεντες , η μπεζ κ η πρασινη), νομιζω θα βγαινουν πιο φτηνες καθως δεν εχουν το στυλ της περγκολας , στην ουσια ειναι τεντες μπαλκονιου... Τι λες; :oops:
http://www.tentohlektriki.gr/tentes.html
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#90619
dimitrisB έγραψε:
Dodger έγραψε:Για συναγερμούς σπιτιών, κάμερες, κόστη, κτλ, ρωτάμε εδώ; :lol:

Για πες λεπτομέρειες (υφιστάμενη υποδομή-καλωδιώσεις-χώρους κλπ), για να δούμε τι τιμή θα κάνουμε και για σάς... :shifty:
:)


Δεν υπάρχει υποδομή, καλωδιώσεις θα μπουν όλα από την αρχή. Σκεφτόμουν κάμερες στις 2 βεράντες και στην εξώπορτα (ίσως και μία ή δύο μέσα στο σπίτι όπου θα είναι απενεργοποιημένες όταν θα είμαι εντός) αλλά και αισθητήρες για συναγερμό στα παράθυρα και μπαλκονόπορτες. Κάτι έχω δει επίσης, σαν αισθητήρες που μπαίνουν εξωτερικά στις βεράντες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#90624 Υπάρχουν και τα gazebos (δεν ξέρω πως τα λένε στα ελληνικά, ίσως περίπτερα). Πολύ οικονομικά, κυριολεκτικά φορητά προσφέρουν σκιά και ευκολία. Ίσως αξίζει να το δεις, παλιά είχε ο Praktiker.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#90690
giannik1977 έγραψε:
The Ace έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Τώρα που την βλέπω , όμορφη δείχνει. Κοστος περιπου έχετε υπ όψιν ; (Για τις διαστάσεις που είπα πιο πανω , με μέτριας τιμής πανί)


Αυτή είναι η τεντοπέργκολα που ανέφερα πιο πριν. Κόστος αρκετά ανεβασμένο, είχα ρωτήσει για να καλύψω τα "μάτια" που κάνει η δική μου πέργκολα, και μου έβγαινε περίπου 800€/μάτι (όπου "μάτι" περίπου 1,5mx3,5m). Καλύτερα σε ηλεκτρική, οπότε αυτομάτως λύνεις και το θέμα του αυτοματισμού.

Ψάξε και πάρε προσφορές, αλλά να ξέρεις ότι θα ανέβεις αρκετά....


Μπες λιγο εδω και δες τις φωτο (οι 2 πρωτες τεντες , η μπεζ κ η πρασινη), νομιζω θα βγαινουν πιο φτηνες καθως δεν εχουν το στυλ της περγκολας , στην ουσια ειναι τεντες μπαλκονιου... Τι λες; :oops:
http://www.tentohlektriki.gr/tentes.html


Από τον Θοδωρή έχω αγοράσει και εγώ :iconcool: Κοντά μας είναι το μαγαζί, πολύ ξηγημένο παιδί, πολύ καλές τιμές και -κυρίως- καλή εξυπηρέτηση και υποστήριξη.

Αυτές είναι απλές τέντες όπως λες, αν έχεις θέμα με τον αέρα μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις βαρέως τύπου βραχίονες, αλυσίδες και βάσεις για να είσαι σίγουρος. Κατά τα άλλα όμως, θα σου κάνουν μια χαρά τη δουλειά σου, και δεν θα έχεις και τίποτα μόνιμες κατασκευές, παλούκια κλπ να ξεφυτρώνουν. Αν επιλέξεις μηχανισμό-κασέτα, θα είναι και πολύ minimal :innocent: και θα φαίνεται πολύ ωραίο....
Άβαταρ μέλους
By gianik
#90699 τον πήρα τηλ τώρα και ρώτησα τιμές κ.λ.π
Στο περίπου (για να έχουμε όλοι μια εικόνα) , για διαστάσεις 3χ4 , με βραχίονες , με χειροκίνητο μηχανισμό περίπου 680 +φ.π.α
με ηλεκτρικό μηχανισμό +220 €
με ασύρματο -//- +330 €
(εδώ έχει +δώρο το ανεμόμετρο )
Αν βάλουμε και μηχανισμό κασέττα έχει extra κόστος , ανεβαίνει αρκετά...
Επίσης , για αυτές τις διαστάσεις , στο περίπου πάντα μιλάμε , με τεντοπέργκολα , πάει περίπου στα 2.600 €.. :(
Θα γίνει οικογενειακό συμβούλιο και δημοκρατικά ότι αποφασίσει η :inlove: ....
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#90753
Dodger έγραψε:
dimitrisB έγραψε:
Dodger έγραψε:Για συναγερμούς σπιτιών, κάμερες, κόστη, κτλ, ρωτάμε εδώ; :lol:

Για πες λεπτομέρειες (υφιστάμενη υποδομή-καλωδιώσεις-χώρους κλπ), για να δούμε τι τιμή θα κάνουμε και για σάς... :shifty:
:)


Δεν υπάρχει υποδομή, καλωδιώσεις θα μπουν όλα από την αρχή. Σκεφτόμουν κάμερες στις 2 βεράντες και στην εξώπορτα (ίσως και μία ή δύο μέσα στο σπίτι όπου θα είναι απενεργοποιημένες όταν θα είμαι εντός) αλλά και αισθητήρες για συναγερμό στα παράθυρα και μπαλκονόπορτες. Κάτι έχω δει επίσης, σαν αισθητήρες που μπαίνουν εξωτερικά στις βεράντες.


Άμα δεν υπάρχουν καλωδιώσεις κλπ και δεν κάνεις και ανακαίνιση να ξέρεις ότι θα έχεις αρκετά μερεμέτια.
Τώρα για το τι θα βάλεις εξαρτάται από το που είναι τρωτό το σπίτι, τι σπίτι είναι (διαμέρισμα, μονοκατοικία, έχει αυλή κλπ), και τι προστασία θέλεις ? Άμα βαρέσει η σειρήνα και ειδοποιήσει και δύο ανθρώπους είσαι ΟΚ ή πρέπει να συνδεθείς και με μια security εταιρεία?
Οι περισσότεροι θέλουν να προστατευθούν από ληστεία. Που σημαίνει ότι πρέπει να παγιδεύσεις το σπίτι σίγουρα εξωτερικά. Με εξωτερικά ραντάρ σε βεράντες, εξώπορτα, αυλή κλπ πριν δηλαδή δεις τον άλλον φάντη μπαστούνι μπροστά σου. Οι μαγνητικές σε πόρτες παράθυρα είναι διαδεδομένες, οικονομικές, δεν κάνουν ψευδείς αλλά για μένα ένας στοιχειωδώς γνώστης κλέφτης τις απενεργοποιεί εύκολα. Οπωςδήποτε θα βάλεις και κάποια εσωτερικά ραντάρ γιατί άμα λείπεις ειδικά για μεγάλο διάστημα από το σπίτι τα εξωτερικά είναι πιο εύκολο να κάνουν ψευδείς και τα βγάζεις off.
Θέλει μελετούλα για το που θα μπει το κουτί της σειρήνας, παγιδευμένο με εξωτερικό ραντάρ, και βέβαια το ή τα πληκτρολόγια για να χρησιμοποιούνται όπως πρέπει. Επίσης οπωσδήποτε gsm για ειδοποίηση ΚΑΙ με κινητό. Είσαι τρωτός τι στιγμή που φτάνεις πχ βράδυ στο σπίτι? Ή κάθεσαι το βράδυ στην αυλή ή τα μπαλκόνια το Καλοκαίρι? Αν ναι θέλεις και τηλεειδοποιήσεις που θα την έχεις απάνω σου και άμα δεις ότι στην πέφτει κανένας το ενεργοποιείς.
Οι εξωτερικές κάμερες είναι για μένα περισσότερο για εκφοβισμό (να φοβάται δηλαδή ο κλέφτης ότι τον βλέπεις και του τη στήσεις) αν και αυτό αποκλείεται γιατί πρέπει να μην κοιμάσαι και να κοιτάς τις κάμερες. Επίσης είναι καλές, άμα ακούσεις κάτι να μπορείς να δεις. Οι εσωτερικές μπορούν να συνδεθούνε με αλάρμ και άμα δείξουν κίνηση να σου έρχεται πχ μήνυμα.
Βασικά το κεφάλαιο προστασία του σπιτιού είναι τεράστιο και υπάρχει από dacia έως ferrari. Το πιο βασικό είναι αυτό που σου είπα: να σκεφτείς εσύ τι προστασία θέλεις, που είσαι τρωτός και μετά το συζητάς με τον ειδικό.
Εγώ δεν είμαι (ειδικός) αλλά το έχω ψιλοψάξει.