Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#776833
Giuseppe Busso έγραψε:
ΥΓ2: Στην επιλογή λιπαντικού προσμετρώ κάποιους παράγοντες. Να μην είναι σούπερ ψαγμενιά. Να μην είναι πανάκριβα και να τα βρίσκω σχετικά κοντά και σε αφθονία. Mobil, Motul, Castrol, LM βρίσκεις σχετικά εύκολα και σε ΟΚ τιμές.


Αν αναφέρεσαι στα eneos, δεν είναι ψαγμενια, μπορείς να τα βρεις παντού. Σύγκρινε specs με αντίστοιχα και θα κρίνεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#776939 Με τα Motul πάντως σε 3 γερμανικά αυτοκίνητα και στην μοτοσυκλέτα είμαι ευχαριστημένος τα τελευταία 5+ χρόνια
Eneos έβαλα κάποια στιγμή γιατί είναι ψιλό must εδώ αλλά να σου πω την αλήθεια καμία διαφορά και έμεινα στην ομάδα που κερδίζει.
Η πλάκα είναι οτι κανένα από τα τουρμπατα δεν καεί και τσιμπάει λίγο το ατμοσφαιρικό

< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#776989
Giuseppe Busso έγραψε:Μετά από περίπου 6Κ χλμ με τα Mobil ESP 5w-30 θα έλεγα ότι δεν είμαι σούπερ ευχαριστημένος. Δεν είμαι και απογοητευμένος όμως.

Σκέφτηκα παρά ταύτα, να κάνω μια αλλαγή και να περάσω σε:

Εικόνα

https://products.liqui-moly.com/top-tec ... b2b_com_el

Έριξα ματιά και στο Motul 8100 X-clean+ 5w-30 αλλά σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του φαίνεται λίγο καλύτερο το Μόλυ.

Ο λόγος που σκέφτομαι να φύγω από το Mobil ESP είναι διότι ενώ στις πρώτες 3-4Κ δεν έκαιγε, μετά σαν να "έσπασε" και μου τσιμπάει λάδι συνεχώς.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να τα κρίνω 100% ορθά διότι όταν τα τοποθέτησα έπειτα από τα συνεχόμενα Castrol Edge Professional, σχεδόν άμεσα το αμάξι έγινε stage1. Δεν είναι σωστό το μέτρο σύγκρισης με τα Castrol δηλαδή.

Τέλος πάντων, σκέφτομαι όντως να πάω στα Liqui Moly, και βλέπουμε. Κάποιος που να φοράει LM να πει αν είναι ευχαριστημένος;
Όταν σταμάτησαν τα ESP Formula πήγα σε αυτά ακριβώς. Απόλυτα ευχαριστημένος, πρέπει να είναι η δεύτερη ή τρίτη αλλαγή που έχω κάνει και θα συνεχίσω.

.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#776997 Το κάψιμο υπάρχει περίπτωση να μην είναι bug αλλά feature . Πως νομίζεις οτι πετυχαίνονται διαστήματα αλλαγής 30+ χιλιάδων χιλιομέτρων ; με το διαρκές συμπλήρωμα που ανανεώνει με πρόσθετα το λιπαντικό.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#777006
panos2171 έγραψε:Όταν σταμάτησαν τα ESP Formula πήγα σε αυτά ακριβώς. Απόλυτα ευχαριστημένος, πρέπει να είναι η δεύτερη ή τρίτη αλλαγή που έχω κάνει και θα συνεχίσω.

.


Θα κάνω το ίδιο πιθανότατα.

mousatos έγραψε:Το κάψιμο υπάρχει περίπτωση να μην είναι bug αλλά feature . Πως νομίζεις οτι πετυχαίνονται διαστήματα αλλαγής 30+ χιλιάδων χιλιομέτρων ; με το διαρκές συμπλήρωμα που ανανεώνει με πρόσθετα το λιπαντικό.


Αυτό να ξέρεις μου το έχει πει και ο τεχνικός.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#777045 To MB 813 μέχρι να παροπλιστεί το 2014 (ακόμη δουλεύει) απ ότι μου λέγαν ποτέ δε άλλαζαν λάδια, μόνο συμπλήρωναν. :lol:
Άβαταρ μέλους
By nikos
#777560
Giuseppe Busso έγραψε:Εικόνα

Προχώρησα σε LM τελικά.
Καλό λάδι σαν χαρακτηριστικά αλλά εμένα μου είχε πιο υψηλές θερμοκρασίες στο όργανο λαδιού και γύρισα ξανά στο valvoline που είναι 100% συνθετικό. Δε ξανακάνω πειραματα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#777591
nikos έγραψε:γύρισα ξανά στο valvoline που είναι 100% συνθετικό

I don't thing so , έτσι όπως το εννοείς. και το valvoline δεν πρέπει να'ναι PAO.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#777611
nikos έγραψε:Καλό λάδι σαν χαρακτηριστικά αλλά εμένα μου είχε πιο υψηλές θερμοκρασίες στο όργανο λαδιού και γύρισα ξανά στο valvoline που είναι 100% συνθετικό. Δε ξανακάνω πειραματα


Όταν λες πιο υψηλές θερμοκρασίες; δηλαδή συγκριτικά σε ίδιες συνθήκες πόσο αυξημένες; και σε τι αμάξι;

Εμένα πάντως μου τα συστήνει και ο τεχνικός που πάω το αμάξι, όπου και τοποθετούν μόνο τα Castrol που προανέφερα σε μήνυμα.
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#777618
nikos έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Εικόνα

Προχώρησα σε LM τελικά.
Καλό λάδι σαν χαρακτηριστικά αλλά εμένα μου είχε πιο υψηλές θερμοκρασίες στο όργανο λαδιού και γύρισα ξανά στο valvoline που είναι 100% συνθετικό. Δε ξανακάνω πειραματα
Η οποία Valvoline, άσχετο, αλλά στο εξής θα είναι θυγατρική της Aramco
Άβαταρ μέλους
By nikos
#777721
Giuseppe Busso έγραψε:
nikos έγραψε:Καλό λάδι σαν χαρακτηριστικά αλλά εμένα μου είχε πιο υψηλές θερμοκρασίες στο όργανο λαδιού και γύρισα ξανά στο valvoline που είναι 100% συνθετικό. Δε ξανακάνω πειραματα


Όταν λες πιο υψηλές θερμοκρασίες; δηλαδή συγκριτικά σε ίδιες συνθήκες πόσο αυξημένες; και σε τι αμάξι;

Εμένα πάντως μου τα συστήνει και ο τεχνικός που πάω το αμάξι, όπου και τοποθετούν μόνο τα Castrol που προανέφερα σε μήνυμα.
Χοντρικά από 15 έως 20 βαθμούς σε περίοδο καύσωνα. Vw 1600 tdi.
Φέτος δε μου έχει φτάσει καν 100 βαθμούς όταν έφτανε 117 πέρσυ
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#777732 Busso τσέκαρε την επόμενη φορά για ROWE.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#777754
Thomas_C200K έγραψε:Busso τσέκαρε την επόμενη φορά για ROWE.


Μήτε τα ξέρω Θωμά, αλλά και πάλι θέλω να βρίσκω εύκολα τα λάδια όπως προείπα.