Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#796102 Εψαξα αλλα δεν βρηκα καποια Ενοτητα και σκεφτηκα να ανοιξω.
Εχει βαλεις κανεις εξτρα Ηχομονωση (ή και Θερμομονωση) σε καποιο σημειο του αυτοκινητου του;

Εχω βαλει σε καπω-εμπρος και πισω φτερα-ουρανο-πατωμα-πορτμπαγκαζ ως και κατω απο το πισω καθισμα συν μεσα στην κονσολα και το ντουλαπακι του συνοδηγου.
Φυσικα οχι με την μια ολα γιατι τα παλια τα χρονια δεν υπηρχαν ουτε υλικα ουτε γνωσεις απο ιντερνετ, οτι ακουγαμε-στο μιλητο και οτι μας ελεγε αυτος με τα ηχοσυστηματα.

Σκεφτειτε οταν πρωτοπηγα το 2000 το αμαξι μου ειπε ενας επωνυμος τεχνικος ''θα σου βαλω κολλητη μοκετα στην λαμαρινα πισω απο τις πορτες και σπρευ πισσας για να μην συντονιζει". :metalo:

Περασαν τα χρονια,μαθαμε αγορες απο Ebay-Aliexpress,βγηκαν νεα υλικα κλασης καλυτερα και διαφορετικων ειδων,οι τεχνιτες εμαθαν περισσοτερα,πληροφοριες εξειδικευμενες πλεον υπαρχουν στο διαδικτυο.

Ναι δεν λεω ειναι μια μικρη προσθηκη βαρους αλλα το αποτελεσμα Πριν και Μετα ειναι μερα με την νυχτα ιδιως σε ενα αμαξι παλιο οπως το δικο μου.
Εσεις εχετε κανει καποια προσθηκη πανω σε αυτον τον τομεα;
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#796254 Προσωπικά δεν έχω κάνει αλλά αξίζει σε κάποια μοντέλα, δύο από όσα έχω δοκιμάσει έχουν τον θόρυβο κύλισης ως το πιο σημαντικό μειονέκτημα. Αν διορθώνεται εύκολα και με λογικό κόστος, είναι αμαρτία να μην το κάνεις.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#796268
Dimsabas έγραψε:Προσωπικά δεν έχω κάνει αλλά αξίζει σε κάποια μοντέλα, δύο από όσα έχω δοκιμάσει έχουν τον θόρυβο κύλισης ως το πιο σημαντικό μειονέκτημα. Αν διορθώνεται εύκολα και με λογικό κόστος, είναι αμαρτία να μην το κάνεις.


Μπορεις να κανεις δουλεια μεσα απο τους θολους και να βαλεις προστατευτικα θολων και απο μεσα μονωση.

https://www.youtube.com/watch?v=1WxjLr5AQrw

https://www.youtube.com/watch?v=a7yVKd4zHhI

Σκεψου εμενα τοτε τα χρεωναν σαν εξτρα,εφερα απο Τσεχια που ηταν παμφθηνα,αγορασα μονωτικο απο Ali και τα εφτιαξα.
Αυτο ειναι ενα μερος,εχω κανει παρα πολλα και η διαφορα ιδιως εξω στην Εθνικη ειναι τεραστια.
Ακομη και επαρχια να πατησεις ψιλο χαλικι δεν ακους εκεινο το ''κρατς κρατς´ οπως πρωτα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#796299 Το έκανα στο ΜΧ5 για μείωση του θορύβου κύλισης με ηχομονοτικό τύπου teknofon. Έβαλα σε εύκολα προσβάσημα σημεία όπου είχε κετσέ δηλαδή πίσω από τα καθίσματα, πάνω από την αντλία καυσίμου που επικοινωνεί με το πορτ-μπαγκαζ και κάτω από τη ρεζέρβα. Υπήρξε αισθητή διαφορά, άλλωστε δεν επιδίωκα την πλήρη ηχομόνωση γιατί πρακτικά σε τέτοιο αυτοκίνητο δε γίνεται.

Η σωστή ηχομόνωση φυσικά γίνεται με dynamat αλλά το κόστος ξεφεύγει.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#796344
panos2171 έγραψε:Η σωστή ηχομόνωση φυσικά γίνεται με dynamat αλλά το κόστος ξεφεύγει.


Παλια δεν υπηρχαν ουτε πολλα υλικα ουτε γνωσεις,στην καλυτερη σου ελεγαν να βαλεις πισσοχαρτο.
Τωρα τα πραγματα ειναι διαφορτικα,εχει υλικα που δεν καιγονται ουτε τραβανε υγρασια,το λεω γιατι εχουν βγει ηχομονωτικα αυτοκολλητα τα οποια ναι μεν ειναι καλα γιατι προσαρμοζονται-δεν ξεκολλανε απο μονα τους αλλα τραβανε υγρασια και αμα περασει απο καπου νερο και μουσκευτουν δεν στεγνωνουν με τιποτα !

Μετα ή θα τα ξεκολλησεις να βαλεις κατι αλλο ή αν τα αφησεις ετσι κινδυνευεις απο μυρωδια ασχημη συνεχης και σκουρια.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#796558 Από τα βίντεο που ανέβασες φαίνεται ότι η μόδα που καλύπτουν κάθε τετραγωνικό εκατοστό με ηχομονωτικό , που εχει και 100 λογότυπα σε μια πόρτα :lol: , είναι πεταμένα λεφτά , η lexus βάζει μόνο στο κέντρο από μεγάλα πάνελ εκεί δηλ που δεν υπάρχουν ''νεύρα''... αυτό λέει πολλά ...
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#796563
MONMAN έγραψε:Από τα βίντεο που ανέβασες φαίνεται ότι η μόδα που καλύπτουν κάθε τετραγωνικό εκατοστό με ηχομονωτικό , που εχει και 100 λογότυπα σε μια πόρτα :lol: , είναι πεταμένα λεφτά


Εχει και χειροτερα,με βανακι ο αλλος το εντυσε σχεδον 90% με Dynamat.

η lexus βάζει μόνο στο κέντρο από μεγάλα πάνελ εκεί δηλ που δεν υπάρχουν ''νεύρα''... αυτό λέει πολλά ...


Βαζεις για να μην υπαρχει ταλαντωση,στην Αμερικη μερικοι το λενε ''tin can effect'' .
Επειδη εμεις δεν εχουμε Lexus κανουμε οτι μπορουμε μαζι με χιλιαδες αλλων οδηγων απο restore αμαξια του '60 ως και σημερινα που τους ενισχυουν τα λιγα σημεια που υπαρχει απο το εργοστασιο.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#796974 Ναι εχεις δικιο για αυτο.

Εμενα δεν μου αρεσει ιδιως σε ταξιδι στην εθνικη οδο και απο την αρχη σιγα-σιγα το παλευα το ζητημα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#796978
glf έγραψε:Να σε βάλω στο γυμνό 106 να δεις tin can effect στο 100% :)


ειδικα μολις ζεσταθουν τα σλικ,που σηκωνουν ολα τα πετραδακια απο το δρομο. :metalo: