Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#748017 και καναδυο παρατηρησεις για το Xiaomi Mi Box S επειτα απο πειραματισμο

1. Το τηλεχειριστηριο του ειναι bluetooth που σημαινει οτι πιανει απο παντου χωρις απαραιτητα να κοιταει στην συσκευη
2. Εαν εχετε VDSL και Wifi στα 5GHz θα παρατηρησετε ισως μια αδυναμια να επανασυνδεθει στο 5G ενω στο 2.5G συνδεεται χωρις προβλημα. Αυτο λυνεται εαν θεσετε τα μικροτερα καναλια απο το ρουτερ για το 5G.


kovathe έγραψε:Το Kodi καλό είναι αλλά θέλει συνεχώς να ασχολείσαι με τα add-ons γιατί κάποια στιγμή τα παίζουν, δεν βρίσκουν λινκς, τα παρατάνε, τα μπλοκάρουν κλπ.
Ακριβώς επειδή βαρέθηκα αυτή τη δουλειά έβαλα το stremio και βρήκα την υγειά μου..
Σπάνια να μην βρεις καλό λινκ που φορτώνει γρήγορα.


Δεν εχεις αδικο. Aυτες οι ροες δεν ειναι και πολυ σοι
το elementum ομως δουλευει οπως και ο stremios με torrents, ουσιαστικα μεσω των magnet links τα streamαρει sequentially οποτε δεν υπαρχει θεμα, οσο τουλαχιστον δουλευουν οι γνωστοι trackers

Στο ιδιο πνευμα, διαβαζω οτι το Real Debris διαβαζει cachαρισμενα torrents παλι, οποτε εχεις 0 αναμονη. Βεβαια και με μια γρηγορη συνδεση παλι εχεις ουσιαστικα 0 αναμονη γιατι γεμιζει το μπαφερ αμεσα
Τελευταία επεξεργασία από Geralt και 18 Ιαν 2022, 10:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#748019 Υπάρχει ένα HP refurbished PC που έχει win7 που για κάποιο λόγο έχουν μλκιστεί από κάποιο κρακ και έχουν κλειδώσει τα updates, οπότε είπα να του περάσω τα 10.

Κατεβάζω τα 10, τα βάζω σε στικάκι σε GPT mode, ξεκινάει, πάω να κάνω install και λέει δεν γίνεται γιατί ο σκληρός είναι σε MBR. Οκ κατανοητό, incompatibility.
Ξαναφορμάρω το φλασάκι και το κάνω MBR Bootable στο Rufus. Bootάρω, δεν το βλέπει.
* Το PC έχει HP BIOS το οποίο σύμφωνα με τα boot options να μπουτάρει από Legacy + UEFI devices. Όμως δεν έχει κάπου επιλογή αν ο σκληρός είναι legacy ή uefi.

Άρα η μόνη λύση φαντάζομαι είναι να γίνει διαγραφή partitions και convert σε GPT. Είδα ότι υπάρχουν κάποια εργαλεία αλλά δεν είναι free.

Αλλιώς ίσως βάλουμε ένα 2ο σκληρό SSD και μπουν εκεί τα 10ρια. Έχω έναν 128ρη στην άκρη.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#748044 Θυμάμαι λάθος ότι οι τελευταίες εκδόσεις των windows θέλουν GPT partition για να εγκατασταθούν;
Τον υπάρχοντα σκληρό μπορείς να τον φορμάρεις όπως θες.....και τούτο γίνεται και από τις επιλογές εγκατάστασης των Windows αν θυμάμαι καλά (έχει advanced options όπου μπορείς να φτιάξεις τα partitions όπως θες).
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#748089
Geralt έγραψε:και καναδυο παρατηρησεις για το Xiaomi Mi Box S επειτα απο πειραματισμο

1. Το τηλεχειριστηριο του ειναι bluetooth που σημαινει οτι πιανει απο παντου χωρις απαραιτητα να κοιταει στην συσκευη
2. Εαν εχετε VDSL και Wifi στα 5GHz θα παρατηρησετε ισως μια αδυναμια να επανασυνδεθει στο 5G ενω στο 2.5G συνδεεται χωρις προβλημα. Αυτο λυνεται εαν θεσετε τα μικροτερα καναλια απο το ρουτερ για το 5G.


kovathe έγραψε:Το Kodi καλό είναι αλλά θέλει συνεχώς να ασχολείσαι με τα add-ons γιατί κάποια στιγμή τα παίζουν, δεν βρίσκουν λινκς, τα παρατάνε, τα μπλοκάρουν κλπ.
Ακριβώς επειδή βαρέθηκα αυτή τη δουλειά έβαλα το stremio και βρήκα την υγειά μου..
Σπάνια να μην βρεις καλό λινκ που φορτώνει γρήγορα.


Δεν εχεις αδικο. Aυτες οι ροες δεν ειναι και πολυ σοι
το elementum ομως δουλευει οπως και ο stremios με torrents, ουσιαστικα μεσω των magnet links τα streamαρει sequentially οποτε δεν υπαρχει θεμα, οσο τουλαχιστον δουλευουν οι γνωστοι trackers

Στο ιδιο πνευμα, διαβαζω οτι το Real Debris διαβαζει cachαρισμενα torrents παλι, οποτε εχεις 0 αναμονη. Βεβαια και με μια γρηγορη συνδεση παλι εχεις ουσιαστικα 0 αναμονη γιατι γεμιζει το μπαφερ αμεσα

το πετας και περνεις αυτο
https://www.bestprice.gr/item/215438639 ... ni-i8.html

γιου καν θενκ μι λειτερ
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#748148
Geralt έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Καλημέρα σε όλους!

Καλημερα!
Ειναι λαθος αυτο που σου γραφει
Για να μην μπερδευεσαι

Τα boxακια της Xiaomi, το Mi Box S και το Mi Stick που σου ανεφερα πιο πριν, τρεχουν περιβαλλον android TV που ειναι το ιδιο σε αισθηση με των κινητων αλλα με λιγοτερες εφαρμογες ωστε να παιζουν στις διαστασεις των τηλεορασεων
Εχουν το Ertflix app που το κατεβαζεις κανονικα απο το Google Play και παιζει κανονικα


Μία άλλη επιλογή για Google TV box είναι το τελευταίο Chromecast στα €80.
https://store.google.com/us/product/chr ... v?hl=en-US

Έχω εγκαταστήσει ήδη vpn app, stremio, f1tv κλπ κλπ. Το βασικό μείον είναι ο περιορισμένος αποθηκευτικός χώρος (8GB total) αν σκοπεύετε να το παραφορτώσετε. Πάντως εγώ βρήκα την υγειά μου. Ρύθμισα και το τηλεκοντρόλ να ελέγχει την ένταση της φωνής μέσω του ενισχυτή και είμαι μίνιμαλ. :)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#748156
ArrowsFA1 έγραψε:Θυμάμαι λάθος ότι οι τελευταίες εκδόσεις των windows θέλουν GPT partition για να εγκατασταθούν;
Τον υπάρχοντα σκληρό μπορείς να τον φορμάρεις όπως θες.....και τούτο γίνεται και από τις επιλογές εγκατάστασης των Windows αν θυμάμαι καλά (έχει advanced options όπου μπορείς να φτιάξεις τα partitions όπως θες).


Τελικά του έβαλα έναν SSD που είχα στην άκρη, τον έκανα delete + format σε GPT και έβαλα εκεί τα 10ρια. Τέλος καλό όλα καλά. Η πλάκα είναι ότι ο SSD αυτός είχε από πριν 10ρια που ήταν σε MBR αλλά δεν με άφηνε να κάνω εγκατάσταση. Μάλλον θα το άλλαξαν σε επόμενο deployment
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748161
SIHCTR έγραψε:
Geralt έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Καλημέρα σε όλους!

Καλημερα!
Ειναι λαθος αυτο που σου γραφει
Για να μην μπερδευεσαι

Τα boxακια της Xiaomi, το Mi Box S και το Mi Stick που σου ανεφερα πιο πριν, τρεχουν περιβαλλον android TV που ειναι το ιδιο σε αισθηση με των κινητων αλλα με λιγοτερες εφαρμογες ωστε να παιζουν στις διαστασεις των τηλεορασεων
Εχουν το Ertflix app που το κατεβαζεις κανονικα απο το Google Play και παιζει κανονικα


Μία άλλη επιλογή για Google TV box είναι το τελευταίο Chromecast στα €80.
https://store.google.com/us/product/chr ... v?hl=en-US

Έχω εγκαταστήσει ήδη vpn app, stremio, f1tv κλπ κλπ. Το βασικό μείον είναι ο περιορισμένος αποθηκευτικός χώρος (8GB total) αν σκοπεύετε να το παραφορτώσετε. Πάντως εγώ βρήκα την υγειά μου. Ρύθμισα και το τηλεκοντρόλ να ελέγχει την ένταση της φωνής μέσω του ενισχυτή και είμαι μίνιμαλ. :)

Δεν το είχα πάρει χαμπάρι πως η Google έβγαλε το Google TV που φαίνεται να είναι ο διάδοχος του Android TV.
https://www.tomsguide.com/face-off/goog ... android-tv
Για κάποιον βέβαια που ψάχνει κάτι φθηνό, τα Android TV boxάκια είναι μια χαρά.
Να δούμε αν η Amazon θ'απαντήσει με κάτι αντίστοιχο, θεωρώ πως η Google είναι μπροστά στις τηλεοράσεις, αν και το smart οικοσύστημα της Amazon είναι σαφώς καλύτερο αυτή την στιγμή.
Γενικώς πάντως, όποιος μπορεί/θέλει τηλεόραση, ας ρίξει μια ματιά και στις TCL/Sony που φαίνεται πως υιοθετούν σιγά σιγά το Google TV interface.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#748178
Giuseppe Busso έγραψε:Έχει δοκιμάσει κάποιος την υπηρεσία HP ink;

Αγόρασα έναν HP OfficeJet Pro 8022e
και έχει δοκιμαστική περίοδο για 6 μήνες.

Ρωτάω αν έχεις χρησιμοποιήσει την εν λόγω υπηρεσία σε βάθος χρόνου.


Απαντώ στον εαυτό μου.



Εικόνα

Παρέλαβα χθες με συστημένο DHL το παραπάνω πακέτο από μελάνια. Έχει και σακουλάκι ανακύκλωσης των παλαιών.
Για 6 μήνες θα έχω δωρεάν αυτή την υπηρεσία. Έπειτα βλέπουμε αν την κρατήσω. Βέβαια δεν ξεμένεις ποτέ αφού σου στέλνει η εταιρία.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#748190
Anonymous Founder έγραψε:Πόσο εκτυπώνεις; Γιατί αν εκτυπώνεις πολύ, δεν ξέρω αν ο inkjet γενικώς συμφέρει... Στο μαγαζί ή στο σπίτι;


Για τη δουλειά. Πέρσι πρέπει να εκτύπωσα περίπου 1200 +/- σελίδες. Άρα να πούμε έναν Μ.Ο. 100σελ/μήνα.

Για πες τι συμφέρει πέρα από inkjet.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748197 Εγώ έχω εντυπωσιαστεί με τους Kyocera ως γνωστόν. Πλέον δεν είναι όσο φθηνοί ήταν, αλλά είναι γαϊδούρια, δεν καταλαβαίνουν τίποτε και παίζουν συμβατά τονερ χωρίς πρόβλημα (κάπου 20€ έκαστο και διαρκούν για πάνω από 2000 σελίδες).
Απλός, φθηνός (κάποτε ήταν ακόμη φθηνότερος), χωρίς Wi-Fi, μόνο Ethernet (190€):
https://www.skroutz.gr/s/10540286/Kyoce ... Laser.html
Mε Wi-Fi (υπόψιν, πρέπει να τον σετάρεις πρώτα με Ethernet) (268€):
https://www.skroutz.gr/s/10938328/Kyoce ... Print.html
Και σε πολυμηχάνημα (385€):
https://www.skroutz.gr/s/10988643/Kyoce ... D-ADF.html

Δες πόσο πληρώνεις σε μελάνια, και πράττεις αναλόγως. Γνώμη μου, αν εκτυπώνεις πολύ, οι laser είναι μονόδρομος.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#748202 Έχεις ανέβει σε άλλα επίπεδα τιμής. Προφανώς δεν συζητώ για κάτι άλλο πέρα από πολυμηχάνημα (σκάνερ, φαξ, εκτυπωτής ασπ/μαυρος-έγχρωμος, ΒΤ, Wi-Fi). Την εταιρία δεν την ήξερα, αλλά τη σημειώνω για όταν χαλάσει ο νέος.

Τα μελάνια πέρσι ας πούμε ότι μου στοίχισαν περίπου 55 ευρώ χωρίς ΦΠΑ, οι XL συσκευασίες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748206 H εταιρεία είναι Japan, και κορυφαία στο χώρο της εκτύπωσης. Προφανώς και δεν είναι φθηνό, κάποτε ήταν πάντως. Εγώ είχα πάρει τον απλό εκτυπωτή 100€ ενώ το πολυμηχάνημα έκανε 200€!
Τώρα, πήγαν σχεδόν στα διπλά...
Όταν σου χαλάει το δικό σου, βλέπεις. 55€ χωρίς ΦΠΑ για ένα χρόνο, δεν είναι κάτι τραγικό αν εκτυπώνεις τόσο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#748211
Anonymous Founder έγραψε: 55€ χωρίς ΦΠΑ για ένα χρόνο, δεν είναι κάτι τραγικό αν εκτυπώνεις τόσο.


Τα 903XL με 20% έκπτωση από Κώτσο. Αυτά έπαιρνα στον προηγούμενο HP OfficeJet Pro 6960.

3 χρώματα x 17.99 euro
1 μαύρο x 35.99 euro

Με 20% επί της καθαρής αξίας είναι κάπου στα 58€. Υποτίθεται τα XL είναι για 825 σελίδες.
Άρα ίσως χάλασα παραπάνω μελάνι.

Το πλάνο στο συνδρομητικό πρόγραμμα της HP είναι στα 4,99€ για 100 σελίδες το μήνα. Και αν δεν φτάσω τις 100, μεταφέρονται στον επόμενο για εκτύπωση.
Παίζει να με συμφέρει. Άσε που ξενοιάζεις διότι σου στέλνει αυτομάτως η HP μελάνια, βάσει στάθμης...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748216 60€ το χρόνο, για 1200 σελίδες. Δεν μου φαίνεται κακό όντως. Προφανώς και υπάρχουν πιο οικονομικές λύσεις, αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο πως έχεις το σωστό μελάνι πάντα και δεν θα παίξει μαϊμού κλπ.