Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#777062
kubiak έγραψε:Ντίμη, η ανάγκη για εργασία δεν δικαιολογεί τα πάντα, αυτό λέω...
Γιατί κάποτε μου είχαν πει "Αν έχεις τόσο ανάγκη να δουλέψεις να πας να μαζεύεις λεμόνια" και είχαν δίκιο.

Μην το παίρνεις προσωπικά...
Εξαρτάται που ζεις. Στην Αθήνα πχ δεν έχει οπωρώνες για να μαζέψεις λεμόνια.

Όπως και να έχει είναι μία νόμιμη δουλειά, όχι παράνομη.

Τώρα αν δεν μπορείς να είσαι ευγενικός δεν πειράζει. Όσο καταλαβαίνει κανείς.



.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#777064
kubiak έγραψε:Κάποτε είχα ανάγκη να δουλέψω και απασχολήθηκα πλασάροντας ναρκωτικά σε παιδιά...

ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΝΤΙΜΟ ΟΧΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ...

ΑΛΛΑ ΣΤΑ @@@@@@@ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΟΣΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ...


Μην καταντας νεοπλουτο παρτάλι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#777065
kubiak έγραψε:Ντίμη, η ανάγκη για εργασία δεν δικαιολογεί τα πάντα, αυτό λέω...
Γιατί κάποτε μου είχαν πει "Αν έχεις τόσο ανάγκη να δουλέψεις να πας να μαζεύεις λεμόνια" και είχαν δίκιο.

Μην το παίρνεις προσωπικά...


απλα εχε υποψιν σου οτι οι περισσοτεροι απο δαυτους ειναι 18-19-20 ετων φοιτητες που ψαχνουν μια 4-5-6 ωρη δουλεια για να τσονταρουν αυτα που τους στελνει η οικογενεια τους γιατι δεν φτανουν.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777066
Νίκος Παππάς έγραψε:Εξαρτάται που ζεις. Στην Αθήνα πχ δεν έχει οπωρώνες για να μαζέψεις λεμόνια.

Όπως και να έχει είναι μία νόμιμη δουλειά, όχι παράνομη.

Τώρα αν δεν μπορείς να είσαι ευγενικός δεν πειράζει. Όσο καταλαβαίνει κανείς.

Νίκο, για εμένα το νόμιμο δεν είναι απαραίτητα και ηθικό. EDIT: Και αν είσαι στο άρθρο 11 δε νομίζω να είναι και νόμιμο.
Το "μαζεύω λεμόνια" αναφέρθηκε μεταφορικά.
Αγένώς συμπεριφέρονται οι καλούντες όχι αυτοί που δέχονται τις κλήσεις όποια στιγμή και να είναι για να εξαπατηθούν ή να παραπλανηθούν.

Ιδανικά, θα είχαμε όλοι τηλέφωνο που αρχίζει από "9011" για να βγάζουμε και κάτι από το όλο σπάσιμο...

Με συγχωρείτε αλλά τέτοιου είδους εργαζόμενους δεν τους δικαιολογώ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#777069 Μου αρέσεις kubiak γιατι είσαι υπεράνω χρημάτων μέγιστος ηθικολογος και συνηθως μιλας σαν την Πυθία.
Δεν θέλετε να ψωνίσετε Ζενίθ, Ελπεντισον και δεν ξερω γω τι άλλο. Πείτε ένα οχι, βαλτε το νουμερο στα ανεπιθύμητα και τέλος. Ολα τα αλλα ειναι περιττά.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777070 Για να μην απαντήσω ξεχωριστά στον καθένα,
ok, καταλαβαίνω και σέβομαι την άποψή σας για το θέμα, δεν τη συμμερίζομαι όμως.

Δεν συμφωνώ με αυτού του είδους το μάρκετινγκ και το κατακρίνω στο σύνολό του.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777072
mirage έγραψε:Μου αρέσεις kubiak γιατι είσαι υπεράνω χρημάτων μέγιστος ηθικολογος και συνηθως μιλας σαν την Πυθία.
I am what I am. You see me as you see me. And that is what it is...
EDIT: Σε ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#777097 Απορώ γιατί έγινε τόσο μεγάλο θέμα. Το κινητό μπορείτε να το βάζετε αυτόματα ή μη σε σιγαση συγκεκριμένες ώρες κάθε μέρα. Το σταθερό το κλείνεις και αυτό. Πέφτει και το μπλοκ, τι άλλο θέτε; Δε θα έρθουν και στην πόρτα σας.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#777098
kubiak έγραψε:Ντίμη, η ανάγκη για εργασία δεν δικαιολογεί τα πάντα, αυτό λέω...
Γιατί κάποτε μου είχαν πει "Αν έχεις τόσο ανάγκη να δουλέψεις να πας να μαζεύεις λεμόνια" και είχαν δίκιο.

Μην το παίρνεις προσωπικά...


Ελπίζω τουλάχιστον αυτοί που το έλεγαν να είχαν κάνει το σύγχρονο σκλάβο σε κανένα χωράφι γιατί συνήθως κάτι τέτοια τα ακούω από κόσμο που δεν έχει ψάξει για δουλειά τα τελευταία 20+ χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777102 Ποια η διαφορά με κάποιον που καλεί ανυποψίαστους (κατά προτίμηση υπερήλικες) και τους παραπλανεί δουλεύοντας κάτω απο επαχθείς εργασιακές συνθήκες (όπως ειπωθηκε);

Ούτε όλοι οι φοιτητές βρίσκουν περιστασιακή ή εποχική απασχόληση παραπλανώντας ανθρώπους ή μαζεύοντας λεμόνια...

Τουλάχιστον όσους έχω γνωρίσει έως τώρα εχουν κάνει ή κανουν ό,τι άλλο εποχιακό ή περιστασιακό εκτός από αυτό....

Edited συντακτικά...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#777104
saxon_747 έγραψε:Απορώ γιατί έγινε τόσο μεγάλο θέμα. Το κινητό μπορείτε να το βάζετε αυτόματα ή μη σε σιγαση συγκεκριμένες ώρες κάθε μέρα. Το σταθερό το κλείνεις και αυτό. Πέφτει και το μπλοκ, τι άλλο θέτε; Δε θα έρθουν και στην πόρτα σας.
Καλά μπορούμε να μην έχουμε καν κινητό ή και σταθερό επισης.
Χωρίς πλάκα καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν είναι επιλογή για κάποιους?
Το πρόβλημα μου προσωπικά εστιάζεται ότι με ενοχλούν κατά τη διάρκεια της δουλειάς μου ή κατά τις ελάχιστες στιγμές που ξεκουραζομαι για να προωθήσουν τη δικιά τους δουλειά.Και μάλιστα με μεγάλη πιθανότητα να με εξαπατήσουν.
Απορώ πώς το βρίσκετε και φυσιολογικό όλο αυτό...Προσωπικά το θεωρώ έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης ,το λιγότερο, για να προωθούνται τα συμφέροντα των πολυεθνικών.

< >
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#777106 kubiak εγραψες μια φιφα εκει με τα κεφαλαια και εχασες και το οποιο δικιο ειχες. Οποτε συγχαρητηρια για το κατορθωμα! :lol: :iconcool:

Το να βρισεις καποιον απο αυτους που εργαζονται σε αυτα τα κεντρα οσο εκνευριστικοι και αν ειναι σημαινει οτι εχεις καποια ψυχολογικα θεματα (αποδεκτο ως ενα σημειο) και οτι μαλλον ζεις σε ημινομαδικη κατασταση.

Το να μη με παιρνουν τηλεφωνο οποτε γουσταρουν ειναι δικαιωμα μου νομιζω.

Το να μη με παιρνουν τηλεφωνο ποτε επισης ειναι δικαιωμα μου. Τα μπλοκαρισματα φυσικα δε λειτουργουν.

Δεν ηξερα να αλλαξω και το νουμερο μου μπας και δεν εχω τετοιες επαφες.

Παιδες δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο οπως μαθαμε στη στανη μας. Υπαρχουν δικαιωματα και υποχρεωσεις.

Υγ. πραγματικα λυπαμαι τους ανθρωπους που δουλευουν εκει (δεν νομιζω να υπαρχει τπτ θετικο εκτος απο εναν μισθο) αλλα και αυτη η κατασταση με τα cold calls ειναι απαραδεκτη.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777108
Arrow έγραψε:kubiak εγραψες μια φιφα εκει με τα κεφαλαια και εχασες και το οποιο δικιο ειχες. Οποτε συγχαρητηρια για το κατορθωμα! :lol: :iconcool:
Μία ακόμα πετυχημένη κακή στιγμή μου! :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#777110
kubiak έγραψε:Ποια η διαφορά με κάποιον που καλεί ανυποψίαστους (κατά προτίμηση υπερήλικες) και τους παραπλανεί δουλεύοντας κάτω απο επαχθείς εργασιακές συνθήκες (όπως ειπωθηκε);

Ούτε όλοι οι φοιτητές βρίσκουν περιστασιακή ή εποχική απασχόληση παραπλανώντας ανθρώπους ή μαζεύοντας λεμόνια...

Τουλάχιστον όσους έχω γνωρίσει έως τώρα εχουν κάνει ή κανουν ό,τι άλλο εποχιακό ή περιστασιακό εκτός από αυτό....

Edited συντακτικά...


Υπόψιν πως δεν δικαιολογώ καμία παραπλάνηση, θεωρώ πως εννοείται αυτό.

Κατά τα άλλα η διαφορά με τους σύγχρονους σκλάβους στα χωράφια είναι πως είναι δηλωμένοι, θα πάρουν τα λεφτά που τους έχουν πει, ΟΚ δεν πρόκειται να πάρουν ποτέ μπόνους, δεν κινδυνεύουν να τους απειλήσουν με καραμπίνα αν πάνε να ζητήσουν τα δεδουλευμένα και δεν κινδυνεύεις να φύγεις με μόνιμο πρόβλημα λόγω έλλειψης μέτρων ασφαλείας.

Προσωπικά δεν θα πήγαινα πάρα μόνο αν δεν είχα άλλη επιλογή και θεωρώ πως το μεγάλο ποσοστό σε αυτές τις δουλειές είναι γιατί δεν βρήκαν κάτι άλλο.

Επίσης δεν θα έδινα καμιά σημασία σε συμβουλές εύρεσης εργασίας από κόσμο που δεν έχει ψάξει για δουλειά τα τελευταία χρόνια.