Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727470
Giuseppe Busso έγραψε:
Θα σκεφτώ ανοιχτά, ακόμη και αν δεν το πραγματοποιήσω. Μου έχει περάσει σαν σκέψη κάτι σαν το παρακάτω.


Εικόνα
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... benz-c-180

Βέβαια μου φαίνονται πολλά τα 124Κ χιλιόμετρα που έχει. Αν είχε τα μισά θα το σκεφτόμουν ΧΘΕΣ.



Σύντροφε Μπούσσε. Επειδή σε βλέπω να σε φαγουρίζουν τα λεφτά στην τσέπη, να κανονίσουμε να μου τα δώσεις, για να ησυχάσεις. Σου στέλνω ΙΒΑΝ με pm.

Σε ότι αφορά το αν θα πρέπει να κάνεις αλλαγή, θα στο πω όπως θα το έλεγε και ο φίλος ο Καρδιτσιώτης:


Κάτσ' στ' αυγά σ'!!! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By immortal_blood
#727474
markvag έγραψε: τα λεφτά στην τσέπη, :

δε φαίνονται εύκολα με seat , παιδί της παντρειάς :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727491
immortal_blood έγραψε:
markvag έγραψε: τα λεφτά στην τσέπη, :

δε φαίνονται εύκολα με seat , παιδί της παντρειάς :rtfm:



Ας πάει να πει στη γυναίκα ότι θέλει να δώσει άλλα πόσα χιλιάρικα για καινούριο αμάξι, τη στιγμή που έχει πρακτικά καινούριο αμάξι ήδη και να δούμε πόσο καλά θα πάει αυτό... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#727550
markvag έγραψε:
immortal_blood έγραψε:
markvag έγραψε: τα λεφτά στην τσέπη, :

δε φαίνονται εύκολα με seat , παιδί της παντρειάς :rtfm:



Ας πάει να πει στη γυναίκα ότι θέλει να δώσει άλλα πόσα χιλιάρικα για καινούριο αμάξι, τη στιγμή που έχει πρακτικά καινούριο αμάξι ήδη και να δούμε πόσο καλά θα πάει αυτό...
Ήταν Νοέμβριος του 2017 όταν είχαμε πάει τότε έκθεση αυτοκινήτου με την πρώην και πήρα προσφορά για το Leon Fr στα 21.000€.
5 μέρες μετά ανεβαίνω σπίτι της να την πάρω και σκάει η μάνα της στο άσχετο και αρχίζει:
"Γιώργο ενδιαφέρεσαι να αλλάξεις αμάξι? Έχεις τα χρήματα να το αλλάξεις? Μήπως δεν είναι καιρός?"

Αεί στο διαολο τα θυμήθηκα και νευρίασα.



< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#727562
Focusman91 έγραψε:
5 μέρες μετά ανεβαίνω σπίτι της να την πάρω και σκάει η μάνα της στο άσχετο και αρχίζει:
"Γιώργο ενδιαφέρεσαι να αλλάξεις αμάξι? Έχεις τα χρήματα να το αλλάξεις? Μήπως δεν είναι καιρός?"

Αεί στο διαολο τα θυμήθηκα και νευρίασα.



< Note 8 >

Ευκαιρία να πάρεις το Λεόν του busso τότε :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#727566
thanasisr16 έγραψε:
Focusman91 έγραψε:
5 μέρες μετά ανεβαίνω σπίτι της να την πάρω και σκάει η μάνα της στο άσχετο και αρχίζει:
"Γιώργο ενδιαφέρεσαι να αλλάξεις αμάξι? Έχεις τα χρήματα να το αλλάξεις? Μήπως δεν είναι καιρός?"

Αεί στο διαολο τα θυμήθηκα και νευρίασα.



< Note 8 >

Ευκαιρία να πάρεις το Λεόν του busso τότε :iconcool:


Τι νουμερακι εχω στη σειρα προτεραιοτητας?? :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#727568 Εγώ τον καταλαβαίνω πάντως τον Busso , όσο και αν λογιστικά δεν στέκουν οι σκέψεις του.

Πήρε ένα εξαιρετικό προϊόν όταν πήρε το Leon, αλλά στην πορεία του βγήκε λίγο πιο "flat" από όσο θα ήθελε σε επίπεδο προσωπικότητας, με αποτέλεσμα να παύει πολύ γρήγορα να του κάνει κλικ και να ψάχνεται σε πιο ιδιαίτερες επιλογες.

Από κει και πέρα αξίζει τον κόπο να χάσει κανείς το άριστα συντηρημένο σχεδόν καινούριο όχημά του για να πάει σε μεταχειρισμένο 10ετίας? Σίγουρα όχι, ωστόσο τουλάχιστον καλό είναι αυτά τα απωθημένα να κλείνουν πριν επέλθουν οικογενειακές υποχρεώσεις, οπότε Busso αν εσένα σου κάνει κλικ, go for it, στο κάτω κάτω αν όντως το δώσεις 18 και το πήρες 22, δεν χάνεις δα και κανένα τρομερό ποσό αναλογικά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#727582 Για άλλη μια φορά μιλάς πολύ ώριμα Σωκράτη.

Η αλήθεια είναι ότι κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα δεν έχω. Παρά ταύτα, κάνω διάφορες σκέψεις. Ζυγίζω τα δεδομένα. Και διαβάζω και όλες τις απόψεις που γράφετε σαν "από έξω που είστε και βλέπετε πιο καθαρά".
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#727588 Να το δώσεις για κάτι πιο οδηγοκεντρικό, το καταλαβαίνω. Γιατί κάτι πιο οικονομικό, έχει νόημα. Για κάτι πιο γρήγορο, μαζί σου. Για κάτι πιο φορτωμένο σε εξοπλισμό, συμφωνώ.

Οι Μερκ δεκαετίας που κοιτάς, τι από τα παραπάνω προσφέρουν; Μόνο μούρη στις διακοπές στο χωριό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#727589
Giuseppe Busso έγραψε:Για άλλη μια φορά μιλάς πολύ ώριμα Σωκράτη.

Η αλήθεια είναι ότι κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα δεν έχω. Παρά ταύτα, κάνω διάφορες σκέψεις. Ζυγίζω τα δεδομένα. Και διαβάζω και όλες τις απόψεις που γράφετε σαν "από έξω που είστε και βλέπετε πιο καθαρά".
https://www.autoscout24.com/offers/mercedes-benz-c-250-coupe-7g-tronic-amg-line-gasoline-blue-6f1acdef-54f5-45dc-b417-3e7c09c3ab1d?cldtidx=16&sort=standard&lastSeenGuidPresent=true&cldtsrc=listPage&searchId=-2109215119

Aν είναι να το κάνεις, κάντο καλά...

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#727591 Ειμαι κι εγω της αποψης οτι αφου σε τρωει , αλλαξέ το το Λεον . Αλλά παρε κατι που θα σε γεμιζει. Παρε αυτο που θες (και μπορεις) . Οχι ημιμετρα. Αν δεν το κανεις, θα σε τρωει για πολυ καιρο ακομα :whistlink:
Αλλά μη βιαστεις. Μονο οταν βρεις αυτου που θες. Αυτο ειναι προυποθεση
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#727597
Focusman91 έγραψε:Τι νουμερακι εχω στη σειρα προτεραιοτητας?? :inlove: :inlove:


Ξεκίνα να τρως γλειφιτζούρια για αρχή... :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#727618
Giuseppe Busso έγραψε:Για άλλη μια φορά μιλάς πολύ ώριμα Σωκράτη.

Η αλήθεια είναι ότι κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα δεν έχω. Παρά ταύτα, κάνω διάφορες σκέψεις. Ζυγίζω τα δεδομένα. Και διαβάζω και όλες τις απόψεις που γράφετε σαν "από έξω που είστε και βλέπετε πιο καθαρά".


Διαθεσιμα χρηματα που εχεις για την αλλαγη πες μας. Επισης τι θελεις να πετυχεις. Γιατι αν παρεις ενα αλλο μπροστοκινητο χατσμπακ οπως ειναι το 118 μονο το αυτοματο θα κερδισεις. Τωρα αν θελεις να παρεις ενα διαφορετικο αμαξι πχ 4κινητο η πισωκινητο η καμπριο ισως να εχει βαση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#727639 GB, εγώ νομίζω πως όταν πήρες το Leon παρασύρθηκες είτε από την τιμή, είτε από την γνώμη άλλων και πήρες αμάξι που δεν έκανε κλικ πολλά από τα κουτάκια σου.
Μην με παρεξηγήσεις, δεν θεωρώ το Leon κακή επιλογή, ή κακό αυτοκίνητο, κάθε άλλο, είναι εξαιρετικό και για τα λεφτά του ήταν πολύ αμάξι.
Το πρόβλημα είναι πως εσύ ήθελες κάτι άλλο. Γι αυτό σε τρώει τώρα η αλλαγή...
Αν γυρίσεις πίσω και ψάξεις τι γράφαμε τότε, θα θυμηθείς νομίζω πως εγώ ήμουν κατά και σου είχα προτείνει κάποιο μεταχειρισμένο πιο κοντά στα γούστα σου.
Σήμερα; Σήμερα δεν συμφωνώ να το δώσεις για κάτι τέτοιο, εκτός αν βρεις πολύ καλή τιμή.
Από την C-coupe και την 220, θα διάλεγα την δεύτερη αν ήθελα να χαρώ οδήγηση και την πρώτη αν ήθελα να χαρώ άνεση και άραγμα.
Σε σχέση με το δικό σου, και τα δύο είναι αναβάθμιση. Αλλά δεν έρχεται δωρεάν. Επιπλέον, αν με το κορίτσι πάτε καλά και έρθει κάνας γάμος, ούτε ψύλλος στον κόρφο σου που θ'αλλάξεις καινούριος πρακτικά, 5πορτο hatchback με δίπορτο coupe!
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#727645 Εγώ τον καταλαβαίνω , και μάλιστα το κάνω κατά σύστημα .

Λέμε για premium 10ετιας κλπ κλπ
Ναι , είναι η απάντηση ,προσφέρουν κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά , τα οποία δεν βρίσκεις στα σύγχρονα μικρομεσαία hatchbacks.
Κύλιση , υλικά , συνολική αίσθηση ποιοτητος είναι αλλού.
Τι να κάνουμε , έκαναν από 50 - 100 χιλ καινούργια, δεν ήταν κορόϊδα όλοι όσοι πήγαιναν και τα έσκαγαν τότε κι ας ισχυριζόμαστε εμείς οι γνώστες το αντίθετο.

Οι συνδεσιμότητες πλέον λύνονται εύκολα.
Τα 125 χιλ χλμ είναι αστεία για τέτοια αυτοκίνητα.
Η συντήρηση είναι λίγο ακριβότερη ( όχι τραγικά σε Μερσεντές και Bmw ).
H συνολική εμπειρία χρήσης ανώτερη .

Αυτό με την προϋπόθεση ότι αλλάζεις αυτοκίνητο σε σχετικά σύντομα διαστήματα ( κάτω των 5 ετών).
Αν θέλεις «αυτοκίνητο για μια ζωή» , τότε το ξανασυζητάμε, χωρίς να αποποιούμαι την άποψή μου.
Απλώς , θα προσπαθούσα να είναι νεότερο της 10ετιας και να έχει κάτω από 100000 χλμ