Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#819481
g8777 έγραψε:
bujinkan έγραψε:
g8777 έγραψε:Εγώ θα το πω πολύ πιο ωμά.

Κύριε καθηγητή υπάρχει κάποιος κοντά στον περίγυρό σου με την ικανότητα και θέληση να προστατέψει εσένα και - το κυριότερο- ανήλικους από τον ίδιο σου τον εαυτό;
Ή η σήψη της επιδειξιομανίας τα χει σαπισει όλα μέσα σου; :(
Wtf ???? Τι άλλη μ λ κ θα θα διαβάσω ακόμα πρωί πρωί


< >



Παρακαλω;; :hmmm:

Ο κολλητος σου ανεβαζει φωτο σε δημοσιο φορουμ με φατσα καρτα το παιδι του ( προς τερψιν του ναρκισσισμου του) , και εσυ θεωρεις οτι απο εμενα διαβαζεις μαλαckιες; :dizzy:

Εδω φυλαμε τον λωκο μας οταν μοιραζουμε δικες μας φωτο, σκεψου :roll: τί θα πρεπει να κανουμε οταν θελουμε να κοινοποιησουμε φωτο των παιδιων μας. Θα μου πεις, μα να καταστρεψουμε την φωτο με το να καλυψουμε προσωπα; :rtfm:

Ε, θα ζησουμε και με αυτο bujinkan. :s_empathy
Εσύ θεωρείς ότι αν γίνει στόχος το παιδί κάποιου θα τον σώσει που στις φωτό στο Facebook βάζει καρδούλα στο πρόσωπο του παιδιού για να μην φαίνεται το πρόσωπο ? Τότε λυπάμαι αλλά είσαι πολύ αφελης .
Το άλλο περί ναρκισσισμού απλά ασχολιαστο .

Εσύ κάνε ότι θες με το παιδί σου και άσε τους άλλους να κάνουν και αυτοί ότι θέλουν .
Προσωπικά εγώ γελάω όταν βλέπω φωτός στο face που οι γονείς βάζουν emoji στο πρόσωπο του παιδιού .


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819483 Δεν μπαίνω στο debate καν αν πρέπει ν'ανεβάζουμε φωτογραφίες των παιδιών μας στο Internet. Θεωρώ πως σίγουρα όχι, αλλά ΟΚ, σίγουρα επίσης δεν μου πέφτει λόγος τι κάνει ο καθένας.
Από εκεί και μετά, έχει ενδιαφέρον πώς εκλαμβάνει κάποιος, την όποια πρόταση/παρατήρηση/you name it:
Κάποτε λέγαμε κάποιοι για τον τρόπο, πως είναι σημαντικό πώς θα το πεις, να μην προσβάλεις, κλπ κλπ. Η ουσία είναι πως όπως και να το πεις, το κύριο και απολύτως σημαντικό, είναι αν ο άλλος θέλει ν'ακούσει. Προσοχή, όχι ν'αλλάξει απαραίτητα, αλλά ν'ακούσει αυτό που θα του πει ο άλλος.
Νομίζω πως το πιο δύσκολο εν τέλει, είναι ν'ακούσεις, γιατί κατά βάση, θεωρείς πως βαθιά μέσα σου έχεις απόλυτο δίκιο και δεν έχεις λόγο ν'ακούσεις κανέναν, αφού τα κάνεις όλα σωστά.
Δεν πάει επί προσωπικού αυτό, είναι έκδηλο για πάρα πολλούς και την αδυναμία τους να κάνουν την οποιαδήποτε κουβέντα.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#819484 Εσένα και τον Serf σας άκουσα. Δεν συμφωνώ, αλλά είναι άποψη σας και είναι σεβαστή. Το γεγονός ότι δεν την σχολίασα δεν σημαίνει ότι δεν την έλαβα υπόψη.

Όταν κάποιος όμως γράφει επι λέξει «η σήψη της επιδειξιομανίας τα έχει σαπίσει όλα μέσα σου» αναφερόμενος σε μια φωτογραφία του παιδιού στο νήμα για τις φωτογραφίες μας, υπάρχει περίπτωση να δώσω την παραμικρή σημασία στην άποψη του;

Το μόνο που μου κάνει εντύπωση εδώ είναι το ότι ο συγκεκριμένος χρήστης εξακολουθεί να πετάει flame baits και είναι πάντα Δευτέρα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#819485 Εγώ δεν θα εκφέρω προσωπική άποψη διότι πιθανόν θα παρεξηγηθώ.

Λέμε “ΟΧΙ” στην ανάρτηση φωτογραφιών παιδιών στο διαδίκτυο


https://saferinternet4kids.gr/nea/%CE%B ... BD-%CF%80/
Άβαταρ μέλους
By g8777
#819487 Πραγματικά , πρέπει όντως να ζεις στο δικό σου σύμπαν. :roll:
Στο ξαναείπα , δεν θα καθίσω να σου μάθω εγώ ψηφιακή αλφαβήτα.

(Αν μας διαβάζει ο γιαννικ θα παρακαλούσα για την άποψή του. Μπας και επιτέλους αρχίσουν να νοιώθουν ορισμένοι.)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819492 Να πω κάτι απλό; Να μην επιτρέπουμε στο φόρουμ την ανάρτηση φωτογραφιών παιδιών. Αυτό δεν αλλάζει την άποψη του οποιουδήποτε, αλλά τουλάχιστον σ'ετούτη την μικρή κοινότητα, αντί να διαφωνούμε, μπορούμε απλώς να μην το επιτρέπουμε.
Αν δεν υπάρχει κάποια εύλογη αντίρρηση, θα προχωρήσουμε σε μια μικρή τροποποίηση του κανονισμού.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#819494 Καμία αντίρρηση.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#819495 :adminpower:
Χ.Λ έχει δίκιο ο Αεκτζης ως προς την έκθεση φωτογραφιων παιδιών στο διαδίκτυο..Ειλικρινά δεν μπορείς να φανταστείς που μπορεί να φτάσει αυτή η φώτο που βάζεις εσυ ή ο καθένας...Στο γράφω όσο πιο ωμά γίνεται ώστε να το σκεφτείς διπλά την επομενη φορά...Φυσικά ο καθένας κάνει όπως νομίζει.....
:roll:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#819511
bujinkan έγραψε:
g8777 έγραψε:
bujinkan έγραψε:
g8777 έγραψε:Εγώ θα το πω πολύ πιο ωμά.

Κύριε καθηγητή υπάρχει κάποιος κοντά στον περίγυρό σου με την ικανότητα και θέληση να προστατέψει εσένα και - το κυριότερο- ανήλικους από τον ίδιο σου τον εαυτό;
Ή η σήψη της επιδειξιομανίας τα χει σαπισει όλα μέσα σου; :(
Wtf ???? Τι άλλη μ λ κ θα θα διαβάσω ακόμα πρωί πρωί


< >



Παρακαλω;; :hmmm:

Ο κολλητος σου ανεβαζει φωτο σε δημοσιο φορουμ με φατσα καρτα το παιδι του ( προς τερψιν του ναρκισσισμου του) , και εσυ θεωρεις οτι απο εμενα διαβαζεις μαλαckιες; :dizzy:

Εδω φυλαμε τον λωκο μας οταν μοιραζουμε δικες μας φωτο, σκεψου :roll: τί θα πρεπει να κανουμε οταν θελουμε να κοινοποιησουμε φωτο των παιδιων μας. Θα μου πεις, μα να καταστρεψουμε την φωτο με το να καλυψουμε προσωπα; :rtfm:

Ε, θα ζησουμε και με αυτο bujinkan. :s_empathy
Εσύ θεωρείς ότι αν γίνει στόχος το παιδί κάποιου θα τον σώσει που στις φωτό στο Facebook βάζει καρδούλα στο πρόσωπο του παιδιού για να μην φαίνεται το πρόσωπο ? Τότε λυπάμαι αλλά είσαι πολύ αφελης .
Το άλλο περί ναρκισσισμού απλά ασχολιαστο .

Εσύ κάνε ότι θες με το παιδί σου και άσε τους άλλους να κάνουν και αυτοί ότι θέλουν .
Προσωπικά εγώ γελάω όταν βλέπω φωτός στο face που οι γονείς βάζουν emoji στο πρόσωπο του παιδιού .


< >
https://www.google.com/amp/s/www.lifo.gr/now/greece/i-elas-proeidopoiei-toys-goneis-gia-tis-fotografies-paidion-sta-social-media%3famp

https://www.photo.gr/blogs/kindynoi-apo ... in-ellada/

Με δεδομένη την έξαρση εγκλημάτων που σχετίζονται με παιδοφιλία, εκμετάλλευση ανηλίκων κλπ. μέσω διαδικτύου, οι αστυνομικές αρχές συνιστούν στους γονείς να μην αναρτούν φωτογραφίες των παιδιών τους για το ενδεχόμενο αυτές να παραποιηθούν με κάποιο τρόπο ή να βρεθούν να χρησιμοποιούνται από κακόβουλα άτομα.


Αυτο που είπε ο gianik...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#819512
Anonymous Founder έγραψε:Να πω κάτι απλό; Να μην επιτρέπουμε στο φόρουμ την ανάρτηση φωτογραφιών παιδιών. Αυτό δεν αλλάζει την άποψη του οποιουδήποτε, αλλά τουλάχιστον σ'ετούτη την μικρή κοινότητα, αντί να διαφωνούμε, μπορούμε απλώς να μην το επιτρέπουμε.
Αν δεν υπάρχει κάποια εύλογη αντίρρηση, θα προχωρήσουμε σε μια μικρή τροποποίηση του κανονισμού.


Συμφωνώ, ας γίνει άμεσα και να λήξει εδώ η συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#819513
Anonymous Founder έγραψε:Να πω κάτι απλό; Να μην επιτρέπουμε στο φόρουμ την ανάρτηση φωτογραφιών παιδιών. Αυτό δεν αλλάζει την άποψη του οποιουδήποτε, αλλά τουλάχιστον σ'ετούτη την μικρή κοινότητα, αντί να διαφωνούμε, μπορούμε απλώς να μην το επιτρέπουμε.
Αν δεν υπάρχει κάποια εύλογη αντίρρηση, θα προχωρήσουμε σε μια μικρή τροποποίηση του κανονισμού.
Το να διαφωνούμε δεν είναι κακο
Έτσι και αλλιώς δεν διαιωνίζεται μια διαφωνία .
Διαφωνώ στην πρόταση σου περί απαγόρευσης διότι δεν είμαι της άποψης πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι . Όπως και να έχει όμως ας αποφασίσουν οι υπεύθυνοι του χώρου που μας φιλοξενεί


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819515 Δεν υπάρχει όμως κάποιος άλλος τρόπος να το κάνεις αυτό. Γενικότερα, πρέπει να θυμόμαστε πάντα πως είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα η δημοσιευση φωτογραφιών online από παιδιά. Νομίζω όλοι το καταλαβαίνουν και όλοι μπορούν εύκολα να το τηρήσουν. Ακόμη και αν κάποιος το ξεχάσει, δεν θα του πάρουμε το κεφάλι προφανώς, απλώς πρέπει να προστατευτούν πάντοτε τα πιο ευαίσθητα μέλη μιας κοινωνίας (τα παιδιά δηλαδή) και είναι στο χέρι όλων μας.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#819518 Η φωτογραφία ήταν ωραία και είχε μια ιστοριούλα να πει, όμως σέβομαι την απόφαση των συντονιστών.