Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#803176 Με αυτές τις ΔΟΚ πινακίδες τι παίζει ρε μάγκες, γνωρίζετε;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#803179
BARHonda έγραψε:Με αυτές τις ΔΟΚ πινακίδες τι παίζει ρε μάγκες, γνωρίζετε;


Αν εισαι πιο ισος απο τους ισους παιρνεις. Αλλιως οχι.

Υ.Γ. Αλλη λυση για νοτιους ισους που δεν βολευουν οι βουλγαρικες ειναι αυτες:

Εικόνα

Εγω κι εσυ μπαροντα μου, ολο το φορο μας κανονικα δυστυχως...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#803183 ΔΟΚ έχουν οι αντιπροσωπείες, οι έμποροι κλπ. Δεν είναι θέμα "ισότητας", εργαλείο δουλειάς είναι. Το θέμα είναι αν γίνεται σωστή χρήση.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#803193 εάν κάποιος κάνει ένα μικρό αριθμό αγοραπωλησία στο έτος τις δικαιούται άρα δεν ξέρω τι περιορισμό στη κυκλοφορία έχουν οι ΔΟΚ. Οι άλλες που βάλατε είναι για διπλωμάτες βασικά που έρχονται Ελλάδα για μικρά χρονικά διαστήματα και ξαναφέρνουν λόγω αλλαγής ποσού, διακοπών κλπ.
αυτά ως νόμιμες χρήσεις, εάν κάποιοι μαιμουδιαζουν κλπ μπαίνεις στο gov.gr και βλέπεις.
.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#803196 Οι οποιες ΔΟΚ στοιχιζουν αρκετα , απο οσο εχω ακουσει
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#803238 Γάμ(μ)α το Μερσεντικό. Το coffee roaster από πίσω τι λέει;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#803243
BARHonda έγραψε:Γάμ(μ)α το Μερσεντικό. Το coffee roaster από πίσω τι λέει;



Κλειστό ήταν. Δεν έχω πάρει ποτέ καφέ από εκεί.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#803268
Chris έγραψε:
BARHonda έγραψε:Με αυτές τις ΔΟΚ πινακίδες τι παίζει ρε μάγκες, γνωρίζετε;


Αν εισαι πιο ισος απο τους ισους παιρνεις. Αλλιως οχι.

Υ.Γ. Αλλη λυση για νοτιους ισους που δεν βολευουν οι βουλγαρικες ειναι αυτες:

Εικόνα

Εγω κι εσυ μπαροντα μου, ολο το φορο μας κανονικα δυστυχως...

ΔΟΚ έχει οποιος έχει εμπορία οχημάτων.Υπάρχουν ξεχωσριστές πινακίδες ΔΟΚ για μοτοσυκλέτες,επιβατικά και φορτηγά-λεωφορεία.Πρόσφατα έχει αλλάξει η νομοθεσία και έχουν περιορισμούς στην χρήση τους,ημέρα-νύκτα και ωρες-ημέρες της εβδομάδας.Κάθε σετ κοστίζει αρκετά μαζί με την ασφάλεια και τα παράβολα,για αυτό οι περισσότεροι έχουν το πολύ μέχρι 2 ζευγάρια πινακίδες. Συνοδευονται και απο βιβλίο οπου γράφουν τα στοιχεία του οχήματος, της διαδρομής και του οδηγού.
Οι πράσινες είναι για οχήματα ατελώνιστα,χορηγούνται απο τα τελωνεία της περιοχής,οπου το αυτοκίνητο μένει ακίνητο και σφραγισμένο σε πεντάλ και τιμόνι για τουλάχιστον 6 μήνες τον χρόνο. Είναι για όσους δηλαδή μένουν μόνιμα στο εξωτερικό και βέβαια δεν υπάρχουν μόνο στην νότια Ελλάδα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#803270 Τα ξερω ολα αυτα & τα προηγουμενα που εγραψε ο διας. Το θεμα ομως ειναι πως αυτα που βλεπω εξω με ΔΟΚ και πρασινες δε συναδουν με τη θεωρια, πχ ΔΟΚ σ/κ στην αραχωβα/πρωτο πρωτο εξω απο μπουζουκια ή πρασινες σε κυκλοφορια ολο το χρονο. Αρα το ποστ μου προς στον μπαροντα παραμενει
Άβαταρ μέλους
By edmond
#803274 Ε ναι, η κατάχρηση ως προς την χρήση τους παραμένει κανονικότατα, προφανώς αξίζει τον...κόπο στα ακριβότερα-γαμιστερότερα.