Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#785204 R41 και feather προσοχή. Το μειονεκτημα στο δικο μου προσωπο ειναι οτι μετα νοιωθω ερεθισμενος, ενα ελαχιστο κάψιμο. Με την Merkur 41C δε το νοιωθω. Τεσπα ισως φταιω ή είμαι φλώρος :lol: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#785223 Εγώ πάλι από τότε που άρχισα τον συνδυασμό r41 feather νομίζω πως όλα τ αλλά δεν με καλύπτουν.2 χέρια κάνω και έχω πάρει και τις τρίχες που θα βγουν αύριο


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#785559 Διάβασα το εξής σ'ένα σχόλιο μιας ξυριστικής που χάζευα :innocent:

Αν κάποιος έχει σκληρά γένια και ξυρίζεται 3 με 4 φορές την εβδομάδα, χρειάζεται ανοικτού τύπου, αν κάποιος έχει μαλακά γένια και ξυρίζεται κάθε μέρα χρειάζεται κλειστού τύπου. Προσωπικά έχω μαλακά γένια και αν ξυριστώ με την R41 συχνότερα μου προκαλεί ερεθισμό στο δέρμα. Αυτό δεν είναι απόλυτο όμως, πως όποιος έχει μαλακά γένια και ξυρίζεται συχνά με ανοικτού τύπου μηχανή θα έχει ερεθισμούς. Ανάμεσα στις δύο κατηγορίες και μηχανές επιλέγω την R41 και ανοικτού τύπους, καθώς κάνει βαθύ ξύρισμα, χωρίς να περνάς πολλές φορές τα σημεία. Όλες οι μηχανές είναι ασφαλείας, οπότε με όποια και να ξυριστείς δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι για κοψίματα κλπ. Εξάλλου και με μια κλειστού τύπου μπορείς να κοπείς αν δεν προσέξεις και βιαστείς.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#785568
manoliossss έγραψε:Εγώ πάλι από τότε που άρχισα τον συνδυασμό r41 feather νομίζω πως όλα τ αλλά δεν με καλύπτουν.2 χέρια κάνω και έχω πάρει και τις τρίχες που θα βγουν αύριο
< >


Ετσι κι εγω. Στην αρχη ειχα παρει καμια 10αρια διαφορετικα πακετα ξυραφακια. Με το που κουμπωσα πρωτη φορα το Φιδερ χαρισα ολα τα υπολοιπα και πηρα απο το Αμαζον μια 20αδα κουτακια Φιδερ που ειχε σε καλη προσφορα. Αισθανομαι τοσο καλυμμενος με το συνδυασμο Ρ41 + Φιδερ που ουτε καν εχω περιεργεια να δοκιμασω κατι αλλο τα προσεχη χρονια...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#785659
George_Prix έγραψε:
manoliossss έγραψε:Εγώ πάλι από τότε που άρχισα τον συνδυασμό r41 feather νομίζω πως όλα τ αλλά δεν με καλύπτουν.2 χέρια κάνω και έχω πάρει και τις τρίχες που θα βγουν αύριο
< >


Ετσι κι εγω. Στην αρχη ειχα παρει καμια 10αρια διαφορετικα πακετα ξυραφακια. Με το που κουμπωσα πρωτη φορα το Φιδερ χαρισα ολα τα υπολοιπα και πηρα απο το Αμαζον μια 20αδα κουτακια Φιδερ που ειχε σε καλη προσφορα. Αισθανομαι τοσο καλυμμενος με το συνδυασμο Ρ41 + Φιδερ που ουτε καν εχω περιεργεια να δοκιμασω κατι αλλο τα προσεχη χρονια...
Έχω ρ41 έχω και φτερά αλλά ποτέ δεν τα έχω συνδιάσει. Κάθε ποσες μέρες ξυριζεσαι με την 41 ? Με τρίχες 3ων ημερών πως τα πάει ?


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#785710
bujinkan έγραψε:
George_Prix έγραψε:
manoliossss έγραψε:Εγώ πάλι από τότε που άρχισα τον συνδυασμό r41 feather νομίζω πως όλα τ αλλά δεν με καλύπτουν.2 χέρια κάνω και έχω πάρει και τις τρίχες που θα βγουν αύριο
< >


Ετσι κι εγω. Στην αρχη ειχα παρει καμια 10αρια διαφορετικα πακετα ξυραφακια. Με το που κουμπωσα πρωτη φορα το Φιδερ χαρισα ολα τα υπολοιπα και πηρα απο το Αμαζον μια 20αδα κουτακια Φιδερ που ειχε σε καλη προσφορα. Αισθανομαι τοσο καλυμμενος με το συνδυασμο Ρ41 + Φιδερ που ουτε καν εχω περιεργεια να δοκιμασω κατι αλλο τα προσεχη χρονια...
Έχω ρ41 έχω και φτερά αλλά ποτέ δεν τα έχω συνδιάσει. Κάθε ποσες μέρες ξυριζεσαι με την 41 ? Με τρίχες 3ων ημερών πως τα πάει ?


< >


Συνηθως 1 φορα την εβδομαδα. Αν τυχει και θελω να γαμπρισω μια στο τοσο, παμε στις 2. Ιν ενι κεις, απλα το καλυτερο ξυρισμα που θα μπορουσα να φανταστω!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#785848 Μου πήρα ένα δώρο χθες αλλά δεν το χρησιμοποιησα ακόμα. Πήρα όμως και λεπίδες astra που δοκίμασα σήμερα με την king c. Δεν μπορούσα να ξυριστω, ξαναβαλα λεπίδα king c για να γίνει δουλειά.
Θα δοκιμάσω την επόμενη φορά με τον καινούργιο συνδυασμό
Άβαταρ μέλους
By dimik
#786127 R41 με Feather σε 4ων ημερών, ψιλοσφαγή (οχι σπλατεριά, μικροεκδορές) στις δύσκολες γωνίες του πηγουνιού και κάτω από τα χείλη αλλά αποτέλεσμα βιλούδου.

Δεν ξέρω αν φταίει η τεχνική μου, η ταχύτητα ή απλά η μηχανή, από την άλλη στο κεφάλι ακόμα και στην πίσω μεριά που ξυρίζομαι στα τυφλά δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Ίσως φταίει η ασυνήθιστη ακόμα στο ξυράφι επιδερμίδα στο πρόσωπο, την επόμενη φορά θα βάλω ένα Floid preshave oil που έχω να δω αν θα αλλάξει κάτι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786549 Gillette King C + Feather New Hi Stainless = ΑΠΌΛΑΥΣΗ στο ξύρισμα.

Τώρα κατάλαβα γιατί οι Gillette που είχε το κουτί έλεγαν ότι δεν έκοβαν!

BBS 98% με την πρώτη κι αυτό γιατί την φοβήθηκα λίγο με αυτά που διάβαζα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#786631 Έπεσα τυχαία πάνω σε αυτά

https://leafshave.com/collections/shop-all

Το Twig και το λίγο επιθετικότερο Thorn μου τράβηξαν την προσοχή, χρησιμοποιούν λεπίδες διπλής όψης ενώ ταυτόχρονα μοιάζουν με τα μιας χρήσης που όλοι γνωρίζουν.
Βίντεο και reviews είναι ιδιαίτερα θετικά.

Η αλήθεια είναι οτι ψήθηκα, 67 dollars από amazon.com με παράδοση γερμανία και κανα 10ρι για παράδοση εδώ :lol:

Έχει δοκιμάσει κανείς αντίστοιχες μηχανές?
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#786675 Για τριμαρισμα σε γένια/μούσι τι χρησιμοποιείτε;;
Μια κουρευτική που έχω της Remington ποτέ δε κατάφερα να τριμαρω σωστά όπως θα ήθελα. Μόνο να τα παίρνεις όλα κάνει.
Για μαλλιά ήταν πολύ καλή.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#786676
kovathe έγραψε:Για τριμαρισμα σε γένια/μούσι τι χρησιμοποιείτε;;
Μια κουρευτική που έχω της Remington ποτέ δε κατάφερα να τριμαρω σωστά όπως θα ήθελα. Μόνο να τα παίρνεις όλα κάνει.
Για μαλλιά ήταν πολύ καλή.



Όλες κόβουν, είναι θέμα τεχνικής ο σχηματισμός.

Philips MG7715 αδιάβροχη με πολλά εξαρτήματα για γενική χρήση
Moser T-Cut για λεπτομέρειες, ξύρισμα και fade