Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#792785
Anonymous Founder έγραψε:Η μόνωση επίσης βοηθάει, αλλά επίσης θέλει κι αυτή προσοχή, γιατί τα πολύ μονωμένα σπίτια, θα εμφανίσουν πιο πολλή υγρασία, αφού η υγρασία προέρχεται από την αναπνοή και το μαγείρεμα κυρίως.


Σωστος. Οταν βαλαμε μονωση σε ολο το βορινο τοιχο απο εξω, η απο μεσα μερια στο σπιτι ανεβασε πολυ υγρασια. Βλεπαμε κανονικα τις σταγονες νερου στον τοιχο!

Οσο για τον αφυγραντηρα, αυτο που ειπατε οι περισσοτεροι. Πολυ βαβουρα ρε γμτ...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#792803 Όταν τον ανάβω νιώθω αμέσως να ζεσταίνει ο χώρος. Κι εμάς βορινό είναι το υπνοδωμάτιο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#792827 Για το πρόβλημα του θορύβου η απομακρυσμενη λειτουργία είναι σωτήρια.

Τον ανάβεις 2-3 ώρες πριν πας σπίτι και επιστρέφοντας ο χώρος έχει μαι σχετική θαλπωρή δηλαδή και κρύος να είναι δεν σου τρυπάει τα κόκαλα το κρύο.

Περισυ τον είχα έξω από τα υπνοδωμάτια και κρατούσε πολύ ωραία ατμόσφαιρα μέχρι να ζεστάνουν τον χώρα τα AC
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#792898 ευχαριστω για το feedback απαντες! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By postruck
#792909 Εχω τον eva ii pro wifi 20lt,εδώ και 2 χρόνια. Κανένα πρόβλημα,άψογος και για να στεγνώνεις ρούχα! Οσο για τον θόρυβο,αν επιλέξεις την ρύθμιση silent,κοιμάσαι άνετα ,πόσο μάλλον αν έχεις και ωτοασπίδες!
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#792981
George_Prix έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Η μόνωση επίσης βοηθάει, αλλά επίσης θέλει κι αυτή προσοχή, γιατί τα πολύ μονωμένα σπίτια, θα εμφανίσουν πιο πολλή υγρασία, αφού η υγρασία προέρχεται από την αναπνοή και το μαγείρεμα κυρίως.


Σωστος. Οταν βαλαμε μονωση σε ολο το βορινο τοιχο απο εξω, η απο μεσα μερια στο σπιτι ανεβασε πολυ υγρασια. Βλεπαμε κανονικα τις σταγονες νερου στον τοιχο!

Ε, λίγος έξτρα αερισμός δε βλάπτει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#792982 Προσωπικά το κάνω με τα παράθυρα από τουαλέτα και WC που είναι στην ανάκλιση. Αλλά το καταχείμωνο, το πρώτο που βλέπει βορρά, δεν παλεύεται ανοιχτό. Επίσης, στην βορινή ντουλάπα, έπρεπε να βάλουμε τους μικρούς παθητικούς αφυγραντήρες, γιατί είχαμε πρόβλημα με υγρασία εκεί. Δεν ξέρω αν είναι η μόνωση πιο λεπτή, γιατί είναι κι αυτό κλειστό έρκερ.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#793074 Φταίνε τα κουφώματα που σφραγιζουν πολυ καλά τους χώρους των σπιτιών πλέον. Σε σπίτι του 80, πότε δεν έχω υγρασία μούχλα σε τοίχους η ντουλάπια, αλλά έχω συρόμενα που μπαίνουν μέσα στο κενό των δύο τούβλων.
Στο νησί με τα νέου τύπου, αφήνουμε σε ανάκληση ένα άνοιγμα σε κάθε δωμάτιο, με τα παντζούρια κλειστά. Έτσι το Πάσχα που ξαναπάμε δεν νοιώθουμε υγρασία.

.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#794155 Για πείτε μια γνώμη για ψυγειοκαταψύκτη:
LG GBP61DSPGN Dark Graphite
ή
Samsung BESPOKE RB34A6B1DS9/EF
Ίδιες διαστάσεις, κλάση, παρόμοια χαρακτηριστικά, κλίνω λίγο προς LG επειδή έχω ίδια εμπειρία στο δικό μου σπίτι.
Είναι κάτι που δεν υπολογίζω υπέρ του ενός ή του άλλου;

Θυμάμαι τα περί λεπτότερων τοιχωμάτων του Samsung που είχαν αναφερθεί πριν λίγο καιρό εδώ, όντως τυπικά έχει λίγα λίτρα παραπάνω χωρητικότητα. Επίσης η αρχική τους τιμή είναι αρκετά διαφορετική, να την λάβω υπόψη μου; (δηλ ότι το samsung είναι αρκετά "καλύτερο" και "ακριβότερο", παρότι τώρα έχει ίδια τιμή λόγω έκπτωσης)
Άβαταρ μέλους
By nikos
#794263
JarnoT έγραψε:Για πείτε μια γνώμη για ψυγειοκαταψύκτη:
LG GBP61DSPGN Dark Graphite
ή
Samsung BESPOKE RB34A6B1DS9/EF
Ίδιες διαστάσεις, κλάση, παρόμοια χαρακτηριστικά, κλίνω λίγο προς LG επειδή έχω ίδια εμπειρία στο δικό μου σπίτι.
Είναι κάτι που δεν υπολογίζω υπέρ του ενός ή του άλλου;

Θυμάμαι τα περί λεπτότερων τοιχωμάτων του Samsung που είχαν αναφερθεί πριν λίγο καιρό εδώ, όντως τυπικά έχει λίγα λίτρα παραπάνω χωρητικότητα. Επίσης η αρχική τους τιμή είναι αρκετά διαφορετική, να την λάβω υπόψη μου; (δηλ ότι το samsung είναι αρκετά "καλύτερο" και "ακριβότερο", παρότι τώρα έχει ίδια τιμή λόγω έκπτωσης)
Σε αυτά τα λεφτά είχα πάρει 2 μέτρα siemens 70αρι
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794268 Δεν έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους. Διαλέγεις ανάλογα ποια μάρκα προτιμάς. Η δική μου συμβουλή είναι να πάρεις μεγαλύτερο αν χωράς πάντως. Είδα τεράστια διαφορά όταν πήγα στα 2 μέτρα, πάλι σε 60άρι.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#794402
JarnoT έγραψε:Θυμάμαι τα περί λεπτότερων τοιχωμάτων του Samsung που είχαν αναφερθεί πριν λίγο καιρό εδώ, όντως τυπικά έχει λίγα λίτρα παραπάνω χωρητικότητα. Επίσης η αρχική τους τιμή είναι αρκετά διαφορετική, να την λάβω υπόψη μου; (δηλ ότι το samsung είναι αρκετά "καλύτερο" και "ακριβότερο", παρότι τώρα έχει ίδια τιμή λόγω έκπτωσης)


Η διαφορά στη χωρητικότητα είναι σχεδόν αμελητέα. Το Samsung έχει 7 λίτρα μεγαλύτερη κατάψυξη και το LG 4 λίτρα μεγαλύτερη ψύξη. Κατά τη γνώμη μου το ουσιαστικό πλεονέκτημα του Samsung είναι ότι το σασί του έχει μικρότερο βάθος και επιπλέον έχει επίπεδη πλάτη οπότε μπορείς να το κολλήσεις σχεδόν στον τοίχο:

Εικόνα
Εικόνα

ενώ το LG είναι λίγο βαθύτερο και χρειάζεται επιπλέον και λίγα εκατοστά περισσότερο κενό για εξαερισμό:

Εικόνα

Κατά τα άλλα και τα 2 είναι πολύ καλά και οικονομικά μοντέλα. Αν δεν σε πειράζει το βάθος τότε πάρε όποιο θέλεις. Ή μπορείς να πάρεις το LG και 2 πιτόγυρα. :eat:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#794412 Σας ευχαριστώ για τις γνώμες.
Θα πήγαινα για το 2μετρο αλλά αφενός θα πρέπει να μπω σε μερεμέτι στο πατρικό σπίτι για το οποίο προορίζεται ("τι, θα χαθεί το ντουλάπι από πάνω;"), αφετέρου πραγματικά δε χρειάζεται το έξτρα ύψος. Και το νυν 185άρι είναι υπεραρκετό.
Σωστό point αυτό με το βάθος, θα πρέπει να επιβεβαιώσω ότι έχω τους έξτρα 5-6 πόντους που χρειάζεται το ένα.

Ότι με τα ίδια χρήματα πριν 1 χρόνο θα έπαιρνα μεγαλύτερο/καλύτερο, το ξέρω. Αλλά τώρα κύλησε το νερό στο αυλάκι. Κι επίσης, επειδή παρακολουθώ καναδυο μήνες αυτά τα μοντέλα, οι μειώσεις είναι τίμιες, στο LG -100και, ενώ στο Sam -200 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#794542 Κάτι που παρατήρησα σε ένα Samsung που έχουμε πάρει στο εξοχικό είναι ότι ο εσωτερικός πίσω τοίχος έχει διπλό τοίχωμα ώστε ο πάγος που πιάνει στο πίσω μέρος και που κάθε τόσο γίνεται νερό και κυλάει δεν είναι κάτι ορατό και μπορείς να κολλήσεις τα πράματα τέρμα πίσω χωρίς να φοβάσαι ότι το νερό θα πάει επάνω τους αντί να κυλίσει κάτω.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#796135 Και δε με λετε....

Απο φουρνους μικροκυματων τι φτιανουμε???

Ο daewoo ή κατι τετοιο τα επαιξε δεν αναβει καν η οθονη και δεν ειναι η κεραμιή ασφαλεια ( μεχρι εκει ξερω :lol: :lol: )
ητω 10 ετών και βαλε ,26 λιτρων και απειρων προγραμματων που ποτέ δε χρησιμοποιηθηκαν.
Αποδήμησε εν λειτουργεία εκει που ζεσταινε το φαγητο εσβησε στα μισά...

90% χρηση για ζεσταμα μαγειρεμενου ηδη φαγητού 10% για επαγωμα κρεατος αμα το εχουμε ξεχασει να το βγαλουμε να ξεπαγωσει το βραδυ

Αξιζει να κοιταξω για επισκευή?

Α! 3μελής πλεον οικογενεια (αν παιζει καποιο ρολο στις προτάσεις σας), η 4η ανοιξε δικό της σπίτι :inlove: