Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#727427 Thank you Σταύρο, μόλις το "ανακάλυψα" μέσω του ΠΟΜΙΔΑ :lol: Κυκλοφορούν και ιδιωτικά συμφωνητικά στο internet.
Άβαταρ μέλους
By skous
#727478
Dodger έγραψε:Ευχαριστώ πολύ skous. Όταν έγραψα για προκαταβολή εννοούσα την εγγύηση. Και φυσικά, αν το σπίτι το αφήσουν σε καλή κατάσταση, θα συμψηφιστει εάν και όταν φύγουν.


Just to let you know, αν θυμάμαι καλά απαγορεύεται να συμψηφιστεί, οπότε πολλά λαμόγια ιδιοκτήτες δεν την γυρίζουν μετά.
Γι'αυτό και πολλοί υποψήφιοι ενοικιαστές χαλιούνται.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727488
skous έγραψε:
Dodger έγραψε:Ευχαριστώ πολύ skous. Όταν έγραψα για προκαταβολή εννοούσα την εγγύηση. Και φυσικά, αν το σπίτι το αφήσουν σε καλή κατάσταση, θα συμψηφιστει εάν και όταν φύγουν.


Just to let you know, αν θυμάμαι καλά απαγορεύεται να συμψηφιστεί, οπότε πολλά λαμόγια ιδιοκτήτες δεν την γυρίζουν μετά.
Γι'αυτό και πολλοί υποψήφιοι ενοικιαστές χαλιούνται.


Απαγορεύεται μεν, αλλά αυτή η διάταξη δεν ξέρω τι εξυπηρετεί ακριβώς...

Δηλαδή τον τελευταίο μήνα εγώ θα πληρώσω 1 ενοίκιο και ο ιδιοκτήτης θα μου πληρώσει την εγγύηση;;; Ποια λογική έχει αυτό; :lol: Θα μου πεις, ψάχνεις λογική με το ελ δημόσιο; :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#727497 Η εγγύηση δεν είναι ενοίκιο, ειναι εκει για να καλύψει πιθανές ζημιές και χρέη που θα αφήσει πίσω του ο ενοικιαστής. Βεβαια αν φτάσει η κατάσταση εκεί συνήθως δεν ειναι καν αρκετή. Εάν δεν υπάρχει κανένα θεμα απλα επιστρέφεται.
Επίσης δεν ειναι κατι "ελληνικό".
Άβαταρ μέλους
By mirage
#727506 Γενικά η κατάσταση με τα νοικιάσματα στην Ελλάδα είναι Φαρ Ουέστ και παρακαλάς να πέσεις σε καλό ιδιοκτήτη και καλό ενοικιαστή. Αναλόγως την πλευρά που βρίσκεται καθένας.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#727546 Το εκπληκτικό είναι όταν το ίδιο πρόσωπο, άλλοτε ως ιδιοκτήτης και άλλοτε ως ενοικιαστής, συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά , κατά περίπτωση.
Γιατί απλά, κάθε φορά, .... έτσι συμφέρει και γουστάρει! :s_wink
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727633
mirage έγραψε:Η εγγύηση δεν είναι ενοίκιο, ειναι εκει για να καλύψει πιθανές ζημιές και χρέη που θα αφήσει πίσω του ο ενοικιαστής. Βεβαια αν φτάσει η κατάσταση εκεί συνήθως δεν ειναι καν αρκετή. Εάν δεν υπάρχει κανένα θεμα απλα επιστρέφεται.
Επίσης δεν ειναι κατι "ελληνικό".


Συμφωνώ με όλα, απλά η λογική μου λέει πως αν τον τελευταίο μήνα έχει έρθει ο ιδιοκτήτης και συμφωνήσουμε πως το σπίτι είναι ΟΚ, ποιός ο λόγος να μην συμψηφιστεί;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#727637 Πολύ απλά γιατί δεν ειναι ενοίκιο και αναφέρετε και στο συμφωνητικό. Επισης το σπιτι μπορει να ελεγχθεί άδειο και καθαρισμένο οχι με τα πράγματα μέσα. Ζημιες μπορει να γίνουν και κατά την διάρκεια της μετακόμισης για παράδειγμα. Βεβαια ξερω πως αυτα δεν εχουν επαφή με την ελληνική πραγματικότητα πριν καποιος μου την πει
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727641
mirage έγραψε:Πολύ απλά γιατί δεν ειναι ενοίκιο και αναφέρετε και στο συμφωνητικό. Επισης το σπιτι μπορει να ελεγχθεί άδειο και καθαρισμένο οχι με τα πράγματα μέσα. Ζημιες μπορει να γίνουν και κατά την διάρκεια της μετακόμισης για παράδειγμα. Βεβαια ξερω πως αυτα δεν εχουν επαφή με την ελληνική πραγματικότητα πριν καποιος μου την πει



Δεκτό μωρέ και λογικό, απλά πολλές φορές τα πράγματα μπορούν να γίνουν πιο απλά. Αν υπάρχει εμπιστοσύνη.

Συμφωνώ φυσικά πως το σωστό είναι αυτό που λες.
Άβαταρ μέλους
By skous
#727642 Όταν φτάσει ο καιρός νανπαραλαβει ο άλλος το σπίτι και συνειδιτοποιει ότι θα πρέπει να δωσει Χ ευρώ για να το φρεσκάρει (βάψιμο κλπ), τότε μια χαρά χάνεται η λογικη δυστυχώς, μιάς και το ποσο φρεσκαρίσματος είναι πιο μεγάλο από την εγγύηση.

Οπότε γιατί να μην το δει σαν μια παροχή; :)


< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#727644 Αυτό που λέει ο skous έχει δίκιο, όλα τα συμφωνητικά αναφέρουν πως απαγορεύεται να συμψηφιστει η εγγύηση με το ενοίκιο, απλά εγώ το είπα με καλή θέληση, αν και όταν. Χθες που ήρθαν να δουν το σπίτι μου, τους είπα τι χρειάζεται να διορθώσω, ούτως ώστε να μην έχει ψεγάδι όταν και αν το μισθώσουν :shifty: . Όλα θα γίνουν με το γράμμα του νόμου, και συμφωνητικό από συμβολαιογράφο, για να είμαστε crystal clear.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#727654 Από περιέργεια, πόσα τετραγωνικά και τι ενοίκιο; Ελευσίνα, σωστά ; Και ουσιαστικά η οικοδομή έχει μόνον το κατάστημα και το σπίτι;
Κατάστημα εστίαση ή κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#727667 148 τετραγωνικά, 3 υπνοδωμάτια, 1 μεγάλο μπάνιο, 1 μικρό, πατάρι, αποθήκη με σωλήνες παροχής νερού και αποχέτευσης για πλυντήριο, σαλόνι τραπεζαρία και κουζίνα, δύο βεράντες, τα δωμάτια και τα μπάνια πλακάκια, κουζίνα σαλόνι μάρμαρο, η κουζίνα ο πάγκος έχει γρανίτη, πλυντήριο πιάτων, φούρνος μικροκυμάτων, κανονικός και κουζίνα εντοιχισμένα όλα Teka, 3 air condition, καλοριφέρ με δεξαμενή πετρελαίου 2 κυβικών και καυστήρα αυτόνομο, ντουλάπες σε δωμάτια, μπάνια και κουζινα, διπλά τζάμια στα αλουμίνια. Από κάτω γυμναστήριο με personal training και το διπλανό διαμέρισμα ο αδερφός μου με την οικογένειά του και από κάτω το ιατρείο του. Ενοίκιο, σύμφωνα με αυτά που βλέπω στη περιοχή, γύρω στα €600. Στα απέναντι 2 πάρκα με παιδική χαρά, γήπεδο μπάσκετ, γυμνάσιο και λύκειο, κοντά καφετέριες, σε 3-4 τετράγωνα σούπερ μάρκετ, ήσυχη γειτονιά και σχεδόν τα 3/4 του τετραγώνου είναι γονείς, αδέρφια, ξαδέρφια. Χτίστηκε από τους γονείς για μένα και τον αδερφό μου, αλλά έκατσε η νύφη να έχει λίγο καλύτερο για τα γούστα μου σπίτι, πολύ κοντά, οπότε.... Ξέχασα τον ηλιακό θερμοσίφΟΥνα :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#727668
skous έγραψε:Όταν φτάσει ο καιρός νανπαραλαβει ο άλλος το σπίτι και συνειδιτοποιει ότι θα πρέπει να δωσει Χ ευρώ για να το φρεσκάρει (βάψιμο κλπ), τότε μια χαρά χάνεται η λογικη δυστυχώς, μιάς και το ποσο φρεσκαρίσματος είναι πιο μεγάλο από την εγγύηση.

Οπότε γιατί να μην το δει σαν μια παροχή; :)


< >

Βέβαια το φρεσκάρισμα δεν θα έπρεπε να καλύπτεται απο την εγγύηση εκτός και αν χρειάζεται να γίνει μετά απο 1 χρόνο ξερώ γω ή γιατί ο ενοικιαστής αποφάσισε να βάψει τοίχους με άλλο χρώμα. Επίσης η εγγύηση δεν είναι εκεί για να καλύψει φυσιολογικές φθορές κλπ αλλά ζημιές.