Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#770090 Η υποχρέωση να υποβάλλεις τροποποιητική προκύπτει απ' τα εκάστοτε αναδρομικά για το εκάστοτε φορολογικό έτος, πέρυσι είχες εικόνα για το τι πήραν μέσα στο 2020, φέτος για το τι πήραν μέσα στο 2021.
Το ότι υπέβαλες πέρυσι δεν σημαίνει πως είσαι καλυμμένος αν μέσα στο 21 ξαναπήραν αναδρομικά, αν ξαναπήραν, ξαναϋποβάλεις.
Στα έτη αναφοράς, εφόσον πήραν και ανοίξεις τροποποιητική, πάλι προσυμπληρωμένα θα βρεις τα ποσά πριν υποβάλεις.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#770094 επίσης δεν υποβάλλεις πολλές μαζί

αν πχ πέρυσι είχες ξεχάσει να υποβάλλεις πχ για το 2016 (λεφτά που πήρες μέσα στο 2020) θα πρέπει να κάνεις μία αναδρομική, να περιμένεις να εκκαθαριστεί και μετά να υποβάλεις και επιπλέον αναδρομική (για λεφτά που πήρες μέσα στο 2021 για το '16)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#770579 Δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχα κάνει, απλώς βλέπω ότι είχα υποβάλλει και για το φορολογογικό 2015 και για το φορολογικό 2016.

Μπαίνοντας τώρα στο 2021 (φορολογικό έτος 2020) στους γονείς μου βγάζει στη βεβαίωση αποδοχών και στους δύο (κάνουν κοινή δήλωση) και στο 15 και στο 16.
Μπαίνω στο 2016 (φορ 2015) και δεν μου βγάζει για τροποποιητική. Μπαίνω στο 2017 (φορ 2016) και μου βγάζει κουμπί Δήλωση αναδρομικών. Οπότε το πατάω και το υποβάλλω και όλα γίνονται μόνα τους, σωστά;
Δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες με την αναδρομική.

Edit: Το πάτησα το κουμπάκι και έβγαλε χρεωστικό 134 κι έκανα υποβολή. Κατέβασα εκ νέου το εκκαθαριστικό και λέει προηγούμενο χρεωστικό 134, νέο χρεωστικό 134 και δεν βγάζει ταυτότητα οφειλής, και το κουμπάκι υποβολής αναδρομικών έχει εξαφανιστεί, οπότε φαντάζομαι είναι οκ.

Γιατί μας μπερδεύουν έτσι και δεν τα επιστρέφουν κατευθείαν μείον τον φόρο; :rant:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#770581
Dimitris_P έγραψε:Γιατί μας μπερδεύουν έτσι και δεν τα επιστρέφουν κατευθείαν μείον τον φόρο; :rant:

Για να δουλεύουν οι λογιστές. Όπως τα σχολικά βιβλία που είναι επίτηδες κακογραμμένα για να δουλεύουν οι φροντιστές.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#770648 Τελικά τα παραπάνω που έκανα ήταν μια τρύπα στο νερό, πράγματα που είχα κάνει και πέρυσι, απόρησα ωστόσο γιατί έβγαλε το κουμπί τροποποιητικής στο 2016.
Κοιτούσα τη βεβαίωση αποδοχών του 2021 (φορ. 2020) κι εκεί μπερδεύτηκα, έπρεπε να κοιτάξω του 2022 (φορ. 2021) κι εκεί δεν είχε κάτι, οπότε όλα κομπλέ
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#770652
mousatos έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Γιατί μας μπερδεύουν έτσι και δεν τα επιστρέφουν κατευθείαν μείον τον φόρο; :rant:

Για να δουλεύουν οι λογιστές. Όπως τα σχολικά βιβλία που είναι επίτηδες κακογραμμένα για να δουλεύουν οι φροντιστές.

όταν οι (ευσυνείδητοι) λογιστές κρατούσαν λίστες και πήγαιναν πάκους με αναδρομικές δηλώσεις χεράτα στην εφορία και ο πελάτης ήταν κοσμάρα του ήταν καλά;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#770664 Πιο αδικημένο επάγγελμα απ' τους λογιστές δεν παίζει να υπάρχει σ΄αυτή την κωλοχώρα :lol:

Το ακούσαμε κ αυτό, μας κάνει "πλάτες" το κράτος που όλη μέρα στα κανάλια διαμηνύει "πόσο εύκολη είναι η τάδε αίτηση" σε παππούδες που δεν έχουν καν κινητό και έρχονται στον λογιστή με vibe "έλα μωρέ 2 κλικ είναι να κάνεις", όταν οι ίδιοι άνθρωποι σε κανέναν γιατρό, δικηγόρο, συμβολαιογράφο στέκονται σούζα σε 4ψήφιες αμοιβές, στον λογιστή σκάνε λες και πάνε για καφέ, οριακά ρωτάνε ΑΝ χρωστάνε κάτι για την εργατοώρα που τους αφιέρωσες.

Το ίδιο κράτος πάντα μας κάνει πλάτες, που αλλάζει υποχρεώσεις εν μία νυκτί, βάζει deadlines με πρόστιμα για ό,τι |λογοκρισία| τους κατέβει και για την κάθε υποχρέωση υπάρχουν 30 νόμοι και 50 εγκύκλιοι, τρομερό!

Βλέπω π.χ. πάνω τον dimitris_p να αναρωτιέται γιατί μας μπερδεύουν, ενώ δεν αναρωτήθηκε γιατί δεν απευθύνθηκε σ' εναν ειδικό να του ρίξει μία ματιά και να του λύσει το θέμα σε 5 λεπτάκια, που στο κάτω κάτω τηλεφωνικά θα τον ενημέρωνε, θα του λεγε οτι δε χρειάζεται να υποβάλει κάποια τροποποιητική και θα έληγε εκεί με κόστος 0€.
Αντ' αυτού ασχοληθήκαμε 2 λογιστές εδώ στο forum, έφαγε κ ο ίδιος πόση ώρα να ψάχνει και να απορεί, και πάλι οι λογιστές βγήκαν να φταίνε απ' τον άλλον χρήστη. :lol: edit, λογικά απ' ότι διαβάζω και αν κατάλαβα καλά τι έκανε, θα του βγάλει και κανα 100ρικο πρόστιμο για την εκπρόθεσμη τροποποιητική, με 100€ έκανε για 10 χρόνια τροποποιητικές σε λογιστή :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#770670 Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου αλλά δεν ήταν ανάγκη να ξεσπάσεις πάνω μου :lol:
Με την ίδια λογική όσοι ρωτάνε στο περί Η/Υ θα έπρεπε να ρωτάνε σε τεχνικούς υπολογιστών

Δε νομίζω να πέσει πρόστιμο, γιατί η ίδια τροποποιητική είχε γίνει και πέρσυ, αφού το χρεωστικό ήταν ίδιο. Δεν ξέρω γιατί ξαναέβγαλε το κουμπί. Τα είδε όμως μια γνωστή λογίστρια, μπήκε μέσα και είναι όλα οκ :iconcool:

socratesn έγραψε:με 100€ έκανε για 10 χρόνια τροποποιητικές σε λογιστή

Τόσο φθηνοί είστε; :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By glf
#770786 Πήγα χθες στο λογιστή και υποβάλαμε τη φορολογική δήλωση. Σήμερα κατάλαβα ότι ένα χωράφι που το έχω 50% και το (νέο) συμβόλαιο είναι η τιμή ανά στρέμμα, το υπολόγισε στο 100% της έκτασης και δηλώσαμε διπλάσιο ενοίκιο δηλαδή.
Ερώτηση στα γρήγορα μιας και τώρα είναι εκτός γραφείου, έχω κάποιο πρόστιμο αν κανουμε τροποποιητική; για χθεσινή δήλωση λεμε
Άβαταρ μέλους
By rafi
#770868
socratesn έγραψε:Πιο αδικημένο επάγγελμα απ' τους λογιστές δεν παίζει να υπάρχει σ΄αυτή την κωλοχώρα

Το ακούσαμε κ αυτό, μας κάνει "πλάτες" το κράτος που όλη μέρα στα κανάλια διαμηνύει "πόσο εύκολη είναι η τάδε αίτηση" σε παππούδες που δεν έχουν καν κινητό και έρχονται στον λογιστή με vibe "έλα μωρέ 2 κλικ είναι να κάνεις", όταν οι ίδιοι άνθρωποι σε κανέναν γιατρό, δικηγόρο, συμβολαιογράφο στέκονται σούζα σε 4ψήφιες αμοιβές, στον λογιστή σκάνε λες και πάνε για καφέ, οριακά ρωτάνε ΑΝ χρωστάνε κάτι για την εργατοώρα που τους αφιέρωσες.

Το ίδιο κράτος πάντα μας κάνει πλάτες, που αλλάζει υποχρεώσεις εν μία νυκτί, βάζει deadlines με πρόστιμα για ό,τι |λογοκρισία| τους κατέβει και για την κάθε υποχρέωση υπάρχουν 30 νόμοι και 50 εγκύκλιοι, τρομερό!

Βλέπω π.χ. πάνω τον dimitris_p να αναρωτιέται γιατί μας μπερδεύουν, ενώ δεν αναρωτήθηκε γιατί δεν απευθύνθηκε σ' εναν ειδικό να του ρίξει μία ματιά και να του λύσει το θέμα σε 5 λεπτάκια, που στο κάτω κάτω τηλεφωνικά θα τον ενημέρωνε, θα του λεγε οτι δε χρειάζεται να υποβάλει κάποια τροποποιητική και θα έληγε εκεί με κόστος 0€.
Αντ' αυτού ασχοληθήκαμε 2 λογιστές εδώ στο forum, έφαγε κ ο ίδιος πόση ώρα να ψάχνει και να απορεί, και πάλι οι λογιστές βγήκαν να φταίνε απ' τον άλλον χρήστη. edit, λογικά απ' ότι διαβάζω και αν κατάλαβα καλά τι έκανε, θα του βγάλει και κανα 100ρικο πρόστιμο για την εκπρόθεσμη τροποποιητική, με 100€ έκανε για 10 χρόνια τροποποιητικές σε λογιστή :s_dunno
Πόσο δίκιο έχεις, από όσα βλέπω γύρω μου το ν.1 αδικημένο επάγγελμα με ν.2 τους μηχανικούς ελεύθερους επαγγελματίες.

.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#770869 Συμφωνώ κι εγώ με τα απο πάνω αλλά αν δεν άλλαζαν συνεχώς οι νόμοι δε θα υπήρχε κι η ανάγκη να τρέχει ο κοσμάκης σε λογιστές.
Θα έκανε copy-πάστε τα παλιά που 1-2-3 στο λογιστή πλέον θα τα μάθαινε.