Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#786114 Σε τρώει ο κώλος σου να πετάξεις τα λεφτά σου; ΆΦΗΣΕ ΤΟ ΗΣΥΧΟ ΤΟ ΤΖΑΚΙ.
Ούτε ενεργειακό, ούτε σόμπα (ήμαρτον), άστο όπως είναι. Και άλλαξε χρώμα στον τοίχο, αν θέλεις να κάνεις κάτι!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786115
Anonymous Founder έγραψε:Σε τρώει ο κώλος σου να πετάξεις τα λεφτά σου; ΆΦΗΣΕ ΤΟ ΗΣΥΧΟ ΤΟ ΤΖΑΚΙ.
Ούτε ενεργειακό, ούτε σόμπα (ήμαρτον), άστο όπως είναι. Και άλλαξε χρώμα στον τοίχο, αν θέλεις να κάνεις κάτι!

Το χρωμα εχει αλλαξει οπως και η τηλεοραση, το χαλι κλπ Το τζακι ομως το ιδιο αχωνευτο ειναι

Δεν ρωτησα ομως αυτο! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#786116 Το πλεονέκτημα της σόμπας ποιο είναι δηλαδή; Να σου πιάνει λιγότερο χώρο; Να την βγάζεις εύκολα; Και μιλάμε για κανονική σόμπα ή πέλετ; Η τελευταία ξέρεις πως κάνει θόρυβο; Τι νομίζεις πως θα κερδίσεις σε οικονομία με τα ξύλα; Θα σπάσεις την μέση σου και θα λερώσεις το σαλόνι σου για αστεία οικονομία σε σχέση με τα κλιματιστικά.
Σόμπα συμφέρει μόνον αν έχεις φθηνά ξύλα και συνήθως στην επαρχία, όχι στην Αθήνα. Πού θ'αποθηκεύσεις τόσα ξύλα; Πού θα βρεις καλά και στεγνά ξύλα άραγε; Πόσο ωραίο θα δείχνει το σπίτι με σόμπα στο σαλόνι. Τι θα κάνεις την σόμπα, θα την έχεις μόνιμα εκεί ή θα την βγάλεις;
Γενικώς, το ενεργειακό ήταν ήδη μια κακή ιδέα, η σόμπα είναι κάκιστη. Αν σε ενοχλούν τα μάρμαρα, φέρε ένα μάστορα να στα βγάλει να τα πουλήσει στο Α' Νεκροταφείο, όλο και κάτι θα πιάσουν.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#786117
Νίκος Παππάς έγραψε:Ερωτηση μηπως ξερει καποιος.

Μετα απο κουβεντα που ειχα με φιλο μου εριξε την ιδεα, "Θα δωσεις 2 χιλιαρικα για ενεργειακο αφου δεν σου αρεσει το τζακι γιατι δεν το ξηλωνεις; Θα κερδισεις τον εξτρα χωρο και αν θες βαζεις μια μικρη ξυλοσομπα να υπαρχει σαν εναλλακτικη"

θεωρουμε οτι πισω απο την φουσκα του τζακιου και γενικα ολο το τζακι δεν υπαρχει παρα μονο το τουβλο του τοιχου και οτι στο πατωμα κατω απο το τζακι υπαρχει η πλακα.

Ο φιλος εδωσε την ιδεα αν μπει ξυλοσομπα να μπει στο πατωμα γρανιτης και θα δειχνει σαν να το ειχαμε σχεδιασει ετσι απο παντα.

Ποσο υπολογιζεται να κοστισει το μερεμετι;
Σοφαντισματα, σπατουλαρισματα, πλακακια, κλεισιμο τρυπας καμιναδας; (ας αφησουμε προς το παρον την σομπα κλπ γιατι θα εξαρτηθει απο το κοστος του μερεμετιου )

Οπως ειπε κι η :inlove: αν ειναι να δωσουμε τοσα λεφτα να κανουμε αυτο που θελαμε απο την αρχη και δεν εγινε.

Οταν πηραμε το σπιτι ηταν ολο βαμμενο σε λευκο χρωμα και το μαρμαρο στο τζακι δεν χτυπαγε τοσο ασχημα. Μετα που το βαψαμε ομως φανηκε ενα τεραστιο μαρμαρινο τζακι υπερπαραγωγη και ηταν αργα

Στην πορεια αναψε καμια 10ρια φορες ετσι για χαβαλε και με τον ερχομο του μικρου εγινε μπαρ και stand φωτογραφιων, εδω μια φωτο απο τοτε που πρωτομπηκαμε για να παρετε μια ιδεα γιατι αηδια μιλαμε

Εικόνα


Εικόνα

Ανοιξε λιγο του Χριστουλη, να σου πει για τον Χριστουλη σου. :s_bye


( Για οποιον βαριεται να διαβασει το σεντονι του ΝΠ:

Τον κανουν ο,τι θελουν οι "φιλοι" :roll: του, απο την Σκυλλα στην Χαρυβδη της μαλακιας. :s_coffee

Επισης το γουστο του ειναι επιπεδου Ελβις Πρισλευ , δεκαετια 70. :shifty:

Τον αγαπαω :inlove: :inlove: ομως γιατι εχουμε ακριβως το ιδιο φωτιστικο, εγω το εχω στην τουαλετα. :oops: )
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786121
Anonymous Founder έγραψε:Το πλεονέκτημα της σόμπας ποιο είναι δηλαδή; Να σου πιάνει λιγότερο χώρο; Να την βγάζεις εύκολα; Και μιλάμε για κανονική σόμπα ή πέλετ; Η τελευταία ξέρεις πως κάνει θόρυβο; Τι νομίζεις πως θα κερδίσεις σε οικονομία με τα ξύλα; Θα σπάσεις την μέση σου και θα λερώσεις το σαλόνι σου για αστεία οικονομία σε σχέση με τα κλιματιστικά.
Σόμπα συμφέρει μόνον αν έχεις φθηνά ξύλα και συνήθως στην επαρχία, όχι στην Αθήνα. Πού θ'αποθηκεύσεις τόσα ξύλα; Πού θα βρεις καλά και στεγνά ξύλα άραγε; Πόσο ωραίο θα δείχνει το σπίτι με σόμπα στο σαλόνι. Τι θα κάνεις την σόμπα, θα την έχεις μόνιμα εκεί ή θα την βγάλεις;
Γενικώς, το ενεργειακό ήταν ήδη μια κακή ιδέα, η σόμπα είναι κάκιστη. Αν σε ενοχλούν τα μάρμαρα, φέρε ένα μάστορα να στα βγάλει να τα πουλήσει στο Α' Νεκροταφείο, όλο και κάτι θα πιάσουν.

Ρε συ Γρηγορη γιατι rantαρεις ετσι; :lol:

Εγραψα οτι ξεχναμε την ξυλοσομπα σε πρωτη φαση, Αν, ΑΝ, καποια στιγμη μου την δωσει θα δω τι θα κανω. Σε καθε περιπτωση η αγορα ενος, δυο τσουβαλιων που θα ανεβουν με το ασανσερ και θα βγουν στο μπαλκονι δεν ειναι τιποτα. Μιλαμε να καψω 2-3 κουτσουρα καθε ΣΚ ξερω γω, ΟΧΙ για μονιμη θερμανση.


ΑΥΤΟ που με νοιαζει ειναι αν ξερει κανεις ποσο κοστιζει αυτο που θελω να κανω. ΟΚ δεν θα βρω το ιδιο πλακακι και θα αναγκαστω να βαλω παρομοιο ή εντελως διαφορετικο γιατι απο εμπειρια το διαφορετικο χτυπαει λιγοετρο ασχημα στο ματι απο το παρομοιο.

Φυσικα η δουλεια αυτη θα γινει καλοκαιρι πια, δεν ειμαστε για τετοια τωρα. Τωρα εβαλα ενα κομματι DOW 3ρι στο μεσα μερος του τζακιου να κλεισω το κλαπετο για να μην υπαρχουν απωλειες απο εκει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#786123 Ο ΗΦ εχει γραψει απειρες ραντολογιες και καλαμπουρια. :shifty:

Αλλα οχι εδω. Οχι σημερα. :shifty: :shifty:

Εγω εντοπιζω πού ειναι το προβλημα Νικοπαππα.

Οι φιλοι σου.

Αλλα περα απο αυτο. Δεν ειναι αναγκη να μπεις σε διαδικασια εξοδων και μερεμετιων επειδη ....ελα ντε; Γιατι;;; :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Το μονο μεμπτο που βλεπει το αετισο ματι μου ειναι το μαρμαρο. Μη φοβου ομως. Τα ειπα με το Νικοπαππακι, μου εξηγησε τί θελει.

Εικόνα

:iconcool:

Ο,τι θελεις, το χει ο g8777δελης. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#786126
Νίκος Παππάς έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το πλεονέκτημα της σόμπας ποιο είναι δηλαδή; Να σου πιάνει λιγότερο χώρο; Να την βγάζεις εύκολα; Και μιλάμε για κανονική σόμπα ή πέλετ; Η τελευταία ξέρεις πως κάνει θόρυβο; Τι νομίζεις πως θα κερδίσεις σε οικονομία με τα ξύλα; Θα σπάσεις την μέση σου και θα λερώσεις το σαλόνι σου για αστεία οικονομία σε σχέση με τα κλιματιστικά.
Σόμπα συμφέρει μόνον αν έχεις φθηνά ξύλα και συνήθως στην επαρχία, όχι στην Αθήνα. Πού θ'αποθηκεύσεις τόσα ξύλα; Πού θα βρεις καλά και στεγνά ξύλα άραγε; Πόσο ωραίο θα δείχνει το σπίτι με σόμπα στο σαλόνι. Τι θα κάνεις την σόμπα, θα την έχεις μόνιμα εκεί ή θα την βγάλεις;
Γενικώς, το ενεργειακό ήταν ήδη μια κακή ιδέα, η σόμπα είναι κάκιστη. Αν σε ενοχλούν τα μάρμαρα, φέρε ένα μάστορα να στα βγάλει να τα πουλήσει στο Α' Νεκροταφείο, όλο και κάτι θα πιάσουν.

Ρε συ Γρηγορη γιατι rantαρεις ετσι; :lol:

Εγραψα οτι ξεχναμε την ξυλοσομπα σε πρωτη φαση, Αν, ΑΝ, καποια στιγμη μου την δωσει θα δω τι θα κανω. Σε καθε περιπτωση η αγορα ενος, δυο τσουβαλιων που θα ανεβουν με το ασανσερ και θα βγουν στο μπαλκονι δεν ειναι τιποτα. Μιλαμε να καψω 2-3 κουτσουρα καθε ΣΚ ξερω γω, ΟΧΙ για μονιμη θερμανση.


ΑΥΤΟ που με νοιαζει ειναι αν ξερει κανεις ποσο κοστιζει αυτο που θελω να κανω. ΟΚ δεν θα βρω το ιδιο πλακακι και θα αναγκαστω να βαλω παρομοιο ή εντελως διαφορετικο γιατι απο εμπειρια το διαφορετικο χτυπαει λιγοετρο ασχημα στο ματι απο το παρομοιο.

Φυσικα η δουλεια αυτη θα γινει καλοκαιρι πια, δεν ειμαστε για τετοια τωρα. Τωρα εβαλα ενα κομματι DOW 3ρι στο μεσα μερος του τζακιου να κλεισω το κλαπετο για να μην υπαρχουν απωλειες απο εκει.

Μα δεν rant-άρω. Μου φαίνεται αδιανόητο να συζητάμε κάτι τέτοιο σαν "λύση" ειλικρινά. Είναι μια κάκιστη λύση. Αν δεν σου αρέσει το τζάκι, ξήλωσε το και βάλε ένα άλλο όμορφο και ενεργειακό, ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ. Ή ακόμη καλύτερα, ξήλωσε τα μάρμαρα. Τι διάβολο, πάρε ένα γωνιακό τροχό από τα Lidl και κάνετο. Μετά διάλεξε κάτι απλό και όμορφο να βάλεις στην θέση του και τέλος.
Τι σόμπα; Τι ξήλωμα όλου του τζακιού; Να το κάνεις καρναβάλι; Αντιλαμβάνεσαι πόσο θα μειώσεις και την αξία του διαμερίσματός σου με τέτοιες πατέντες; Μπορεί κάποια στιγμή για τον όποιο λόγο να θέλεις να το πουλήσεις και να πας να ζήσεις Καλαμάτα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#786131
Νίκος Παππάς έγραψε:...Το χρωμα εχει αλλαξει οπως και η τηλεοραση...


Παλι καλα, μου ειχε σφιχτει το στομαχι τοση ωρα γιατι ηθελα να πω "καλα ρε τι μλκιες του λετε για μαρμαρα και τζακι, δε βλεπετε τη ντουλαπα την ΤιΒι που θελει αλλαγμα?" και ντρεπομουνα μη σε προσβαλω :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#786133 Ειναι κριμα να χαλασεις το τζακι.
Εγω το προβλημα που βλεπω ειναι οτι δεν εληφθη καθολου υπ οψιν στην διακοσμηση και επιπλωση του σπιτιου.
Το τζακι ας πουμε οτι κλασικιζει ενω η διακοσμηση ειναι καπως ρουστικ, γι αυτο σου φαινεται αταιριαστο.
Θα μπορουσες να φωναξεις εναν μαστορα να σου αφαιρεσει τα "κεντιδια" που εχει στην μετωπη.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#786136 Για μια ακομα φορα θα πω οτι το τζακι δεν ειναι ΜΟΝΟ για τη θερμανση αλλα και για την ολη ατμοσφαιρα που φτιαχνει. Καποιος που ειναι μερακλης (δηλαδη ΟΧΙ ο ΧαιΦαι :rtfm: ) και τη γουσταρει τη φαση μπορει να σκεφτει "δε γαμεις, θα δινω 1 ευρω τη μερα παραπανω και θα κουβαλαω και λιγα ξυλα για να βγαλω το γουστο μου".

Οποτε Νικολαε αν εισαι μερακλης, απλα καντο. Αν το σκεφτεσαι σαν οικονομικοτερη λυση, ακολουθα τις συμβουλες του αδμιν που ειναι μανουλα στο βγαλσιμο ξυγκιου απο τη μυγα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#786140 Εικόνα

Και άλλα άσχημα τζάκια έχουμε δει αλλά εκεί τουλάχιστον υπάρχουν αντιπερισπασμοί :iconcool: , όχι άσπρα κόκκινα κίτρινα μπλε :lol: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786141
Y.V έγραψε:Ειναι κριμα να χαλασεις το τζακι.
Εγω το προβλημα που βλεπω ειναι οτι δεν εληφθη καθολου υπ οψιν στην διακοσμηση και επιπλωση του σπιτιου.
Το τζακι ας πουμε οτι κλασικιζει ενω η διακοσμηση ειναι καπως ρουστικ, γι αυτο σου φαινεται αταιριαστο.
Θα μπορουσες να φωναξεις εναν μαστορα να σου αφαιρεσει τα "κεντιδια" που εχει στην μετωπη.

Ειλικρινα αν ηξερα οτι θα εδειχνε τοσο αταιριαστο μετα το βαψιμο ( εχει αλλαξει και το χρωμα πλεον ) και τα επιπλα θα το ειχα γκερεμισει απο τοτε.
Το τζακι προυπηρχε οπως και τα επιπλα μας
Αλλα επειδη επρεπε να μπουμε λιγο βιαστικα γιατι μολις εμαθε η ιδιοκτητρια εκει που μεναμε οτι θα φυγουμε βρηκε νοικαρη αμεσως και μας πιεζε λιγο. Αλλιως θα εμενα ενα μηνα ακομα στο νοικι και θα το ξηλωνα να παει στην ευχη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#786142 Αν εκμορντενιστηκε το σπίτι και το τζακι ως κλασικό φαίνεται πλεον εκτός τόπου τότε κλείσιμο η γωνία τριγύρω από το τζάκι ωστε να φαίνεται μόνο το άνοιγμα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#786151
saxon_747 έγραψε:ΜΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΤΣΙΣΑ



+1 :s_rofl

ποστ g


ΥΓ: Μην πειράξεις κάτι. Εγώ θα είμαι ειλικρινής. Το σπίτι σου είναι μια χαρά και παλιώνει όλο μαζί όμορφα. :inlove: