Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#785855 Ναι, ισχύει, ένα τμήμα περί τα 10+εκ. Το οποίο καλύφθηκε από άλλη εταιρεία.
Τώρα, περαιτέρω λεπτομέρειες και τεχνικά οικονομικά δεν κατέχω, συγχωράτε με. Δεν έχει και νόημα δηλ.
Απλά ήθελα να δείξω ότι δεν έχουν γίνει σκοτεινές συναλλαγές, ούτε έχει παιχτεί χοντρό παιχνίδι από τον τίγρη σε βάρος της ερασιτεχνικής. Έχει ακολουθηθεί μια νορμάλ διαδικασία, ιδιαίτερα επωφελής για το ερασιτεχνικό σωματείο.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#785856 Μεγάλη συγκίνηση και περηφάνια για την ολοκλήρωση της κατασκευής του γηπέδου επί τέλους. Αλλά, εμφανισιακά δεν βλέπεται, είναι αηδιαστικό και τελείως κιτς.
Φαντάζομαι ότι η ατμόσφαιρα μέσα θα είναι φοβερή αλλά τις υπόλοιπες 365 μέρες αυτή η ασχήμια θα δεσπόζει στα ΒΠ.
Btw κάτι μακέτες που έχουν βγει για το γήπεδο του βαζελα της ζήλεψα πολύ και ας είναι σχέδιο του 2009 περίπου.

.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#786036 Πεναλτιναϊκός έχει καταντήσει στα ντέρμπι :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#786052 Εικόνα


Μπράβο στον Παναθηναϊκό που κλείνει το μήνα σαν πρωταθλητής Σεπτέμβρη κάτι που δεν φαίνεται να αλλάζει και τον Οκτώβρη.

Η ώρα της μεγάλης αποθέωσης του Ιωάννη Αλαφούζου πλησιάζει. Απέχουμε μόνο 30 αγωνιστικές.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#786059
https://www.youtube.com/watch?v=aM915rJXkgM

:lipsealed: :lipsealed: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#786248
rafi έγραψε:Btw κάτι μακέτες που έχουν βγει για το γήπεδο του βαζελα της ζήλεψα πολύ και ας είναι σχέδιο του 2009 περίπου.
.

Ισχύει, μοιάζει πολύ όμορφο και στα πρότυπα των ωραίων ευρωπαϊκών. Μακάρι να τρέξει το έργο γρήγορα.
Της ΑΕΚ, ασχέτως γούστων, ήταν εξαρχής "θεματική" η επιταγή της σχεδιαστικής προσέγγισής του εξωτερικά, οπότε μάλλον πρέπει να το κρίνουμε σχετικώς νομίζω, δηλ αν πέτυχε τον στόχο αυτής της προσέγγισης. Δεν έχω γνώμη, θέλω να το δω και από κοντά ολοκληρωμένο.
Τώρα, στο ερώτημα γιατί και αν έπρεπε να "εγκλωβιστούν" σε μια τέτοια θεματική, η κουβέντα είναι πολύπλευρη. Imo, όχι, δεν έπρεπε, θα ήθελα κάτι που σχεδιαστικά να παραπέμπει στο νυν και στο μέλλον, κι ας είχε μερικές απαλές παραπομπές στις καταβολές. Ωστόσο, την ανάγκη των επενδυτών να εμπνευστούν τόσο πολύ από τις ρίζες της ομάδας (+ ονομασία κλπ) δεν μπορώ να την κρίνω αυστηρά. Δεν εμπλέκομαι με αυτά, ούτε έχω τέτοιες ρίζες για να ξέρω το feeling. Καμιά φορά οι γραφικότητες αποτελούν και στοιχεία ξεχωρισμού (να διαφέρει από οτιδήποτε άλλο, κλπ)

Παρακολουθώντας το παιχνίδι από την τηλεόραση, ξενίζει στο μάτι ότι αυτό είναι έδρα ελληνικής ομάδας. Εντυπωσιακό!
Επίσης ξεγελάει ότι είναι πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#786255
JarnoT έγραψε:Παρακολουθώντας το παιχνίδι από την τηλεόραση, ξενίζει στο μάτι ότι αυτό είναι έδρα ελληνικής ομάδας. Εντυπωσιακό!


Στην αρχή και σε κάθε γκολ (και ειδικά στα πρώτα 2) πήγαινα στο πίσω μπαλκόνι και έβλεπα στα νοτιοδυτικά (αν και είναι ψιλογούβα η φίλα) τους τρελούς καπνούς. Μου έστελναν στα μεσεντζέρια και από μέσα από το γήπεδο, δυνατές στιγμές.

Θα πάω κι εγώ σε κάποιο ματς σίγουρα. Υπομονή μέχρι να μην μπορεί να πάει κάποιο φιλικό διαρκείας. Υπόψιν, είμαι και γουρλής. Στο τελευταίο ματς που πήγα ήρθε το πρώτο σκουντέτο μετά από 24 χρόνια (με νιόνο στο ΟΑΚΑ, γκολ λιβάδια).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#786259 Η ατμόσφαιρα χθες ήταν αποπνικτική με τα καπνογόνα. Ειδικά στη 18, δίπλα στους κάφρους της 21, σχεδόν αφόρητη. Ευτυχώς πήγα χωρίς παιδιά, θα είχα φύγει.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786264
JarnoT έγραψε:Της ΑΕΚ, ασχέτως γούστων, ήταν εξαρχής "θεματική" η επιταγή της σχεδιαστικής προσέγγισής του εξωτερικά, οπότε μάλλον πρέπει να το κρίνουμε σχετικώς νομίζω, δηλ αν πέτυχε τον στόχο αυτής της προσέγγισης. Δεν έχω γνώμη, θέλω να το δω και από κοντά ολοκληρωμένο.
Τώρα, στο ερώτημα γιατί και αν έπρεπε να "εγκλωβιστούν" σε μια τέτοια θεματική, η κουβέντα είναι πολύπλευρη. Imo, όχι, δεν έπρεπε, θα ήθελα κάτι που σχεδιαστικά να παραπέμπει στο νυν και στο μέλλον, κι ας είχε μερικές απαλές παραπομπές στις καταβολές. Ωστόσο, την ανάγκη των επενδυτών να εμπνευστούν τόσο πολύ από τις ρίζες της ομάδας (+ ονομασία κλπ) δεν μπορώ να την κρίνω αυστηρά. Δεν εμπλέκομαι με αυτά, ούτε έχω τέτοιες ρίζες για να ξέρω το feeling. Καμιά φορά οι γραφικότητες αποτελούν και στοιχεία ξεχωρισμού (να διαφέρει από οτιδήποτε άλλο, κλπ)

Παρακολουθώντας το παιχνίδι από την τηλεόραση, ξενίζει στο μάτι ότι αυτό είναι έδρα ελληνικής ομάδας. Εντυπωσιακό!
Επίσης ξεγελάει ότι είναι πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας.

Απο μεσα ειναι πολυ ωραιο, απο εξω χμμμμ...οχι και τοσο. Επισης η επιλογη ανοιχτου χρωματος θα αποδειχθει λαθος καθως θα βρωμισει αμεσως.

Αυτα τα σχεδια οπως και το ονομα εγιναν για να τιμησουν της ριζες μεν αλλα το γηπεδο ΟΠΑΠ Αρενα λεγεται γιατι λεφτουλια.

Κατα τα αλλα την ωρα που βγηκαν οι ομαδες στο γηπεδο χθες οι ιαχες εφτασαν στο σπιτι μου λιγα χιλιομετρα πιο περα, οπως και ο θορυβος των βεγγαλικων. Ηχο ακουγα, καπνο εβλεπα μια ταρατσα και οι ηλιακοι της μου εκρυβαν το θεαμα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#786265
Νίκος Παππάς έγραψε:Απο μεσα ειναι πολυ ωραιο, απο εξω χμμμμ...οχι και τοσο. Επισης η επιλογη ανοιχτου χρωματος θα αποδειχθει λαθος καθως θα βρωμισει αμεσως.


Ετσι λεω κι εγω. Μεσα ομολογουμενως δεν το ειχα δει, κατι βιντεακια απο το χθεσινο ματς βλεπω, ειναι πολυ ομορφο και μοιαζει υπερσυγχρονο. Απεξω ομως παναθεμα το ειναι καρακιτσαριο με τους τρουλους και τα καμπαναρια. Και αν βλεπω καλα απο την φωτο του scotch, ειναι σοβατισμενο?????
Άβαταρ μέλους
By edmond
#786267 Η 2η φωτό πάντως δεν κολακεύει καθόλου.
Ασοβάτιστα-άβαφα τα σκαλιά-παρτέρια. Και βασικά γιατί να υπάρχουν σκαλιά ελάχιστα μόλις μέτρα πριν την είσοδο? Σε μια μαζική έξοδο, ένας να σκοντάψει, θα κολήσουν όλοι από πίσω. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#786271
Νίκος Παππάς έγραψε:Ηχο ακουγα, καπνο εβλεπα μια ταρατσα και οι ηλιακοι της μου εκρυβαν το θεαμα


Ο λόγος για τον οποίο εάν μετακομίσω θα πάω ψηλότερα στην Πάρνηθα (όνειρο ζωής στα 500 μέτρα Θρακομακεδόνες, δε λέω όχι και Πεντέλη σε σημείο που να βλέπω θάλασσα). Δε μπορώ να μην έχω ορίζοντα, στο Μαρούσι πχ νιώθω σχεδόν εγκλωβισμένος, αν και στον 4ο. :lol:

Τις προάλλες χάζευα ένα καράβι από το πίσω μπαλκόνι (πρπ να πάρω κινητό με καλό ζουμ ρε γμτ, στο μάτι ήταν πολύ καλύτερο)
Εικόνα