Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#819549
Νίκος Παππάς έγραψε:Ο Ρουβίκωνας όμως ρίχνει μπογιές και χαρτάκια 10Χ15 τα γνωστά ως τρικακια.
Ούτε ξύλο ρίχνει, ούτε όπλα κρατά.

Λεπτομέρειες θα πει κανείς.

Αλλά αυτός είναι πιο επικίνδυνος για εσένα γιατί διαφωνείς με ο,τι κάνει και λέει.
Ενώ ο φασίστας δεν σε ενοχλεί, την άποψη του λέει.
Καλά τα λέω;

.


Εσύ πιστεύεις ότι τα λες καλά;

Στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ θεωρώ ότι έχουμε να κάνουμε με δυο ηλίθιους.
Ο ένας γιατί είναι υπέρμαχος της πιο επαίσχυντης ιδεολογίας που υπήρξε ποτέ.
Ο άλλος γιατί όχι απλά επιτέθηκε απρόκλητα στον πρώτο (για να κάνει τι; Να τον τρομάξει και να μην μπορεί να κυκλοφορήσει; Να μην τον βλέπει μπροστά του στη γειτονιά των αγγέλων; ) αλλά και γιατί είχε το θράσος να παραπονεθεί που ο άλλος αμύνθηκε.

Αλήθεια, μια και το ανέφερες, το ερώτημα πάει και σε εσένα. Το «Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες» είναι κάτι που πέρασε και δεν μας άγγιξε;

HF, μια και βλέπω ότι έδωσες την γνώμη σου:
από αυτά που έγραψε ο άλλος στο indymedia, δεν προκύπτει ότι ο νεοναζιστής ήταν στον δρόμο βροντοφωνάζοντας την ιδεολογία του. Ήταν απλά στον δρόμο. Το δικό μας παιδί λοιπόν τον είδε και γνωρίζοντας το ποιον του αποφάσισε "να κάνει κάτι για αυτό". Και όταν ο πρώτος ηλίθιος δεν έκατσε -ως όφειλε- να τις φάει, ή έστω να ακούσει τον δεύτερο ηλίθιο να τον σκυλοβρίζει αλλά τερμάτισε αποτελεσματικά και αναίμακτα την επίθεση, είχαμε το παράπονο στο indymedia. Αυτά δεν γίνονται ούτε σε φαρσοκωμωδίες.

Προσωπικά είμαι κατά της ελεύθερης οπλοφορίας γιατί τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθημερινά, αλλά το συγκεκριμένο περιστατικό αν είχε γίνει στην Αμερική θα ήταν textbook case για το πως η οπλοφορία μπορεί να λύσει μια εν δυνάμει επικίνδυνη κατάσταση χωρίς να πάθει κανείς κακό, εκτός από το ηθικό του αγωνιστή μας.

NRA approves.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#819556
Χρήστος Λάππας έγραψε:
Αλήθεια, μια και το ανέφερες, το ερώτημα πάει και σε εσένα. Το «Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες» είναι κάτι που πέρασε και δεν μας άγγιξε;


Στο σημείο που λέει " μέχρι θανάτου" θα συμφωνούσε και ο Πλεύρης.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#819568 Εγώ πιστεύω ότι προβοκάτσια είναι των αριστερών γκρουπουσκουλων, μπας και κερδίσουν κανένα ψηφαλακι στις ερχόμενες εκλογές. Μπήκε έγραψε μια ιστορία απο την κοιλιά του και περιμένει αποτέλεσμα. Ζουν ακόμα ανάμεσα μας και εσείς εδώ μέσα ασχολείστε για να αναλύσετε ιδεολογικά πραγματα που έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια.

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#819570
Χρήστος Λάππας έγραψε:
Αλήθεια, μια και το ανέφερες, το ερώτημα πάει και σε εσένα. Το «Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες» είναι κάτι που πέρασε και δεν μας άγγιξε;


Συμφωνω για τους δημοκρατες.

Για τους φασιστες και για οποιον χρησιμοποιει ρητορικη μισους, συντασσομαι με την φραση του Μπρεχτ: "Ο μονος τροπος να συνομιλησεις με εναν φασιστα ειναι να του ριξεις ενα τουβλο στο κεφαλι" :s_yes
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#819571
224v έγραψε:Εγώ πιστεύω ότι προβοκάτσια είναι των αριστερών γκρουπουσκουλων, μπας και κερδίσουν κανένα ψηφαλακι στις ερχόμενες εκλογές. Μπήκε έγραψε μια ιστορία απο την κοιλιά του και περιμένει αποτέλεσμα. Ζουν ακόμα ανάμεσα μας και εσείς εδώ μέσα ασχολείστε για να αναλύσετε ιδεολογικά πραγματα που έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια.

.
ΠροβατοκατσικαΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819572
Χρήστος Λάππας έγραψε:HF, μια και βλέπω ότι έδωσες την γνώμη σου:
από αυτά που έγραψε ο άλλος στο indymedia, δεν προκύπτει ότι ο νεοναζιστής ήταν στον δρόμο βροντοφωνάζοντας την ιδεολογία του. Ήταν απλά στον δρόμο. Το δικό μας παιδί λοιπόν τον είδε και γνωρίζοντας το ποιον του αποφάσισε "να κάνει κάτι για αυτό". Και όταν ο πρώτος ηλίθιος δεν έκατσε -ως όφειλε- να τις φάει, ή έστω να ακούσει τον δεύτερο ηλίθιο να τον σκυλοβρίζει αλλά τερμάτισε αποτελεσματικά και αναίμακτα την επίθεση, είχαμε το παράπονο στο indymedia. Αυτά δεν γίνονται ούτε σε φαρσοκωμωδίες.

Καταλαβαίνω πως με το που βλέπεις Indymedia γίνεσαι triggered, αλλά το μέσο δεν είναι το θέμα. Ούτε αυτός που έγραψε το κείμενο. Το πρόβλημα είναι πως ΕΣΥ εντοπίζεις το πρόβλημα σε αυτά τα δύο.
Ο Πλεύρης δεν είναι απλώς ηλίθιος, είναι ένας ηλίθιος φασίστας (ή επειδή είναι φασίστας είναι και ηλίθιος). Τέτοιοι άνθρωποι θα έπρεπε να ντρέπονται να κυκλοφορήσουν, να μην του δίνεται βήμα πουθενά να μιλήσουν και όχι να έχουν λόγο και ύπαρξη.
Το να οπλοφορούν κιόλας, είναι ανήκουστο, σε μια ευνομούμενη κοινωνία, θα έπρεπε να τους έχει αφαιρεθεί το όπλο. Τον τελευταίο που θα ήθελα να οπλοφορεί, είναι ένας νεοναζιστής φασίστας σαν τον Πλεύρη.
Ξαναλέω πάντως, αυτό που θα έπρεπε να σε προβληματίσει, είναι πως δεν σε ενόχλησε τόσο ο τελευταίος, αλλά όλα τα υπόλοιπα.
Χρήστος Λάππας έγραψε:Προσωπικά είμαι κατά της ελεύθερης οπλοφορίας γιατί τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθημερινά, αλλά το συγκεκριμένο περιστατικό αν είχε γίνει στην Αμερική θα ήταν textbook case για το πως η οπλοφορία μπορεί να λύσει μια εν δυνάμει επικίνδυνη κατάσταση χωρίς να πάθει κανείς κακό, εκτός από το ηθικό του αγωνιστή μας.

NRA approves.

Δεν μπορώ να περιγράψω καν πόσα λογικά σφάλματα έχει το παραπάνω. Η οπλοφορία δεν μπορεί να λύσει ΚΑΜΙΑ επικίνδυνη κατάσταση, γιατί αν εφαρμοστεί σαν γενική λύση επίλυσης προβλημάτων, όλοι θα οπλοφορούν και το παραμικρό αντίστοιχο επεισόδιο, θα κλιμακώνεται αμέσως. Αν αυτός που θα τραβήξει όπλο, υποθέτει πως το ίδιο θα κάνει και ο απέναντι, δεν θα περιμένει καθόλου και θα τραβήξει την σκανδάλη αμέσως. Ό,τι γίνεται στις ΗΠΑ δηλαδή.
Η οπλοφορία λοιπόν σε δημόσιους χώρους, είναι μόνον για κομπλεξικούς και μικροτσούτσουνους που αντλούν ικανοποίηση και ισχύ κραδαίνοντας ένα κουμπούρι.-
:s_yes
Άδειες οπλοφορίας θα έπρεπε να δίνονται με το σταγονόμετρο και μόνον μετά από εκπαίδευση και ψυχομετρικά τεστ. Σίγουρα όχι στον οποιονδήποτε και σίγουρα όχι σε ναζί και φασίστες. Εγώ θα έλεγα πως θα έπρεπε να γίνεται και υποχρεωτική εκπαίδευση και ψυχιατρική εξέταση στον οποιοδήποτε έχει όπλο, είτε για κυνήγι, είτε για αναψυχή, γιατί διαρκώς ακούμε κάποιους να σκοτώνουν με καραμπίνες ξέρω γω.

Επαναλαμβάνω λοιπόν: τίποτε δεν λύνει το όπλο. Δεν είναι και καμία ιδιαίτερη μαγκιά να σηκώσεις όπλο ενώ απέναντί σου ο άλλος είναι άοπλος. Για την ακρίβεια, είναι η απόλυτη δειλία.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#819574
Anonymous Founder έγραψε:Τέτοιοι άνθρωποι θα έπρεπε να ντρέπονται να κυκλοφορήσουν, να μην του δίνεται βήμα πουθενά να μιλήσουν και όχι να έχουν λόγο και ύπαρξη.


+1
Εξαίρεση θα έβλεπα μόνο αν έχουν τουφεκίσει κανέναν και μπει φυλακή.
Εκεί θα έπρεπε να σταθούμε δίπλα τους και να ενισχύσουμε το σωφρονισμό τους.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819577 EDDIE_147, μπερδεύεσαι λιγάκι: ο σωφρονισμός αφορά όλους τους φυλακισμένους και αν αρχίσεις να κάνεις εξαιρέσεις για κάποιους, τότε είναι πρόβλημα. Επειδή είναι σαφές σε ποιον αναφέρεσαι, αυτός που ξεκίνησε να κάνει εξαιρέσεις για τον εν λόγω, είναι η κυβέρνηση, όχι οι απόξω.
Ο νόμος πρέπει να είναι ίδιος για όλους, όχι επειδή κάποιος έβλαψε το Μητσοτακέικο, να τιμωρείται περισσότερο. Όλοι (θα έπρεπε να) είναι ίσοι απέναντι στο νόμο.
Η ΝΔ δεν τήρησε ούτε καν τον δικό της νόμο στην εν λόγω περίπτωση, τι ακριβώς συζητάμε τώρα;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#819580 Δεν έγραψα τίποτα διαφορετικό απ΄ ότι έγραψες.
Αν ο φασιστόγερος τουφεκίσει κάποιον (για χ,ψ λόγους ή και χωρίς λόγους έτσι για τη φάση) και μπει φυλακή τότε θα μπορεί να κυκλοφορήσει, να του δίνεται βήμα να μιλήσει, να έχει λόγο και ύπαρξη.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#819583 Δεν γνωρίζω για τις άδειες οπλοφορίας, αλλά για οπλοκατοχή σκοπευτικού με κάνη πάνω από 4 ίντσες περνούσες από παθολόγο και ψυχίατρο κάθε τρία χρόνια. Τώρα που άλλαξε ο νόμος, θα είναι κάθε πέντε.
Πιθανολογώ ότι για τις άδειες οπλοφορίας δεν θα υπάρχει κάτι διαφορετικό, αν μη τι άλλο, τα πράγματα θα είναι ακόμα πιο αυστηρά.
Να σημειωθεί επίσης, ότι ο νόμος στην Ελλάδα δεν δίνει μια άδεια την οποία έχεις για πάντα. Έχω γνωστούς που είχαν καταφέρει σε κάποια στιγμή να έχουν άδεια οπλοφορίας και μετά την έχασαν όταν κρίθηκε ότι δεν συνδράμουν πλέον λόγοι. Αν συμβεί αυτό, είσαι υποχρεωμένος να πουλήσεις το όπλο σου σε νόμιμο χρήστη (καλή τύχη να βρεις κάποιον με άδεια οπλοφορίας που να ψάχνει μεταχειρισμένο), ή αν δεν τα καταφέρεις εντός συγκεκριμένου διαστήματος, να το παραδώσεις στην αστυνομία.

Anonymous Founder έγραψε:Ο Πλεύρης δεν είναι απλώς ηλίθιος, είναι ένας ηλίθιος φασίστας (ή επειδή είναι φασίστας είναι και ηλίθιος). Τέτοιοι άνθρωποι θα έπρεπε να ντρέπονται να κυκλοφορήσουν, να μην του δίνεται βήμα πουθενά να μιλήσουν και όχι να έχουν λόγο και ύπαρξη.


Νίκος Παππάς έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:
Αλήθεια, μια και το ανέφερες, το ερώτημα πάει και σε εσένα. Το «Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες» είναι κάτι που πέρασε και δεν μας άγγιξε;


Για τους φασιστες και για οποιον χρησιμοποιει ρητορικη μισους, συντασσομαι με την φραση του Μπρεχτ: "Ο μονος τροπος να συνομιλησεις με εναν φασιστα ειναι να του ριξεις ενα τουβλο στο κεφαλι" :s_yes


Βλέπετε λοιπόν που διαφωνούμε; Εγώ την φράση «Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες» εξακολουθώ να την υποστηρίζω. Όσο και αν μου γυρνούν τα άντερα, θεωρώ ότι κάποιος πρέπει να έχει το δικαίωμα να πιστεύει σε ότι θέλει, όσο δεν παραβιάζει τους νόμους του κράτους. Και θα χαλιόμουν ακόμα και αν ένας δηλωμένος φίλος του Κουφοντίνα κυκλοφορούσε σε γειτονιά της Αθήνας και του την πέφτανε κάποιοι να του εξηγήσουν ότι είναι ένα σκουλήκι που χαίρεται με την απώλεια της ανθρώπινης ζωής και δεν του αναλογεί να περπατά εκεί καμαρωτός.

Εσείς (και ειλικρινά ήμουν σίγουρος για αυτό εκ των προτέρων) δεν το θέλετε αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819585 Ακριβώς, εμείς θέλουμε ο Κουφοντίνας και ο Πλεύρης να αντιμετωπίζονται όπως τους πρέπει. Η δημοκρατία δεν κινδυνεύει μόνον από τον Κουφοντίνα, αλλά και από τον Πλεύρη. Αυτό που υποστηρίζεις εσύ είναι ν'αφήνεις κάποιους σαν τον Πλεύρη να την δηλητηριάζουν και να την απειλούν, αλλά για τον Κουφοντίνα δεν δίνεις τάληρο, εκεί ο νόμος πρέπει να είναι περισσότερο σκληρός από τους υπόλοιπους.
Τον Κουφοντίνα η αγαπημένη σου κυβέρνηση τον εξαίρεσε από τους υπόλοιπους κρατούμενους και του φέρθηκε με ιδιαίτερο τρόπο, δίνοντάς του δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν πολιτικό κρατούμενο. Και η αλήθεια είναι πως του φέρθηκε σαν τέτοιο.
Εγώ πάλι τον βλέπω πρώτα και κύρια σαν αυτό που είναι: ένας αμετανόητος εν πολλοίς δολοφόνος, που σαν κρατούμενος δεν έχει δημιουργήσει ποτέ κάποιο πρόβλημα για να πρέπει να του φερόμαστε εκδικητικά. Αλλιώς κακώς βαυκαλιζόμαστε πως έχουμε σωφρονιστικό σύστημα και όχι τιμωρητικό.

Θα πρέπει επίσης να καταλάβουμε πως η αστική ευγένεια, η αστική δημοκρατία και ο φιλελευθερισμός, είναι δύσκολες έννοιες όταν πρέπει να φανούμε γενναίοι με τον αντίπαλο. Καταλαβαίνω πως ο Κουφοντίνας είναι πιο επικίνδυνος στο μυαλό του κάθε δεξιόστροφου ψηφοφόρου από τον Πλεύρη και την ΧΑ, αλλά προσωπικά διαφωνώ. Οι τελευταίοι έχουν κάνει πολύ μεγαλύτερη ζημιά και τ'αποτελέσματα ήδη φαίνονται. Ο Κουφοντίνας δεν απειλεί πλέον κανέναν.
Η ακροδεξιά, σε διάφορες μορφές της είναι αυτή την στιγμή ακόμη και μέσα στην κυβέρνηση. Ή και της χτυπάει την πόρτα:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#819586 Το γεγονός ότι ο Κρανιδιώτης δήλωσε ότι θα ψηφίσει ΝΔ σημαίνει... τι; Ότι θα τον βάλουν στην κυβέρνηση; Γιατί αν αυτό υποστηρίζεις, είμαι πραγματικά περίεργος να δω αν θα πέσεις μέσα. Αν το πετύχεις, εγώ ορκίζομαι να μην ξαναψηφίσω ΝΔ.

Ο Κουφοντίνας από που προκύπτει ότι δεν είναι πλέον επικίνδυνος; Γιατί αν δεν κάνω λάθος, δηλώνει αμετανόητος για όσες ζωές έχει αφαιρέσει.

Αν είναι έτσι, και ο Κασιδιάρης αν μείνει χρόνια στην φυλακή δεν θα είναι πλέον επικίνδυνος, ακόμα και αν δηλώνει εντελώς αμετανόητος και τον περιμένουν από έξω οι ομοϊδεάτες του να τους δώσει γραμμή, σωστά;

Ο Πλεύρης (και ρωτάω χωρίς να γνωρίζω) για ποια εγκλήματα έχει καταδικαστεί;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819587 Η ιδεολογία της ΧΑ και του Πλεύρη έχει ποτίσει την πολιτική ζωή της χώρας και εσύ ΧΛ αναρωτιέσαι αν είναι επικίνδυνοι και αν έχουν κάνει κάποιο έγκλημα. Ο Κουφοντίνας και ο Κασιδιάρης και οι δύο αμετανόητοι είναι, αλλά ο πρώτος ούτε κόμμα έκανε, ούτε ο Άρειος Πάγος χρειάστηκε να κάνει κάτι για την πάρτη του.
Άρα, είναι δεδομένο ποιος απειλεί την δημοκρατία λοιπόν.

Ο Φαήλος ήταν και παλιά στην ΝΔ, όπως και ο Καρατζαφέρης. Το κόμμα λοιπόν έχει ιστορικό στην ακροδεξιά, και σίγουρα και μπόλικο μέλλον. Το αν μπει στην κυβέρνηση ο Φαήλος δεν το γνωρίζω, είναι όμως ήδη στην κυβέρνηση ένας κάποιος κύριος Μάκης Βορίδης, που διετέλεσε και γραμματέας της νεολαίας της ΕΠΕΝ όπως φαντάζομαι θα γνωρίζεις.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE ... E%B7%CF%82
Ως μαθητής στο Κολλέγιο Αθηνών ήταν συνιδρυτής της οργάνωσης «Ελεύθεροι Μαθητές». Ξεκίνησε την πολιτική του διαδρομή στις αρχές της δεκαετίας του '80 ως γραμματέας της νεολαίας της φιλοχουντικής [4] [5][6] Εθνικής Πολιτικής Ενώσεως [7] την περίοδο που φοιτούσε στη Νομική Αθηνών. Το 1994 ίδρυσε το εθνικιστικό κόμμα Ελληνικό Μέτωπο και έγινε πρόεδρός του [8][7].

Μας κάνει αρκετά δεξιός, ή θέλουμε οπωσδήποτε τον Φαήλο; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#819588 Εσύ ανέφερες τον Κρανιδιώτη, ο οποίος αν θυμάμαι καλά διαγράφηκε από τη ΝΔ όταν εξέφρασε απόψεις πολύ ακραίες για το κόμμα. Και ξαναλέω, αν τον δούμε στην κυβέρνηση, εγώ υπόσχομαι να μην ξαναψηφίσω ΝΔ.

Μια χαρά μας κάνει ως παράδειγμα το χουντικό παρελθόν του Βορίδη -είχα και συμμαθητή που υμνούσε την ΕΠΕΝ στο λύκειο και μου φαινόταν εξωφρενικό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αυτό συνέβη πριν (μισό να υπολογίσω)... 36 χρόνια. Έχω μείνει με την εντύπωση ότι τα δείγματα γραφής του όσο είναι στην κυβέρνηση κάθε άλλο παρά φιλοχουντικά είναι. Οι άνθρωποι αλλάζουν και κάποιοι όντως μετανοούν για το παρελθόν τους.

Αλλά μισό, γιατί εδώ πάμε να χάσουμε και πάλι την μπάλα. Το θέμα μας είναι ο Κρανιδιώτης, ο Βορίδης, ή ο Πλεύρης στον οποίο κάποιος επιτέθηκε απρόκλητα στον δρόμο;

Ξαναρωτάω γιατί εδώ όντως μου λείπουν πληροφορίες: Για ποια εγκλήματα έχει καταδικαστεί ο Πλεύρης; Γιατί ειλικρινά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έχουμε φτάσει σε σημείο να κυνηγάμε ανθρώπους στον δρόμο για τις απόψεις τους και όχι για τις πράξεις τους και ότι εσείς το επικροτείτε αυτό.