Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#796044 To C:\AMD σε εμένα αυτή τη στιγμή έχει μέγεθος 1,06 MB. Κατά καιρούς έχω δει πολύ περισσότερο. Είναι απλά ο φάκελος όπου αποσυμπιέζονται οι drivers, προκειμένου να εγκατασταθούν. Μετά την εγκατάσταση, τον σβήνεις άφοβα. Ευχαριστώ και για την υπενθύμιση - μόλις έσβησα τον δικό μου :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#796051
georgetz έγραψε:Όσοι έχετε AMD κάρτα γραφικών, μια χάρη παρακαλώ : στο C:\AMD , τι χωρητικότητα έχει φτάσει ο φακελίσκος ? :lol:


3.5ΜΒ βλέπω αυτή τη στιγμή.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#796092 Προς τους γνώστες του σπορ


Έχω ένα router Vodafone και συνδέομαι στο 192.168.2.1.
Χθες μπήκα εκεί να ρίξω μια ματιά για να βοηθήσω εγώ έναν φίλο. Κάποια στιγμή βλέπω ότι μου πετάει κάτι του στυλ ενοποίηση του 2.4GHz & 5GHz και το έκανα. Λέω καλό θα είναι, να επιλέγει μόνο του το Wi-Fi ανάλογα την απόσταση. Πως το διαχωρίζω; γιατί μάλλον δεν με βολεύει έτσι.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#796163 Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Λοιπόν, από το router της δουλειάς. Ήταν έτσι και πάτησα την συγχώνευση SSID. Και όπως βλέπετε στα στιγμιότυπα παραπάνω, εμφανίζει το μενού 5GHz. Ενώ μετά την συγχώνευση, δεν υπάρχει. Πως επιστρέφω σε αυτή τη μορφή πάλι;
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#796164 Αχα, έχω το ίδιο μοντέλο στο σπίτι

Θεωρητικά από το ίδιο μενού των ρυθμίσεων του ασύρματου, κάπου θα πρέπει να έχει επιλογή

Αλλιώς factory reset και ξανασετάρισμα
Άβαταρ μέλους
By glf
#797301 Από το Σεπτέμβρη και μετά που έβαλα RouterOS 7 στο mikrotik στο σπίτι, έχω βάλει το Wireguard για VPN συνδέσεις. Ρε τι ωραίο που είναι.. Απροβλημάτιστο, πάντα θα κάνει σύνδεση, ευκολία να περάσω νέα συσκευή. Πριν είχα L2TP-IPSec για VPN κλασικά για RouterOS 6 και κάπου κάπου δεν με έβαζε ή δεν είχα τόσο καλή απόκριση.
Γενικά όποιος περάσει σε Wireguard νομίζω μένει ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#797348 Μου το έχει πει κι ένας φίλος που ασχολείται επαγγελματικά, δεν έχω κάτσει ακόμα να το βάλω
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#797371 καινουργιο παλαβο απο το PC μου
το χρησιμοποιω αρκετα να ακουω μουσικη οταν δουλευω, τελευταια η ποιοτητα του ηχου χαλασε σε σημειο που το αντιλαμβανεσαι ευκολα ειδικα σε μπασα
Αρχικα λεω τα ηχεια θα ειναι , μου θυμιζε παραμορφωσεις απο ηχεια της πλακας
Με διαφορετικη πηγη ομως, πχ Bluetooth απο κινητο, τα ηχεια παιζουν τα ιδια αρχεια μια χαρα οπως πριν
Εχω PCI καρτα ηχου δοκιμασα ολες τις εξοδους, της καρτας, της mobo και το front panel, δοκιμασα ακομα και με USB συνδεση και με bt σε διαφορετικα ηχεια headset .. παντα ο ηχος ερχεται το ιδιο χαλια ...
Αρα λεω drivers ... απεγκατασταση , ξανα περασμα οι κλασσικοι realtek audio ... τιποτα τα ιδια....

καμια ιδεα ;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#797674 Έχω chromecast 3G στην τηλιόραση και με κάνει νερά στο ertflix που στριμάρω απ' το android.
Αρχικά είπα θάναι η αργή adsl και το ασύρματο νταλαβέρι που το καθυστερεί αλλά δεν είμαι σίγουρος :hmmm:
Σκέφτομαι να πάρω κάτι που παίρνει έθερνετ (για το θέμα της ταχύτητας) και OS ώστε να έχω εφαρμογές για στριμάρισμα + youtube χωρίς διαφημίσεις.
Βλέπω το Mi Box φοριέται πολύ. Ιδέες?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#797677 Δες για chromecast ultra που έχει και ethernet
πχ https://www.public.gr/product/tileorase ... MRK2034063

Εμένα παίζει απροβλημάτιστα χρόνια τώρα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#797680
egobrain έγραψε:Έχω chromecast 3G στην τηλιόραση και με κάνει νερά στο ertflix που στριμάρω απ' το android.
Αρχικά είπα θάναι η αργή adsl και το ασύρματο νταλαβέρι που το καθυστερεί αλλά δεν είμαι σίγουρος :hmmm:
Σκέφτομαι να πάρω κάτι που παίρνει έθερνετ (για το θέμα της ταχύτητας) και OS ώστε να έχω εφαρμογές για στριμάρισμα + youtube χωρίς διαφημίσεις.
Βλέπω το Mi Box φοριέται πολύ. Ιδέες?

Το Mi Box S, το έχω. Ethernet παίζει με hub-άκι. Το πρόβλημά του είναι πως έχει λίγη εσωτερική μνήμη και το Stremio δεν παίζει καλά σ'εμένα.
Ας πουν και άλλοι εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#797687
egobrain έγραψε:Έχω chromecast 3G στην τηλιόραση και με κάνει νερά στο ertflix που στριμάρω απ' το android.
Αρχικά είπα θάναι η αργή adsl και το ασύρματο νταλαβέρι που το καθυστερεί αλλά δεν είμαι σίγουρος :hmmm:
Σκέφτομαι να πάρω κάτι που παίρνει έθερνετ (για το θέμα της ταχύτητας) και OS ώστε να έχω εφαρμογές για στριμάρισμα + youtube χωρίς διαφημίσεις.
Βλέπω το Mi Box φοριέται πολύ. Ιδέες?


Για το ethernet εννοείται ναι.

Για το box , πάνω από 4Κ δε βάζω κάτι συνήθως οπότε μέχρι FHD , προβλήματα δεν έχω. Αναβαθμίσεις κάνει, όλα καλά.
Λίγα apps όμως έχω βάλει πάνω, έχει λίγη μνήμη όντως που λέει κ ο ΧαιΦαι.