Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#784498 Τα περί ψησταριών υγραερίου μεταφέρθηκαν στο παρακάτω.[mod]


viewtopic.php?f=9&t=3075
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#785618 πρωινό σαντουϊτσάκι από συνταγή μαγαζιού της Πόλης (kumru sandwich)

τσιγαρισμενο σκορδατο σαλάμι (~ kasap sucuk) και λουκάνικο ~φρανκφουρτης (sosis) μαζί με ρώσικη, αγγουράκι πίκλα και πουλ μπιμπέρ για την κάψα!
βούτηξα το ψωμάκι στα λάδια του τσιγαρίσματος και 1 λεπτό στην ψησταριά για το καρβούνιασμα!

νοστιμότατο δρομοφαγί :eat: :eat:

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#786008 Μια που το ανεβασα στο αλλο θεμα, εδω η καλυτερη συνταγη για μπεργκερ που εχω βρει



Προσθετετε υλικα κατα βουληση, εγω πχ εβαλα εξτρα το υπολοιπο κρεμμυδι και πικλες

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Τα μπιφτεκια βγαινουν τρομερα οπως τα κανει ο τυπος, αλλα το πραγματικο μυστικο ειναι η σως. Δεν εχω φαει καλυτερη σως. Δεν ξερω ποιος εχει worchestershire σπιτι του, ή που διαολο τη βρισκεις, αλλα με λιγο γκουγκλαρισμα καταλαβα πως ειναι πολυ παρομοια με τη σογια σως, οποτε χρησιμοποιησα τετοια. Επισης, δεν ξερω τι ειναι αυτη η αμερικανια η hot sauce, και ποσο hot ειναι (μαλλον λιγο, αφου βαζει 2 κουταλιες), οποτε εβαλα 5-6 σταγονες ταμπασκο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#786012 Στο σουπερμαρκετ ρωτα και θα την βρεις δεν ειναι κατι εξωτικό.
Δεν εχει ιδιαιτερη σχεση η γεύση της με την soy sauce.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#786016 Η γουορσεστερ σως είναι συνηθισμένη, αλλά στα burger λέω ναι σε smashed για λόγους ταχύτητας όταν θες να φτιάξεις πάνω από 2-3 και όχι σε οτιδήποτε άλλο εκτός από αλάτι και πιπέρι στην επιφανεία του μπιφτεκιου μετά το πάτημα.

Φυσικά η ποιότητα του κιμα, το ποσοστό λίπους κλπ παίζουν μεγάλο ρόλο, υπάρχουν βοδινοι κιμαδες που απλά βρωμάνε και δεν τρώγονται.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#786022 Βασικά κάνει το αντίστοιχο του τοστ με μαγιονεζα στην εξωτερική του ψωμιού.

Η μαγιονεζα για κάποιο λόγο όταν ψηθεί γίνεται πιο νόστιμη.
Βασικά γιατί έχει πρωτεΐνες από το αυγό και καραμελωμα πρωτεΐνης=umami
Άβαταρ μέλους
By bill33
#786062
Chris έγραψε:Μια που το ανεβασα στο αλλο θεμα, εδω η καλυτερη συνταγη για μπεργκερ που εχω βρει



Προσθετετε υλικα κατα βουληση, εγω πχ εβαλα εξτρα το υπολοιπο κρεμμυδι και πικλες

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Τα μπιφτεκια βγαινουν τρομερα οπως τα κανει ο τυπος, αλλα το πραγματικο μυστικο ειναι η σως. Δεν εχω φαει καλυτερη σως. Δεν ξερω ποιος εχει worchestershire σπιτι του, ή που διαολο τη βρισκεις, αλλα με λιγο γκουγκλαρισμα καταλαβα πως ειναι πολυ παρομοια με τη σογια σως, οποτε χρησιμοποιησα τετοια. Επισης, δεν ξερω τι ειναι αυτη η αμερικανια η hot sauce, και ποσο hot ειναι (μαλλον λιγο, αφου βαζει 2 κουταλιες), οποτε εβαλα 5-6 σταγονες ταμπασκο.

Στα ΣΜ υπάρχει worchestershire ,καλύτερη η Lee & Perrins https://www.leaandperrins.co.uk/our-sauce ,εχω δοκιμάσει soy sauce και δεν μοιάζουν καθόλου.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#786581 Μερακλιδικος μεζές +1000 για τον παστουρμά, το κασερακι* δίπλα τι είναι;



*επίτηδες το είπα κασέρι για να συνεννοηθούμε οι βόρειοι, μην έρθει κανένας και γράψει κίτρινο τυρί