Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819358 To demand response αυτού του τύπου, ακόμη το συζητάει ο ΑΔΜΗΕ. Υποτίθεται θα ξεκινούσε φέτος, αλλά δεν έγινε τίποτε.
Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ πως δεν έχει νόημα για τον απλό καταναλωτή, είναι αδύνατον να είσαι πάνω από μια πλατφόρμα όλη μέρα και νύχτα μπας και πετύχεις "ευκαιρία".
Η Ολλανδία είναι υπερώριμη αγορά, δεν έχει νόημα αυτή την στιγμή κάποια σύγκριση.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#819360 Και σε άλλες αγορές γίνεται αυτό π.χ. Βαλτική,

Εικόνα

αλλά δεν νομίζω να σημαίνει ότι δεν θα πληρώνεις καθόλου αυτές τις ώρες. Αυτή είναι η τιμή χονδρικής και υπάρχουν και άλλες χρεώσεις μετά.

Κοίτα να δεις η Δανία που έχουν λεφτά, -18€ η MWh. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#819381
Anonymous Founder έγραψε:To demand response αυτού του τύπου, ακόμη το συζητάει ο ΑΔΜΗΕ. Υποτίθεται θα ξεκινούσε φέτος, αλλά δεν έγινε τίποτε.
Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ πως δεν έχει νόημα για τον απλό καταναλωτή, είναι αδύνατον να είσαι πάνω από μια πλατφόρμα όλη μέρα και νύχτα μπας και πετύχεις "ευκαιρία".
Η Ολλανδία είναι υπερώριμη αγορά, δεν έχει νόημα αυτή την στιγμή κάποια σύγκριση.


Το να προγραμματίσεις ώρα έναρξης πλυντηρίου/στεγνωτηρίου έχω την αίσθηση ότι γίνεται και με τις περισσότερες σημερινές συσκευές. Αν φεύγοντας το πρωί για δουλειά γνωρίζουμε την ώρα χαμηλής χρέωσης, μπορούμε να εκμεταλλευτούμε τέτοια χαμηλά στην τιμή. Τουλάχιστον εμείς το κάνουμε και τώρα για να εκμεταλλευτούμε το χαμηλότερο "νυχτερινό" τιμοκατάλογο. Επίσης, με δύο BlitzWolf βύσματα πρίζας έχω κάνει τις δύο μονάδες A/C να ανάβουν και να κλείνουν συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα. Το καλοκαίρι προγραμματίζεις το A/C να δροσίσει το σπίτι σε τέτοια χαμηλά. Κτλ...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819383 Άσχετο με το παραπάνω, δεν είναι σωστό να κόβεις την παροχή στα κλιματιστικά
Πιο σωστό είναι να πάρεις IR blasters και να το κάνεις έτσι, δηλαδή να δίνεις ουσιαστικά την εντολή με τηλεκοντρόλ.
Για το άλλο, το demand response είναι πολύ δυναμικό και δεν μπορείς να το προγραμματίσεις σαν οικιακός καταναλωτής.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#819387 Τις χονδρικές τιμές ή spot δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά, για την βόρεια Ευρώπη μπορείς να της βρεις ανά ώρα κιόλας. Κάθε μέρα δημοσιεύονται οι τιμές της επόμενης από το χρηματιστήριο ενέργειας ότι είναι τέλος πάντων.
Για Ολλανδία που λέμε, αύριο π.χ. είναι αυτές.

Εικόνα

έναν βασικό προγραμματισμό μπορείς να τον κάνεις.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#819390
Anonymous Founder έγραψε:Άσχετο με το παραπάνω, δεν είναι σωστό να κόβεις την παροχή στα κλιματιστικά
Πιο σωστό είναι να πάρεις IR blasters και να το κάνεις έτσι, δηλαδή να δίνεις ουσιαστικά την εντολή με τηλεκοντρόλ.
Για το άλλο, το demand response είναι πολύ δυναμικό και δεν μπορείς να το προγραμματίσεις σαν οικιακός καταναλωτής.


Για τον προγραμματισμό απάντησε ο Vagnar, όπως και το post της Ηλεκτροκίνησης. Στην Ολλανδία τουλάχιστον ανακοινώνονται οι τιμές από την προηγούμενη μέρα.

Για πιο προχωρημένους (βλ. glf) στο post της Ηλεκτροκίνησης σε κάποιο σχόλιο υπάρχει link στο site του ΔΕΔΔΗΕ για να κατεβάσει κάποιος token για σχετικά web services.

Όσο για τα κλιματιστικά, το γνωρίζω ότι δεν είναι βέλτιστη η προσέγγιση η διακοπή της παροχής. Για IR blasters έχεις κάποια πρόταση;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819396 Για το demand response υπάρχουν πολλές διαφορετικές μορφές. Κάποιες βγαίνουν και 15 λεπτά πριν ξέρω γω και εκεί τα λεφτά είναι πολλά για όποιον μπορεί να δώσει κατανάλωση σημαντική.
Αν και εκτός θέματος εδώ, απαντώ για τα IR blasters εν συντομία.
Είτε το κλασικό Broadlink IM4 mini (ή το pro αν θέλεις να έχεις και RF)
https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broad ... CE%BF.html
https://www.skroutz.gr/s/22788538/Broad ... CE%BF.html
Είτε κάτι τέτοιο που δουλεύει με το οικοσύστημα της Tuya.
€26.77 53%OFF | MOES Tuya WiFi IR Thermostat Controller LCD Screen Touch Button Wireless Remote Built-in Temperature and Humidity Sensor alexa
https://a.aliexpress.com/_mMR3aRQ
Δεν προτείνω αυτό της Xiaomi, δεν δουλεύει σωστά με Alexa κλπ σε εμένα τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#819423 Το broadlink rm3 που έχω εγώ πάντως όταν τυχαίνει να ανοίξω το ac από κει τυχαίνει να το βάζει σε άσχετο mode, του αέρα μόνο αν θυμάμαι καλά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819438 Και δεν έχεις κάνει σωστά τότε στην αναγνώριση του κλιματιστικού.
Εμένα δουλεύει μια χαρά, το μόνο του κακό δεν έχει βρει το sleep στα LG και έπρεπε να του κάνω εκμάθηση.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#819440
Anonymous Founder έγραψε:Εδώ λοιπόν αποκλείεται να δούμε πυρηνικό αντιδραστήρα, γιατί πρώτα και κύρια πρέπει να προστατέψουμε τα φιλαράκια μας.

Μπορούμε πάντα να πληρώσουμε για να τους το φτιάξουμε, να πληρώνουμε για να διαχειριζόμαστε τα απόβλητα (και ότι άλλο μη κερδοφόρο παράγωγο της πυρηνικής διαδικασίας υπάρχει), και να τους εμπιστευόμαστε να το λειτουργούν και να κάνουν το money collection (sic)

Γιατί όχι :hmmm: ;
Τώρα που το σκέφτομαι, επειδή δεν είναι και σωστό να αναλάβουν και το ρίσκο του να μην ξοδέψουν τίποτα για την κατασκευή και να έχουν και προσωπικό, καλό θα ήταν να έχουμε και κάποια ρήτρα για ελάχιστη εγγυημένη τιμή ή κιλοβατώρες πώλησης ή κάτι. Το κράτος πρέπει να προστατεύει τέτοιες ιδιωτικές πρωτοβουλίες για να ενθαρρύνει την επιχειρηματικότητα και την πρόοδο όπως μπορεί.
Άβαταρ μέλους
By glf
#819820 Πωπωπωπω

Βαθιές περικοπές στην ενέργεια από ΑΠΕ (λόγω... υπερβολικής παραγωγής)
Για την αποφυγή μπλακάουτ κόβεται παραγωγή ακόμη και από μονάδες που δημιουργήθηκαν πριν από το 2019.
...
Την Κυριακή που πέρασε η παραγωγή από τις μονάδες ΑΠΕ έφτασε στο 80% της συνολικής παραγωγής, οδηγώντας σε μηδενικές τιμές ρεύματος για 6 ώρες. Ο Διαχειριστής υποχρεώθηκε να προχωρήσει σε πολύωρες περικοπές ρεύματος από ΑΠΕ, προκειμένου να καταφέρει να διατηρήσει το σύστημα λειτουργικό.


Άρα λοιπόν την Κυριακή το ρεύμα ήταν ΤΖΑΜΠΑ για τις εταιρίες διανομής και το πληρώσαμε χρυσάφι.
Και αντί όλοι να ασχολούμαστε με αυτό, καθόμαστε και συζητάμε για το τι είπε ο ένας και ο άλλος και κολοκύθια τούμπανα.

Σκέφτομαι δηλαδή τι κλίμα έχουν οι διεθυντές και ιδιοκτήτες σε πρωτέργειες ενέργκα και δε συμμαζεύεται. Θα γελάνε και τα μουστάκια τους. Θα λένε στα εγγόνια τους για την Ενρον και θα τους λένε ερασιτέχνες που τους πιάσανε..
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#819927 Άκουσα διαφήμιση στο ραδιοφωνικό κανάλι της ΝΔ (skai) . Γίνε λέει παραγωγός ηλ.ενέργειας με free ? εξοπλισμό . :eat:

https://www.dei.gr/en/home/myenergy/mye ... olarshare/

PPC myEnergy SolarShare

Free add-on services and equipment
Immediate availability of equipment and immediate installation
Reliable, risk-free solution with proper operation warranty

https://www.dei.gr/en/home/myenergy/myenergy-solar/
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#819938 Με πήραν τηλέφωνο σήμερα από την Elpedison για προσφορά και μου έκανε εντύπωση πως η τιμή που μου έδωσαν ήταν στα 10 λεπτά η KWh, για τις πρώτες 500KWh και από εκεί και πάνω στα 11.4. Είχα την αίσθηση ότι η τιμή της KWh ήταν πολύ ψηλότερη. Τέτοια τιμή είχα να ακούσω από τα ωραία χρόνια του ΔΕΗ Home, που ήταν σταθερό βέβαια και όχι κυμαινόμενο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#819941 Φυσικό αέριο limit down, ΑΠΕ παραγωγή στο φουλ και οι τιμές στη χοντρική πιάσανε κάτω από 100€ η MWh