Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#817350 Τι σκατά γκαράζ είναι αυτό, για supercars μόνο;

ΥΓ: Στα αυτοκίνητα όταν λέμε "κοντό" εννοούμε σε μήκος, όχι σε ύψος. Το ύψος των αυτοκινήτων αναφέρεται ως ψηλό ή χαμηλό.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#817355 Ναι, ναι, είχε φτιαχτεί για να μπαίνουν τα McLaren μόνο. Χαχαχα.

ΟΚ, ΟΚ, το γκαράζ μου είναι χαμηλό! Χώρο έχει αρκετό, απλά και πάλι όχι σωστά κατανεμημένο. Βάζω 3 οχήματα μέσα σύν μηχανή και πάλι έχει κενό. Απλά λόγω κακής διαρρύθμισης για να βγει το τρίτο, πρέπει να κουνηθεί το 2ο. Τώρα που έχουμε 2 δεν έχουμε θέμα.
I love κλειστό γκαραζ. Τα οχήματα μένουν καινούριο για πολλά χρόνια. Μπορείς να κάνεις δουλειές χωρίς να πρέπει να τις τελειώσεις εκείνη την ώρα (επισκευές). Τα παρατάς ως έχει και αύριο πάλι...
Άβαταρ μέλους
By citastak
#819449 Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται, έβγαλε η ΒΕΛΜΑΡ το test drive V60 recharge σε αγγελία. Περίπου 30 χιλ. χλμ και 7-8 χιλιάρικα κάτω από τιμή καινούριου.
Βέβαια είναι με ελάχιστο εξοπλισμό (δεν έχει τα μπλιμπλίκια ασφάλειας), δεν θυμάμαι αν είχε google και, αν δε λέω κοτσάνα, είναι με μικρότερη μπαταρία;
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... -volvo-v60
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#819503 Πρώην δημοσιογραφικό.
https://cartalk.gr/volvo-v60-t6-awd-recharge/

Όπως και τούτο εδώ:
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... -ford-puma

https://cartalk.gr/ford-puma-1-0-155-mhev-st-line-auto/

Έχουν φάει και τα δύο κάμποσο ξύλο, αλλά κάποιος θα τα αγοράσει ως "υψηλόβαθμου στελέχους της εταιρίας", "το είχε ο γενικός Διευθυντής για δύο χρόνια και τώρα παρέλαβε το επόμενο" και τέτοια χαρωπά.
Θα είχε πλάκα να περάσει κάποιος να ρωτήσει, να δούμε τι θα του πουν.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#822555 100.000 χιλιόμετρα
Δωρεάν κ αυτό το service
Τους έκανε εντύπωση που τα φρένα είναι ακόμα σε άψογη κατάσταση . Δε θυμάμαι αν άλλαξαν κάτι όσο το έχω βέβαια ,

Δε θυμάμαι να έχω πληρώσει ακόμα κάτι για το αυτοκίνητο ( πέρα απο λαστιχα κ βενζίνες κ λίγο ρεύμα ).

Φτου φτου όλα καλά !

Μου έκαναν κ μια πρόταση για αναβάθμιση .
Λίγα παραπάνω άλογα , λίγο παραπάνω ροπή , σε πιο υψηλές στροφές όμως .
0-100 απο 5.5 σε 5.4 …. Χαχαχα
Είναι της Volvo η αναβάθμιση .
Δε θυμάμαι πόση εγγύηση έχω ακόμα κ δε ρώτησα αν επηρεάζεται . Είναι κ 1100-1200 από όσο θυμάμαι περίπου , μαζί με το ΦΠΑ .

XC60 plug-in MY21
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#822561 Εικόνα

Λίγο πιο κάτω , με χαμηλή ταχύτητα , έχει χαμηλά όρια , κάμερες αλλά είχε κ τροχαία , έπεσε κ η κατανάλωση κ βελτιώθηκε το range .
Δεν έχω φορτίσει κιολας εχθές κ σήμερα …
Aircon on , όπως κ ψυχωμένο κάθισμα .
Εντάξει δεν είναι ηλεκτρικό να επιβαρυνθεί τόσο πολύ από τον κλιματισμό κλπ .


< >
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#825785 103000 χιλιόμετρα κ είχαμε εμφάνιση gremlin .

Σταματάω σε βενζινάδικο επάνω στην Ιονία οδό κ από το καπό μπροστά δουλεύουν φουλ ανεμιστήρες κ διάφορα άλλα … ένα πολύ δυνατό βουητό. Με σβηστό αυτοκίνητο .

Ξεκινάω κ βάζω το aircon … κ δεν … δροσίζει . Απλά φυσάει τον εξωτερικό αέρα .
Ανοίγω κλείνω aircon , ανακύκλωση , κ οτιδήποτε άλλο κουμπί υπήρχε το πάτησα … τίποτα . Πλησίαζε πλέον 9 το πρωί κ είχε αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός.

Σε στάση στη Ναυπακτο όπου έσβησα , κλείδωσα κ ξανά ξεκίνησα … όλα καλά ! Κ όλη η υπόλοιπη μέρα .

Αχ αυτά τα κινεζικα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#826285 Η κατανάλωση που σου δείχνει είναι μικτή (συμπεριλαμβάνει φορτίσεις; )
Εμένα δε μου έδωσαν στην προσφορά σέρβις...
Παρεπιπτόντως μου είχαν πει αρχικά παραγωγή W33 και παράδοση τέλος Οκτώβρη και τις προάλλες μου είπάν W41 και παράδοση πάλι τέλος Οκτώβρη (και ότι το W33 δεν το κατάλαβα εγώ καλά).
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#826295
citastak έγραψε:Η κατανάλωση που σου δείχνει είναι μικτή (συμπεριλαμβάνει φορτίσεις; )
Εμένα δε μου έδωσαν στην προσφορά σέρβις...
Παρεπιπτόντως μου είχαν πει αρχικά παραγωγή W33 και παράδοση τέλος Οκτώβρη και τις προάλλες μου είπάν W41 και παράδοση πάλι τέλος Οκτώβρη (και ότι το W33 δεν το κατάλαβα εγώ καλά).

Το εργοστασιο λογικα ειναι ηδη κλειστο και θα ξανανοιξει Σεπ, αρα η 33 σιγουρα δεν παιζει. Απο τη βδομαδα παραγωγης υπολογιζε κανενα μηνα για να εισαι μεσα.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#826394 Πόσο καιρό περιμένεις;

Δε θυμάμαι αν η ένδειξη αυτή μηδενίζει καθημερινά … δεν είχα φορτίσει από ότι γράφω .

Δε θυμάμαι καν ποια διαδρομή έκανα .

Όταν είμαι σε εθνική με 130+ έχει σαφώς περισσότερη κατανάλωση .
Σε επαρχιακό δίκτυο που είναι χαμηλότερες οι ταχύτητες βλέπεις αυτά τα νούμερα σίγουρα.
Αν έχεις δυνατότητα να φορτίσεις στις καθημερινές μετακινήσεις οι ενδείξεις είναι ακόμα πιο εντυπωσιακές .
Άβαταρ μέλους
By citastak
#826451
Zeus έγραψε:
citastak έγραψε:Η κατανάλωση που σου δείχνει είναι μικτή (συμπεριλαμβάνει φορτίσεις; )
Εμένα δε μου έδωσαν στην προσφορά σέρβις...
Παρεπιπτόντως μου είχαν πει αρχικά παραγωγή W33 και παράδοση τέλος Οκτώβρη και τις προάλλες μου είπάν W41 και παράδοση πάλι τέλος Οκτώβρη (και ότι το W33 δεν το κατάλαβα εγώ καλά).

Το εργοστασιο λογικα ειναι ηδη κλειστο και θα ξανανοιξει Σεπ, αρα η 33 σιγουρα δεν παιζει. Απο τη βδομαδα παραγωγης υπολογιζε κανενα μηνα για να εισαι μεσα.


Κάποια βλακεία έκανε η πωλήτρια, γιατί όντως 33 μου είχε πει.
Όχι πως έχει και πολύ σημασία πλέον. Οπότε υπολογίζω αρχές Νοέμβρη που εγώ θα είμαι ... στη Σουηδία για δουλειά :)
Η παραγγελία δόθηκε νομίζω τέλη Ιανουαρίου.

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και αγγελία για το V40 cross country MY2015. Αλλά μάλλον αρχές Οκτώβρη..
Άβαταρ μέλους
By citastak
#833118
Zeus έγραψε:
citastak έγραψε:Η κατανάλωση που σου δείχνει είναι μικτή (συμπεριλαμβάνει φορτίσεις; )
Εμένα δε μου έδωσαν στην προσφορά σέρβις...
Παρεπιπτόντως μου είχαν πει αρχικά παραγωγή W33 και παράδοση τέλος Οκτώβρη και τις προάλλες μου είπάν W41 και παράδοση πάλι τέλος Οκτώβρη (και ότι το W33 δεν το κατάλαβα εγώ καλά).

Το εργοστασιο λογικα ειναι ηδη κλειστο και θα ξανανοιξει Σεπ, αρα η 33 σιγουρα δεν παιζει. Απο τη βδομαδα παραγωγης υπολογιζε κανενα μηνα για να εισαι μεσα.


Παραμένει το W41 και άφιξη σε Ελλάδα αρχές Νοέμβρη - άρα παράδοση τέλος Νοέμβρη...
Άβαταρ μέλους
By citastak
#842987 To V60 κατασκευάσθηκε και το περιμένω ως τις 22/11... :eat:
Αγγελία πώλησης του V40 - αν ενδιαφέρει κάποιον από εδώ μιλάμε για την τιμή, με μικρά περιθώρια ωστόσο λόγω ανταλλαγής.

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... ss-country
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#843088
citastak έγραψε:To V60 κατασκευάσθηκε και το περιμένω ως τις 22/11... :eat:
Αγγελία πώλησης του V40 - αν ενδιαφέρει κάποιον από εδώ μιλάμε για την τιμή, με μικρά περιθώρια ωστόσο λόγω ανταλλαγής.

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... ss-country

Πως ήταν η εμπειρία του V40? Ακούγονται πολλά σοβαρά προβλήματα ειδικά για τα D2, παλαιοτερης χρονολογίας βέβαια από του δικού σου και για τα Τ3 της Ford.