Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#748037 Aς πάρουν 100 φοιτητές λιγότερους στη τελική.. εξάλλου άνεργοι ή σε σουβλατζίδικο τυλιχταδες θα γίνουν....
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#748039 Καταληψη σημερα στο γυμνασιο του μικρου :rant:

Ο διευθυντης τους ειπε να πανε σπιτι για webex :s_dunno

Κανενας καθηγητης δεν εχει συνδεθει ισως γιατι ακολουθουν την αποφαση της ΟΛΜΕ για την τηλεκπαιδευση που πρεπει να γινεται στου χωρους του σχολειου.

Οποτε στο σπιτι με το pc ανοιχτο και δεν μπαινει κανεις στην πλατφορμα. Θα ξεσκιστουν παλι στο APEX, Fortnite, Warzone! :s_mad :s_mad :s_mad
Άβαταρ μέλους
By markvag
#748064
NickTG έγραψε:Μέχρι τώρα πάντως δεν έχω συναντήσει τέτοιο πρόβλημα.
Είτε με Ιταλούς, είτε Γάλλους, Γερμανούς, Τούρκους με αγγλικά μιλάμε κανονικά.


Με Ιταλούς, Γερμανούς και Τούρκους ΟΚ, με έναν Τούρκο προμηθευτή μάλιστα μιλάμε Ελληνικά (Έλληνας της Κων/πόλης ο πωλητής :metalo: , με βύσμα τον πατριάρχη κιόλας :lol: :metalo: :lol: ), αλλά Γάλλο να μην μιλάει μόνο γαλλικά έχω πετύχει μόνο έναν :lol: Η αλήθεια είναι πως έχω ακούσει πως τα τελευταία χρόνια έχουν βάλει νερό στο κρασί τους και καταδέχονται να σου μιλήσουν και σε κάποια άλλη γλώσσα, αλλά έχει κάποια χρόνια που δεν έτυχε να συνεργαστώ με κανέναν Γάλλο...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#748421
Νίκος Παππάς έγραψε:Καταληψη σημερα στο γυμνασιο του μικρου :rant:

Ο διευθυντης τους ειπε να πανε σπιτι για webex :s_dunno

Κανενας καθηγητης δεν εχει συνδεθει ισως γιατι ακολουθουν την αποφαση της ΟΛΜΕ για την τηλεκπαιδευση που πρεπει να γινεται στου χωρους του σχολειου.

Οποτε στο σπιτι με το pc ανοιχτο και δεν μπαινει κανεις στην πλατφορμα. Θα ξεσκιστουν παλι στο APEX, Fortnite, Warzone! :s_mad :s_mad :s_mad


Παρ' ομοιως....
Στειλαν λινκ ( που δουλευαν σα δωματια ) αλλα καθηγητής κανενας.......... :x :x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#748426
fokion έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Καταληψη σημερα στο γυμνασιο του μικρου :rant:

Ο διευθυντης τους ειπε να πανε σπιτι για webex :s_dunno

Κανενας καθηγητης δεν εχει συνδεθει ισως γιατι ακολουθουν την αποφαση της ΟΛΜΕ για την τηλεκπαιδευση που πρεπει να γινεται στου χωρους του σχολειου.

Οποτε στο σπιτι με το pc ανοιχτο και δεν μπαινει κανεις στην πλατφορμα. Θα ξεσκιστουν παλι στο APEX, Fortnite, Warzone! :s_mad :s_mad :s_mad


Παρ' ομοιως....
Στειλαν λινκ ( που δουλευαν σα δωματια ) αλλα καθηγητής κανενας.......... :x :x :x :x :x


Τριτη μερα σημερα και τελευταια αφου ερχεται ΣΚ και χιονιας με πολυ κρυο. Α και επειδη καθε θαυμα 3 ημερες :lol: :lol: . Λογικα την Δευτερα δεν θα κανουν μαθημα λογω καιρου / χιονια ετσι κι αλλιως.

Χθες απο τις 6 ωρες μαθημα εγινε στις 2. Καλλιτεχνικα και Τεχνολογια. :yahoo: :lol:
Να δουμε σημερα που κανονικα εχει 7ωρο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#748431
Geo f1 έγραψε:Παλι ζητουν περισσοτερα χρηματα για την παιδεια και παραπανω τυρι στην τυροπιτα? :s_biggrin



Περισσοτερα χρηματα για την Παιδεια ειναι σαν να ζητας παραπανω τυρι στην τυροπιτα.

Μαλιστα.

Που σαι Γκεακο.

Μεθαυριο που θα πας Πρωτη Δημοτικου, ΜΗΝ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙΣ, ετσι;

Αν κρυωνεις. Αν δεν εχεις δασκαλα. Αν δεν εχεις εξοπλισμο. Αν δεν σε παιζουν τα αλλα παιδακια.

Κοιτα ψηλα, ολο και καποιο Ραφαλ θα περναει. Για να μην ΦΟΒΑΣΑΙ.

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#748433 Αστο βρε g μου.
Ποσο πισω να παμε?
Εκει στο 1992-93..Γυμνασιοπαιδα εμεις...Συστεγαζομασταν με το Λυκειο.
Καρεκλες στα καγκελα..Βαρελια με φωτια...Ποσο ομορφα.
Και ο μαλλιας με το flight και τις γκετες που δεν ηξερε που ειναι η ταξη που εκαναν μαθημα να φωναζει στα καγκελα
ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ...

Ακομα γελαμε :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#748434 Αυτή η εμπειρία λοιπόν σε δίδαξε ότι είναι γραφικό να έχεις την απαίτηση για ένα τουλάχιστον αξιοπρεπές επίπεδο στη δημόσια παιδεία.

Μάλιστα.

Ξέρω, ξέρω.

Inb4 φωτό από ΑΣΣΟΕ.

Γκεακο το Don't look up το είδες;
Ε. Εσύ κάνε το ακριβώς αντίθετο.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#748435 Δλδ εσυ πιστευεις οτι οι καταληψεις γινονται για τους πραγματικους λογους και οχι επειδη εχει γινει κατι σαν εθιμο και παραταση των γιορτων των Χριστουγεννων?
:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748457 Είναι δική μου εντύπωση, αλλά όσοι δεν θέλουν λεφτά για την παιδεία, σπάνια έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο;
Λογικό το βρίσκω, δεν γίνεται να εκτιμήσεις κάτι που δεν έχεις/έκανες, απλώς προσπαθώ να καταλάβω λίγο το σκεπτικό τους...

Το αστείο βέβαια είναι πως τα χώνουμε στους καταληψίες για τα "αστεία" αιτήματα, αλλά σε όσους αποφασίζουν πως είναι ΟΚ να πάνε τα παιδιά στο σχολείο για να κολλήσουν κορωνοϊό, είναι μια χαρά και δεν κάνουμε κανένα σχόλιο (το 1/4 των κρουσμάτων είναι σταθερά παιδιά εδώ και μέρες).

Αλλά ναι, ίσως δεν πρέπει κι εγώ ν'αναρωτιέμαι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#748465 Συμφωνα με μια μελετη που διαβαζα τα κλειστα σχολεια, ειδικα γυμνασια- λυκεια, δεν μειωνουν την μεταδοτικοτητα γιατι η κινητικοτητα των παιδιων δεν αλλαζει ιδιαιτερα. Εκτος αν κλεισουν μαζι και τα φροντιστηρια, γυμναστηρια, συλλογοι αθλητικοι , χορου, κλπ.
Αν ομως κλεισουν κι αυτα τοτε χτυπας ενα μερος της οικονομιας χωρια την αναστατωση με αδειες κλπ

Επισης οι εφηβοι θα βγουν απο το σπιτι, για να μην το γκρεμισουν πρωτιστως :lol: , διοτι οι ορμονες δεν αστειευονται.

Τωρα τα αιτηματα μπορει να μην ειναι αστεια, ειναι ανεδαφικα ομως γιατι δεν μπορουν να λυθουν τωρα. ( Εδω η θεουσσα δεν φροντισε να βαλει οπτικη ινα στα σχολεια ωστε να μπορει να γινει τηλεκπαιδευση, που και χρονο ειχε και ΚΡΑ θα κανανε οι εταιρειες τηλεφωνιας ). Οποτε μπορει να μην ζητανε "περισσοτερο τυρι στην τυροπιτα" αλλα το "ασφαλη σχολεια εδω και τωρα" ειναι εξισου ανεκδοτο.
Δηλαδη εχουμε μια κυβερνηση που εκανε σημαια της την ατομικη ευθυνη και ζηταμε να το παρει πισω με ειδικα μετρα;
Να παραδεχθει οτι μπορει να κανει κατι κεντρικα για να μειωσει τις συνεπειες;
Εβαλε μηπως παραπανω συρμους στο Μετρο; Ειδατε παραπανω δρομολογια λεωφορειων; ΟΧΙ;

Ε, τοτε πως περιμενετε να κανει κατι στα σχολεια ΤΩΡΑ;

Το μονο που γινεται ειναι να χανουν μαθημα τα παιδια. Τα οποια παιδια εχουν χασει τον μπουσουλα με αυτα που γινονται δυο χρονια τωρα και τα ξεσπασματα θυμου ειναι συχνοτατα, στα πιο μεγαλα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748469 Δεν ξέρω τι λένε οι μελέτες για τα παιδιά, ξέρω πάντως πως όποιος καθίσει σε κλειστό χώρο για ώρες δίπλα σε κρούσμα, μάλλον θα κολλήσει. Απ' όλα όσα αναφέρεις, τα σχολεία είναι η πιο πιθανή εστία μετάδοσης.
Από εκεί και μετά, μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν καλώς ή κακώς. Η κυβέρνηση δεν θα κλείσει τα σχολεία, γιατί και κανείς δεν θέλει να κλείσουν τα σχολεία, αλλά και εν τέλει θα γίνει μια τρύπα στο νερό, γιατί χωρίς λεφτά, δεν θα γίνει τίποτε.
Οπότε, η απόφαση έχει ληφθεί: θα κολλήσουν όλοι και απλώς θα κάνουμε τεστ για να κρατάμε κάποιον έλεγχο μην ξεφύγει το πράγμα εντελώς. Αυτή την στιγμή πάντως τα κρούσματα πέφτουν, αλλά τα νοσοκομεία δεν αδειάζουν. Και συνεχίζουν να πεθαίνουν 100 άνθρωποι την μέρα σχεδόν...

Πολλοί γνωστοί με μικρά παιδιά τα έχουν σπίτι πάντως. Μιλώ για παιδιά που δεν πάνε στο δημοτικό, αλλά είναι μικρότερα, νηπιαγωγείο δηλαδή και κάτω.