Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#769751
224v έγραψε:Τους γονείς σκέφτομαι, τους είχε πάρει το αμάξι κρυφά, χωρίς δίπλωμα, σκοτώθηκε το παιδί τους και η ασφαλιστική θα σφυρίζει!!!....

.

Η ασφαλιστικη δεν θα σφυριξει, βασικα δεν θα ασχοληθει καν, ουτε κι οι γονεις μαζι της.
Οταν συμβει κατι τετοιο φανταζομαι οι γονεις βιωνουν την τραγωδια τους. :(

Μακρια απο εμας θα πω γιατι εχω εφηβο γιο ο οποιος μου λεει για φιλους του 14-15-16 που οδηγουν κρυφα αμαξια, μηχανακια, κλπ :lipsealed:

Ενταξει θεωρω οτι εχω κανει αρκετη δουλεια σε αυτο και δεν θα μπει - καβαλησει, αλλα σιγουρος δεν μπορω να ειμαι.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#769752 Ποτέ δεν πήρα κρυφά αμάξι ή μηχανάκι. Δεν ήμουν κρυφόπουστας (Κωστάκη; συγγνώμη για το κρυφό).
Αντίθετα ένας φίλος μου τότε, πήρε κρυφά το αμάξι των δικών του, καθώς οι δικοί μου γονείς και οι δικοί του έλειπαν παρέα για 3ήμερο κάπου. Και σπάει ο διάολος το ποδάρι του και πέφτει πίσω του ένα άλλο αμάξι. Ήταν ένα παλικάρι από την Αλβανία με ανασφάλιστο όχημα... Και τελικά του πλήρωσαν και το αμάξι του άλλου. :lol:

Οδηγώ από τα 12 σκουτεράκι (Honda Dio 50cc) σε νησί, υπό την εποπτεία των δικών μου αρχικά και μετά από 1 μέρα εντελώς μόνος. Ήμασταν στο Αγκίστρι του Σαρωνικού τότε. Αμάξι καβάλησα στα 16 ένα καλοκαίρι στην Κέρκυρα παρέα με τους γονείς εννοείται. Δεν το κατάφερα και το παράτησα. Ήταν το Opel Astra F που είχαν τότε οι δικοί μου. Μετά στα 17,5 μπήκα στο Ford Transit που είχαμε και το κατάφερα. Εκ τότε περίμενα τυπικά να έρθει η ώρα για τα μαθήματα οδήγησης και τις εξετάσεις.

Άλλα χρόνια όμως 20 χρόνια πριν, άλλα σήμερα. Οι δρόμοι είναι πιο πολυπληθείς από οχήματα, οι οδηγοί πιο φορτισμένοι με τρέλα. Θέλει προσοχή...
Δύσκολο το έργο των γονέων. Πάντα ήταν, αλλά ένα παραπάνω σήμερα.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#769754 Κι εγώ δεν πήρα ποτέ κρυφά αυτοκίνητο, βέβαια, εδώ υπάρχει και η λεπτομέρεια ότι δεν είχαμε αυτοκίνητο όταν ήμουν σε αυτές τις ηλικίες. Όμως, και να υπήρχε οικογενειακό τουτούνι, πιστεύω ότι δε θα έκανα καουμποϊλίκια.

Πολλοί από τους φίλους μου το είχαν κάνει σχεδόν τέχνη, κάθε ΠΣΚ έπαιρναν τουτούνια. Πρέπει να ρωτήσω κάποια στιγμή τους γονείς τους εάν τους έπαιρναν γραμμή ή όχι εδώ που τα λέμε. Ευτυχώς πάντως τους τα επέστρεφαν πάντα άθικτα.

Εγώ οδήγησα στα 18, κατευθείαν στα μαθήματα και αμέσως δίπλωμα. Λίγο πριν τα 19, αγοράσαμε το χρέπι που έχω μέχρι σήμερα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#769755
kubiak έγραψε:Δε γίνεται να υπάρχει ένας τροχονόμος για τον καθένα μας, ούτε ένας αστυνομικός, ούτε ένας πυροσβέστης, ούτε ένας δάσκαλος, ούτε καν ένας γιατρός...
Από την άλλη, οι περισσότεροι έχουμε κάνει το καφριλικι μας...
Είναι και θέμα τύχης...

Από το να υπάρχει ένας τροχονόμος για τον καθένα μας, μέχρι την ασυδοσία που ζούμε σήμερα, υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ απόσταση.

Πριν ένα μήνα είχαμε το ατύχημα με τον 26χρονο άνευ διπλώματος που έσκασε στον σταματημένο στην ΛΕΑ και τον μηχανόβιο που του είχαν πάρει το δίπλωμα και σκότωσε μια πεζή.

Ο Νίκος Παππάς ανέφερε νωρίτερα, ότι στο σημείο του ατυχήματος γίνονται κάθε βράδυ αυτοσχέδιοι αγώνες. Ο Νίκος το ξέρει, η Τροχαία το γνωρίζει; Τι κάνει για να το αποτρέψει και να μην έχουμε ατυχήματα όπως το χθεσινό;

Προσωπικά με έχει σταματήσει ελάχιστες φορές η Τροχαία, τις περισσότερες φορές στο Αεροδρόμιο για έλεγχο στοιχείων. Για μπλόκα, αλκοτέστ, ελέγχους στους δρόμους δεν το συζητάμε... :thumbsdown:

Στον Νομό Θεσσαλονίκης τουλάχιστον, η Τροχαία είναι είδος προς εξαφάνιση. Και η φάση είναι πως αντί να φροντίσουν να έχουμε μια Τροχαία που να λειτουργεί, η Πολιτεία αλλάζει απλά τον ΚΟΚ. Λες και θα εφαρμοστεί από μόνος του! :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#769760 Ας μην παμε μακρια, θυμαστε το ατυχημα με τον οδηγο αγωνων που επεσε απο την γεφυρα της Κυμης;
Το σημειο οριοθετηθηκε με ταινιες ασπροκοκκινες για 2 βδομαδες 10 μερες μετα το ατυχημα, μετα βαλανε ενα μπαλωμα στην μπαριερα, ζερσει τα πλαστικα και ενα φως και το αφησαν ετσι τουλαχιστον μεχρι πριν 4 μερες που περασα απο εκει. Καμια παρεμβαση στην ασφαλτο που κανει κυματα εκει, ουτε σττον αρμο που εχει σπασει κι εχει λακουβα.

Για ποια μεριμνα να συζητησουμε;

Μονοι μας ειμαστε. Εμεις οσο προσεξουμε να προστατεψουμε εμας και τις οικογενειες μας. Ελεγχους η τροχαια δεν κανει!
Δεν ειναι δυνατον να κυκλοφορει πιτσιρικας με αμαξι και να μην τον σταματανε 10 φορες. Θυμαμαι οταν ημουν εγω 18+ ποσες φορες βραδυ μας εκαναν ελεγχο στοιχειων.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#769827
dimviii έγραψε:TU μοτερακι καλο. :inlove:
θυμοσαστε μια εκδοση του 205 που την λεγανε color line?
δεν ξερω τι σκατα ειχανε κανει σε αυτη την εκδοση στον TU,αλλα ανεβαζε στροφες σαν τρελλο.
Μου ειχε κανει πολυ εντυπωση τοτε.

Είχα εντυπωσιαστεί στο 106, 1,6 8V, όπου η βελόνα του στροφομέτρου πηδούσε από τις 5000 στις 7000, σαν να είχε κάτι μεταβλητό.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#769861 «Δράμα… Μοναχογιός ήταν. Είχε τελειώσει την Γ’ Λυκείου και τώρα έδωσε Πανελλήνιες. Τώρα έδωσε Πανελλήνιες, φέτος. Περιμέναμε να βγουν τα αποτελέσματα. Ήθελε να ακολουθήσει τα βήματα του πατέρα του, τα Οικονομικά. Το παιδί εγώ ήξερα ότι έπαιρνε το αμάξι του πατέρα του. Του άρεσαν τα αμάξια, του άρεσαν τα μηχανάκια. Πολύ καλό παιδί. Ήσυχο, ήρεμο και ευγενικό», ανέφερε χαρακτηριστικά ο θείος του, μιλώντας το πρωί της Τετάρτης στο Mega.

https://www.ethnos.gr/greece/article/21 ... rVb0OvMC18

Οταν κατι γινεται συστηματικα, γινεται υπο την ανοχη ολων
ιν αδερ νιουζ, σημερα πετυχα τυπο με αυτοματο σκουτερακι να ανεβαινει την Εθνικης Αντιστασεως με παιδακι μπροστα που του ειχε βαλει το δικο του κρανος
δεν υπαρχει σωτηρια
το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο :(
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#769877
Geralt έγραψε:δεν υπαρχει σωτηρια
Ποτέ δεν υπήρχε για όλους και μάλιστα το θέμα έχει καλυτερέψει από π.χ. το 80 ==>

(Απευθείας λινκ στο βίντεο)
Geralt έγραψε:το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο :(
Πάντα ήταν και θα παραμείνει, είναι φυσικό φαινόμενο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#769894 Εντάξει κι αν γυρίσουμε στην δεκαετία του 70 ούτε ζώνες υπήρχαν ούτε καθισματακια ασφαλείας για παιδιά.
Θυμάμαι τον πατέρα μου να βρίζει γιατί υποχρεώθηκε να βάλει ζώνες ασφαλείας μπροστά στο Ford Anglia της οικογένειας.
Πεταμένα λεφτά έλεγε, αφού κανείς δεν φορούσε και η αστυνομία έλεγχε μόνο αν είχες, όχι αν φόραγες.

Τα ίδια με τα κράνη το '80.

Από εκεί βγήκε η μόδα να το έχεις στον αγκώνα. Εφόσον έφερες κράνος δεν έτρωγες κλήση.

Αλλάζουν οι εποχές αργά αργά.
Σήμερα θα δεις περισσότερους με κράνος θα δεις όμως και οδηγούς με κλιπ ζώνης στην υποδοχή για να μην κάνει μπιπ το αμάξι.

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By g8777
#769896 Αυτό με το " φέρει κράνος" μου θυμίζει μια ωραία στιχομυθία μεταξύ Κορτο και ΙΚΕ στο παλιό φόρουμ. :shifty:

Ας μην αναρωτηθώ περαιτέρω.

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#769914
Dimsabas έγραψε:Στη δική μας γενιά πάντως, ήταν ο κανόνας κι όχι η εξαίρεση.


δυστυχως ετσι ηταν.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#769917 Στο θέμα της ασφάλειας, χθες στην Γκραντλάνταρα έβαλα πίσω ενηλικους (συνήθως έχω τον μικρο) και χτυπούσε το καμπανακι για ζώνη

Νόμιζα μόνο για τους μπροστά χτυπάει
Άβαταρ μέλους
By edmond
#769920
Νίκος Παππάς έγραψε:..θα δεις όμως και οδηγούς με κλιπ ζώνης στην υποδοχή για να μην κάνει μπιπ το αμάξι.

RMX3363


Για 1 βδομάδα το sprinter μου το οδηγούσε ο άλλος οδηγός. Πάω σήμερα να το πάρω και ανοίγοντας την πόρτα βλέπω το εξής.

Εικόνα