Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#796185 Κανά μήνα πριν το Mediamarkt είχε βγάλει κάτι late night offers και είχε μικροκυμάτων 50€. Το άφησα τότε και λέω πλησιάζει black friday όλο και κάτι θα ξαναβγεί. Ο φθηνότερος φούρνος επί bf και όχι μόνο στο m/m, ξεκινούσε από τα 65€

Αν ξαναβγεί θα τον πάρω για τη δουλειά γιατί το φουρνάκι είναι μανούρα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#796279 Είστε και οι 2 αρκετά παλιοί εδώ μέσα για να ξέρετε ότι στο forum δεν μιλάμε για φουρνάκια. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#796285 Και το Lidl βγάζει και συνήθως είναι αξιόπιστα. Το έχω 26 χρόνια και συνεχίζει... τυχερά είναι αυτα!!!

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#801436 Ο πολύ παλιός απορροφητήρας μας βγάζει τον αέρα απευθείας ίσια πίσω όπου έχει τρύπα στον τοίχο. Οι σύγχρονοι βγάζουν τον αέρα προς τα επάνω οπότε θα πρέπει να ανοίξουμε καινούργια τρύπα στον τοίχο που θα θέλαμε να αποφύγουμε. Υπάρχει κάποια άλλη λύση τρόπος;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#803201 έκανα απόψυξη στο no-frost ψυγείο του σπιτιού (bosch) και εχω πρόβλημα τη θερμοκρασία που πιάνει πλέον στη συντήρηση.
έχει εσωτερικά δύο μοχλούς με τιμές 1-5. τους έβαλα στο 3 αρχικά και, όταν είδα ότι κρατάει πολύ χαμηλή θερμοκρασία 0-2 βαθμούς, πήγα να τους χαμηλώσω.
έλα που ο πρώτος -νομίζω ότι αφορά την κατάψυξη, είναι τέρμα πάνω- είναι σαν κολλημένος/παγωμένος και δεν περιστρέφεται :help:
τον δεύτερο (είναι δεξιά όπως στα περισσότερα ψυγεία) τον κατέβασα στο 2 και πλέον στο 1 αλλά δεν επηρέασε τη θερμοκρασία..
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#803390 Η καλή μου χωρίς να μου το έχει ομολογήσει γλυκοκοίταζε κάτι πολυμηχανήματα που κόβουν, ανακατεύουν κλπ και προχθες πήγαμε και είδαμε, παραγγείλαμε και χθες παραλάβαμε εργαλείο Magimix 5200XL, κατασκευασμένο πλήρως στη Γαλλία με βιομηχανικού τύπου μοτέρ 1100W με εγγύηση 30 χρόνια.... τεράστιο κουτί μέσα σε κουτί κλπ.
Ευτυχώς το βασικό μηχάνημα δεν πιάνει μεγάλη επιφάνεια αλλά έχει επιπλέον κουτί με αξεσουάρ κλπ...
Επειδή εγώ είμαι ο ειδικός του σπιτιού (δηλαδή έχω την υπομονή και διαβάζω οδηγίες χρήσης) το μελέτησα και το δούλεψα.
Με εντυπωσίασε ο κινητήρας που έχει δύναμη χωρίς φασαρία και στο stop σταματάει ακαριαία, αμέσως, μπαμ και κάτω.
Έχει 3 σημεία που πρέπει να κλειδώνουν για να γυρίσει για ασφάλεια.
Θέλει μια εξοικείωση με τα αξεσουάρ και ποιο κάνει τι, ποιο πάει με τι αλλά νομίζω αν στα δείξουν μια φορά τα καταλαβαίνεις όλα.
Το πλύσιμο των αξεσουάρ κλπ είναι θέμα αλλά συνήθως τα πιο πολλά φαγητά/γλυκά γίνονται κυρίως την Κυριακή οπότε θα πλένουμε μια κι έξω.
Πάντως τρέφω αμφιβολίες για την πραγματική χρησιμότητα των συσκευών αυτών. Αλλά δεν μπορώ να πω, το έχει με το μαγείρεμα και ασχολείται οπότε αν αυτό τη βοηθήσει και της κάνει τη ζωή ευκολότερη (και κατά συνέπεια και τη δική μου) τότε θα τα βγάλει τα λεφτά του...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#803432 Ίσως μετά από αρκετό καιρό το βάλει σε ένα ράφι και θα το χρησιμοποιει ελάχιστα. κάνει πολλές δουλειές σωστά αλλα τελικά είναι μπελάς η χρήση του....

.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#803497
egobrain έγραψε:έκανα απόψυξη στο no-frost ψυγείο του σπιτιού (bosch) και εχω πρόβλημα τη θερμοκρασία που πιάνει πλέον στη συντήρηση.
έχει εσωτερικά δύο μοχλούς με τιμές 1-5. τους έβαλα στο 3 αρχικά και, όταν είδα ότι κρατάει πολύ χαμηλή θερμοκρασία 0-2 βαθμούς, πήγα να τους χαμηλώσω.
έλα που ο πρώτος -νομίζω ότι αφορά την κατάψυξη, είναι τέρμα πάνω- είναι σαν κολλημένος/παγωμένος και δεν περιστρέφεται :help:
τον δεύτερο (είναι δεξιά όπως στα περισσότερα ψυγεία) τον κατέβασα στο 2 και πλέον στο 1 αλλά δεν επηρέασε τη θερμοκρασία..


με πίεση κατάφερα να γυρίσω τον κολλημένο μοχλό απ'το 3 στο 1 αλλά ακόμα κρατάει θερμοκρασία 0..
κάποιος αισθητήρας βγήκε μάλλον νοκ άουτ!
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#803500 Πιθανόν, όταν έκανες απόψυξη, να μη στέγνωσε εντελώς ο χώρος πέριξ του αισθητήρα, του διακόπτη κτλ και να ξαναπάγωσε μόλις το ψυγείο ξαναλειτούργησε. Ξανακάνε απόψυξη και βεβαιώσου ότι είναι 100% στεγνό. Αν έχει κάποια οπή αποστράγγισης εντός του ψυγείου, βάλε ένα εύκαμπτο σύρμα για να βεβαιωθείς ότι δεν έχει βουλώσει.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#803528 θα το δοκιμάσω. :s_howdy
έβαλα το θερμόμετρο πιο κεντρικά για να μην κοντά στο άνοιγμα της πόρτας και σήμερα το πρωί είδα πως η θερμοκρασία είναι στους -3/-2 βαθμούς!
παγωμένα μαρούλια, σαλάτες και δε συμμαζεύεται..
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#804532 Χθές είχα ένα πρόβλημα με το πλυντήριο ρούχων και το βράδυ έκανα μια διαδυκτιακή έρευνα αγοράς . Ευτυχώς σήμερα που ήρθε ο μάστορας η διαρροή στο ξεκίνημα της πλύσης διορθώθηκε γρήγορα και φτηνά με ένα 35άρι ευρώ. Είχε βουλώσει ένα από το 2 σωληνάκια που τροφοδοτούν με νερό το συρτάρι του απορρυπαντικού. Μου είπε οτι ήμουν τυχερός που το συγκεκριμένο δεν ήταν κοντά στη πλακέτα . αν συνέβαινε στο άλλο θα είχαμε δράματα.
Οπότε το Μίζενς του 99' αντέχει ακόμη , με μέτρια χρήση βέβαια και 2 αλλαγές λάστιχου πόρτας όλα αυτά τα χρόνια.
Στη βραδινή διαδυκτιακή έρευνα είχα καταλήξει σε Candy-Candy ή LG . Στα εξής δύο:
https://www.electronet.gr/oikiakes-sysk ... hmc-s-8-kg
https://www.electronet.gr/oikiakes-sysk ... 9s2te-9-kg

Candy επειδή είναι?? made in eurozone και LG επειδή έχομεν μιαν συμπάθειαν είς την Κορέαν και αντιπάθεια πλέον... στους φίλους μας Ούννους.
Ήταν καλές επιλογές όμως;
Τα LG υποθέτω θα φτιάχνονται στους κουμπάρους ή στην ανατολική ευρώπη ?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#804533 H Candy έχει αγοραστεί από την Haier. Μπορούν να φτιάχνονται πλέον παντού, Ιταλία το πιο πιθανό, αλλά και η Κίνα παίζει.
Το ίδιο και η LG, έχει εργοστάσια παντού, που για μένα θα ήταν η επιλογή μου, αν και κάτι άλλο φθηνότερο από αυτό που έβαλες.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#804539 Δε βλέπω αισθητά φτηνότερα LG με ενεργειακή κλάση Α. :hmmm:

Εννοείς κάτι τέτοιο σε κλάση Β ?
https://www.kotsovolos.gr/household-app ... f4wv309s6e