Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#786074 Eχει αλλά είναι too much ,πολλές δέσμες για μεγάλη περιοχή κάλυψης και πολλά ανοίγματα (παράθυρα μπαλκονόπορτες ) , εγώ μια μπαλκονόπορτα θέλω να καλύψω μόνο σε χώρο πρακτικά εσωτερικό. Θα το παραγγείλω θα το δοκιμάσω αν δεν κάνει θα το βάλω μέσα .
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#786349 Η εξωτερική κουρτίνα είναι ακριβή αλλά φοβερή, ειδικά αν έχεις μπαλκόνι με πολλές μπαλκονόπορτες και παράθυρα. Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεσαι επαφές και ρεφαρεις το κόστος.
Όσο για τα false alarm, αν ρυθμιστούν σωστά στις γωνιές και στις αποστάσεις οι 2 δέσμες, χτυπάει μόνο μεγαλόσωμα ζώα πάνω από 60εκ ύψος.


don't panic
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#800309 H EZVIZ τον τελευταίο καιρό κάνει νούμερα. Υπάρχουν στιγμές ή και ώρες που δεν έρχεται καμία ενημέρωση ενώ είμαι μπροστά από την ανοιχτή κάμερα και κουνιέμαι
Κάρτα έχουν κανονικά πάνω.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#800332
Dimitris_P έγραψε:H EZVIZ τον τελευταίο καιρό κάνει νούμερα. Υπάρχουν στιγμές ή και ώρες που δεν έρχεται καμία ενημέρωση ενώ είμαι μπροστά από την ανοιχτή κάμερα και κουνιέμαι
Κάρτα έχουν κανονικά πάνω.
Κάνε ένα reset. Τον Δεκέμβριο είχε προβλήματα το cloud και ίσως δεν έχουν ενημερωθεί τα settings

.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#814320 Αξίζει να βάλω καλώδια για να βάλω επαφές στα κουφώματα και ματάκια στους τοίχους ή καλύτερα να αγοράσω κ εγώ έναν ajax ασύρματο?

Οκ, θα σκαφτεί το σπίτι και οι τοίχοι, αλλά από την άλλη σκέφτομαι αν αξίζει να κάνω τρυπητήρι κάθε τοίχο...
Άβαταρ μέλους
By skous
#814322 Εαν εχεις σκοπο να το βαψεις κλπ ναι αξίζει για εμενα γιατι γλυτωνεις και απο τις αλλαγες σε μπαταρίες κλπ

Εαν ειναι βαμένο έτοιμο, δεν θα ξαναέμπαινα σε διαδικασία.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#814325 Καταρχάς αξίζει σίγουρα να βάλεις Ajax και όχι κάποιον από τους άλλους που μοιάζουν να είναι 10 χρόνια πίσω.
Αν δεις τα applications τους, θα καταλάβεις. Αυτοί είναι φτιαγμένοι για να δουλεύουν παραδοσιακά, με κέντρο σημάτων κλπ.
Εγώ θα πήγαινα με Ajax, οι μπαταρίες τους αντέχουν αρκετά χρόνια συνήθως.
Μπορείς να βάλεις και ενσύρματες επαφές με Ajax, αλλά για ποιο λόγο;
Επίσης, αν πας σε ενσύρματο, θα πληρώσεις αρκετά λεφτά για την καλωδίωση.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#814494 Ενσύρματες επαφές σε ajax αξίζουν αν περάσεις καλωδίωση εκ κατασκευής και να βάλεις χωνευτες μέσα στα κουφώματα να μην φαίνεται τίποτα. Ο ajax έχει module που διαχειρίζεται τις ενσύρματες ως ασύρματες στο ίδιο λογισμικό. Το πιο πιθανόν είναι αν σου έρθει και φτηνότερα αν έχεις πολλά ανοίγματα.
Όλα τα υπόλοιπα ας είμαι ασύρματα.
Κέντρο λήψης σημάτων υποστηρίζει κανονικά ο ajax μέσω Ethernet
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#814590 Ναι, εννοούσα πως ο Ajax έχει πολύ καλύτερη εφαρμογή σε σχέση με τους συμβατικούς. Η εφαρμογή πχ του δικού μου, είναι τραγική, κάνει τα απολύτως βασικά.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#814597 Οι Ajax πωλούνται κατευθείαν σε ιδιώτες ή πρέπει να πάμε μέσω retailer;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#814626 https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=Ajax

edit Παρεξηγησα την ερωτηση μαλλον. Δε βλεπω e-shop στο ajax.systems, μονο partner search, where to buy κλπ.

edit2 Κοιτωντας τους partners στην Ελλαδα βλεπω αυτη τη διευθυνση: Athens, Anthipolochagou Stamati Regkoukou 3, και σκεφτομαι τον καημενο τον τουριστα που προσπαθει να το πει στον ταριφα :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#814638 Και partner κλπ με καλύπτει, εννοούσα βασικά να μπορείς να το αγοράσεις μόνος σου και όχι να στο φέρει εγκαταστάτης πχ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#814641
drdino έγραψε:Και partner κλπ με καλύπτει, εννοούσα βασικά να μπορείς να το αγοράσεις μόνος σου και όχι να στο φέρει εγκαταστάτης πχ.


Ναι, μπορεις. Δες απο το site τους τι χρειαζεσαι και παρηγγειλε, ενα απο τα βασικα πακετα τους συν οσα παραπανω εξαρτηματα χρειαζεσαι.