Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#763683 Η κόκκινη έχει μέσα της μικρά σωληνακια με διαφορα χρωματα ώστε να ξεχωρίζουν μετά από τους κόμβους... στο κουτάκι του σπιτιού έρχεται οπτική ίνα από το κουτάκι στο Ρούτερ χαλκός μέχρι 1 έως μέτρα.

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#763746 Το φαντάζομαι, είδα όμως και τεχνικούς με γιλέκο Περιφέρεια Αττικής γι'αυτό παραξενεύτηκα και απόρησα μήπως περνάνε και κάτι άλλο μαζί.

Το κουτί της οπτικής πάει στον κεντρικό κατανεμητή ή κατευθείαν στο διαμέρισμα του καθενός; Αν το πάνε στον κατανεμητή αλλά είναι παλιά πολυκατοικία, μπορείς να τους ζητήσεις να στο πάνε κατευθείαν στον όροφο;
Άβαταρ μέλους
By melos86
#763909 Η οπτικη ινα ειναι νεο ξεχωριστο δικτυο απο το παλιο του χαλκου.
Μπαινει νεος κατανεμητης στην πολυκατοικια και απο εκει συνδεονται μικρα κουτακια σε καθε οροφο. Το καθε διαμερισμα με την σειρα του συνδεεται με αυτο το κουτι στον οροφο του για να ολοκληρωθει η εγκατασταση οπτικης ινας.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#763937 Έφτασε επιτέλους το δίκτυο της εταιρείας που είχα επί 7 χρόνια στο παλιό σπίτι στην καινούρια γειτονιά.

Πρόγραμμα με 30 ευρώ εγγυημένη ταχύτητα 200\30 κι από εκεί και πέρα όσο μπορεί να πιάσει το δίκτυο στην περιοχή μέχρι τα 1000.
Συν κινητό με απεριόριστες κλήσεις\sms\data 20 ευρώ αντί 25.

Με ένα 50ρικο καθάρισα για τα επόμενα 2 χρόνια του συμβολαίου.
Ελπίζω λόγω νέας γειτονιάς να πιάνω αρκετά πάνω από τα 200.

Μέχρι τώρα έδινα 60 ίντερνετ για 100\20 και άλλα 25 για κινητό.


< >
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#763939 Εμάς ποτε θα δώσουν πάνω από 200/20?

Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#763959
dimik έγραψε:Συν κινητό με απεριόριστες κλήσεις\sms\data 20 ευρώ αντί 25.

< >


Για πες
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#764228
Geo f1 έγραψε:Εμάς ποτε θα δώσουν πάνω από 200/20?

Tapatalk

ας δωσουν πανω απο 20 upload και βλεπουμε..
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#764519 Ο πεθερός μου στην Καλλιθέα με Cosmote adsl ακόμα λινκαρει στα 8mbps, ούτε καν 24 τον έχουν πάει όπως έχει κάνει σε πολλούς συνδρομητές της η Cote.
Έχει να κάνει που το δίκτυο οπτικών στην Καλλιθέα το έστησε η wind?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#764924
Dimitris_P έγραψε:Βλέπω ότι έχουν σκάψει κάτι μεγάλα φρεάτια σε διάφορα σημεία στην περιοχή, μοιάζει σαν να πρόκειται να τοποθετήσουν νέες καμπίνες. :iconcool:


Όντως βάζουν νέες καμπίνες τελικά. Σ'ένα σημείο μάλιστα έβαλαν ακριβώς απέναντι από μια άλλη :lol: Δεν πέρασαν 2-3 ημέρες και τη μία ήδη την έβαψαν με σπρέι :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By glf
#764940 Όπου υπάρχει καμπίνα του ΟΤΕ, αν έχει το έργο επέκτασης με οπτικές η WIND ή η Voda, βάζουν μια νέα δίκη τους καμπίνα δίπλα/απέναντι από του ΟΤΕ .
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#764942 δευτερη μέρα με οπτική ίνα.

το ping επεσε προφανως απο τα 6ms στα 1-2ms και το download παρεμενε σταθερο όπως και πριν στα 110Mbps (fritzbox rules)

ωραιο πραγμα η αμεσοτητα στο ανοιγμα της σελιδας.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#764943 πεταμένα λεφτά
Άβαταρ μέλους
By glf
#764945 Και σε μένα στο χωριό απέξω βάζουν ενεργή καμπίνα προφανώς για vectoring.
Εγώ βέβαια υπολογίζω ότι είμαι κάπου 550-600 μέτρα από το ΚΑΦΑΟ που είναι αρκετά μακριά και το καλύτερο που βλέπω σε attainable ειναι 40Mbps στο down αλλά βλέπω 12Mbps στο up.
Μια χαρά, ακόμα με 24αρα ειμαι και ελπίζω να μου δώσουν το διπλάσιο πρόγραμμα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#764949
mousatos έγραψε:πεταμένα λεφτά


Δεν σε ανάγκασε κανένας να βάλεις βέβαια.