Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764544
BARHonda έγραψε:Βινιέτα σίγουρα Αυστρία,Τσεχία, Σλοβακία, Ουγγαρία (καλά Αυστρία δεν χρειάζεται να μπεις).Σερβία διόδια κανονικά (παίρνεις κάρτα κάπου στην αρχή, πληρώνεις στο τέλος). Σκόπια κανονικά διόδια α λα Ελλάδα, νομίζω έχει 5 σταθμούς, έχε μαζί σου ψιλά σε ευρώ (7€ συνολικά πέρσι, φέτος δεν ξέρω, θα ρωτήσω ένα συνάδελφο που ανεβαίνει σε λίγες μέρες)

Τσεχία, Σλοβακία, Ουγγαρία τις αγοράζεις ονλάιν (του δεκαήμερου), δεν χρειάζεται αυτοκόλλητο


αυτη τη διαδρομη θελω να ακολουθησω.
https://www.viamichelin.com/web/Routes/ ... en-Germany
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#764546 Οκ, τότε θες μία δεκαήμερη βινιέτα για Αυστρία. Για να την αγοράσεις ονλάιν, αρχίζει η ισχύς 14 μέρες μετά, οπότε αναγκαστικά σε κάποιο βενζινάδικο αυτοκόλλητο (ρώτα και στη Γερμανία για καλό και κακό, ίσως έχουν, εδώ έχουν σε βενζινάδικο στο Μπρνο)

Για Γερμανία υποθέτω και εκεί θέλουν

Τώρα Σλοβενία/Κροατία δεν έχω ιδέα, θα γκουγκλάρεις

Σερβία και Σκόπια όπως σου είπα (ψιλά 50λεπτα, 1€,2€, δεν ξέρω αν δέχονται πιο μικρά, καλύτερα να τα έχεις ακριβώς να ξεμπερδέψεις γρήγορα)
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764549 thanks BARHonda!
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#764550
dimviii έγραψε:δεν εχω φεισμπουκ. Ναι εαν φυγω Παρασκευη κατα το μεσημερι,να επιστρεψω Σαββατο βραδυ Αθηνα.
Κοιμήσου Γιάννενα στον g και μετά Πάτρα στον Ξιφ. Το έσπασες το ταξίδι στα δύο, μια χαρά είσαι
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#764567 Καλό είναι αν κάποιος έχει Fb να ακολουθεί την ομάδα, γιατί πέρυσι το καλοκαίρι είχε τρελές αναμονές σε κάποια σύνορα. Αν και 1ο 15θήμερο Ιουνίου είναι σχετικά νωρίς....
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#764578
dimviii έγραψε:thanks BARHonda!
Τώρα τσέκαρα τις ημερομηνίες σου. Θεωρητικά προλαβαίνεις να βγάλεις βινιέτα Αυστρίας ηλεκτρονικά αλλά 99% θέλει πινακίδα, οπότε δώρον άδωρον
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#764667 H Γερμανία έχει διόδια?
Αν θυμάμαι καλά δεν κυκλοφορούν ελεύθερα εκεί παντού τα ΙΧ;
Και αυτοκινητόδρομους;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#764671 Δεν έχει διόδια ούτε βινιέτα η Γερμανία.
Κροατία έχει διόδια και μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.
Σλοβενία βινιέτα, Αυστρία βινιέτα και έξτρα διόδια σε ορισμένα τούνελ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764682 ευχαριστω παιδες!Βινιετα αγοραζεις πριν μπεις στην καθε χωρα,η μολις μπεις εχουν φροντισει να υπαρχει σε βενζιναδικα κλπ?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764690 δεν εχω πινακιδες ακομα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#764696 Ναι για Αυστρία λογικα παίζουν και σε βενζιναδικα στη Γερμανία λιγο πριν τα συνορα. Αλλιώς σταματάς στο πρώτο στην Αυστρία.
Σλοβενία την αγόραζες στα συνορα, αλλα πανε 4 χρόνια από τότε που την έκανα αυτή την διαδρομή.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#764761 @dimdci
Αφού δεν θέλεις να κάνεις και περιήγηση, με στάσεις και τουρισμό για να δεις τόσες χώρες που θα διασχίσεις, ουσιαστικά μόνο θα ταξιδεύεις σε εθνική οδό, γιατί δεν σκέφτεσαι και το καράβι από Ιταλία;
Φθάνεις την πρώτη μέρα κάπου στη Βόρεια Ιταλία (Μιλάνο, Κόμο ή κοντά στη Βενετία), διανυκτερεύεις και την επόμενη διαλέγεις καράβι από Βενετία ή Ανκόνα. Μπορείς να κατεβείς Ηγουμενίτσα αντί για Πάτρα εάν βαριέσαι τόσο το καράβι.
Η δες το σαν μίνι διακοπές και μείνε 1-2 μέρες παραπάνω στην Ιταλία, έχει πολύ όμορφα μέρη.