Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#756338 Θα πάμε κι εμείς τον Ιούνιο NY ! :inlove:
Έκλεισε μέσω ταξιδιωτικού γραφείου με φουλ πακέτο, hotel, ξενάγηση κλπ (δεν τα κανόνισα εγώ, απλώς το έμαθα :) )

Το ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς, αλλά Νέα Υόρκη είναι αυτή, ταξίδι ζωής :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#756410 Το έχω κάνει 2 φορές από 15 μέρες φιλοξενουμενος. Και η Ουάσιγκτον αξίζει αλλά είναι 500 χλμ με όρια ταχύτητας.
Στη Ν.Υ αξίζει μια βόλτα στο High line. Που είναι ουσιαστικά 7 χλμ υπερυψομενου δρόμου που το έχουν μετατρέψει σε περίπατο με πράσινο που περνάει πλάι από κτίρια γραφείων και εμπορικών κέντρων. Ένα από αυτά είναι το παλιό meat market, με μαγαζιά και εστιατόρια, ψαριών, κρεατικών, αστακών κλπ.
Είναι στην 30th street & 10th Avenue ένας ανελκυστήρας, και είναι free access.


.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#758219 +1 στο High Line, πολύ όμορφος τρόπος να περπατήσεις το νησί από νοτο προς βορρά (ή ανάποδα προφανώς).

Εγώ έχω γενικά αλεργία στις μεγάλες πόλεις αλλά λάτρεψα τη ΝΥ παρόλο που βρεθήκαμε εκεί υπο περίεργες συνθήκες λόγω κόβιντ (Μάρτιος 2020 :vava: ).

Μερικές ιδέες του τι να δεις και τι να κανεις:
- Παράσταση στο Broadway. Εμείς είδαμε το φάντασμα της όπερας αλλά είμαι σίγουρος οτι και να δεις θα σου μείνει αξέχαστο.
- Knicks στο Madison Square Garden
- High line (όπως αναφέρθηκε ήδη)
- Υπάρχει ενα bar που λέγεται Skylark, είναι ψιλοχαλαρά και έχει φοβερή θέα του skyline (απο κέντρο προς Chrysler)
- Για φαγητό, αυτό που θυμάμαι είναι το Serafina Osteria στη ΝΑ πλευρά του Central Park.
- 99c pizza. Μιεχ pizza αλλά αξίζει για την καλτίλα. :lol:
- Προφανώς όλα τα τουριστικά: Αγαλμα Ελευθερίας, Ellis, Central Park, MOMA, Met, Times Square, klp

Εμείς κάναμε και μονοήμερη εκδρομή με γκρουπ στην Washington. Είναι ταλαιπωρία αλλά αξιζει νομίζω μιας και βλεπεις όλα τα κυβερνητικά κτήρια, Σμιθσιονιαν, κλπ..

Αυτά για την ώρα και οτι θέλεις ρωτάς! :)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#758271 Ευχαριστώ. Μήπως ν ανοίξει νέο θέμα Νέα Υόρκη και να μεταφερθούν εκεί; Κοτζαμ μητρόπολη είναι, όχι η Κάτω Παναγιά
Άβαταρ μέλους
By 224v
#791907 Το ρωτάω εδώ γιατί δεν βρήκα κάπου αλλού να ταιριάζει. Φίλος είναι Πορτογαλία τώρα επιστρεφει μέσω Ζυρίχη Ελλάδα. Έχει μαζί του μόνο την ταυτότητα του την Ελληνικη. Θα έχει πρόβλημα στο τράνζιτο να μπει στη Ζυρίχη?? Η να σκιστεί να του στείλουν το διαβατήριο εκεί,??? Πετάει την Παρασκευή.

.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#791909
224v έγραψε:Το ρωτάω εδώ γιατί δεν βρήκα κάπου αλλού να ταιριάζει. Φίλος είναι Πορτογαλία τώρα επιστρεφει μέσω Ζυρίχη Ελλάδα. Έχει μαζί του μόνο την ταυτότητα του την Ελληνικη. Θα έχει πρόβλημα στο τράνζιτο να μπει στη Ζυρίχη?? Η να σκιστεί να του στείλουν το διαβατήριο εκεί,??? Πετάει την Παρασκευή.

.

Σεγκεν δεν είναι η Ελβετία;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#791918
224v έγραψε:Το ρωτάω εδώ γιατί δεν βρήκα κάπου αλλού να ταιριάζει. Φίλος είναι Πορτογαλία τώρα επιστρεφει μέσω Ζυρίχη Ελλάδα. Έχει μαζί του μόνο την ταυτότητα του την Ελληνικη. Θα έχει πρόβλημα στο τράνζιτο να μπει στη Ζυρίχη?? Η να σκιστεί να του στείλουν το διαβατήριο εκεί,??? Πετάει την Παρασκευή.

.

https://www.ch.ch/en/foreign-nationals- ... tzerland/#

https://www.sem.admin.ch/sem/en/home/pu ... gkeit.html
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#796105 Ταυτότητα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#850417 Γράφω εδώ γιατί δεν είναι συνηθισμένος τουριστικός προορισμός και βρίσκεται στα βορειοανατολικά όρια της Ευρώπης

Αναφέρομαι στη Γεωργία και συγκεκριμένα στο Κουτάισι.

2.30-3 ώρες απευθείας πτήση από Αθήνα με Wizzair, δεν πάει καμία άλλη

Μείναμε στο Newport hotel, 4στερο στο καρακεντρο της πόλης (καλά δεν είναι και καμιά τεράστια πόλη) και δίπλα στα κεντρικά αξιοθέατα και τιμές πολύ καλές, σε μια άλλη ευρωπαϊκή πόλη θα έδινες τα διπλάσια τουλάχιστον

Τα γύρω γύρω τα βλέπεις άνετα σε μια μέρα. Επειδή όμως είχε ΠΟΛΛΉ βροχή, δεν πήγαμε στα μακρύτερα αξιοθέατα (μοναστήρια, φαράγγι, σπηλιά του Προμηθέα), αντιθέτως κάναμε ημερήσια στο Batumi όπου κι εκεί έβρεχε όλη μέρα αλλά τουλάχιστον είχαμε προσωπικό οδηγό. Υπό άλλες συνθήκες θα ήταν ωραία για περπάτημα

Τα φαγητά τους νόστιμα αλλά πολύ βαριά, καρυκεύουν τα πάντα με 100 κιλά σκόρδο. 2 μέρες τώρα που γυρίσαμε έχει μπλοκάρει το στομάχι μου και δεν πεινάω.
Btw υπάρχει ένα Γεωργιανό εστιατόριο στην Καλλιθέα, το Iberia, όπου μπορείς να πάρεις μια ιδέα. Το χοιρινό σουβλάκι αξίζει

Γενικώς φθηνά και να φας και να πιεις, 2€ ο καπουτσίνο σε μια καφετέρια, 5€ τα κοκτέιλ στο ξενοδοχείο, 50€ 3 άτομα σε ταβέρνα που φάγαμε μέχρι και τα πόδια μας.
Παραγουν και δικά τους κρασιά και τσίπουρο, το λένε τσάτσα (chacha)

Επικρατεί αρκετή φτώχεια, το βλέπεις στα σπίτια και τους ανθρώπους

Οδηγικό στυλ Τούρκων, δηλαδή όποιος προλάβει να χωθεί πρώτος

Ανήμερα που χιόνισε είχαν πέσει 2-3 στην άκρη του δρόμου

Για μια εκδρομή δηλαδή είναι καλά

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#850426 Διαβατήριο χρησιμοποίησα, δεν δοκίμασα με ταυτότητα

Κι εκεί κι εδώ (λόγω πύλης C φαντάζομαι) είχε μεγάλες ουρές ο έλεγχος

.