Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#714368 Μετά την ψυχρολουσία για πολλούς ιδιοκτήτες με τις νέες αντικειμενικές (άρα και τον διαφορετικό ΕΝΦΙΑ που θα πληρώσουν), ξεκίνησαν οι διαρροές για αλλαγή του με σκοπό -και καλά- να μην υπάρξουν αυξήσεις (σημαντικές έστω).
Αυτό που κρύβεται βέβαια πίσω από αυτό, είναι πως θα γίνει προσπάθεια να την γλιτώσουν όσοι έχουν μεγάλη ακίνητη περιουσία και να μοιραστεί το φορτίο στους υπόλοιπους.
Μιλούν τώρα για ενσωμάτωση του συμπληρωματικού φόρου στον κύριο, που ουσιαστικά ο πρώτος σε αφορά αν είσαι φυσικό πρόσωπο και έχεις περιουσία άνω των 250Κ σε αντικειμενικές τιμές.
Σχέδιο για ριζικό «λίφτινγκ» στον ΕΝΦΙΑ
https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oiko ... ton-enfia/
Συμπληρωματικός φόρος: Στην νέα κλίμακα δεν αποκλείεται να ενταχθεί και η ισχύουσα σήμερα κλίμακα υπολογισμού του συμπληρωματικού φόρου. Δεν αποκλείεται δηλαδή να συγχωνευτούν σε έναν φόρο, τόσο κύριος όσο και ο συμπληρωματικός ΕΝΦΙΑ. Ο συμπληρωματικός φόρος επιβαρύνει τα φυσικά πρόσωπα με ακίνητη περιουσία (κτίσματα και εντός σχεδίων πόλεων ή οικισμών εκτάσεις γης) συνολικής αντικειμενικής αξίας μεγαλύτερης των 250.000 ευρώ. Όπως όλα δείχνουν, το πλέον πιθανό σενάριο είναι ο φόρος αυτός να συγχωνευτεί με τον κύριο φόρο. Αν δεν γίνει αυτό τότε θα πρέπει να αποφασιστεί μια σημαντική αύξηση στο αφορολόγητο ποσό των 250.000 ευρώ, ώστε ακόμη και μετά την αύξηση των αντικειμενικών τιμών όσοι ιδιοκτήτες βρίσκονται σήμερα κάτω από το όριο αυτό να μην το υπερβούν και επιβαρυνθούν και με συμπληρωματικό ΕΝΦΙΑ.


Μιλάμε για καταπληκτική σύλληψη, γι'ακόμη μία φορά. :s_dance
Το πιο γαμάτο είναι πως κάποιοι όντως θα το πιστέψουν. Όπως εγώ πίστεψα το 60%+ αύξηση στις αντικειμενικές που έφαγα στο κεφάλι και βλέπουμε που θα σταματήσει το κοντέρ... Αλλά τι να κάνουμε, να επιβαρύνουμε υπέρμετρα αυτούς που είχαν την ατυχία να βρεθούν με πολλά ακίνητα; Όχι βέβαια, να τα πληρώσουμε εμείς οι υπόλοιποι, μαζί μας θα τα πάρουμε;
:s_wacko :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By GTS
#714389 Eγω δεν καταλαβα τελικα πληρωνεις ή δεν πληρωνεις αντικειμενικη κοντα στην αξια αγορας; Αυτο πρεπει να σε απασχολει αν θελεις να εισαι δικαιος. Εξαλλου στην περιπτωση σου ειναι ευκολος ο υπολογισμος. Τωρα στην δικη μου περιπτωση που αγορασα το 1989 ποιος ξερει τι αξια εχει σημερα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#714393 Εγώ αγόρασα ήδη. Σε πληροφορώ πως αγόρασα κάτω από την αντικειμενική τότε, και τώρα η αντικειμενική είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ απ' όσο αγόρασα. Και έχω αγοράσει πριν 2 χρόνια.
Άρα, κάποιοι είτε όντως έχουν εξομοιώσει τις αντικειμενικές με τις αγοραίες, ή έχουν κάνει λάθος.
Από εκεί και μετά, εξηγώ πως η συγχώνευση των δύο φόρων, είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ πως ευνοεί τις μεγάλες περιουσίες, όχι εμένα που έχω ένα διαμέρισμα (μάλλον πιο σωστά το 50% αυτού).
Προφανώς και όταν αγόρασα ήξερα πως οι αντικειμενικές θ'ανέβουν, χωρίς βέβαια να περιμένω 60% αύξηση.
Είναι προφανές πως η όλη φασούλα δεν γίνεται για κανένα άλλο λόγο παρά να ελαφρυνθούν οι έχοντες πολύ μεγάλη ακίνητη περιουσία.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#721411
Zorz έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πολύ κακομούτσουνο σκαρί, ήταν στην Βάρκιζα πριν λίγες μέρες.


Inverted bow, έχει πολλά με τέτοια πλώρη εδώ πάνω:



Το έχουμε ξανακουβεντιάσει IIRC εδώ πέρα, αυτό το σχήμα πλώρης ήταν αρκετά διαδεδομένο σε πολεμικά πλοία στα τέλη του 19ου - αρχές 20ου αιώνα. Βλ. Γεώργιος Αβέρωφ, HMS Dreadnought κλπ.

Πάντως υπάρχουν και πολύ πιο όμορφα σχέδια:
Εικόνα


Αθλιο σχεδιο και αυτο που εβαλες. Ειδικα σε γιωτ, τα αλλα πλοια με αλλες χρησεις πιθανον να εχουν λογους που ειναι ετσι.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#733859 Σήμερα, ετυχε να ακούσω συζήτηση περί ενοικιάσεως διαμερίσματος , στην περιοχή μου, κοντά στο Α΄Νεκροταφείο:
Ανακαινισμενο πλήρως το 2019, 3ου ορόφου, 105 τμ , όλα τα κομφόρ, πλήν θέσης στάθμευσης, ενώ και η πολυκατοικία είναι συντηρημένη μεν , αλλά του 1968 με 15 διαμερίσματα.
Τιμή: 1.100€ και 4 ενοικια μπροστά! :help:

Ρίχνοντας μιά ματιά στα σχετικά sites, σπίτια με τα ιδια περίπου χαρακτηριστικά, ακουμπάνε τα 1.000€!!!!
Ακόμα και για διάρια 50-65 τμ, ζητάνε 450€ -τιμή "ευκαιρίας" ! :lol:
Και ερωτώ: Τι λέτε ρε παιδιά?
Ποιοί δίνουν σήμερα αυτά τα λεφτά?
Και .... θα τα δίνουν και τον άλλο μήνα, ή ..... :eat:

Δεν ξέρω, δεν ξέρω.... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#733865
dimitrisB έγραψε:Σήμερα, ετυχε να ακούσω συζήτηση περί ενοικιάσεως διαμερίσματος , στην περιοχή μου, κοντά στο Α΄Νεκροταφείο:
Ανακαινισμενο πλήρως το 2019, 3ου ορόφου, 105 τμ , όλα τα κομφόρ, πλήν θέσης στάθμευσης, ενώ και η πολυκατοικία είναι συντηρημένη μεν , αλλά του 1968 με 15 διαμερίσματα.
Τιμή: 1.100€ και 4 ενοικια μπροστά! :help:

Ρίχνοντας μιά ματιά στα σχετικά sites, σπίτια με τα ιδια περίπου χαρακτηριστικά, ακουμπάνε τα 1.000€!!!!
Ακόμα και για διάρια 50-65 τμ, ζητάνε 450€ -τιμή "ευκαιρίας" ! :lol:
Και ερωτώ: Τι λέτε ρε παιδιά?
Ποιοί δίνουν σήμερα αυτά τα λεφτά?
Και .... θα τα δίνουν και τον άλλο μήνα, ή ..... :eat:

Δεν ξέρω, δεν ξέρω.... :s_dunno

Οι τιμές είναι αυτές στις καλές περιοχές. Εδώ στις "μέτριες" οι τιμές ήταν εξωφρενικές πριν από δύο χρόνια όταν εμείς αγοράσαμε σπίτι. Τα έλεγα σε φίλους τότε, που μου έκαναν τους ζόρικους, πως αυτοί βρίσκουν και νοικιάζουν φθηνά και πως είμαι ολίγον βλαξ που αγοράζω σπίτι.
Αυτή την στιγμή τα νοίκια έχουν απογειωθεί ΠΑΝΤΟΥ (δεν γνωρίζω για Δυτ. Αττική, αλλά φαντάζομαι και εκεί σε σχέση με πριν τα ίδια) και οι τιμές που ζητούνται είναι έξω από κάθε λογική, γιατί οι μισθοί είναι ακόμη εκεί που είναι.
Σπίτι άνω των 100 τμ συνήθως είναι 1000€+, ενώ αν έχει και 3 υπνοδωμάτια, βάλτε άλλα 200-300€ στο νερό.
Οι τιμές επίσης πήραν την πολλή ανηφορά και για αγορά, ουσιαστικά αν θέλεις να βρεις κάτω από 2500€ νεόδμητο (για 1ο όροφο συνήθως), θα πας ή πολύ δυτικά, ή πολύ ανατολικά, ή σε υποβαθμισμένες περιοχές ή σε περιοχές με μηδέν πράσινο.

Φίλος αγόρασε νεόδμητο στην Καισαριανή, σε καλή τιμή πριν σχεδόν 1 χρόνο, η τιμή αυτή πλέον δεν υπάρχει πουθενά εκεί γύρω. Σε 5 χρόνια κι αν θα ισορροπήσει, γιατί αυτή την στιγμή κόσμος ψάχνει σπίτι, σπίτια χτίζονται συνεχώς, αλλά όλα πωλούνται στα σχέδια (πολλές φορές πριν καν βγει η άδεια!).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#733872 Τι εννοείς; Προφανώς και δίνουν. Αν έχεις τις προϋποθέσεις, θα πάρεις δάνειο, αν όχι δεν θα πάρεις. Όπως ήταν πάντα. Προφανώς και τα επιτόκια είναι χάλια, αλλά αυτό είναι το τίμημα της κρίσης και των κόκκινων δανείων.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#733877 ακούω για 2.6%επιτοκιο για στεγαστικό μόνο τα άλλα είναι στο Θεό.
επίσης θα το ήθελα για 5-6 χρόνια ώστε να βγαίνει σαν ενοίκιο περίπου με ένα ποσό αρχικό για την αξία του σπιτιού. δεν με ενδιαφέρει καινούριο μέχρι 20ετιας είναι οκ, ώστε να μην κοστίζει πάνω από 2500το μέτρο. σίγουρα διαφωνούν μερικοί εδώ μέσα αλλά έρχονται και οι πληστηριασμοι που θα βάλουν στην αγορά αρκετά ακίνητα σε τιμές χώμα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#733883 3.6% ακουσα για δανειο καλο ειναι. οντως υπαρχει οργασμος απο νεα κτηρια παντου, μεγαλη ζητηση. και τα AirBnB φιλου ειναι γεματα φετος ενω περυσι δεν ηταν.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#733884 2.6% είναι για δάνεια λιγότερο από 20ετία. Το 3.6 είναι για 30 χρόνια και άνω. Τα σπίτια 20 ετίας, δεν είναι απλώς 20 χρόνια πιο παλιά, είναι πολύ χειρότερα ΠΑΝΤΟΥ, σε μονώσεις, σε ανέσεις, σε περίεργες νομιμοποιήσεις, κλπ κλπ.
Το νεόδμητο είναι καθαρό απ' όλα αυτά. Just saying, γιατί εδώ είναι Βαλκάνια.
Εννοείται, οι τιμές στις καλές περιοχές έχουν απογειωθεί και πλέον απευθύνονται σε πολύ χοντρά πορτοφόλια (ή αλλιώς ανθρώπους με πολύ μαύρο χρήμα).

Υπάρχει σχετικό θέμα, θα μεταφέρω τα ποστ εκεί.
viewtopic.php?f=9&t=2736&p=715073
Άβαταρ μέλους
By GTS
#733887
Anonymous Founder έγραψε:2.6% είναι για δάνεια λιγότερο από 20ετία. Το 3.6 είναι για 30 χρόνια και άνω. Τα σπίτια 20 ετίας, δεν είναι απλώς 20 χρόνια πιο παλιά, είναι πολύ χειρότερα ΠΑΝΤΟΥ, σε μονώσεις, σε ανέσεις, σε περίεργες νομιμοποιήσεις, κλπ κλπ.
Το νεόδμητο είναι καθαρό απ' όλα αυτά. Just saying, γιατί εδώ είναι Βαλκάνια.
Εννοείται, οι τιμές στις καλές περιοχές έχουν απογειωθεί και πλέον απευθύνονται σε πολύ χοντρά πορτοφόλια (ή αλλιώς ανθρώπους με πολύ μαύρο χρήμα).

Υπάρχει σχετικό θέμα, θα μεταφέρω τα ποστ εκεί.
https://www.petrolheads.gr/viewtopic.ph ... 6&p=715073


Λογικο ειναι πολυ καλυτερο το νεοδμητο αλλα θα το πληρωνεις μια ζωη. Ποσα χρονια θα κανεις να το ξεπληρωσεις; Και μεχρι να το ξεπληρωσεις και αυτο παλιο θα ειναι.

Εννοεται αν αγοραζα καινουριο θα επερνα απλα για να μην τρεχω αμεσως με ανακαινισεις επισκευες.

Διαφωνω παντως υπαρχουν σπιτια που φτιαχτηκαν τα 90ς και ειναι καλυτερα και σε διαρυθμιση και σε προσανατολισμο και σε πολλα αλλα εκτος απο μονωση αλλα αυτο στο κλιμα της ΑΘηνας δεν ειναι απαραιτητο. Και πολλα τετραγωνικα πολυ αξιολογες κουζινες μπανια κλπ.