Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#737359 Την πήρα πριν καμιά βδομάδα γύρω στα 50 μαζί με 2 Alexa echo dot και το Ring chime για να κάνω δοκιμές, μήπως αντικαταστησω το κινέζικο με τις οθόνες.

Ακόμα περιμένω να έρθει γιατί δεν έστελναν εδώ και έβαλα proxy mail από Γερμανία.

Θα επανέλθω μετά την εγκατάσταση με εντυπώσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#737361 Α ωραίος. Έχω και γω 2 echo dot κυρίως για.. μεγάφωνα αν και βοηθούν και σαν εντολείς στο smart home.
Τώρα αμα έχω καμια μέρα ελεύθερη θέλω να κάνω smart τα φώτα στο γκαράζ, να λέω "Alexa close garage lights" και να τα σβήνει μετά από ένα λεπτό που θα έχω βγει με το αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#737397
dimik έγραψε:Την πήρα πριν καμιά βδομάδα γύρω στα 50 μαζί με 2 Alexa echo dot και το Ring chime για να κάνω δοκιμές, μήπως αντικαταστησω το κινέζικο με τις οθόνες.

Ακόμα περιμένω να έρθει γιατί δεν έστελναν εδώ και έβαλα proxy mail από Γερμανία.

Θα επανέλθω μετά την εγκατάσταση με εντυπώσεις.

Ποιο proxy mail χρησιμοποιείς;
Αν χρειαστεί επιστροφή τι παίζει;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#737428 Εγώ χρησιμοποίησα πρόσφατα το mailboxde που είχα να χρησιμοποιήσω από τότε που έφερα το OnePlus 1 (7 χρόνια πριν)!
Έφερα μια μπάρα από Γερμανία που δεν υπήρχε Ελλάδα με ένα 30αρι μόνο. Και ήταν 20+ κιλά και 2,30 το πακέτο και το είχαν πακετάρει έξτρα με σανίδα και το πρόσεξαν και ήρθε γρήγορα.
Όλα κομπλέ.
Βέβαια για επιστροφή δεν ξέρω αλλά είναι και ασφαλισμένα μεχρι 500 ευρώ τα πακέτα αν θυμάμαι καλά.

Edit: βρήκα την απόδειξη. 57 έδωσα τελικά και ήρθε με ups και tracking.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#737442
Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:Την πήρα πριν καμιά βδομάδα γύρω στα 50 μαζί με 2 Alexa echo dot και το Ring chime για να κάνω δοκιμές, μήπως αντικαταστησω το κινέζικο με τις οθόνες.

Ακόμα περιμένω να έρθει γιατί δεν έστελναν εδώ και έβαλα proxy mail από Γερμανία.

Θα επανέλθω μετά την εγκατάσταση με εντυπώσεις.

Ποιο proxy mail χρησιμοποιείς;
Αν χρειαστεί επιστροφή τι παίζει;


https://www.eshopwedrop.gr/

Δοκιμασμένο και με άριστη εξυπηρέτηση σε περίπτωση κινεζοδεματος με μισοσβησμενη ετικέτα διεύθυνσης.

Για επιστροφή δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το αμαζον εφόσον επιστρέφεις κάτι από χώρα εντός ΕΕ.
Το χρησιμοποιώ κυρίως για προϊόντα που δεν στέλνουν στην χώρα λόγω μπαταρίας πχ ή προσφορές περιορισμένες σε συγκεκριμένες χώρες.

Παλιότερα χρησιμοποιουσα αυτό του kovathe.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#739989 Mini review Alexa και dots.

Ικανοποιητικός ήχος, τουλάχιστον για casual μουσική.

Μου άρεσαν τα reminders που βάζεις φωνητικά.

Είναι έκπληκτος από το πόσες από τις έξυπνες συσκευές κατάφεραν να γίνουν integrate.
Από τις λάμπες της Xiaomi, μέχρι την Roomba και την Viomi, φούρνους, το Mesh router, τον αφυγραντηρα, έως και το Bluetooth headset στο γραφείο.

Περιμένω ήδη το Echo Show 8 και μόλις αξιωθώ να εγκαταστήσω και το Ring θα δω πως θα κινηθώ για να ολοκληρώσω το σύστημα ώστε να έχω από 1 Dot ή Show σχεδόν σε κάθε δωμάτιο.

Πήρα και 10x Sonoff mini R2 για να βάλω σε διακόπτες ώστε να έρθει να δέσει όλο μαζί.

Το Fibaro το πούλησα ήδη σε έναν φίλο

< >
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#740026 Ε σου έκατσε καλά. Να μας πεις πως θα είναι και το ring. Πόσο lag θα έχει.
Άβαταρ μέλους
By glf
#740045 Video doorbell που συνεργάζεται κατευθείαν με οθόνες alexa. Απλά δουλεύει όπως όλα τους με το cloud της amazon.

Τώρα που έχω λίγες μέρες και ένα Echo Dot gen4 τη μπαλίτσα, να πω ότι ο ήχος του δε μου κάνει κάποια διαφορά από τον ήχο του Echo Dot gen3 που ήδη για μένα είναι πολύ καλός.
Μάλλον η διαφορά είναι αν πάρεις το μεγάλο μοντέλο, το "σκέτο" Echo.

Και γω πάντως που το θέλω για να ακούω podcasts ή web-radio δε θέλω και κάτι πολύ καλύτερο, μια χαρα είναι και το gen3.
Άβαταρ μέλους
By glf
#740072 άντε σήμερα κάθομαι και βάζω ένα sonoff mini στο ένα φως στο γκαράζ για να λέω στο αλεξάκι να το ανάβει όταν φεύγω (και είναι νύχτα) και να κλείνει αυτόματα.
Και στο openhab θα κάνω και το ανάποδο, να ανάβει όταν ανοίγει η γκαραζόπορτα (νύχτα) και πάλι να κλείνει αυτόματα.

Παράλληλα θα μπορεί να μένει συνέχεια αναμμένο αν το ανοίξεις από το διακόπτη πχ θα κάτσω κάτω βράδυ να.. αλλάξω λάστιχα :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#740077 Χαρά στο κουράγιο σου, εγώ βαρέθηκα και σήμερα να βάλω το Ring και τελικά έπεισα έναν φίλο να έρθει αύριο να κεράσω καφέ να ψαχτουμε μαζί.

Σε ότι αφορά το Echo αν θυμάμαι καλά διάβαζα ότι η διαφορά στον ήχο δεν αξίζει την διαφορά κόστους, λιγουρευομαι το Echo Studio αλλά και πάλι είναι ακριβό για κάτι standalone και στο BF δεν το έβγαλαν προσφορά σε αντίθεση με όλα τα άλλα.
Για σύνδεση με TV πχ διάβασα θέλει είτε Bluetooth=delay είτε wifi για Fire TV μόνο.


< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#740086 Ε σιγά, είχα ενα sonoff mini έτοιμο με tasmota στην άκρη, το έβαλα μέσα στον ηλ πίνακα στο γκαράζ και το συνδέσα με τα καλώδια του διακόπτη και το καλώδιο για τα φώτα.

Μετά το έβαλα να βλέπει MQTT στο σπίτι, το έβαλα στο openhab με επιπλέον alexa metadata σαν φως και τέλος το έβαλα στο alexa app.

Παίρνω δηλαδή κάτι χαζό και δηλώνω μόνος πως να το βλέπει το alexa cloud.
Οκ τώρα που ξέρω τα κάνω εύκολα. Μέχρι να μάθεις τρώει χρόνο.

Έβαλα και 3 διαφορετικές φράσεις για να ενεργοποιεί το σενάριο. Για να δούμε καθημερινή χρήση..