Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#770168 Μια φιλη ελαβε ενα συμβολαιο εργασιας απο ενα call centre και σε αυτο που της εστειλα για το probation period και για termination ή για παραιτηση λεει according to Greek labour law.

Τουλαχιστον στις χωρες που εχω δουλεψει εγω αυτα περιγραφονται στο συμβολαιο, δηλ σου λεει probation 6 months & termination 1 month notice.

Ξερει λοιπον κανενας ποιες ειναι οι διαδικασιες που περιγραφει ο Ελληνικος εργασιακος νομος?
Άβαταρ μέλους
By Chris
#770169 Λολ σου λεει τοσο μπουρδελο ο ελληνικος νομος, σημερα ειναι ετσι αυριο ειναι 180 μοιρες αναποδα που δε γινεται να βαλουμε νουμερα, βαλε according to the law κι οτι ισχυει οταν ερθει η ωρα το ακολουθαμε :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#770288 Υπάρχει κανονικά νόμος για την παραίτηση του εργαζόμενου και το notice που πρέπει να δώσει και μάλιστα είναι και αρκετά παλιός ας γράφουν ότι θέλουν στα συμβόλαια
Άβαταρ μέλους
By markvag
#770482
QsisVTS έγραψε:Υπάρχει κανονικά νόμος για την παραίτηση του εργαζόμενου και το notice που πρέπει να δώσει και μάλιστα είναι και αρκετά παλιός ας γράφουν ότι θέλουν στα συμβόλαια


Νομίζω 2 εβδομάδες δεν είναι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#770538
QsisVTS έγραψε:είναι 100 ετών ο νόμος, μαξάρει στο 3μηνο

https://dikigorosergatologos.gr/useful- ... i-tou.html


Καλά, τα διαστήματα από 1 μήνα και πάνω είναι πλέον επιστημονική φαντασία... :lol: :lol:

Και δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί εργοδότες που απαιτούν κάτι τέτοιο... Βέβαια ο νόμος λέει άλλα... Οι ποινές για τον εργαζόμενο ποιές είναι;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#770542 δίνεις αποζημιώσεις σε μεικτούς μισθούς όπως και ο εργοδότης δεν θυμάμαι τα ποσά/κλίμακες

λογικά θα πρέπει να σου κάνουν αγωγή για να εκδικαστεί το ποσό δε νομίζω να μπορούν να μη σου καταβάλλουν μισθό συμψηφίζοντας :hmmm:

όπως και να χει βλέπω/ακούω κάτι συμβάσεις ώρες ώρες που είναι τελείως καταχρηστικές και αναρωτιέμαι τι γίνεται σε περίπτωση που τις έχει υπογράψει κάποιος

το κορυφαίο είναι να μη μπορείς να πιάσεις δουλειά σε συναφές αντικείμενο :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#770545 Αυτό που γίνεται και γενικά σε περίπτωση που κάποιοι όροι μίας σύμβασης αντιβαίνουν κάποιον νόμο: Οι όροι αυτοί είναι άκυροι. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#770546
markvag έγραψε:Αυτό που γίνεται και γενικά σε περίπτωση που κάποιοι όροι μίας σύμβασης αντιβαίνουν κάποιον νόμο: Οι όροι αυτοί είναι άκυροι. :rtfm:

και πάλι όμως είναι σχετικό αυτό το τι είναι παράνομο και τι είναι καταχρηστικό

πχ το να γυρίσεις λεφτά εκπαίδευσης τι είναι; :hmmm:

το να μην πιάσεις δουλειά για x διάστημα σε συναφές αντικείμενο οκ είναι προφανές ότι είναι καταχρηστικό αλλά και πάλι υπογράφοντας τέτοιες παπάντζες θα τρέχεις δικαστήρια χωρίς λόγο, καλό είναι οι παπάτζες να μην υπογράφονται από την αρχή
Άβαταρ μέλους
By markvag
#770556
QsisVTS έγραψε:

πχ το να γυρίσεις λεφτά εκπαίδευσης τι είναι; :hmmm:


Καλή ερώτηση...

QsisVTS έγραψε:
το να μην πιάσεις δουλειά για x διάστημα σε συναφές αντικείμενο οκ είναι προφανές ότι είναι καταχρηστικό αλλά και πάλι υπογράφοντας τέτοιες παπάντζες θα τρέχεις δικαστήρια χωρίς λόγο, καλό είναι οι παπάτζες να μην υπογράφονται από την αρχή


Συμφωνώ κι εγώ...

Αλλά όλοι ξέρουμε ποιος έχει το πάνω χέρι σε κάτι τέτοια, σε μία αγορά εργασίας με ανεργία 20%+...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#770745
saxon_747 έγραψε:50000 κενές θέσεις εργασίας υπάρχουν στον τουρισμό.


Με λεφτά; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#770760
markvag έγραψε:
saxon_747 έγραψε:50000 κενές θέσεις εργασίας υπάρχουν στον τουρισμό.


Με λεφτά; :hmmm:
Θα διαπραγματευτούν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#770788
saxon_747 έγραψε:
markvag έγραψε:
saxon_747 έγραψε:50000 κενές θέσεις εργασίας υπάρχουν στον τουρισμό.


Με λεφτά; :hmmm:
Θα διαπραγματευτούν.


Α, εντάξει. :s_airkiss