Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#727352
dimik έγραψε:


Γενικά οι διαφορές είναι μηδαμινές, από κράτημα είναι όλα άριστα, τα Continental είναι τα μαλακότερα όλων σε αίσθηση, μετά έρχονται τα Michelin, τα Goodyear και σκληρότερα τα PZ4.

< >

Εμένα πάντως το πιο Σπορ ελαστικό και πιο σκληρό μου φάνηκε το Michelin ps4 προερχόμενος από pz4 με 34.000 χιλιόμετρα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#727362
thanasisr16 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:+1

+3 Άντε γεια :lol:


Τα έχουμε πει εμείς. Σε δύο ίδια αυτοκίνητα, αυτό το ελαστικό είναι το πιο σκληρό όλων των υπολοίπων.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#727366 All-rounder είναι σαφώς τα PremiumContact 6, στο Golf που μπήκαν ειδικά θα έλεγα ότι είναι το ιδανικό λάστιχο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#727585 Η κατάρα των καινούριων ελαστικών επαληθεύτηκε και στο Doblo.

Σήμερα πέταξε βυζί... Κρατηθείτε όμως να δείτε πως έγινε αυτό.

Βρήκαμε μέσα στο ελαστικό μια πρόκα-βίδα μήκους 10εκ. που μπήκε λοξά και ακούμπησε το πλαϊνό του ελαστικού. Έτσι με τη μύτη της έκανε φθορά στο πλαϊνό εσωτερικά που με τα bar αέρα αυτό έγινε βυζί... :dizzy:

Άχρηστο το ελαστικό. Άγιο είχα αφού δεν έγινε κάνα κλατάρισμα να σκοτωθώ.
Αύριο έρχεται το καινούριο. 55€ πεταμένα.

Η πλάκα είναι ότι έχουν εγγύηση Toyo σαν ελαστικά για 1 χρόνο, μόνο που δεν την δικαιούμουν διότι δεν την δίνουν σε επαγγελματικά & ταξί...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#727615
Giuseppe Busso έγραψε:... Βρήκαμε μέσα στο ελαστικό μια πρόκα-βίδα μήκους 10εκ. που μπήκε λοξά και ακούμπησε το πλαϊνό του ελαστικού. Έτσι με τη μύτη της έκανε φθορά στο πλαϊνό εσωτερικά που με τα bar αέρα αυτό έγινε βυζί... :dizzy:
Άχρηστο το ελαστικό. Άγιο είχα αφού δεν έγινε κάνα κλατάρισμα να σκοτωθώ. ...
Μου έχει τυχει κι εμένα αυτό, 12 εκατοστά μύτη κατσαβιδιού. Μόνο που εμένα με την είσοδο (είτε όταν πάρκαρα είτε κάποιος κακός άνθρωπος) ξεφούσκωσε και όταν το ξαναφούσκωσα όλα καλά για μερικές μέρες. Και φυσικά έσκασε, εκρηκτικά, όταν ήμουν 100χλμ μακριά, στη μέση του πουθενά και νύχτα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#730652 Επιτέλους έριξε νερό και καθάρισαν οι δρόμοι. Έφυγε η σκόνη και γλίτσα και κρατάνε τα ελαστικά. Τόσους μήνες τραγωδία. Έκανες πατινάζ.
Άβαταρ μέλους
By alex
#730955 ηρθαν ομως οι λασπες και τα χωματα,χαλικια και αλλα καλουδια των ελληνικων μας δρομων :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#730964 Εδω και 2-3 μερες ακουγα ενα τικ τικ τικ και νομιζα οτι εχει κολλησει κανενα πετραδακι στο λαστιχο. Περιμενα να βγει αλλα συνεχισε ο θορυβος.

Παω σημερα να το βγαλω με το χερι το πετραδακι και βλεπω μια βιδα στο λαστιχο. Αερα δεν εχει χασει καθολου ακομα. wtf :s_crazy

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#731111
uncle_nontas έγραψε:Primacy 4?

< Note 7 >


Μακαρι να εβαζα παλι τα Primacy 4 οπως την προηγουμενη φορα. Εκανα το λαθος και πηγα στα Goodyear efficientgrip performance τα οποια δε μου αρεσουν και τοσο...

Τελικα μακαρονι εβαλα στο λαστιχο. 5 λεπτα απο το χρονο μου και 5 ευρωπουλα. Μικρο το κακο εφοσον δεν εχασε αερα και δεν επρεπε να φορεσω τη ρεζερβα.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#731114 Μακαρόνι δεν το εμπιστεύομαι μακροπρόθεσμα. Καλύτερα να έδινες 10€ και να έβαζες εσωτερικά μπάλωμα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#731119
Ove20 έγραψε:Μακαρόνι δεν το εμπιστεύομαι μακροπρόθεσμα. Καλύτερα να έδινες 10€ και να έβαζες εσωτερικά μπάλωμα.


Φιλε το ξερω οτι το μπαλωμα ειναι ακομα καλυτερο. Αλλα...

1) Μια φορα ειχα βαλει μακαρονι στο παρελθον και κρατησε για χρονια (μεχρι να αλλαξω λαστιχα).
2) Μου ειπε "αν θελεις μακαρονι σε 3 λεπτα φευγεις, αν θελεις μπαλωμα τουλαχιστον σε καμια ωρα γιατι περιμενουν 2 πριν απο σενα".
3) Οταν τον ρωτησα αν το βλεπει να κραταει το μακαρονι, μου ειπε οτι εφοσον δεν ειναι στο πλαι του ελαστικου κι επισης δε μπηκε η βιδα σε καμια αυλακωση αλλα ηταν στο "χοντρο" σημειο, θεωρει πολυ ασφαλες το μακαρονι. Μου ειπε οτι ειναι κι Αμερικανικο και ψαρωσα ακομα παραπανω :lipsealed:

Οποτε 1 + 2 ( :s_tongue ) + 3 = μακαρονι...
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#731128