Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#764529
JOHNM έγραψε:Καλημερα, θα ηθελα να μοιραστω την ιστορια ενος κατσαβιδιου (και τις εγγυησεις που εχουν τα ακριβα εργαλεια).
Τα μισα εργαλεια μου ειναι BETA και τα αλλα μισα FACOM.
Τα Beta ειναι αγορασμενα γυρω στο 1997-2000 και τα Facom γυρω στο 2008-2012.
Ειμαι ευχαριστημενιος και απο τις δυο μαρκες και επισης αρκετα "ψειρας" μαζι τους και γενικα με τα εργαλεια.
Λιγο πριν το Πασχα πηγα στο χωριο για να κοψω τα χορτα για να ειναι ετοιμος ο χωρος.Μετα το κοψιμο ειπα να κανω και εναν καθαρισμο το χλοοκοπτικο, οποτε επρεπε να βγαλω καπακια, ροδες, μαχαιρι κλπ για να τα καθαρισω.
Ανοιγω την εργαλειοθηκη για να παρω εν κλειδι και βλεπω οτι σε ενα απο τα καλα κατσαβιδια της FACOM (σειρα ACZH 6.5X150) εχει αρχισει να ξεφλουδιζει η λαβη. Το ετριψα λιγο με το δαχτυλο και εφυγε εντελως το μαυρο προστατευτικο της λαβης, με αποτελεσμα να φαινεται το εσωτερικο κοκκινο υποστρωμα.Μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι πρωτη φορα ειδα τετοιο ξεφλουδισμα και μαλιστα σε ενα ακριβο εργαλειο.Για να πω την αληθεια δεν το ειχα δει ουτε σε κινεζικο των δυο ευρω.Κοιταξα με προσοχη και τα αλλα εργαλεια και δεν εντοπισα πουθενα αλλου παρομοιο προβλημα.
Δεν το περιμενα αυτο γιατι υποτιθεται ειναι εργαλεια για μια ζωη.Ειπα δεν θα το αφησω ετσι, η ιστορια δεν ειναι για τα 10-15 υερω που κανει το κατσαβιδι αλλα για το γαμωτο.
Στις 24-04 μπαινω μεσα στο γαλλικο site της Facom και στο τμημα AFTER SALES ειδα ενα mail επικοινωνιας.
Τους εγραψα ποιος ειμαι, απο που ειμαι, ποτε πηρα τα εργαλεια και τους εστειλα και φωτο.Με το που εστειλα το mail μου ηρθε μια απαντηση οτι το ελαβαν, το αιτημα μου πηρε εναν αριθμο και θα το εξετασει η ομαδα υποστηριξης.
Την αλλη μερα στις 25-04 ηρθε η επισημη απαντηση, που ελεγε οτι το προβλημα του ξεφλουδισματος ειναι γνωστο, αφορα συγκεκριμενη παρτιδα και οτι το εργαλειο μου ειναι μεσα στην εγγυηση και μπορω να το αλλαξω.Χαρηκα γιατι αισθανθηκα δικαιωμενος.
Τα facom τα ειχα αγορασει απο το καταστημα του κυρια Ρηγα (στην Μοναστηριου κοντα στο αεριο για οσους ξερουν απο Θεσσαλονικη).Εκεινη την εποχη τα facom στην Θεσαλονικη τα ειχε αυτος.
Του εστειλα ενα mail μεσα απο το site που διατηρει και του εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και του ζητησα να μου απαντησει αν θα μου το αλλαξει η οχι για να το φερω απο το χωριο.Υποτιθεται οτι εντος 3-5 ημερων θα επαιρνα απαντηση.
Περασαν 10 μερες και δεν ελαβα κανενα mail οποτε δεν ξανασχοληθηκα μαζι του και βεβαια δεν θα με ξαναδει σαν πελατη.
Παλια τα facom στην Ελλαδα τα ειχε ο Μπαρμπερης ενω μετα καποια στιγμη τα πηρε η Stanley Ηellas.
Eνα πρωι τους πηρα τηλεφωνο και τους ειπα οτι εχω προβλημα με ενα εργαλειο της facom και με παρεπεμψαν στον κυριο Bραττη ο οποιος ειναι αντιπροσωπος της facom στην Αθηνα.
Με την σειρα μου του εστειλα ενα mail οπου του εξηγουσα ολο το ιστορικο, μαζι με τις φωτο του επισυναψα και τις απαντησεις της facom.Mετα απο λιγο με πηρε τηλεφωνο και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ειναι οτι του αρεσε ο τροπος με τον οποιο προσεγγισα ολο το θεμα.Επειδη αυτο το κατσαβιδι δεν ειναι πλεον στην παραγωγη θα μου στειλει το αντιστοιχο μοντελο που ειναι σημερα.Η αντικατασταση εγινε χωρις κοστος, μαλιστα η αποστολη απο Αθηνα Θεσσαλονικη θα γινει με δικα του εξοδα, εγω δεν θα πληρωσω τιποτα οπως και δεν χρειαζεται να του στειλω πισω το φθαρμενο κατσαβιδι γιατι ετσι οτι γλυτωσω απο την εγγυηση θα τα δωσω στα μεταφορικα.
Πραγματι την αλλη ημερα εφτασε στο γραφειο μου το νεο κατσαβιδι και θα ηθελα ετσι δημοσια να ευχαριστησω την Facom και τον κυριο Bραττη για την αμεση επιλυση του προβληματος μου.
Θα ηθελα να πω οτι ολα τα παραπανω αφορουν την δικη μου και μονο εμπειρια με τα εργαλεια και το service της Facom και η οποια μπορει να ειναι διαφορετικη απο αυτην που εχει καποιος αλλος.
Επισυναπτω τις φωτο.
Φωτο 1-2-3-4 το προβλημα
Φωτο 5- η απαντηση που ελαβα απο την FACOM για το αιτημα μου το οποιο θα εξετασει η τεχνικη ομαδα
Φωτο 6- η επισημη απαντηση της facom για το προβλημα του ξεφλουδισματος.
Φωτο 7-8- το νεο κατσαβιδι που μου εστειλε ο κυριος Βραττης.

https://imgur.com/a/4sCdF8z

Ρε μαστορα εκανες ολη αυτη τη φασαρια για ενα κατσαβιδι; :dizzy: :omg:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764530
JOHNM έγραψε:Καλημερα, θα ηθελα να μοιραστω την ιστορια ενος κατσαβιδιου (και τις εγγυησεις που εχουν τα ακριβα εργαλεια).
Τα μισα εργαλεια μου ειναι BETA και τα αλλα μισα FACOM.
Τα Beta ειναι αγορασμενα γυρω στο 1997-2000 και τα Facom γυρω στο 2008-2012.
Ειμαι ευχαριστημενιος και απο τις δυο μαρκες και επισης αρκετα "ψειρας" μαζι τους και γενικα με τα εργαλεια.
Λιγο πριν το Πασχα πηγα στο χωριο για να κοψω τα χορτα για να ειναι ετοιμος ο χωρος.Μετα το κοψιμο ειπα να κανω και εναν καθαρισμο το χλοοκοπτικο, οποτε επρεπε να βγαλω καπακια, ροδες, μαχαιρι κλπ για να τα καθαρισω.
Ανοιγω την εργαλειοθηκη για να παρω εν κλειδι και βλεπω οτι σε ενα απο τα καλα κατσαβιδια της FACOM (σειρα ACZH 6.5X150) εχει αρχισει να ξεφλουδιζει η λαβη. Το ετριψα λιγο με το δαχτυλο και εφυγε εντελως το μαυρο προστατευτικο της λαβης, με αποτελεσμα να φαινεται το εσωτερικο κοκκινο υποστρωμα.Μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι πρωτη φορα ειδα τετοιο ξεφλουδισμα και μαλιστα σε ενα ακριβο εργαλειο.Για να πω την αληθεια δεν το ειχα δει ουτε σε κινεζικο των δυο ευρω.Κοιταξα με προσοχη και τα αλλα εργαλεια και δεν εντοπισα πουθενα αλλου παρομοιο προβλημα.
Δεν το περιμενα αυτο γιατι υποτιθεται ειναι εργαλεια για μια ζωη.Ειπα δεν θα το αφησω ετσι, η ιστορια δεν ειναι για τα 10-15 υερω που κανει το κατσαβιδι αλλα για το γαμωτο.
Στις 24-04 μπαινω μεσα στο γαλλικο site της Facom και στο τμημα AFTER SALES ειδα ενα mail επικοινωνιας.
Τους εγραψα ποιος ειμαι, απο που ειμαι, ποτε πηρα τα εργαλεια και τους εστειλα και φωτο.Με το που εστειλα το mail μου ηρθε μια απαντηση οτι το ελαβαν, το αιτημα μου πηρε εναν αριθμο και θα το εξετασει η ομαδα υποστηριξης.
Την αλλη μερα στις 25-04 ηρθε η επισημη απαντηση, που ελεγε οτι το προβλημα του ξεφλουδισματος ειναι γνωστο, αφορα συγκεκριμενη παρτιδα και οτι το εργαλειο μου ειναι μεσα στην εγγυηση και μπορω να το αλλαξω.Χαρηκα γιατι αισθανθηκα δικαιωμενος.
Τα facom τα ειχα αγορασει απο το καταστημα του κυρια Ρηγα (στην Μοναστηριου κοντα στο αεριο για οσους ξερουν απο Θεσσαλονικη).Εκεινη την εποχη τα facom στην Θεσαλονικη τα ειχε αυτος.
Του εστειλα ενα mail μεσα απο το site που διατηρει και του εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και του ζητησα να μου απαντησει αν θα μου το αλλαξει η οχι για να το φερω απο το χωριο.Υποτιθεται οτι εντος 3-5 ημερων θα επαιρνα απαντηση.
Περασαν 10 μερες και δεν ελαβα κανενα mail οποτε δεν ξανασχοληθηκα μαζι του και βεβαια δεν θα με ξαναδει σαν πελατη.
Παλια τα facom στην Ελλαδα τα ειχε ο Μπαρμπερης ενω μετα καποια στιγμη τα πηρε η Stanley Ηellas.
Eνα πρωι τους πηρα τηλεφωνο και τους ειπα οτι εχω προβλημα με ενα εργαλειο της facom και με παρεπεμψαν στον κυριο Bραττη ο οποιος ειναι αντιπροσωπος της facom στην Αθηνα.
Με την σειρα μου του εστειλα ενα mail οπου του εξηγουσα ολο το ιστορικο, μαζι με τις φωτο του επισυναψα και τις απαντησεις της facom.Mετα απο λιγο με πηρε τηλεφωνο και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ειναι οτι του αρεσε ο τροπος με τον οποιο προσεγγισα ολο το θεμα.Επειδη αυτο το κατσαβιδι δεν ειναι πλεον στην παραγωγη θα μου στειλει το αντιστοιχο μοντελο που ειναι σημερα.Η αντικατασταση εγινε χωρις κοστος, μαλιστα η αποστολη απο Αθηνα Θεσσαλονικη θα γινει με δικα του εξοδα, εγω δεν θα πληρωσω τιποτα οπως και δεν χρειαζεται να του στειλω πισω το φθαρμενο κατσαβιδι γιατι ετσι οτι γλυτωσω απο την εγγυηση θα τα δωσω στα μεταφορικα.
Πραγματι την αλλη ημερα εφτασε στο γραφειο μου το νεο κατσαβιδι και θα ηθελα ετσι δημοσια να ευχαριστησω την Facom και τον κυριο Bραττη για την αμεση επιλυση του προβληματος μου.
Θα ηθελα να πω οτι ολα τα παραπανω αφορουν την δικη μου και μονο εμπειρια με τα εργαλεια και το service της Facom και η οποια μπορει να ειναι διαφορετικη απο αυτην που εχει καποιος αλλος.
Επισυναπτω τις φωτο.
Φωτο 1-2-3-4 το προβλημα
Φωτο 5- η απαντηση που ελαβα απο την FACOM για το αιτημα μου το οποιο θα εξετασει η τεχνικη ομαδα
Φωτο 6- η επισημη απαντηση της facom για το προβλημα του ξεφλουδισματος.
Φωτο 7-8- το νεο κατσαβιδι που μου εστειλε ο κυριος Βραττης.

https://imgur.com/a/4sCdF8z


Mπραβο στη φακομ και στον Βραττη. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#764587 Η μαύρη μου αλήθεια είναι ότι εγώ δε θα είχα ασχοληθεί καν, αλλά από τη στιγμή που έγινε όλο αυτό, το μπράβο το αξίζει ο αντιπρόσωπος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#764618 Παιδιά, γι'αυτό και κάποια εργαλεία κοστίζουν πολύ παραπάνω, γιατί είναι όντως για μια ζωή και γιατί έχουν τέτοια υποστήριξη.
Δείτε λίγο πόσο κοστίζει να πάρεις μια πένσα ή κόφτη Knipex και θα καταλάβετε.
https://www.skroutz.gr/c/958/penses-kof ... e&o=knipex
Μπορείς να πάρεις και κινέζικο με 1€, αλλά όταν πληρώνεις πολλαπλάσια, απαιτείς και αντίστοιχα.

Μπράβο λοιπόν στην εταιρεία και τον αντιπρόσωπο.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#764623 Να πω την αλήθεια κι εγώ για ένα κατσαβίδι δεν υπήρχε περίπτωση να ασχοληθώ.
Αλλά το ότι ο αντιπρόσωπος ασχολήθηκε με ένα κατσαβίδι αυτό λέει πολλά.

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#764638 E, εκεί στηρίζουν και την τιμή που χρεώνουν. Σίγουρα το εγγύηση εφ' όρου ζωής έχει κόστος, αλλά σίγουρα ένα μέρος της τιμής είναι και το όνομα που έχει φτιαχτεί. Και αυτό το όνομα είναι πολύ πιο ακριβό από ένα οποιοδήποτε εργαλείο, οπότε πρέπει να το στηρίζει.

Τα παραπάνω δεν αναιρούν βέβαια τη σωστή συμπεριφορά της εταιρείας δια του αντιπροσώπου της.
Άβαταρ μέλους
By JOHNM
#764664 "Ρε μαστορα εκανες ολη αυτη τη φασαρια για ενα κατσαβιδι; "

Βεβαια, εξαρταται απο τη σχεση που εχει ο καθενας με τα εργαλεια.
Οπως ειπα η ολη ιστορια δεν εγινε για τα 15-20 ευρω αλλα για το οτι ειναι ανεπιτρτεπτο για ενα εργαλειο που ειναι για μια ζωη να μου παρουσιασει τετοιο προβλημα μετα απο μολις 10-12 χρονια (και με ακρως ευλαβικη χρηση, ζητημα σε ολα αυτα τα χρονια να το χρησιμοποιησα 2-3 φορες).
Τα εργαλεια ειναι παντα σε κλειστο χωρο, δεν τα βλεπει ο ηλιος και η βροχη, κοστιζουν ενα σεβαστο ποσο (σαν συνολο ολα μαζι) και εχω απαιτηση αφου το λαθος δεν ειναι δικο μου να αποκατασταθω, οχι οικονομικα αλλα ηθικα.
Απο την αρχη εγω υπολογιζα ( οτι αν τελικα γινονταν η αντικατασταση) οτι τα εξοδα μεταφορας για το νεο κατσαβιδι απο Αθηνα - Θεσσαλονικη θα τα πληρωνα εγω, οπως και τα εξοδα για να στειλω πισω το φθαρμενο κατσαβιδι.Αρα πλησιαζα το κοστος αγορας ενος νεου κατσαβιδιου, δεν το εκανα για να κερδισω κατι.Το οτι ο κυριος Βραττης μου το εστειλε δωρεαν και μου ζητησε να μην του στειλω το παλιο πισω ειναι αλλη ιστορια.
Ποιο πολυ το εκανα για να μου ερθει ενα ακριβως ιδιο κατσαβιδι για να μην χαλασει το σετ που εχω.(Δεν μπορουσα να βλεπω τα αλλα μια χαρα και αυτο φθαρμενο).Τελικα δεν ηρθε το παλιο μοντελο αφου δεν ειναι πλεον σε παραγωγη.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#764781 Εχουμε ενα μεταλλικο σωληνα. Τον γεμιζουμε αφρο πολυουρεθανης. Σφραγιζει 100% απο αερα? Προσπαθω να σκεφτω πως θα καθυστερησω τη σκουρια σε κατι σωληνες ανοιχτους στο περιβαλλον. Απεξω τους βαφω, αλλα απο μεσα?

Επισης, σε σωληνα εσωτερικης διαμετρου 5-6 εκατοστα, αν αρχισω να ριχνω αφρο απο τη μια ακρη, ποσο μακρια θα φτασει? Θα βγει απο την αλλη που ειναι 4 μετρα μακρια, ή θα πρεπει να ανοιξω τρυπες κατα μηκος και να ριξω κι απο κει?
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#764791 Τι σωλήνας είναι αυτός που θέλεις να μη σκουριάσει αλλά δε περνάει τίποτα από μέσα, αφού μπορείς να το γεμίσεις αφρό; sorry αν γίνομαι αδιάκριτος
Άβαταρ μέλους
By Chris
#764800 Εβαφα μια κουνια το καλοκαιρι, ειχα ποσταρει κι εδω μερικες φορες, και πεταξε ηδη σκουρια. Εχουν σκουριασει απο μεσα οι σωληνες και διαλυονται, οσο και να βαφω δεν τη σωζω. Οποτε σκεφτομαι να αντικαταστησω καποιους που φτιαχνονται ευκολα (ευθεις ή με μια γωνια), και να κανω κατι για να αντεξουν περισσοτερο. Εξωτερικα ειναι προφανης η απαντηση, αλλα θελω να τους προστατευσω κι απο μεσα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#764809
Chris έγραψε:Εβαφα μια κουνια το καλοκαιρι, ειχα ποσταρει κι εδω μερικες φορες, και πεταξε ηδη σκουρια. Εχουν σκουριασει απο μεσα οι σωληνες και διαλυονται, οσο και να βαφω δεν τη σωζω. Οποτε σκεφτομαι να αντικαταστησω καποιους που φτιαχνονται ευκολα (ευθεις ή με μια γωνια), και να κανω κατι για να αντεξουν περισσοτερο. Εξωτερικα ειναι προφανης η απαντηση, αλλα θελω να τους προστατευσω κι απο μεσα
Αν χρησιμοποιήσεις γαλβανιζε σωλήνα δεν θέλει βάψιμο από μέσα, ούτε γεμίσματα.

Κάποια πράγματα δεν σώζονται ειδικά κοντά σε θάλασσα.

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#764826 Αν τους τάπωνες; Πλαστικά καπάκια στη διάμετρο του σωλήνα σίγουρα θα βρείς και θα τα στεγανοποιήσεις με σιλικόνη στο κούμπωμα. Άλλη λύση είναι να κολληθεί σίδερο αλλά είναι πολύ πιο μπελαλίδικο, θέλει μηχανουργείο, μετά βάψιμο κλπ, άσε που δε νομίζω ότι είναι και εύκολα αφαιρούμενα για μεταφορά.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#764881 Αν θες να χρησιμοποιήσεις τα υπάρχοντα υλικά, έχεις όρεξη και μπορούν να αφαιρεθούν, μπορείς να τα πας σε ένα γαλβανιστήριο να στα κάνουν καινούρια.
Μετά υπάρχει ειδικό αστάρι για γαλβανιζέ επιφάνειες για να τα βάψεις ό,τι χρώμα θες (καθώς και βαφή τύπου Hammerite που προσφύεται απευθείας σε γαλβανιζέ επιφάνειες).

Άλλως, παίρνεις καινούριους και τους αντικαθιστάς. Πάρε γαλβανιζέ, για πάρα πολλά χρόνια δεν παθαίνουν τίποτα.