Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#721370
Anonymous Founder έγραψε:Πολύ κακομούτσουνο σκαρί, ήταν στην Βάρκιζα πριν λίγες μέρες.


Inverted bow, έχει πολλά με τέτοια πλώρη εδώ πάνω:



Το έχουμε ξανακουβεντιάσει IIRC εδώ πέρα, αυτό το σχήμα πλώρης ήταν αρκετά διαδεδομένο σε πολεμικά πλοία στα τέλη του 19ου - αρχές 20ου αιώνα. Βλ. Γεώργιος Αβέρωφ, HMS Dreadnought κλπ.

Πάντως υπάρχουν και πολύ πιο όμορφα σχέδια:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#721399 μπήκε με αυτή ταχύτητα στο λιμάνι μας, στις Φρίκες!!! Πρώτη φορά κάποιος μπαίνει με "χίλια" και κάνει κύματα τέτοιου ύψους τόσο κοντά, αφού στο τσακ το πρόλαβα για τη φωτογραφία... υπάρχουν και στη θάλασσα υπερβολές στη ταχύτητα,!!! ανάλογα των συνθηκών φυσικά...Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#775216 Ερώτηση προς ναυτιλωμένους, 365€ είναι καλή τιμή για μαθηματα/παραβολα για ταχύπλοο?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#775258
Thomas_C200K έγραψε:Ερώτηση προς ναυτιλωμένους, 365€ είναι καλή τιμή για μαθηματα/παραβολα για ταχύπλοο?
Στην Ελευσίνα θέλουν 360 μαθήματα και 50 εξέταστρα...το πήρε 2 βδομάδες πριν φίλος.

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775450 Εγώ έχω από το 2000 περίπου οπότε δεν θυμάμαι το κόστος. Εν τω μεταξύ έχω κάνει online αίτημα αντικατάστασης άδειας και κάθε στάδιο ελέγχου παίρνει 2-3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#775488
Dimitris_P έγραψε:Εγώ έχω από το 2000 περίπου οπότε δεν θυμάμαι το κόστος. Εν τω μεταξύ έχω κάνει online αίτημα αντικατάστασης άδειας και κάθε στάδιο ελέγχου παίρνει 2-3 μήνες.
Αιτία για την αντικατάσταση??? Φθορά??

.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#775577
Thomas_C200K έγραψε:Ερώτηση προς ναυτιλωμένους, 365€ είναι καλή τιμή για μαθηματα/παραβολα για ταχύπλοο?
Ναι, πολύ καλή τιμή.
Τόσα είχα δώσει κ εγώ πριν 4 χρόνια στη Θεσσαλονίκη


< >