Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819398 Μια χαρά πατέντα, είχα σχεδιάσει κάτι αντίστοιχο για να το βγάλουμε προϊόν, αλλά δεν βρήκα ποτέ πρόθυμους να το τρέξουμε.
Η ιδέα ήταν να φτιάξουμε πατέντα που να μπορεί να προσαρμοστεί σε κάτι τέτοιο και να έχει και ένα έξυπνο controler για να μην χρειάζεται καν να βγαίνεις έξω και απλά να το δουλεύεις από μια εφαρμογή σαν τις ewelink ή Tuya ή/και την Alexa.
Δεν κατάφερα να πείσω κανέναν από όσους μίλησα, θεώρησαν πως δεν υπάρχει αγορά για κάτι τέτοιο.
Διαφωνώ, αλλά μόνος μου δεν μπορώ να το κάνω.
@Chris
Άνετα, πιο πολύ δύναμη έχει το χέρι σου νομίζεις; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#819408 Οχι νταξει. Για καποιο λογο σκεφτομουν τρυπανι που θα καιγοταν μαλλον με τετοια χρηση, αλλα κατσαβιδι θα δουλεψει οντως
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#819411
Chris έγραψε:Ανεβαζει τεντα το μπαταριας? Εντυπωσιακο


πολυ γνωστη πατεντα,εδω και πολλα χρονια.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#819416
dimviii έγραψε:πολυ γνωστη πατεντα,εδω και πολλα χρονια.


Οντως.

https://www.youtube.com/watch?v=zj_YVOEJ17o

Το λεει στο 2:40, αυτο που δειχνει ειναι απο Lidl.

Χαμηλα το κοβεις το σιδερο εκει στο χερουλι ή οσο πιο ψηλα τοσο λιγοτερο ζορι;
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#819421
Serf έγραψε:
Ο πατέρας μου, ωσάν άλλος Μαγκάιβερ, έχει προσαρμόσει τη μανιβέλα σε ένα απλό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας... βιδώνει για να μαζέψει την τέντα, αντιστρέφει λειτουργία και ξεβιδώνει για να την ξεδιπλώσει :metalo:

Ανεβοκατεβαζω τουλάχιστον 15 χρόνια έτσι.




.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#819462 Διορθωση: Τα Budget ειναι απο Praktiker, το συγκεκριμενο του βιντεο ερχοταν με 2 μπαταριες στο βαλιτσακι του.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#820547 Ίσως όχι το πλέον κατάλληλο θέμα, αλλά υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που θα μπορούσε να φτιάξει custom PCΒ αν έχουμε τα αρχεία gerber κι ένα BoM;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#820555 Για λόγους χρόνου έλεγα για Ελλάδα αλλά αν είχατε καλή εμπειρία από Κίνα οκ!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#820942 Αν δεν είναι κόπος ρώτα, ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By glf
#821015
glf έγραψε:Πήρα το ZB Bridge Pro για coordinator και φυσικά του έριξα tasmota firmware για να το βλέπω στο OpenHab.
Μετά είδε κατευθείαν 2 Sonoff ZB switch που τα πήρα και για ρόλο mesh routers.

Τώρα ιδανικά θα ήθελα τα Aqara door sensors που λένε ότι κρατάνε μπαταρία για μήνες......


Λοιπόν πήρα ενα σετ aqara ZigBee door sensors και παίζουν μια χαρά με το sonoff bridge οπότε δε χρειάζομαι cloud και aqara gateway.
Και ένα human presence sensor με ενσωματωμένο luminance sensor που με βολεύει πάρα πολύ. Θα πάρω κι άλλους από αυτούς.

Τζάμπα βγήκε πάλι η αναβάθμιση...

Αυτό που πήρα επίσης είναι το reolink poe βίντεο-θυροτηλεφωνο. Summer project αυτό, θα μπει και σαν rtsp κάμερα και στο smarthome το κουδούνι του...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#821017
glf έγραψε:Λοιπόν πήρα ενα σετ aqara ZigBee door sensors και παίζουν μια χαρά με το sonoff bridge οπότε δε χρειάζομαι cloud και aqara gateway.
Και ένα human presence sensor με ενσωματωμένο luminance sensor που με βολεύει πάρα πολύ. Θα πάρω κι άλλους από αυτούς.

Βάλε λίγο ποια ακριβώς πήρες για να ξέρω.
Εγώ δεν έχω βάλει το gateway της Sonoff, γιατί είχα διαβάσει πολλά παράπονα, πήρα αυτό εδώ:
https://www.skroutz.gr/s/31164599/Smart ... XT-ZB.html
Δεν έχω δοκιμάσει αν είναι συμβατό με πολλά άλλα, κάτι Tuya Zigbee sensors για πλημμύρα και καπνό δεν τα έβλεπε, οπότε πήρα και ένα Tuya.