Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#727183 Είπαμε HODL μέχρι να πρασινίσει ξανά ο ήλιος.

Σε αυτά δεν βάζουμε χρήματα που χρειαζόμαστε\θα χρειαστούμε ή ακόμα χειρότερα που δεν έχουμε.



< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#727206 Δεν έχω ασχοληθεί. Υπάρχει κανένα να βάζεις 10€ και να σου επιστρέφει 1000;
Έστω και 100 ντε
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727229
dimik έγραψε:
markvag έγραψε:Νομίσματα που δεν χρησιμοποιούνται ως μέσο συναλλαγών, ούτε ως μέσο διατήρησης αξίας;; :inlove: :inlove:
Παντού ακόμα...


https://www.moneyunder30.com/things-you ... th-bitcoin

Σιγά σιγά μπαίνουν και οι τράπεζες στο παιχνίδι για να μην μείνουν έξω από τον χορό και ετοιμάζονται νομοθεσίες.

Δύσκολα θα γυρίσει πίσω το κύμα.

< >



Εσύ δηλαδή θα έβαζες τις οικονομίες σου σε ένα νόμισμα που μπορεί να χάσει ένα 10-20-30% της αξίας του επειδή σήμερα ξύπνησε ο κάθε Έλον στραβά και πέταξε τη μ@λ@κί@ του;;

Εγώ όχι.

Και δεν είναι μόνο αυτό, ιστορικά, από την αρχή του, το BC έχει εξαιρετικά μεγάλες διακυμάνσεις στην αξία του, που το καθιστούν εξαιρετικά προβληματικό ως μέσο συναλλαγών και αποθήκευσης αξίας.


Και μην μου ξαναβάλεις μία λίστα με τα πράγματα που μπορώ να αγοράσω με BC, με τα ευρώ μου, μπορώ να αγοράσω τα πάντα. Και από παντού. :lol: Και δεν έχει τόσο μεγάλες διακυμάνσεις η αξία του. Ξέρω ότι με 8 ευρώ θα πάρω ένα κιλό γιδοτύρι από τον μπακάλη της γειτονιάς και δεν θα μου ζητήσει αύριο 10 ευρώ και μεθαύριο 6 ευρώ... :s_wink


Δεν μιλάω για την τεχνολογία από πίσω, δεν μπορώ να το κρίνω αυτό, από το λίγο που καταλαβαίνω μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, αλλά μιλάω για το οικονομικό του πράγματος καθαρά.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#727255 Ένα είδος χρηματιστήριου είναι και τα crypto, αγοράζεις σε μία τιμή, πουλάς σε άλλη συν ότι μπορείς να το "παράγεις" και να το πουλήσεις επίσης.
Σαν μακροπρόθεσμο επενδυτικό μοντέλο σαφώς και δεν είναι σοφό να ρίξεις μεγάλο κεφάλαιο. Βέβαια κάποιοι έχουν πλουτίσει αλλά ήταν φάση φούσκας.
Για να παίζεις μικροποσα και να μπεις στον κόσμο του trading χωρίς ρίσκο και άγχος μια χαρά είναι.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727484
KiloMeater έγραψε:δεν ειναι ολα τα νομισματα το ιδιο
οκ παιζει φυσικα pump & dump αλλα σε κατι Floki & dog οχι στο BTC



:lol: :lol:

Ενδιαφέρον... :lol: :lol:

Musk’s latest tweet on potentially allowing Bitcoin transactions for Tesla sent the currency surging nearly 10 percent.

Και μετά

Bitcoin falls after Elon Musk tweets breakup meme

Bitcoin was 3.6% lower at $37,170.97 as of 1:45 p.m. ET on Friday, while other cryptocurrencies including ether and dogecoin also sank.


Δηλαδή ξύπνησε ο Έλον μια μέρα ευτυχισμένος, το BTC ανέβηκε 10%. Ξύπνησε την άλλη μέρα στραβωμένος, έπεσε 3,6% (με ένα tweet από ένα emoji, αν έχουμε τον θεό μας δηλαδή :s_rofl :s_rofl )

Εγώ πάντως τη μισθοδοσία μου δεν την θέλω σε τέτοιο νόμισμα.



panos2171 έγραψε:Ένα είδος χρηματιστήριου είναι και τα crypto, αγοράζεις σε μία τιμή, πουλάς σε άλλη συν ότι μπορείς να το "παράγεις" και να το πουλήσεις επίσης.
Σαν μακροπρόθεσμο επενδυτικό μοντέλο σαφώς και δεν είναι σοφό να ρίξεις μεγάλο κεφάλαιο. Βέβαια κάποιοι έχουν πλουτίσει αλλά ήταν φάση φούσκας.
Για να παίζεις μικροποσα και να μπεις στον κόσμο του trading χωρίς ρίσκο και άγχος μια χαρά είναι.

< Note >


Ακριβώς. Τζόγος, όχι νόμισμα. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#727505 sorry αλλα πολυ επιφανειακη προσεγγιση, παιζουνε παρα αλλα πολλα forces που κανουν drive την τιμη του BTC οπως τα futures που ληγουν, η επικειμενη εγκριση για BTC based ETFs και πολλά άλλα...

λοιπον για οποιον πιστευει, μετα τη διορθωση που γινεται αυτες τις μερες το BTC παει για 100Κ μεχρι τελος του χρόνου
οποιος θελει να μπει on board.... ας κανει το research και τα κουμαντα του
Άβαταρ μέλους
By g8777
#727542 Ποιο ειαι το research που πρεπει να κανουμε δλδ που θα μας αποκαλυψει οτι το btc θα φτασει 100 κ ;

Θελω να ειμαι σαφης.

Τα κρυφτονομισματα δεν εχουν πεισει για εναν και μονο λογο.

Δεν εχουν Νικο Σαμοϊλη καθε πρωι να βαραει τα τελια. :s_cool



https://www.moneycontrol.com/news/business/cryptocurrency/how-elon-musks-tweets-pulled-and-pushed-crypto-market-prices-6919231.html
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#727572
g8777 έγραψε:Ποιο ειαι το research που πρεπει να κανουμε δλδ που θα μας αποκαλυψει οτι το btc θα φτασει 100 κ ;


καλά κάνεις και μένεις μακρυά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#727575
KiloMeater έγραψε:
g8777 έγραψε:Ποιο ειαι το research που πρεπει να κανουμε δλδ που θα μας αποκαλυψει οτι το btc θα φτασει 100 κ ;


καλά κάνεις και μένεις μακρυά


γιδοβοσκος τι μυρωδια να παρει αυτος ρε συ Κιλο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#727612
KiloMeater έγραψε:λοιπον για οποιον πιστευει, μετα τη διορθωση που γινεται αυτες τις μερες το BTC παει για 100Κ μεχρι τελος του χρόνου
οποιος θελει να μπει on board.... ας κανει το research και τα κουμαντα του


Απλα δεν υπαρχει τετοιο research που μπορει να γινει!!! Οι λιγοι που κουμανταρουν το BTC ξερουν ποσο θα το φουσκωσουν το μπαλονι κι ολοι εμεις οι υπολοιποι απλα κανουμε υποθεσεις.

Τα 100κ δεν ειναι τιποτα παραλογο. Ενας διπλασιασμος απο την τρεχουσα τιμη. Για το BTC που ανεβηκε τοσες χιλιαδες φορες πανω τα τελευταια χρονια, λιγες μερες ανοδου ειναι... Και σου λεω οτι εφτασε στα 100κ. Μετα τι κανεις? Ακους οτι θα παει 1 μυριο, ακους HODL, ακους για το PayPal που θα αρχισει να δεχεται BTC, ακους για κεντρικες τραπεζες που το αναγνωριζουν και το χρησιμοποιουν και σκεφτεσαι "ρε κρατα τα μεχρι να φτασει το 1 μυριο αφου παιζει τοσο καλο success story"?

Δεν εχω ιδεα ποσο θα φουσκωσει το μπαλονι, απλα σε γενικες γραμμες οσο περισσοτερα καλα νεα ακους για κατι κι οσο περισσοτερους "κερδισμενους" επενδυτες ξερεις, τοσο πλησιαζει η ωρα που θα σκασει το μπαλονι :s_wink