Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#847559 Ε, plug in είναι όχι ηλεκτρικό, μια χαρά είναι η απλή πρίζα. Το πολύ πολύ να κάψεις περισσότερη βενζίνη.
Άβαταρ μέλους
By GTS
citastak έγραψε:Παρέλαβα!
Το αμάξι δεν παίζεται. Έκανα ήδη 110χλμ μέσα στην πόλη - και λίγο επαρχιακό. Βενζίνη χρησιμοποίησα ελάχιστα (0,5 λτ/100χλμ μου έβγαλε μέση κατανάλωση). Εύκολα έβγαλα 70 χλμ αμιγώς ηλεκτρικά. Τώρα στη μπρίζα του σπιτιού (όχι τριφασικό) από το 8% στο 100% θέλει 7,5 ώρες. Not bad.
Λερώθηκε κάμποσο σήμερα με τη βροχή κτλ κτλ...Σάββατο πλύσιμο και κέρωμα.

Υπαρχει θεμα με το καλωδιο να φορτιζει τοσες ωρες? Εννοω απο την πλευρα της θερμοτητας. Εγω εχω απλη σουκο στο γκαραζ και μαλιστα πρεπει να ειναι απο το 1989.
Άβαταρ μέλους
By glf
#847564 Σε μια σωστή εγκατάσταση τα καλώδια μπορούν να δουλεύουν 24ω/24ωρο

Εγώ πάλι είμαι και πολύ έτοιμος να πούμε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#847569 Είχα φέρει ηλεκτρολόγο κα μου τράβηξε από τον πίνακα καινούρια γραμμή με αντίστοιχη ασφάλεια.
Κανένα θέμα δεν έχει μου είπε παίζεις μια χαρά.
'Εκανε ένα 8ωρο τελικά να φορτίσει από 8% στο φουλ. Νομίζω μου αρκεί για τα καθημερινά μου.

Δυστυχώς η παράδοση δεν ήταν καλή - χάσαμε πολύ χρόνο στη σύνδεση με google και volvo app (που τελικά η πωλήτρια δεν κατάφερε να κάνει γιατί "Κάτι δεν έχει ενεργοποιηθεί σωστά στο συνεργείο") και εκνευρίστηκα και έφυγα, οπότε δεν μου έδειξε κάτι χρήσιμο πέραν από το πως ανοίγει το μπαγκαζ. Έκατσα το βράδυ και τα σέταρα όλα μόνος μου και άρχισα να βρίσκω τη λειτουργία των ηλεκτρονικών.

Αυτά τα αυτόματα φώτα που παίζουν ανάλογα με την κίνηση (πχ. ανάβουν μεγάλη σκάλα και κρύβουν μόνο το κομμάτι που ενοχλεί τους απέναντι στιγμιαία είναι τρομερά χρήσιμοι για σκοτεινούς δρόμους). Σήμερα θα διαβασω/πειραματιστώ με το driver support package (το έβαλα λίγο στην Κηφισίας - οδηγάει μόνο του, αλλά δε μου δίνει μεγάλη αίσθηση ασφάλειας).
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#847654 Ναι τέλειο....Άνετα το αγόραζα.Το cross βγαίνει plug in?
O κολλητός περιμένει xc60 τελικά οπότε θα προσθέσει και 3ο volvo στη συλλογή.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#847656 όχι, μόνο το χαμηλό βγαίνει σε plug-in. To cross country το φέρνουν μόνο diesel (και διάβασα ότι μάλλον σταματάν ή σταμάτησαν την παραγωγή).
Οι μεγάλοι dealers (Σφακιανάκης και ΒΕΛΜΑΡ) εχουν βγάλει σε πώληση τα cross country test drive τους και κάποια άλλα με σχετικά λίγα χλμ και τιμή λίγο κάτω από το 50αρικο.

dimsabas ευχαριστώ πολύ! να το δω και στην κανονική του χρήση και σε κανά ταξίδι και θα έχω πλήρη εικόνα.
Ψήνω την οικογένεια για καμία σύντομη εξόρμηση το ΣΚ...

Βγήκα Αττικη και το έβαλα στο Hybrid να δουλέψει και λίγο ο κινητήρας. ανέβασε θερμοκρασίες, μύρισε η καμμένη καινουργίλα...:)
Πάνω από 80 χλμ σήμερα ηλεκτρικά...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#847657 51k μου είχαν κάνει προσφορά για ένα εκθεσιακό λευκό cc diesel πριν δύο χρόνια περίπου.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#847687 :thumbsup: :yahoo:

Τα φώτα είναι must! Τα έχουν λέει βελτιώσει ακόμα περισσότερο σε σχέση με τα πρώτα ΜΥ. Όταν βαζεις τη μεγάλη σκάλα μανουαλ ανεβάζει ένταση σε δυο χρόνους ή φουλ κατευθείαν?

https://youtu.be/uqwTzWH4HIU?si=ta0jni2oss9ijPNr&t=67

To Pilot Assist νομιζω ότι επίτηδες το έκαναν χειρότερο με τα updates σε σχεση με τον πρωτο καιρο, ακριβως για να μην σε ενθαρρυνουν να επαναπαυεσαι σε αυτο. Παρολα αυτα, οσο υπαρχει διαγραμμιση παιζει μια χαρα. Οταν το καταλαβεις θα το χρησιμοποιεις ανετα, ειδικα σε ταξιδια!
Άβαταρ μέλους
By citastak
#847692 No idea για αυτό που λες με τα φώτα. Το βάζω στο auto dipped και δεν ασχολούμαι. Είναι εξαιρετικό το πως αλλάζει την εστίαση της δέσμης σε σκοτεινούς δρομους - μπορεί να παίξει μόνο το ένα φανάρι και να σου δώσει πολύ καλή ορατότητα.

zeus ξέρεις αν υπάρχει τρόπος να ξέρω στο σύνολο πόσα χλμ έχουν γίνει ηλεκτρικά και πόσα με βενζίνη;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#847694 Αν δεν κάνω λάθος φαίνεται στην εφαρμογή. Λογικά και κάπου στο αμάξι. Καλοτάξιδο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#847727 Καλοτάξιδο, να το χαρείς.
Πολύ χαίρομαι που πλέον μπορείς να έχεις 70-80χλμ ηλεκτρικής αυτονομίας. Βασικά σημαίνει ότι αν είσαι απαλός στο γκάζι είσαι μόνο ηλεκτρικός στην πόλη.Τουλάχιστον για τις αποστάσεις που κάνουν οι περισσότεροι, σπίτι-δουλειά, παιδά, επισκέψεις, έξοδοι.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#848156 600χλμ, σχεδόν όλα πλήρως ηλεκτρικά.
Αναρωτιέμαι αν πρέπει να το γυρίσω στο mode που λειτουργεί η βενζίνη για καμιά εβδομάδα, για "στρώσιμο" ή να συνεχίσω έτσι.
Προχτές έκανα 2-3 χλμ σε ανηφόρες και άναψα τη βενζίνη για να δουλέψει λίγο το κιβώτιο και το μοτέρ και μύρισε.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
citastak έγραψε:600χλμ, σχεδόν όλα πλήρως ηλεκτρικά.
Αναρωτιέμαι αν πρέπει να το γυρίσω
και να παρεις ενα κανονικό EV;
Άβαταρ μέλους
By citastak
#848229 Έχω αρκετά ταξίδια σε βόρεια Ελλάδα και Βουλγαρία μέσα στο χρόνο. Πέραν των διακοπών το καλοκαίρι.
Και αυτά τα κάνω αυθημερόν. Θεσσαλονίκη το ένα βράδυ, κάθομαι μια μέρα, μετά Σόφια ως το μεσημέρι και καπάκι επιστροφή αθήνα το ξημέρωμα. όχι πολύ συχνά, αλλά τόσο που να είναι θέμα η χρήση αμιγώς ηλεκτρικού.