Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#795924 Otso πήγα το έβγαλα φώτο. Και τώρα μόλις κοίταξα τον αριθμό εγκατάστασης και ΔΕΝ είναι ο νιτσιακος. Σου είπα ότι άλλαξε το σακί.
Τώρα αυτό είναι ΤΑΝΚΟ.
TANKO PETFOOD A.E. 00300 150 000093 ΚΟΥΤΑΛΆΣ - ΚΟΡΙΝΘΊΑΣ

Οκ κι αυτός είναι μεγάλη εταιρεία και βγάζει σακιά και με δική του ετικέτα σε petshop.
ΕικόναΕικόνα

Πιστέυω να είναι ακριβώς αυτή σε άλλο σακί. Πάνω κάτω τα ίδια νούμερα έχουν.
https://6dogs.gr/product/tanko-brooklyn ... -easy-20kg
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#795934
fokion έγραψε:
NiTse έγραψε:Με ενδιαφέρει και μένα η συζήτηση γιατί τώρα της δίνουμε μια της nd με αρνί κολοκύθα χωρίς δημητριακά υποτίθεται αλλά ήταν που ήταν ακριβή τώρα τελευταία ανέβηκε ακόμα περισσότερο. Βέβαια τα 12,5 κιλά της πάνε δυο μήνες αλλά και πάλι.


Την ιδια δινει η κορη μου στο ενα απο τα δικά της που εχει στομαχικό προβλημα και οτιδηποτε αλλο το βγαζει....
Αν σε παιρνει κρατα τη...


Κοίτα ένα σκυλάκι έχουμε και με την ποσότητα που τρώει η τροφή της μας βγαίνει 40 € το μήνα, αλλά όταν ακούω σχεδόν όλους τους άλλους να παίρνουν εικοσακιλα με 20-30€ ε όσο να ναι προβληματίζομαι. Η αλήθεια είναι ότι τα κακά είναι στερεά, το τρίχωμα λάμπει σε εξωφρενικό βαθμό (είναι και μαύρη) και την τρώει με πολύ όρεξη, αλλά από την άλλη πάντα αυτή έτρωγε δεν έχουμε δοκιμάσει κάποια άλλη οπότε αυτά μπορούν να ισχύουν και με μια άλλη φθηνότερη τροφή.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#796110 otso στα δικά μου στο εξοχικό έπαιρνα τροφές από δύο τρία διαφορετικά μαγαζιά. Κατέληξα στη τροφή που έβλεπα ότι την τρώνε (με ορεξη) και οτι τα κόπρανα τους είναι νορμάλ (ούτε σφιχτά, ούτε νερό). Επίσης, τρώνε ό,τι αποφάγια έχουμε, ειδικά με κρέας. Κάθε Κυριακή που ψήνουμε, με τα κόκκαλα γίνεται πάρτυ :lol: (εδώ μια παρένθεση, 40 χρόνια που είχαμε/έχουμε σκυλιά, ποτέ δεν δημιουργήθηκε θέμα με κόκαλα που του δίναμε, και το αναφέρω γιατί πολλοί/ες είναι αντιθετοι σε υπερθετικό βαθμό). Όταν πάω στο εξοχικό, θα δω ποια τροφή παίρνω.

Κάποιες γάτες, που μας ήρθαν στην αυλή, στην αρχή παίρναμε τροφή τακτικά, γέννησε η μία, ξαναγεννησε μετά, γέννησε και η μία κόρη της, με τα πολλά έχουν μαζευτεί εδώ πλέον 8 γατιά. Κάποια στιγμή τις αφήσαμε δύο τρεις μέρες χωρίς φαγητό, μόνο νερό βάζαμε και ξεκίνησαν το κυνήγι. Δεν έχουν αφήσει ποντίκι για ποντίκι , ε όταν τρώμε κάνα ψαράκι, παίρνουν και το μεζεδάκι τους :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#796111 Εχει ενα πετ σοπ κοντα με διαφορες μαρκες ανοιχτα τσουβαλια μεγαλα και σου βαζει οσα ευρω/ποσοτητα θελεις. Τωρα παιρνω τη Whiskas με 4.5€ το κιλο. Ενδιαμεση τιμη απο τις τροφες που εχει.

Παλιοτερα μου εδινε μια αλλη, αλλα ξεσκιστηκαν στην ανοδο οι τιμες και μου ειπε οτι η Whiskas κρατησε λιγο χαρακτηρα και δεν ανεβασε πολυ τις τιμες τελευταια. Βασικα δεν εχω ψαχτει ποτε αν συμφερει η συγκεκριμενη τροφη. Αλλα αφου την τρωνε τα γατια με ευχαριστηση ολα ποπα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#796142
NiTse έγραψε:
Κοίτα ένα σκυλάκι έχουμε και με την ποσότητα που τρώει η τροφή της μας βγαίνει 40 € το μήνα, αλλά όταν ακούω σχεδόν όλους τους άλλους να παίρνουν εικοσακιλα με 20-30€ ε όσο να ναι προβληματίζομαι. Η αλήθεια είναι ότι τα κακά είναι στερεά, το τρίχωμα λάμπει σε εξωφρενικό βαθμό (είναι και μαύρη) και την τρώει με πολύ όρεξη, αλλά από την άλλη πάντα αυτή έτρωγε δεν έχουμε δοκιμάσει κάποια άλλη οπότε αυτά μπορούν να ισχύουν και με μια άλλη φθηνότερη τροφή.


Δε χανεις τιποτα να δοκιμάσεις......

και
Κοκκαλα οποιουδηποτε ειδους δεν δινω δεν εδωσα και δε θα δωσω ποτέ. Εχω τους δικους μου λογους.
Απο την αλλη το τι κανει ο καθενας στο σπιτι του κανει οτι καταλαβαινει - δε πεφτει σε κανεναν λογος.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#796159
otso έγραψε:Επισης μια γνωμη μια και στα φορουμ για σκυλια δεν βγαζεις ακρη και αν μιλησεις για τροφη απο το λιντλ πεφτουν να σε φανε και μιλανε για τροφες που κοστιζουν οσο να τρωει μια οικογενεια .


Αυτές οι Coshitba του Λιντλ.

Δεν έχω ματαδει αδέσποτα γατιά να μην πλησιάζουν τροφή. Με το που τις ανοίγεις σου έρχετα μποχα ,λες και μπαίνεις στις τουαλέτες της μονάδας μετά το μεσημβρινό μείγμα φασολάδας on ice, τριμμένου λάχανου που περίσσεψε στην λαϊκή και αυτό πάνω δεξιά που το έχω δεί μόνο σε ιαπωνικό πορνό.

Δεν λέω να πάρεις τίποτα Royal Canin ( άλλο τι θα γράψεις στο φόρουμ :iconcool: ) αλλά κάνε μια βόλτα από κάνα κτηνιατραδικο , συνήθως βρίσκεις καλά πακέτα.

Γεγονός είναι ότι οι ζωοτροφές έχουν πάρει τον ανήφορο λες και κατέβασες σε τρίτη από πέμπτη σε Civic του 95.
Πάλι καλά που το ρεύμα είναι σχεδόν Τσάμπα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#796189
g8777 έγραψε:
otso έγραψε:Επισης μια γνωμη μια και στα φορουμ για σκυλια δεν βγαζεις ακρη και αν μιλησεις για τροφη απο το λιντλ πεφτουν να σε φανε και μιλανε για τροφες που κοστιζουν οσο να τρωει μια οικογενεια .


Αυτές οι Coshitba του Λιντλ.

Δεν έχω ματαδει αδέσποτα γατιά να μην πλησιάζουν τροφή. Με το που τις ανοίγεις σου έρχετα μποχα ,λες και μπαίνεις στις τουαλέτες της μονάδας μετά το μεσημβρινό μείγμα φασολάδας on ice, τριμμένου λάχανου που περίσσεψε στην λαϊκή και αυτό πάνω δεξιά που το έχω δεί μόνο σε ιαπωνικό πορνό.

Δεν λέω να πάρεις τίποτα Royal Canin ( άλλο τι θα γράψεις στο φόρουμ :iconcool: ) αλλά κάνε μια βόλτα από κάνα κτηνιατραδικο , συνήθως βρίσκεις καλά πακέτα.

Γεγονός είναι ότι οι ζωοτροφές έχουν πάρει τον ανήφορο λες και κατέβασες σε τρίτη από πέμπτη σε Civic του 95.
Πάλι καλά που το ρεύμα είναι σχεδόν Τσάμπα.

Ρε τον g , με προβληματησε
πραγματικα με προβληματησε , δεν κοιμηθηκα
ασ παραβλεψουμε τις επισκεψεις τουαλετων σε τοπικες μοναδες η την εικονα g στα τεσσερα να οσμιζεται ως αλλος κυων πεταμενα λαχανα στην λαικη ,εξ αλλου τα βιτσια ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος μας.
Η σκεψη ομως γιατι οι Γιαννιωτικες γατες δεν τρωνε τροφη απ το λιντλ , ενω οι δικες μας τρωνε οτι τους δωσεις ,αδεσποτες και δεσποζομενες δεν με αφηνε να κοιμηθω .
Εν τελει κατα τις 5 βρηκα την μονη εξηγηση που μπορω να δωσω , οι ηπειρωτικες γατες ειναι απογονοι των γατιων του Αλη πασα γνωστου φιλοζωου της εποχης και ειχαν μεγαλωσει στα οπα οπα , πραγμα που συνεχιστηκε μεχρι τις μερες μας λογω και της ευμαρειας της περιοχης , ασχετα αν ο HF κλαιγεται .
Ετσι αυτες οι γατες κρατησαν χαρακτηρα .
Οι δικες μας οι φουκαριαρες παντα ηταν και ενοιωθαν παρακατιανες , σαν τους κατοικους αυτου του τραγικου τοπου , κι οχι μονο απ τα λιντλ τρωνε , αλλά και απ τον τοπικο μπακαλη που πουλαει ληγμενα τροφιμα με διορθωση με μαρκαδωρο της ημερομηνιας ληξις και την γατοτροφη πουλαει μιση τιμη απ τα λιντλ σε μεγαλη ευχαριστηση του γιου μου που ταιζει καμμια 20αρια αδεσποτα απ το υστερημα του
Απ οτι μου λεει δεν του εχουν εκφρασει παραπονα .
Ετσι κοιμηθηκα και εγω λιγο .
και ενα πραγματικο γεγονος
στο χωριο μου υπαρχει η εκφραση και του κρεμμυδ θα φαει σαν τα σκλια τ βασλια .
Οταν ηρθε η χουντα και ο βασιλευς αφου κρυβοταν απο χωριου εις χωριον οπως ελεγαν τοτε , τελικα την κοπανησε , επεσε πλιατσικο στο τατοι . Χωριανος ρουφιανος φιλοβασιλικος ειχε ακρες και την επεσε κι αυτος , εφερε στο χωριο τρακτερ και αλλα γεωργικα εργαλεια , μεσα σολα εφερε και τρια γερμανικα λυκοσκυλα που ειχαν εκει . Ολοι οι πιτσιρικαδες κι οχι μονο θαυμαζαν τα σκυλια του βασιλια κοσμος συνεχεια να τα δουν και να θαυμασουν τους βασιλικους τους τροπους και φερσιματα . Τα αγερωχα και περηφανα αυτα πλασματα περιμεναν το φιλετο τους . Ο κουλουμπουρδας ομως τους φεροταν οπως στα αλλα σκυλια της περιοχης , στο τσακιρ κεφι κανα ξεροκομματο.
Αντεξαν τρεις μερες χωρις φαι μετα ηρθε ο απολυτος εξευτελισμος αρπαζαν το κρεμμυδι στον αερα .
Ουρες ο κοσμος να δει τον ξεπεσμο , τα βασιλικα σκυλια να τσακωνονται για ενα κρεμμυδι .
Για την ιστορια δεν μακροημερευσαν.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#796191 Εγώ δεν ανέφερα Γιάννενα όμως Οτσε.

Έχουμε καί 2,3 εξοχικά Οτσε.

Όχι δικά μας ε, εννοείται ότι δεν θα πλήρωνα ποτέ με τα λεφτά μου για ξοχικο.

Οτσε .

Θέλω να κοιμάσαι σαν πουλάκι. Οπότε ρωτα τον Γκέακο για φαι στο σκλι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#796193 Έχουμε στην γειτονιά μια τύπισσα που ταϊζει τα γατιά της γειτονιάς με κονσέρβες και τροφή. Γατί νηστικό ΔΕΝ υπάρχει σε ακτίνα τετραγώνων. Από το πολύ φαϊ, δεν μπορούν να κουνηθούν, στον κήπο έρχονται μόνον να κάνουν την ανάγκη τους, όχι να πιάσουν καμιά κατσαρίδα, ενώ παραδίπλα παίζει να υπάρχουν και ποντίκια.
Εννοείται, στα @@ τους τα γατιά αφού είναι καλοταϊσμένα, ούτε για να ξεπιαστούν δεν σηκώνονται.
Ε, υποθέτω πως γατοτροφή από τα Lidl, παίζει να μην τρώνε ούτε αυτά...

Όπως το μάθεις το ζωντανό.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#796195 Παντως τα δικα μου ειναι καλοβολα. Εχω παρει καμια 10αρια διαφορετικες σε φασεις που εχω ξεμεινει ή απο αλλαγες/πειραματα με τις μαρκες. Κι απο το Λιντλ εχει τυχει να παρω και απο ενα μπακαλικο νο νειμ ληγμενη για 2 μηνες εχει τυχει να παρω και δεν εμενε κουκουτσι στο πιατο.

Ειδικα ο ενας ο ασπρομαυρος το Μπαοκι τρωει μεχρι και τα σκατα του που λεει ο λογος. Και κατι χαπια που επρεπε να παρει, τα καταβροχθιζε αμασητα μαζι με το φαι. Στα αλλα 2 ακομα και να τα τριψω και να τα ριξω σε καμια κονσερβα, στην πρωτη μπουκια που γευονται το χαπι φευγουν και δεν ξαναπλησιαζουν με τιποτα :rant:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#796200 Διευκρίνιση.

Εννοώ κροκέτες από Λιντλ. Κα ττα γατιά είναι κεραμιδογατα , αρσενικά, τα μισά χωρίς μάτια, ουρά από τους τσακωμούς. Όχι δαντελενια 3βητικα.

Ε, δεν τα πλησιάζουν.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#796202 Εμάς που είχαν έρθει σε κάποια φάση μαμά γάτα με δύο μωρά,έτρωγαν και τις κροκέτες του Λιντλ.Τα μικρά ήταν καμιά δεκαριά μέρες που είχαν ανοίξει τα μάτια,και μου έκανε εντύπωση που έτρωγαν στερεά τροφή για τόσο μικρά.
Τους είχαμε πάρει και μερικές κονσέρβες πάλι από Λίντλ,εκεί γινόταν χαμός για το ποιος θα πρωτοφαει.
Τελικά είχε δίκιο ο Οτσο για τα γατιά των Ιωαννίνων. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#796249 Την συγκεκριμένη από τα lidl δεν την έχω πάρει αλλά μια άλλη που έχει με πιο πολύ άσπρο χρώμα στη συσκευασία την εξαφάνιζαν.
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#796297 Μιας που το έχω σπουδάσει το θέμα, να πω πως από τις φθηνές τροφές για γάτες, πραγματικά καλή είναι η Versele Laga Lara.

Αν τα γατιά βγαίνουν έξω.

Αν είναι εντελώς του σπιτιού, κ υπάρχει αρσενικό, τοτε η υγρή τροφή είναι μονόδρομος. Εκεί μια καλή λύση είναι η Bozita, με 1,60€/370γρ


< g(9) plus >