Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#719244
GTS έγραψε:1η δοση 03/08
2η δοση 31/08

τι εργαλειο κοιταμε; το Μοντερνα;


Ναι, Moderna.

Ο αδερφός μου και 2 φίλοι με Moderna είχαν άσχημες παρενέργειες. Εγώ και οι γονείς μου με Pfizer τίποτα, η μάνα μου λίγα δέκατα μόνο. Στον άνθρωπο βέβαια πρέπει να είναι, απλά λέω αυτά που ξέρω από τον περίγυρο μου.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#719249
REALZEUS έγραψε:
GTS έγραψε:1η δοση 03/08
2η δοση 31/08

τι εργαλειο κοιταμε; το Μοντερνα;


Ναι, Moderna.

Ο αδερφός μου και 2 φίλοι με Moderna είχαν άσχημες παρενέργειες. Εγώ και οι γονείς μου με Pfizer τίποτα, η μάνα μου λίγα δέκατα μόνο. Στον άνθρωπο βέβαια πρέπει να είναι, απλά λέω αυτά που ξέρω από τον περίγυρο μου.
Μια από τα ιδια ειναι, με της Moderna να εχει λιγο πιο έντονες παρενέργειες. Αυτα με βαση τα στατιστικά εδω που μονο αυτα τα 2 ειναι διαθέσιμα και η Moderna ειναι η πλειοψηφία.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#719251 Που κανουν Φαιζερ? Επελεξα βασικα διευθυνση στο Προμηθεας στο Μαρουσι γιατι ειναι κοντα στο σπιτι.

Το Προμηθεας Β ειναι στο Περιστερι?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#719252
GTS έγραψε:Που κανουν Φαιζερ? Επελεξα βασικα διευθυνση στο Προμηθεας στο Μαρουσι γιατι ειναι κοντα στο σπιτι.

Το Προμηθεας Β ειναι στο Περιστερι?


στην Κηφισιας ειναι και το Β.Εκει εκανα και εγω φαιζερ.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#719253
REALZEUS έγραψε:
GTS έγραψε:1η δοση 03/08
2η δοση 31/08

τι εργαλειο κοιταμε; το Μοντερνα;


Ναι, Moderna.

Ο αδερφός μου και 2 φίλοι με Moderna είχαν άσχημες παρενέργειες. Εγώ και οι γονείς μου με Pfizer τίποτα, η μάνα μου λίγα δέκατα μόνο. Στον άνθρωπο βέβαια πρέπει να είναι, απλά λέω αυτά που ξέρω από τον περίγυρο μου.


Περιμενα το Pfizer αλλα μου εβγαλε το Moderna. Ισως σπρωχνουν το στοκ.

Πως αλλαζω στο Προμηθεας Β να κανω ισως αλλο?

Edit:

Ακυρωσα και εκλεισα στο Προμηθεας Β στην ιδια διευθυνση οντως ειναι

02/08 Δευτερα
23/08 Δευτερα

Οποτε ειμαστε Φαιζερ, σωστα;

Καλυτερα γιατι θα παρω το πιστοποιητικο εμβολιασμου νωριτερα (ελπιζω χωρις παρενεργειες η προβληματα).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#719254
dimviii έγραψε:
GTS έγραψε:Που κανουν Φαιζερ? Επελεξα βασικα διευθυνση στο Προμηθεας στο Μαρουσι γιατι ειναι κοντα στο σπιτι.

Το Προμηθεας Β ειναι στο Περιστερι?


στην Κηφισιας ειναι και το Β.Εκει εκανα και εγω φαιζερ.
Το Προμηθέας Α κάνει moderna, το Προμηθέας Β κάνει Pfizer. Στην ίδια διευθυνση είναι. Το ένα στο υπόγειο, το άλλο στον πρωτο.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#719255
mirage έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
GTS έγραψε:1η δοση 03/08
2η δοση 31/08

τι εργαλειο κοιταμε; το Μοντερνα;


Ναι, Moderna.

Ο αδερφός μου και 2 φίλοι με Moderna είχαν άσχημες παρενέργειες. Εγώ και οι γονείς μου με Pfizer τίποτα, η μάνα μου λίγα δέκατα μόνο. Στον άνθρωπο βέβαια πρέπει να είναι, απλά λέω αυτά που ξέρω από τον περίγυρο μου.
Μια από τα ιδια ειναι, με της Moderna να εχει λιγο πιο έντονες παρενέργειες. Αυτα με βαση τα στατιστικά εδω που μονο αυτα τα 2 ειναι διαθέσιμα και η Moderna ειναι η πλειοψηφία.


Ε ναι, για πιο έντονες παρενέργειες μίλησα κι εγώ. :) Προσωπικά οι λόγοι που επέλεξα Pfizer ήταν α) ότι τελείωνα με την 2η δόση πιο γρήγορα και β) ήταν πιο κοντά το εμβολιαστικό στο σπίτι μου.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#719273 Εν τω μεταξύ στην Τσεχία

The government has granted two days of paid leave to all civil servants who have been vaccinated against Covid-19. Government employees can use these days off any time until the end of the year, including those who have been previously vaccinated.


Ορίστε, κάνεις και ένα τέτοιο στην Ελλάδα, δίνεις 5 ημέρες και τρέχουν όλοι οι ΔΥ και το κάνουν
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#719278
REALZEUS έγραψε:Ε ναι, για πιο έντονες παρενέργειες μίλησα κι εγώ. :) Προσωπικά οι λόγοι που επέλεξα Pfizer ήταν α) ότι τελείωνα με την 2η δόση πιο γρήγορα και β) ήταν πιο κοντά το εμβολιαστικό στο σπίτι μου.

Το ότι τελειώνεις νωρίτερα δεν σημαίνει ότι και ότι είναι καλύτερο μακροπρόθεσμα. Για το Pfizer-Biontech φαίνεται ότι το μεγαλύτερο μεσοδιάστημα για δίνει καλύτερη μακροχρόνια ανοσία:

https://www.birmingham.ac.uk/news/lates ... ponse.aspx
https://www.bbc.co.uk/news/health-57929953

The findings suggest:

both short and long dosing intervals of the Pfizer vaccine generated strong immune responses overall
a three-week schedule generated fewer of the neutralising antibodies that can bind the virus and stop it infecting cells than a 10-week interval
while antibody levels dipped after the first dose, levels of T-cells - a different type of immune cell - remained high
the longer schedule led to fewer T-cells overall but a higher proportion of a specific type or subset, called helper T-cells, which according to the researchers, supports immune memory
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#719279
Zorz έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Ε ναι, για πιο έντονες παρενέργειες μίλησα κι εγώ. :) Προσωπικά οι λόγοι που επέλεξα Pfizer ήταν α) ότι τελείωνα με την 2η δόση πιο γρήγορα και β) ήταν πιο κοντά το εμβολιαστικό στο σπίτι μου.

Το ότι τελειώνεις νωρίτερα δεν σημαίνει ότι και ότι είναι καλύτερο μακροπρόθεσμα. Για το Pfizer-Biontech φαίνεται ότι το μεγαλύτερο μεσοδιάστημα για δίνει καλύτερη μακροχρόνια ανοσία:

https://www.birmingham.ac.uk/news/lates ... ponse.aspx
https://www.bbc.co.uk/news/health-57929953

The findings suggest:

both short and long dosing intervals of the Pfizer vaccine generated strong immune responses overall
a three-week schedule generated fewer of the neutralising antibodies that can bind the virus and stop it infecting cells than a 10-week interval
while antibody levels dipped after the first dose, levels of T-cells - a different type of immune cell - remained high
the longer schedule led to fewer T-cells overall but a higher proportion of a specific type or subset, called helper T-cells, which according to the researchers, supports immune memory



Αυτά τα δεδομένα βγήκαν τώρα, εγώ ολοκλήρωσα τον εμβολιασμό εδώ και αρκετό καιρό. Στην τελική δεν θα κάτσω να κάνω comparative study, να το βαρέσω και να τελειώνω ήθελα απλά.

Μακάρι να μας κάνουν αναμνηστική (και με νέα εξέλιξη Evo 2, 3 κλπ - σωστά dimvii?) κάθε 6 μήνες, να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#719328 Νωρίς σήμερα και η 2η δόση φάιζερ.
Όλα καλά, ίσα μόνο που ένιωσα την βελόνα να τρυπάει την χοντρόπετσα μου και ένα 8ωρο πλέον απλά να νιώθω μια ελαφρότατη ενοχλησούλα στο σημείο και πέριξ.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#719356 την Πέμπτη έγινε 2η δόση phizer στην κόρη (19) και 1η στον γιο (17).
Ο γιος δεν έχει καταλάβει τίποτα απολύτως, σαν να μην έκανε.λ εμβόλιο. Η κόρη λίγο πονοκέφαλο και ατονία την πρώτη μέρα, σήμερα πολύ καλύτερα.

don't panic
Άβαταρ μέλους
By Serf
#719369 Οι υπεύθυνοι της εταιρίας πρόκειται να προσφέρουν δωρεάν πρόσβαση σε ταινίες, σε πολίτες που έχουν εμβολιαστεί και με τις δυο δόσεις, στέλνοντας το πιστοποιητικό του εμβολιασμού τους στο μειλ info@sirina. tv.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... A.facebook

< Note >