Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#803415 Με VDSL 100ρα έδινα 40, τώρα θα δίνω 28,90 για 2 χρόνια. Όταν λήξει το κουπόνι βλέπουμε πώς θα έχουν τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#803504 Την πρώτη χρονιά σύνδεσης οπτικής στην πολυκατοικία (και μετά ethernet από την ταράτσα στα διαμερίσματα) είχα 500άρα, μετά για οικονομία το έριξα στα 150 που έτσι κι αλλιώς μου είναι υπεραρκετά.
Μια χαρά μου τα δίνει, και λίγο παραπάνω. Και upload αντίστοιχο με το download, όχι 1 προς 10 κλπ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803505
sknipper έγραψε:...Και upload αντίστοιχο με το download, όχι 1 προς 10 κλπ...


Αμ στο upload ειναι το κολπο και μας το δινουν με το σταγονομετρο τοσα χρονια. Θα προτιμουσα τη δικια σου τη γραμμη απο μια αλλη με 500 down και 50 up.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#803507 Μόνο για εμπορικούς λόγους δεν το δίνουν τόσο εδώ, η οπτική δεν έχει θέμα, τα αντέχει
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#803521
Dimitris_P έγραψε:Η Cosmote έριξε τις τιμές FTTH κι έκανα αναβάθμιση από 300ρα και 31.90€ που έδινα σε 500ρα 28.90€, 10 λεπτά πήρε και ήδη έχει συγχρονίσει.
Οι τιμές αυτές είναι με τη χρήση κουπονιού sfbb
Χωρίς κουπόνι είναι αυτές.
https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fix ... /N-1j97vy1

Με ποιον μίλησες, γιατί εμένα μου τα μασάνε για να προσαρμόσουν την τιμή. Άσε που έχω υπογράψει σύμβαση από 8/12 και ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#803523 Αν δεν έχει ολοκληρωθεί η προηγούμενη αίτηση δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση. Αν σου κάνουν νερά ξαναπάρε, θα έπεσες σε άμπαλο
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#803525 Δεν το κατάλαβα αυτό που λες. Αν δεν γίνεται αναβάθμιση στην περίπτωση μου, τι θα μου προσφέρει ο μη άμπαλος;

< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#803547
George_Prix έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:Μονο 41,90€ το μηνα δινει η Κοσμοτε την 500αρα. Δε βλεπω την ωρα να ερθει FTTH στην περιοχη μου να αναβαθμιστω (σε 1000αρα για να κερδαω τον Ποπολαρο :shifty: ).

Με το Μετρο θα ερθει, μεινε ανησυχος :iconcool: :innocent:

Η 200ρα στο μαγαζι σκοτωνει! Το καλο της FTTH ειναι η σταθεροτητα!


Ε ναι ρε φιλε, πολιτισμος!

Γενικα οσο παραλογο και να μου ακουγεται κατι, ειμαι της αποψης "βιτσια ειναι αυτα" και δεν επιμενω. Αλλα ακουω μερικους να λενε "και με την 24αρα την ADSL κανω τη δουλεια μου, γιατι να δωσω 5 Ευρω το μηνα παραπανω για τη VDSL?" και φρικαρω ΕΝΤΕΛΩΣ :s_crazy

:lol: για απλή χρήση μια χαρά είναι ρε συ η 24άρα! εκτός κι αν σχολιάζεις το οικονομικό της υπόθεσης.

εγώ στην ανανέωση ήθελα να παω VDSL αλλά τα κουπούκια (καλό, drdino? :iconcool: ) της Vodafone σηκώσαν τους ώμους. ε και στην 24άρα ρολάρουμε, άντε να κολλάει αν βάλω στο μποξ κανά επεισόδιο μεγάλης ανάλυσης
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#803573 Το ADSL δε παλεύεται πλέον με την καμία... και πόσο μάλλον με το άθλιο upload.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#803598 Θα ρωτήσω εδώ μιας και πρόκειται για δικτυακά.

Το Mikrotik hap ac3 μπάζει στο θέμα WiFi 5GHz

Είσαι δίπλα στο router ή σε απόσταση 2μ και το λινκ παίζει μεταξύ 200-500 mbps. Στιγμιαία μπορεί να πάει 800+

Δεν έχω πρακτικό θέμα, η δουλειά γίνεται κανονικά. Για ψυχολογικούς όμως λόγους δεν μπορώ να πιάσω τα 500Mbps που δίνει η οπτική.

Οπότε σκέφτομαι για προσθήκη AP με δυνατότητα WiFi6.

Ένας φίλος πρότεινε το Ubiquiti UniFi 6 Lite
https://www.skroutz.gr/s/27714375/Ubiqu ... -5GHz.html
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#803600 Κι εγώ είμαι δυσαρεστημένος με το Mikrotik AC ,είναι κακό το σήμα του στα 5Ghz.
https://www.skroutz.gr/s/13923313/Mikro ... -5GHz.html
Επειδή έχω όμως και το switch της Mikrotik, δεν θα πήγαινα σε άλλη μάρκα, θέλω να τα χειρίζομαι από την ίδια πλατφόρμα.
Μήπως να πας σε καμιά λύση Mesh;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803604
egobrain έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:Μονο 41,90€ το μηνα δινει η Κοσμοτε την 500αρα. Δε βλεπω την ωρα να ερθει FTTH στην περιοχη μου να αναβαθμιστω (σε 1000αρα για να κερδαω τον Ποπολαρο :shifty: ).

Με το Μετρο θα ερθει, μεινε ανησυχος :iconcool: :innocent:

Η 200ρα στο μαγαζι σκοτωνει! Το καλο της FTTH ειναι η σταθεροτητα!


Ε ναι ρε φιλε, πολιτισμος!

Γενικα οσο παραλογο και να μου ακουγεται κατι, ειμαι της αποψης "βιτσια ειναι αυτα" και δεν επιμενω. Αλλα ακουω μερικους να λενε "και με την 24αρα την ADSL κανω τη δουλεια μου, γιατι να δωσω 5 Ευρω το μηνα παραπανω για τη VDSL?" και φρικαρω ΕΝΤΕΛΩΣ :s_crazy

:lol: για απλή χρήση μια χαρά είναι ρε συ η 24άρα! εκτός κι αν σχολιάζεις το οικονομικό της υπόθεσης.

εγώ στην ανανέωση ήθελα να παω VDSL αλλά τα κουπούκια (καλό, drdino? :iconcool: ) της Vodafone σηκώσαν τους ώμους. ε και στην 24άρα ρολάρουμε, άντε να κολλάει αν βάλω στο μποξ κανά επεισόδιο μεγάλης ανάλυσης


Να ξεκαθαρισω για να μη νομιζει κανενας οτι το παιζω απλας!!!

Φυσικα μιλαω για την περιπτωση που καποιος εχει VDSL στην περιοχη του και προτιμαει να παραμενει στην ADSL για να γλυτωσει 5 Ευρω το μηνα.

Ειναι σα να θελεις να αγορασεις ενα αμαξι 30 χιλιαρικα και να σου πουνε "δωσε 35 και θα παρεις ενα νεοτερο μοντελο, με περισσοτερους αεροσακους, περισσοτερα ηλεκτρονικα, καλυτερο κρατημα, καλυτερα φρενα, λιγοτερη συντηρηση/βλαβες και κερασακι στην τουρτα 5πλασια αλογα" και να απαντησεις "ασε μωρε και με το μικρο θα κανω δουλιτσα". :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#803607 Οσες φορες εκανα μεταβαση σε πιο γρηγορο ιντερνετ ηταν ειτε στα ιδια λεφτα ειτε σε +1-2 € απο οσα πληρωνα

Ακομα και τωρα με το FTTH πληρωνα 30€ για 30ρα vdsl και 30 θα πληρωνω για τα 200

Το βασικο θεμα ειναι να σε καλυπτει στην περιοχη σου ο παροχος, τωρα βεβαια με Voda ισως να πρεπει να αλλαξετε παροχο
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803610
Νίκος Παππάς έγραψε:...Το βασικο θεμα ειναι να σε καλυπτει στην περιοχη σου ο παροχος...


ΑΝ σε καλυπτει ομως, ειναι εγκλημα να τσιγκουνευτεις αυτα τα 1-2-3 παραπανισια ευρω που ενδεχεται να ξοδεψεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#803615
Anonymous Founder έγραψε:Κι εγώ είμαι δυσαρεστημένος με το Mikrotik AC ,είναι κακό το σήμα του στα 5Ghz.
https://www.skroutz.gr/s/13923313/Mikro ... -5GHz.html
Επειδή έχω όμως και το switch της Mikrotik, δεν θα πήγαινα σε άλλη μάρκα, θέλω να τα χειρίζομαι από την ίδια πλατφόρμα.
Μήπως να πας σε καμιά λύση Mesh;


H mikrotik δεν φημίζεται για τα radio της.

Δεν έχω πρόβλημα ωστόσο με νεκρά σημεία στο σπίτι.