Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#727399
edmond έγραψε:
Scotch έγραψε:Τέλος Οκτωβρίου θα κατέβω Καλαμάτα (αν δεν έχουμε lockdown :shifty: ). Αν έχει πουληθεί το Lexus μέχρι τότε, "αναγκαστικά" θα κατέβω με το i3. Βλέπω έχει 2 νέους DC φορτιστές στη διαδρομή, ΣΕΑ Σπαθοβουνίου και Αρφαρών. Το betterrouteplanner βγάζει συνολική διάρκεια 3:14 λεπτά, που περιλαμβάνει 38 λεπτά στάση για φόρτιση (με κόστος γύρω στα 15 €). Not bad :shifty:

3:14 για Καλαμάτα δεν έχει κάνει κανένας :iconcool:
Ούτε με 38' να αγναντεύεις τα βουνά :lol:
Με πόσα θα πηγαίνεις; :shifty:
Επίσης θύμησε μου το range της μπέμπας γιατί αν θυμάμαι καλά, μέχρι την Κόρινθο πας και αρχίζει να στάζει λιγάκι ο ιδρώτας :lol: . Εδώ υπολόγισε ακόμα 20 km ανηφόρας. :s_roses



Κανει το ΚΤΕΛ που σταματει Τριπολη, Μεγαλοπολη :shifty: :shifty:

:lol:


Το ατμοσφαιρικο 18χρονο σαπακι μου με τα 110 μλαρια, θελει ακριβως 2 ωρες και 5 λεπτα απο σπιτι σε σπιτι πηγαινοντας σταθερα με 130 και περνωντας τα διοδια με e-pass.


Οσο για το range αν το προσεξει λιγο και εχει βοριαδες θα τον σπρωχνουν στην ανηφορα ... :lol: :lol: :lol:


ΥΓ. Δεν ξερω αν το μελλον ειναι ηλεκτρικο η κατι αλλο, αλλα τωρα σπαμε πολυ πλακα :lol: :oops:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#727402 Το google maps δίνει πάντως 2:45 από το σπίτι μου, τηρώντας προφανώς τα όρια. Δεν ξέρω εσείς πώς πάτε... :shifty:, εγώ δεν θυμάμαι πάντως ποτέ να φτάνω πιο γρήγορα από το χρόνο που δίνει το google maps. Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση με τα παιδιά μέσα να κάνω 2:45 χωρίς στάση. Άρα, το να σταματήσω από 15 λεπτά στα δύο ΣΕΑ για ξεμούδιασμα, θα γινόταν ούτως ή άλλως.

Range έχει γύρω στα 200km με ταχύτητα ~100km/h. Την Κόρινθο την έχουμε άνετα, ακόμα και με 150 να πηγαίνω συνεχώς (που δεν το κάνω ούτε με το Lexus).

Για το κόστος, υπάρχει και ac δυνατότητα φόρτισης, που παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο αλλά δεν στοιχίζει τίποτα :shifty:

Επίσης, ευτυχώς ο χρόνος του ταξιδιού δεν θα μετράει για τη βαθμολογία του πρωταθλήματος και δεν έχω πρόβλημα να τερματίσω και τελευταίος :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#727404 Οπως και να το κάνεις αν ένα ταξίδι ειδικά με παιδιά παρατείνεται κατά οποιδήποτε χρονικό διάστημα σε σχεσή με ένα συμβατικό ΙΧ είναι μεγάλο μειονέκτημα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#727406 Σαφώς. Εδώ όμως δεν παρατείνεται σχεδόν καθόλου. Για να μην πω ότι θα είναι πιο χαρούμενα μιας και ζητάνε συνεχώς στάση.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#727407
edmond έγραψε:Σάμπα που είναι τα φυσικά (υγρ)αέρια σου? Κάποτε δίδασκες εδώ το μέλλον... :s_hang

:lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727476
Anonymous Founder έγραψε:για να χτυπήσεις την Tesla, δεν αρκεί η εμφάνιση και η μεγάλη αυτονομία/μπαταρία.


:lol: :lol: Γιατί;;; Τί το τόσο ιδιαίτερο έχει η Τέσλα;;

Συστήματα διαχείρησης ενέργειας έχει καλύτερα απ' ότι φαίνεται η Lucid (113KWh μπαταρία με πολύ μεγαλύτερη αυτονομία με αυτά τα KWh), αυτονομία μεγάλη έχει, φόρτιση γρήγορη θα έχει, επιδόσεις το ίδιο συγκλονιστικές, τί άλλο θέλουμε; :hmmm:

Το τι θα πραγματοποιεί στο δρόμο και το αν θα διαλύεται εις τα εξ' ων συνετέθη (όπως ένα Τέσλα :shifty: :s_biggrin ), μένει να το δούμε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#727519
markvag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:για να χτυπήσεις την Tesla, δεν αρκεί η εμφάνιση και η μεγάλη αυτονομία/μπαταρία.


:lol: :lol: Γιατί;;; Τί το τόσο ιδιαίτερο έχει η Τέσλα;;

Συστήματα διαχείρησης ενέργειας έχει καλύτερα απ' ότι φαίνεται η Lucid (113KWh μπαταρία με πολύ μεγαλύτερη αυτονομία με αυτά τα KWh), αυτονομία μεγάλη έχει, φόρτιση γρήγορη θα έχει, επιδόσεις το ίδιο συγκλονιστικές, τί άλλο θέλουμε; :hmmm:

Το τι θα πραγματοποιεί στο δρόμο και το αν θα διαλύεται εις τα εξ' ων συνετέθη (όπως ένα Τέσλα :shifty: :s_biggrin ), μένει να το δούμε.




Με αυτο το τουιτ παιδι μου Μαρκε ο Ειλων κατασκευασε αλλους 100 χιλιαδες Ντιμπσαμπες.

Army of the Immortals.

:superman:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#727790 Συνάδελφος παρήγγειλε Mustang Mach-e.

Ούτε καν ήξερα την ύπαρξη του. Ενδιαφέρον, η Mustang ακολουθεί τα χνάρια της Porsche στα suv.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#727801
PeterPan έγραψε:Συνάδελφος παρήγγειλε Mustang Mach-e.

Ούτε καν ήξερα την ύπαρξη του. Ενδιαφέρον, η Mustang ακολουθεί τα χνάρια της Porsche στα suv.


Απο τα πιο ομορφα ηλεκτρικα κατα την αποψη μου!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#727821 Πέρασε ένα σήμερα από τους φορτιστές της Tesla. Δεν είναι άσχημο τελικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#727841
axel12p έγραψε:- 77.400$ προ φόρων
- 1111 άλογα
- 0-100 σε 2.5"
- 500Km αυτονομίας με 20 λεπτά φόρτισης
- Drag coefficient 0.21

Εντυπωσιακό το πως ανοίγει ο χώρος αποσκευών. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.

Μου αρέσει πολύ το ότι έχουν τραβήξει την καμπίνα των επιβατών προς τα πίσω, με αποτέλεσμα να έχει πολύ χώρο για τα κεφάλια των πίσω επιβατών.
Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από τα Tesla μέσα έξω.

Εικόνα
Panameráζει πολύ, ωραίο φαίνεται.


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#727842 Και μένα το ford μου φαίνεται πιο ωραίο αλλά ίσως να είναι ότι δεν το βλέπω τόσο συχνά όσο τα τεσλα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#727845 Το κακό είναι ότι επιδοτείται μόνο το πισωκίνητο.

< >