Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#773005 Το here μου φάνηκε κι εμένα καλό αν και το δούλεψα ελάχιστα. Τα gmaps δε μπορούν με κάποιον τρόπο να δουλέψουν;

.
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#773073 Το destinator ήταν υπέροχο και εάν δεν χάλαγε - μετά από 15+ χρόνια - η συσκευή θα το χρησιμοποιούσα ακόμα...
Όσο για το TomTom, με την βοήθεια της εταιρείας κατάφερα να κάνω ενημέρωση των καμερών!
Κακώς τους χαρακτήρισα εχθές "οίκο απωλείας"...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#773122 Έχοντας περάσει και από τον Τομ και Igo και πολλά άλλα ..πλέον μόνο Google maps . Σταμάτησα να ασχολούμαι ..το μόνο που με χάλασε είναι ότι από κάποια αναβάθμιση και μετά σταμάτησε να δείχνει τα όρια ταχύτητας στην οθόνη


< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#776981 Darwin awards 2022:

As it turns out, the driver was using Google Maps to get turn-by-turn directions to the destination in Adelaide. The navigation app, however, took the driver off the highway and guided her to a dirt road where the four-wheel-drive SUV ended up struggling.

The vehicle eventually got stuck in the middle of nowhere, where a cellular signal wasn’t available. The family decided to go on foot in order to seek help, but after walking for hours, they decided to return to the vehicle and wait for someone to find them.
48 hours later, a helicopter spotted four people who were waving for help using their clothes, just to make sure the pilot sees them. As it turns out, they had already run out of food and water by the point the helicopter showed up.


Family Spends 48 Hours in the Wild Due to Google Maps

:superman:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777027
vasilis έγραψε:Google maps είναι απαράδεκτο, ειδικά σε περιοχές που δεν ξέρεις


Σιγουρα δεν ειναι τελειο, αλλα παραμενει η καλυτερη μας επιλογη...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#777034 Σε περιοχή που δε γνωρίζεις, ο καλύτερος χάρτης είναι το πρώτο περίπτερο που θα συναντήσεις :lol: Από κει και πέρα, όντως το google maps είναι το πιο αξιόπιστο, εφόσον γίνονται συχνά οι ενημερώσεις.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#777051 Συμφωνώ,ως καθημερινός χρήστης.
Αν όμως είσαι ΚΝΑΒ και στρίβεις από ασφαλτόστρωση σε χωματόδρομο επειδή στο είπε η Κουκλ.....
( Και καλά να στρίψεις, αν μετά από 877 μέτρα βλεπς τα βάτα να σου θωπεύουν τις λαμαρίνες του αμαξιού και δεν κάνεις κάν αναστροφή επειδή... Μάνα Γκουγκλ, ε, στα ίσα και να ξαναφας).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#777079
George_Prix έγραψε:
vasilis έγραψε:Google maps είναι απαράδεκτο, ειδικά σε περιοχές που δεν ξέρεις


Σιγουρα δεν ειναι τελειο, αλλα παραμενει η καλυτερη μας επιλογη...
Waze, δειχν και τσι μπατσαιοι

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#777081 Πρόσφατα μου έκανε μαλάκια το gmaps στο Μαρκόπουλο, παραλίγο να γίνει ζημιά. Μ έχει στείλει και κάποιες φορές για ελιές στην επαρχία
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#777544 καμιά φορά δοκιμάζω διαδρομή με το here, εχει αστοχίες αλλά κάπου-κάπου (πχ αποφυγή διοδίων) είναι πιο εύστοχο απ' το g maps
Άβαταρ μέλους
By bebes
#777771
vasilis έγραψε:Google maps είναι απαράδεκτο, ειδικά σε περιοχές που δεν ξέρεις

Αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε το google maps συστηματικά στο τελευταιο ταξίδι στην Ευρώπη.
Τα παιδια το χρησιμοποιουν συχνά αλλά εγω είχα μεινει κολλημένος στο iGo το οποίο χρησιμοποιώ χρόνια και με βόλευε (τωρα έσπασε η βαση και αναγκαστικά το παρόπλισα)

Το Google Maps είναι πολύ πιο αναλυτικό, δείχνει (με καποιον τροπο που δεν γνωρίζω) την κίνηση και τα μπλοκαρίσματα, βάζεις καταστημα ή ξενοδοχείο και σε πάει κατευθείαν... Είναι πραγματικά άλλη κατηγορία σχετικά με τα προηγούμενα GPS.
η μόνη απαίτηση είναι να υπάρχει σύνδεση δεδομένων, κι απο τη στιγμη που το έλυσα το θέμα σε Σερβία Σκόπια με esim, πραγματικά μας βοήθησε πολύ.

Τέλειο δεν είναι, αλλά νομίζω οτι ειναι πιο χρηστικό απο τα υπόλοιπα (εχω και sygic, here εκτος απο το iGo)