Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#712708
Govus έγραψε:ποιος ΘΑ ΤΑ ΕΛΕΓΧΕΙ όλ' αυτά :shifty: ;


Η επιθεώρηση εργασίας που φροντίσαμε να είναι ανύπαρκτη.


GTS έγραψε: υπαρχουν και ΔΥ που περνουν χιλιαδες ευρω τον μηνα (αποσπασμενοι στην ΕΕ κυριως αλλα δεν παυει να ειναι Ελληνες ΔΥ).


Καλά, προφανώς και οι 100-1000 που είναι αποσπασμένοι στην ΕΕ (και προφανώς έχουν πολύ χοντρό βύσμα) δεν αντιπροσωπεύουν ούτε κατά διάνοια τον μέσο ΔΥ... :roll:

Στην Ελλάδα υπάρχουν περίπου 550Κ δημόσιοι υπάλληλοι

Στην ΕΕ εργάζονται σε κοινοβούλιο, κομισιόν και μεταφραστικό περίπου 55Κ άνθρωποι, συν τις διάφορες υπηρεσίες της στις χώρες, που δεν κατάφερα να βρω νούμερα, να πούμε άλλοι 100Κ (πιθανότατα και λιγότεροι). Ας πούμε σύνολο 200Κ άνθρωποι. Οι οποίοι πάνε αναλογικά με τον πληθυσμό της κάθε χώρας. Δηλαδή σε πληθυσμό περίπου 450εκ. ανθρώπων, το ποσοστό των 11εκ Ελλήνων είναι 2,44%, δηλαδή οι Έλληνες υπάληλοι της ΕΕ πρέπει να είναι κάπου 4-5Κ. Αυτοί είναι οι διορισμένοι στην ΕΕ (που μπήκαν μέσω του EPSO) και η Ελληνική κυβέρνηση δεν είχε κανέναν έλεγχο πάνω στη διαδικασία και την επιλογή, ούτε στη μισθοδοσία τους, που είναι κοινή για όλους τους υπαλλήλους της ΕΕ, ανεξαρτήτως εθνικότητας. Οι αποσπασμένοι είναι κυρίως απ' όσο γνωρίζω για βοηθοί ευρωβουλευτών, αντιπροσωπειών, κτλ. Δεν νομίζω να είναι πάνω από 1000... και προφανώς είναι οι κολλητοί του κάθε αρχιπαπάρα.

Άρα εσύ πήρες ένα μη αντιπροσωπευτικό δείγμα και έβγαλες συμπέρασμα τώρα... :roll:

Επίσης, εγώ έχω δει αρκετούς ΔΥ να ζορίζονται οικονομικά. Το δικό σου δείγμα είναι αντιπροσωπευτικό ή το δικό μου; :hmmm:

Αν δούμε όμως ποιος είναι ο μέσος μισθός στο δημόσιο, μάλλον το δικό μου δείγμα είναι πιο αντιπροσωπευτικό... Και 1000 / μήνα (με 12 μισθούς, χωρίς δώρα Πάσχα, Χριστουγέννων αδείας, όπως στον ιδιωτικό τομέα) δεν είναι αρκετά για να έχεις σπιταρόνα, αμαξάρα, κτλ... Άρα οι 20 που ρώτησες είναι ξεκάθαρα μη αντιπροσωπευτικό δείγμα.

Και όχι, δεν πεινάνε οι άνθρωποι (γιατί να χαίρομαι ή να θέλω κάποιος που δουλεύει με πλήρες ωράριο να μην παίρνει μισθό αρκετό για να καλύψει ακόμα και τις πιο βασικές του ανάγκες μου διαφεύγει προς το παρόν, αλλά θα μάθω φαντάζομαι κάποια στιγμή), αλλά 1065 ευρώ / μήνα επί 12 (και όχι επί 14 που είναι στον ιδιωτικό τομέα) δεν φτάνουν για τη ζωάρα που κάνουν τα βύσματα που είναι αποσπασμένα στην ΕΕ (που αυτοί ναι, παίρνουν πολύ περισσότερα). Αλλά οι αποσπασμένοι στην ΕΕ είναι το top 0,0001% της μισθολογικής κλίμακας του δημοσίου και ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ έχουν την παραμικρή σχέση οι απολαβές τους με αυτές του μέσου ΔΥ. :s_whiteflag


Τώρα, αν η λογική κάποιων είναι να γίνουν όλοι χειρότερα και να κολυμπάμε όλοι στα ίδια σκατά, επειδή πολλοί είναι στα σκατά, αντί του να θέλουμε να βελτιωθούν όλοι, δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό. Και φυσικά αυτό είναι παντελώς άσχετο με το ότι το νομοσχέδιο που θα περάσει είναι καταστροφικό για το σύνολο των εργαζόμενων του ιδιωτικού τομέα, μειώνει σημαντικά τις αποδοχές τους και δίνει απίστευτη δύναμη στον εργοδότη να τους κάνει πρακτικά ότι θέλει.

Αλλά, επαναλαμβάνω, ότι σε ένα πράγμα παραδέχομαι τη ΝΔ. Είχε κάνει ξεκάθαρες τις απόψεις της για το τι θα κάνει (με δυο λόγια, θα γ@μήσει ότι έχει απομείνει όρθιο) και το κάνει πράξη. Από τις λίγες κυβερνήσεις που κράτησαν τις προεκλογικές υποσχέσεις τους. Το πρόβλημα είναι πως αυτές οι υποσχέσεις είναι καταστροφικές.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#712846
GTS έγραψε:
NickTG έγραψε:
GTS έγραψε: Υπαρχουν μειωσεις αλλα υπαρχουν και ΔΥ που περνουν χιλιαδες ευρω τον μηνα (αποσπασμενοι στην ΕΕ κυριως αλλα δεν παυει να ειναι Ελληνες ΔΥ).


Χαρακτηριστικά παράδειγμα δημοσίων υπαλλήλων δηλαδή.
Λογικά πρέπει να είναι και οι περισσότεροι αυτοί.

Ειναι πολλοι. Ξερεις εσυ κανενα ΔΥ που πειναει?
Σε γενικες γραμμες οι περισσοτεροι ΔΥ εχουν και καλα σπιτια και πολλαπλα ακινητα και κανουν και καλη ζωη και αγοραζουν και αυτοκινητα καθε μερικα χρονια. Ε ναι μια χαρα ειναι.


Φυσικά και δεν ισχύουν πλέον αυτά που λες. Επί εποχών ΠΑΣΟΚ σαφώς και τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά αλλά τώρα όχι. Σίγουρα οι ΔΥ έχουν ευνοϊκότερες συνθήκες εργασίας (τήρηση ωραρίου, χαλαρότητα, σίγουρος μισθός κλπ) αλλά οι μισθοί είναι κατά πολύ μικρότεροι για να μπορούν να αγοράζουν σπίτια και αυτοκίνητα όπως λες. Να σου θυμίσω επίσης ότι δεν έχουν δώρα εορτών.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#712856 Eπισης είναι γνωστό οτι οι ΔΥ δεν πρέπει να ζουν άνετα, με σπίτια κλπ, αλλά να πεινανε.
Αλλιώς κάτι δεν πάει καλά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#713073
markvag έγραψε:Άρα εσύ πήρες ένα μη αντιπροσωπευτικό δείγμα και έβγαλες συμπέρασμα τώρα... :roll:


Καλωσόρισες στο φόρουμ μας φίλε. Για πέρνα κι από εδώ να μας πεις 2-3 πράγματα για τον εαυτό σου αν θέλεις, πώς σε λένε και τι οδηγείς. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#713115 Aπ΄το τοπικό "ΤΙΣ ΟΙΔΕΝ" και επειδή αφορά σε εργασιακά-αποδοχές ,
cmarin έγραψε:Με νηστεία-πατρις-θρησκεία ΔΕΝ κάνεις οικογένεια
Με 530 του Ζάρα Σκλαβενίτη ΔΕΝ κάνεις οικογένεια
....

συμπληρώνω προς ενημέρωση του φιλοθεάμονος κοινού:
Ούτε με τα 460€ της AEGEAN, συμπεριλαμβανομένων πληρωμών 27 ωρών πτήσεως εσω-εξωτερικού στον ίδιο μήνα , για αεροσυνοδό !!!

:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By markvag
#713171
Zorz έγραψε:
markvag έγραψε:Άρα εσύ πήρες ένα μη αντιπροσωπευτικό δείγμα και έβγαλες συμπέρασμα τώρα... :roll:


Καλωσόρισες στο φόρουμ μας φίλε. Για πέρνα κι από εδώ να μας πεις 2-3 πράγματα για τον εαυτό σου αν θέλεις, πώς σε λένε και τι οδηγείς. :s_howdy



:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#713641 edit mod. Τα γνωστά.[Admin]

Δεν πειράζει, η δεξιά που εμπιστεύονται οι έξυπνοι Έλληνες πολίτες, βάζει για ακόμα μια φορά την σφραγίδα της στην διάλυση της ελληνικής κοινωνίας και οικονομίας

Δώσε πόνο ελληναρα, δώσε πόνο
Άβαταρ μέλους
By Govus
#718246 Όχι και τόσο συναφής η ερώτηση με το θέμα, αλλά όποιος γνωρίζει ας πει μια γνώμη:

Σε λογιστήριο επιχείρησης παροχής υπηρεσιών απασχολούνται σε μόνιμη βάση δύο άτομα ως βοηθοί λογιστού, χωρίς δικαίωμα υπογραφής. Αυτός που "υπογράφει" είναι εξωτερικός λογιστής Α' τάξης κλπ. και κόβει απόδειξη παροχής κάθε μήνα.
Η ερώτηση: στη σύνταξη και τις εργασίες ισολογισμού, όπου ένα σημαντικό κομμάτι της δουλειάς γίνεται από τους βοηθούς, δικαιούνται ΚΑΙ αυτοί επιδόματος ισολογισμού :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#718247
Govus έγραψε:Όχι και τόσο συναφής η ερώτηση με το θέμα, αλλά όποιος γνωρίζει ας πει μια γνώμη:

Σε λογιστήριο επιχείρησης παροχής υπηρεσιών απασχολούνται σε μόνιμη βάση δύο άτομα ως βοηθοί λογιστού, χωρίς δικαίωμα υπογραφής. Αυτός που "υπογράφει" είναι εξωτερικός λογιστής Α' τάξης κλπ. και κόβει απόδειξη παροχής κάθε μήνα.
Η ερώτηση: στη σύνταξη και τις εργασίες ισολογισμού, όπου ένα σημαντικό κομμάτι της δουλειάς γίνεται από τους βοηθούς, δικαιούνται ΚΑΙ αυτοί επιδόματος ισολογισμού :hmmm: ;

Αν δεν υπάρχει στη σύμβαση τους προφανώς και όχι
Και το πιο πιθανό είναι πως δεν υπάρχει σε νέα σύμβαση, μόνο αν έχει ξεμείνει σε καμιά παλιά
Άβαταρ μέλους
By Govus
#718248 Είναι θέμα σύμβασης ή νόμου :hmmm: ;
Κάποτε αν ήταν πάνω από τρία άτομα στο κεντρικό λογιστήριο (ή τέσσερα μαζί με τα υποκαταστήματα) , τότε έπαιρναν όλοι.
Βέβαια, αυτό που λέω ίσχυε πριν 10+ χρόνια, γι' αυτό και ρωτάω αν ξέρετε κάτι παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#718252
Govus έγραψε:Είναι θέμα σύμβασης ή νόμου :hmmm: ;
Κάποτε αν ήταν πάνω από τρία άτομα στο κεντρικό λογιστήριο (ή τέσσερα μαζί με τα υποκαταστήματα) , τότε έπαιρναν όλοι.
Βέβαια, αυτό που λέω ίσχυε πριν 10+ χρόνια, γι' αυτό και ρωτάω αν ξέρετε κάτι παραπάνω.

Έχουν περάσει κάτι μνημόνια.. :whistlink:

Προσωπικά πάντως δεν έχω πάρει ποτέ το συγκεκριμένο επίδομα, όπως ανέφερα μόνο σε παλιά σύμβαση το έχω δει να δίνεται ακόμα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#719515
QsisVTS έγραψε:
Govus έγραψε:Είναι θέμα σύμβασης ή νόμου :hmmm: ;
Κάποτε αν ήταν πάνω από τρία άτομα στο κεντρικό λογιστήριο (ή τέσσερα μαζί με τα υποκαταστήματα) , τότε έπαιρναν όλοι.
Βέβαια, αυτό που λέω ίσχυε πριν 10+ χρόνια, γι' αυτό και ρωτάω αν ξέρετε κάτι παραπάνω.

Έχουν περάσει κάτι μνημόνια.. :whistlink:

Προσωπικά πάντως δεν έχω πάρει ποτέ το συγκεκριμένο επίδομα, όπως ανέφερα μόνο σε παλιά σύμβαση το έχω δει να δίνεται ακόμα

Α ρε govus μου έφερες γούρι!

Τελικά κάτι "σχετικό" πήρα να κάνω κι εγώ καλοκαίρι ο καψερός και ας μην το λέει η σύμβαση μου :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#720806
dimitrisB έγραψε:Aπ΄το τοπικό "ΤΙΣ ΟΙΔΕΝ" και επειδή αφορά σε εργασιακά-αποδοχές ,
cmarin έγραψε:Με νηστεία-πατρις-θρησκεία ΔΕΝ κάνεις οικογένεια
Με 530 του Ζάρα Σκλαβενίτη ΔΕΝ κάνεις οικογένεια
....

συμπληρώνω προς ενημέρωση του φιλοθεάμονος κοινού:
Ούτε με τα 460€ της AEGEAN, συμπεριλαμβανομένων πληρωμών 27 ωρών πτήσεως εσω-εξωτερικού στον ίδιο μήνα , για αεροσυνοδό !!!

:s_whiteflag

Σε συνέχεια αυτού, ιδού και μια επίσημη έρευνα από πολύ σοβαρό και ανεξάρτητο μέσο για τις εργασιακές "πατέντες" μιας εταιρείας που έχει πάρει και 120 εκατομμύρια από το Κράτος. Θα έπρεπε να υπάρχει ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ κάποιος έλεγχος. Τέτοιες πρακτικές είναι ΝΤΡΟΠΗ ειδικά από εταιρείες που απλώνουν χέρι για στήριξη με κρατικά λεφτά.
Πέφτοντας απ’ τα σύννεφα: Η ζωή στην Aegean, τον «ελκυστικότερο εργοδότη» της χώρας
https://www.reportersunited.gr/6148/pef ... is-choras/?
Σύμφωνα με τις μαρτυρίες των εργαζομένων, η εταιρεία χρησιμοποιεί συστηματικά το εξής μοντέλο εργασιακών σχέσεων: Απασχολεί εργαζόμενους με συμβάσεις ορισμένου (σύντομου) χρόνου. Μόλις η σύμβαση τελειώσει, ο εργαζόμενος μένει για ένα μικρό διάστημα χωρίς δουλειά, μέχρι να επαναπροσληφθεί από την εταιρεία με νέα σύμβαση ορισμένου χρόνου. Το ίδιο μοτίβο επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά, ακόμη και για εργαζόμενους που πλέον έχουν συμπληρώσει αρκετά χρόνια υπηρεσίας στην εταιρεία.

Όπως ανέφερε η Χριστίνα (βλ. σημείωση στο τέλος του κειμένου σχετικά με τα ονόματα που χρησιμοποιούνται στο ρεπορτάζ), όταν συμπλήρωναν τρεις διαδοχικές συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή συνολικό χρόνο απασχόλησης 18 μηνών μέσα από συμβάσεις ορισμένου χρόνου, οι αεροσυνοδοί -το πλήρωμα καμπίνας θαλάμου επιβατών- καλούνταν να «παραμείνουν εκτός» για ένα μικρό διάστημα, προτού στη συνέχεια υπογράψουν ξανά σύμβαση (ορισμένου χρόνου και πάλι) με την εταιρεία.

Το διάστημα που εργάστηκε η ίδια στην εταιρεία, χρειάστηκε να ακολουθήσει τη συγκεκριμένη πρακτική δύο φορές. Με βάση τις μαρτυρίες τους, το ίδιο ίσχυε για το σύνολο των πρώην και νυν αεροσυνοδών της Aegean που μίλησαν στο Reporters United..

:s_hang
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#720814 Και φυσικά δεν είναι οι μόνοι που το κάνουν.
Στην Colgate που ήμουν πριν είχαν αρκετό κόσμο έτσι.

Μάλιστα όταν λίγο πριν φύγω ήθελαν να διώξουν κάποιους επειδή τους είχαν με συνεχόμενες συμβάσεις για κάποια χρόνια προκειμένου να μην τους δώσουν τα ψίχουλα που έπρεπε ως αποζημίωση όταν τελείωσε η σύμβαση τους είπαν ότι θα τους πάρουν ξανά, τους πήραν για ένα μήνα, με το απαραίτητο κενό ενδιάμεσα, και τους έδιωξαν έπειτα.

Εννοείτε πως η υπεύθυνη του HR που τα έκανε έφυγε με μπόνους και ευχαριστίες για την επόμενη δουλειά της.