Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#731466 Ωραίο και αυτό το setup.

Ας τα ακούσει αν μπορεί πρώτα…

Πάντως καμιά φορά παίζει ρόλο και που βρίσκεται το ηχείο, προς τα που κατευθύνει τον ήχο κτλ.

Πχ σε εμένα το μικρό Sonos One στον πάγκο της κουζίνας στέλνει προς 270 μοίρες τον ήχο κι το soundbar beam κάτω από την τηλεόραση επίσης προς 270. Επομένως κάνουν μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Και το beam το χρησιμοποιώ και στην τηλεόραση.

Και δεν πιάνουν πολύ χώρο…

Χωρίς πλάκα, ο χώρος σαλοκουζίνα είναι 40 παρά κάτι μέτρα και με τα δύο αυτά ηχεία μπορώ να τον κάνω ντισκοτέκ…

Εικόνα


Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#731467 1) ήθελες τουλάχιστον 65" τηλεόραση

2) αυτό που οι ηλεκτρολόγοι κοτσαρουν την παροχή στο κέντρο του δωματίου σε όλα τα δωμάτια-χώρους

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#731469
dimik έγραψε:1) ήθελες τουλάχιστον 65" τηλεόραση

2) αυτό που οι ηλεκτρολόγοι κοτσαρουν την παροχή στο κέντρο του δωματίου σε όλα τα δωμάτια-χώρους

< >



Θα σηκώσω το γάντι :lol:

1. Μια χαρά είμαι με την 55άρα :lol: , δεν είμαι θιασώτης των μεγάλων τηλεοράσεων :rtfm: :lol:

2. Ισχύει αυτό, αν και για να πω την αλήθεια παίζει να πλήρωσα κιόλας για να το βάλω στο κέντρο, αλλάζοντας τα αρχικά σχέδια :innocent: :lol: Αλλά που να ήξερα πόσο φαρδύ θα είναι το τραπέζι και που θα μπει κτλ. Όπως βλέπεις, έχει κεντράρει στον πόντο μετρώντας εκατοστά στο ταβάνι :lol:
Άβαταρ μέλους
By alex
#731471 παιζει ρολο και η ακουστικη του χωρου ,η διαρυθμιση των επιπλων ,ακομα και αν εχεις παρκε ξυλο κατω..
Άβαταρ μέλους
By dimik
#731472
PeterPan έγραψε:
dimik έγραψε:1) ήθελες τουλάχιστον 65" τηλεόραση

2) αυτό που οι ηλεκτρολόγοι κοτσαρουν την παροχή στο κέντρο του δωματίου σε όλα τα δωμάτια-χώρους

< >



Θα σηκώσω το γάντι

1. Μια χαρά είμαι με την 55άρα , δεν είμαι θιασώτης των μεγάλων τηλεοράσεων :rtfm:

2. Ισχύει αυτό, αν και για να πω την αλήθεια παίζει να πλήρωσα κιόλας για να το βάλω στο κέντρο, αλλάζοντας τα αρχικά σχέδια :innocent: Αλλά που να ήξερα πόσο φαρδύ θα είναι το τραπέζι και που θα μπει κτλ. Όπως βλέπεις, έχει κεντράρει στον πόντο μετρώντας εκατοστά στο ταβάνι


Έκανα χειρότερο, έβαλα τον ηλεκτρολόγο όταν χτιζόταν το σπίτι να βάλει την παροχή παρακεντρα και όταν μπήκε η τραπεζαρία φώναξα δικό μου ηλεκτρολόγο και την μετακίνησε με σκάψιμο κλπ για να κεντραριστει με το τραπέζι.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#731474 Ενδιαφέρουσα λύση με τα Triangle. Μινιμαλιστική και καλή. Εύκολα μεταφερόμενη και δεν απαιτεί καν τραπεζάκι/έπιπλο. Στα μείον (μεγάλο μείον για μένα) ότι είναι μη αναβαθμίσιμη όταν όλα είναι μαζί. Το παίρνεις και αυτό είναι, αν θέλεις παραπάνω το πουλάς ή το βάζεις σε άλλο δωμάτιο. δεν μπορείς πχ να πεις αλλάζω ηχεία μια και έχω πιο μεγάλο σαλόνι και ενισχυτή αργότερα κλπ.

alex έγραψε:παιζει ρολο και η ακουστικη του χωρου ,η διαρυθμιση των επιπλων ,ακομα και αν εχεις παρκε ξυλο κατω..
Η επίδραση του χώρου στον τελικό ήχο είναι τεράστια. Το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι μάλλον σκληρό ηχητικά με σχετικά υψηλή ποσότητα ανακλάσεων.
Τι έχει γύρω και πάνω από τον καναπέ;

Επίσης τεράστια δοαφορά κάνει η παρουσία ποσότητας ηχοαπορροφητικού υλικού σε μορφή κινούμενων και ομιλούντων κολώνων διαστάσεων περί το 175χ30χ40εκμ και με ανθρώπινη μορφή. Πραγματικά αλλάζει τελείως την απόκριση συχνοτήτων (εξαφανίζονται οι υψηλές και βαβουριάζουν όλες οι άλλες) και την δυναμική του ήχου. Σχετικά με την πληρότητα του ήχου με το sonos και την μπάρα διατηρώ αμφιβολίες. Καλά χρυσά, δε λέω, δεν τα κατηγορώ αλλά ακατάλληλα. Κοινώς πάρτυ (όπως το εννοώ εγώ) δεν κάνεις. Ίσως αν βάλεις την μπάρα στο ράφι ψηλά πάνω από την τηλεόραση. Αλλά μπάσα; Θα βάλεις το sonos σε καμιά γωνία να ενισχύει χαμηλές; :whistlink:
Έλεγα να μην μιλήσω, να αφήσω κάποιον άλλον να γίνει κακός. Αλλα τελικά σκέφτηκα, δεν βαριέσαι, οι άλλοι μπορεί να ντρέπονται ή να φοβούνται ενώ εμένα έτσι κι αλλιώς μου έχει βγει το όνομα... :hmmm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#731478
sknipper έγραψε:Ενδιαφέρουσα λύση με τα Triangle. Μινιμαλιστική και καλή. Εύκολα μεταφερόμενη και δεν απαιτεί καν τραπεζάκι/έπιπλο. Στα μείον (μεγάλο μείον για μένα) ότι είναι μη αναβαθμίσιμη όταν όλα είναι μαζί. Το παίρνεις και αυτό είναι, αν θέλεις παραπάνω το πουλάς ή το βάζεις σε άλλο δωμάτιο. δεν μπορείς πχ να πεις αλλάζω ηχεία μια και έχω πιο μεγάλο σαλόνι και ενισχυτή αργότερα κλπ.

alex έγραψε:παιζει ρολο και η ακουστικη του χωρου ,η διαρυθμιση των επιπλων ,ακομα και αν εχεις παρκε ξυλο κατω..
Η επίδραση του χώρου στον τελικό ήχο είναι τεράστια. Το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι μάλλον σκληρό ηχητικά με σχετικά υψηλή ποσότητα ανακλάσεων.
Τι έχει γύρω και πάνω από τον καναπέ;

Επίσης τεράστια δοαφορά κάνει η παρουσία ποσότητας ηχοαπορροφητικού υλικού σε μορφή κινούμενων και ομιλούντων κολώνων διαστάσεων περί το 175χ30χ40εκμ και με ανθρώπινη μορφή. Πραγματικά αλλάζει τελείως την απόκριση συχνοτήτων (εξαφανίζονται οι υψηλές και βαβουριάζουν όλες οι άλλες) και την δυναμική του ήχου. Σχετικά με την πληρότητα του ήχου με το sonos και την μπάρα διατηρώ αμφιβολίες. Καλά χρυσά, δε λέω, δεν τα κατηγορώ αλλά ακατάλληλα. Κοινώς πάρτυ (όπως το εννοώ εγώ) δεν κάνεις. Ίσως αν βάλεις την μπάρα στο ράφι ψηλά πάνω από την τηλεόραση. Αλλά μπάσα; Θα βάλεις το sonos σε καμιά γωνία να ενισχύει χαμηλές; :whistlink:
Έλεγα να μην μιλήσω, να αφήσω κάποιον άλλον να γίνει κακός. Αλλα τελικά σκέφτηκα, δεν βαριέσαι, οι άλλοι μπορεί να ντρέπονται ή να φοβούνται ενώ εμένα έτσι κι αλλιώς μου έχει βγει το όνομα... :hmmm: :lol:
Ενδεχομένως να έχεις δίκαιο, τώρα που το λες μάλλον δε γίνεται ντισκοτέκ…


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#731649
bujinkan έγραψε:
egobrain έγραψε:κρατάω ό,τι ειπώθηκε, θα τα μηρυκασω και βλεπω στο επόμενο διάστημα πως θα το σετάρω

για τον περιορισμό στους δίσκους, οκ καταλαβαίνω τον μεγαλο περιορισμο οποτε θα τσεκάρω για spotify κλπ

bujinkan, ναι δώσε.
ακούω προς το παρον σύνολα τετοια, και το σετακι του τζι στα 600+ είναι.
και το ζυγιζω στο τελος

Λοιπον παρε να μαθαινεις και ασε τα soundbar και τα bluetooth και τα sonos και ειμαι μονος :metalo:

Χτυπας ενα ζευγος ενεργών ηχείων triangle σου δινω 2 επιλογες παρακατω η μια 500 και η αλλη στα 600
Επιπλεον χτυπας και ενα triangle aio streamer sta 180
Εισαι λοιπον στα 680 η 780 αναλογα ποιο απο τα 2 στε ηχεια
Και παμε και στο ζουμι ..Και τα 2 σετ ηχειων εχουν και εξοδο ειτε για καποια πηγη πχ cd ειτε για πικαπ (Ω ΝΑΙ εχουν και ενσωματωμενο phono
οποτε ξεκινας με αυτα και μετεπειτα οταν και αν γουσταρεις καρφωνεις επανω και ενα πικαπ η cd player η οτι θες

https://www.diapasonhifi.gr/sensa-sn03a ... tml#92=259
https://www.skroutz.gr/s/24692242/Trian ... CE%B1.html
https://www.skroutz.gr/s/17352281/Trian ... om=catspan

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

σε μεταχεισρισμενα θα κοιταγες?
δεν ξερω αν σου ανοιγει αυτη η αγγελια απο το avsite
https://www.avsite.gr/forum/threads/naim-mu-so.163573/
Άβαταρ μέλους
By g8777
#731650 Αγγελία από το 2018, σε καθε ανανέωση γράφει ΕΥΚΑΙΡΊΑ!!111! και την επόμενη φορά πέφτει μείωση κάνα κατοσταρικο κάτω.
Ε, αν είναι να δώσει 6 κατοσταρικα για αυτή την μπούρδα ,ας περιμένει μέχρι ταγιαννιου να το πάρει 148 ευρώ.

Γιανν. ΓΙΑΝΝ ΕΊΠΑ. Βαλε κερί στις τσέπες σου γιατί οι Σειρήνες θα σε κατασπαράξουν κακομοιριμ.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#731669
bujinkan έγραψε:σε μεταχεισρισμενα θα κοιταγες?
δεν ξερω αν σου ανοιγει αυτη η αγγελια απο το avsite
https://www.avsite.gr/forum/threads/naim-mu-so.163573/


μάλλον όχι για μετάχειρα.
προς το παρόν χωνεύω τα προηγούμενα και θα βγω κάποια στιγμη στη γύρα.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#733296 ένα ξεκαθάρισμα για το σετάπ:

διαβάζω τελευταία για τη διαφορά μεταξύ streamer και συσκευής συνδεμένης πάνω στον ενισχυτή.
συσκευή για παράδειγμα ένα ταμπλετάκι με καλώδιο για χειρισμό της μουσικής.
με πηγή spotify και έναν βασικό ενισχυτή, ποια θεωρείτε πως είναι διαφορά στο αποτέλεσμα? :hmmm:

είδα ότι έχει να κάνει με το κύκλωμα της συσκευής, προτείνονται dac, αλλά διαβάζω πως έχει να κάνει κυρίως με το hifi και τις απαιτήσεις σου, ζητήματα δηλαδή με λίγα κιλά για μένα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#733322 1/ "Αναμονές" θέσεων κεραίας, ηχείων κλπ στη σωστή θέση για το χώρο μας: Είναι απίθανο να σου κάτσουν όλες οι επιλογές που έκανες στην "κατασκευή" , με τις τελικές αποφάσεις για τις θέσεις TV-ηχείων που θα μπουν μακρυά απ΄το ηχοσύστημα, κλπ, κλπ. Αν όμως δεν καταφέρεις να πετύχεις το 70% τουλάχιστον των επιλογών σου, τότε(νες) .... τις θές τις ξυλιές σου :lol: , αν και συνήθως "αι γυναίκαι" είναι που σου κάνουν τη ζημιά.
2/ Τρελαίνομαι να βλέπω καλώδια να κρέμονται σε TV-ηχεία, λόγω λάθους απόφασης.
Έχω 14 θέσεις για τέτοιες συσκευές σε τοίχους. Σε 2 σημεία που συνέβη η λάθος επιλογή σε όλη την κατοικία και μιάς και διαπιστώθηκε κατόπιν εορτής και απ΄τα χεράκια μου, έπεσε χάραγμα με τροχό βάθους 2 εκ. , σκαψιματάκι με καλεμάκι κα πέρασμα νέων καλωδίων, ενώ ακολούθησε βάψιμο τοπικό, μιάς και υπήρχε η απόχρωση σε "κουτιά-υπόλοιπα" ... στην τελική θέση.
Έτσι , όλες οι συναφείς συσκευές, είναι αυτές και μόνο στους τοίχους, λες και είναι "ασύρματες" και δε βλέπει κανείς τίποτις!! :s_wink
3/ Έγινε ζημιά σε ηχείο ΤDL RTL3 ( http://www.listeninn.com/product/407001 ... /TDL+RTL-3 ), όπου κάηκε το ένα εκ των 2 woofers (το κάτω). Επειδή η εταιρεία δεν υπάρχει πιά και δεν είχα καμια όρεξη να ψάξω και να δώσω 150+€ για το μεγάφωνο (τα ηχεία αγοράστηκαν προ 20ετίας σε σημερινά χρήματα σχεδόν 1.000 € το ζεύγος) , έψαξα και βρήκα αυτό με τα κοντινότερα χαρακτηριστικά λειτουργίας-απόδοσης : https://www.alifragis.com.gr/ell/produc ... E%A9-A-200 .
Άνοιξα με τρυπανάκι 3mm τις νέες θέσεις στηρίξεως για να βιδωθεί στο κουτί του ηχείου, σύνδεσα την καλωδίωση-κόλλησα με κολλητήρι (δεν είχαν τα γνωστά κλίπς που θηλυκώνουν-κουμπώνουν στα +- του μεγαφώνου).
Καμία διαφορά στην ακουστική που να είναι αντιληπτή με ... "γυμνό" αυτί μετά την αλλαγή και .... :metalo:
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#733511
dimitrisB έγραψε:...3/ Έγινε ζημιά σε ηχείο ΤDL RTL3 ( http://www.listeninn.com/product/407001 ... /TDL+RTL-3 ), όπου κάηκε το ένα εκ των 2 woofers (το κάτω). Επειδή η εταιρεία δεν υπάρχει πιά και δεν είχα καμια όρεξη να ψάξω και να δώσω 150+€ για το μεγάφωνο (τα ηχεία αγοράστηκαν προ 20ετίας σε σημερινά χρήματα σχεδόν 1.000 € το ζεύγος) , έψαξα και βρήκα αυτό με τα κοντινότερα χαρακτηριστικά λειτουργίας-απόδοσης : https://www.alifragis.com.gr/ell/produc ... E%A9-A-200 .
Άνοιξα με τρυπανάκι 3mm τις νέες θέσεις στηρίξεως για να βιδωθεί στο κουτί του ηχείου, σύνδεσα την καλωδίωση-κόλλησα με κολλητήρι (δεν είχαν τα γνωστά κλίπς που θηλυκώνουν-κουμπώνουν στα +- του μεγαφώνου).
Καμία διαφορά στην ακουστική που να είναι αντιληπτή με ... "γυμνό" αυτί μετά την αλλαγή και .... :metalo:
:s_howdy
Δεν ξέρω πόσο κοντινά είναι τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του μεγαφώνου που έβαλες αλλά δεν θα ήταν πιο σωστό να το αλλάξεις και στα δύο ηχεία;
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#733548 Εφόσον η διαφορά δεν είναι ανιληπτή, δεν με απασχολεί.
Τώρα, να βγάλω ένα μεγάφωνο υψηλής ποιότητας για να "ισορροπήσω" την ακουστική με το διπλανό ηχείο λόγω της αλλαγής, δεν παίζει.
Ιδιο μεγάφωνο με αυτό που κάηκε, δεν αγοράζεις με 30-40€ .
Και 150άευρα+, δεν υπάρχουν πλέον και ούτε ξαναδιαθέτω -κι αν τα είχα - .... στον αιώνα τον άπαντα!!! :lol:

Εdit: Το όλο hifi setup, είχε στοιχίσει 5.000€ + τω καιρώ εκείνω!
Σήμερα, με τα μυαλά που εχω, σαφώς και δεν θα αγόραζα κάτι με 1.000€ (γνωστό το "ότι πληρώνεις παίρνεις"), αλλά δεν θα ξεπερνούσα πχ τα 2.000€.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#733679
dimitrisB έγραψε:Εφόσον η διαφορά δεν είναι ανιληπτή, δεν με απασχολεί.
Τώρα, να βγάλω ένα μεγάφωνο υψηλής ποιότητας για να "ισορροπήσω" την ακουστική με το διπλανό ηχείο λόγω της αλλαγής, δεν παίζει.
Ιδιο μεγάφωνο με αυτό που κάηκε, δεν αγοράζεις με 30-40€ .
Και 150άευρα+, δεν υπάρχουν πλέον και ούτε ξαναδιαθέτω -κι αν τα είχα - .... στον αιώνα τον άπαντα!!! :lol:
Εdit: Το όλο hifi setup, είχε στοιχίσει 5.000€ + τω καιρώ εκείνω!
Κι όμως υπάρχουν επώνυμα μεγάφωνα (επώνυμα στο χώρο των μεγαφώνων, μάρκες που λίγοι έχουν ακούσει και που δεν φτιάχνουν ηχεία, μόνο μεγάφωνα) με πολύ καλά χαρακτηριστικά πολύ φτηνότερα από το να πάρεις το ίδιο. Γενικά μπορεί να είναι ακριβό ένα ηχείο αλλά ένα μεγάλο μέρος της τιμής του εκτός της μάρκας έχει να κάνει με την έρευνα και τη σχεδίαση και όχι τοσο με τα υλικά και την κατασκευή.
Δεν μπορώ να ξέρω αν όντως δεν είναι αντιληπτή η διαφορά, αν δεν είναι τότε είτε σπατάλησες λεφτά σε σύστημα πιο καλό από όσο χρειαζόσουνα ή ισχύει το παραπάνω για την ποιότητα και τιμή των υλικών.

Ο άλλος που έψαχνε κατάφερε να ακούσει τίποτα και να νιώσει διαφορές;