Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#714634
JarnoT έγραψε:Τελικά ο ισχυρισμός ότι πολλοί επέλεξαν pfizer και για τις μικρότερης κλίμακας παρενέργειες μάλλον δεν υφίσταται. Ή, κι αν εν μέρει ισχύει, μάλλον παραπλανήθηκαν από τα δεδομένα σύγκρισης των πρώτων δόσεων.


Για τον φόβο των θρομβώσεων επέλεξαν το Pfizer, όχι για τις υπόλοιπες παρενέργειες (πυρετός, πόνος, κτλ).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#714702
Anonymous Founder έγραψε:Μια χαρά μου φαίνεται: έχεις κάνει εμβόλιο, δεν χρειάζεσαι μάσκα (ούτε self test θα πω εγώ...) σε εσωτερικό χώρο. Δεν έχεις κάνει; Μάσκα (και self test) υποχρεωτικά.

Ούτε καταναγκασμός, ούτε τίποτε, απλή λογική.



Περιστατικό.....!
Συνέβη χθές τό πρωϊ, άνδρας ηλικίας 52 ετών προσήλθε στην κλινική μας για βεβαίωση υγείας μετά από αίτημα της εργοδοσίας του.Σήμερα τό πρωί είχε προγραμματίσει να κάνει τό εμβόλιο.
Μετά τό πέρας της εξέτασης μού ανέφερε ότι πάσχει από τήν νόσο Burger (αποφρακτική θρομβαγγειίτιδα) τού απάντησα ότι ενδεχομένως να εμφανίσει επιπλοκές μετά τήν λήψη του εμβολίου, αμέσως έβαλε τά κλάματα και μού είπε τό γνωρίζω αλλά από τήν εταιρεία μού είπαν ότι είναι υποχρεωτικό,( Δάσκαλος μουσικής μέ ωδείο, μαθητές και πολύ εμπειρία, λόγω Lockdown είχαν χαθεί τά πάντα, τώρα θά πήγαινε σέ κρουαζιερόπλοιο )
σέ παρακαλώ βοήθησε με ενώ έκλαιγε μέ λιγμούς,η αλήθεια είναι ότι παρ'οτι έχω δεί πολλά στη ζωή μου αιφνιδιάστηκα, πρέπει νά δουλέψω έχω ανάγκη μού έλεγε κλαίγοντας, σκέφτηκα ο Χορτάτος τον πεινασμένο ποτέ δέν τόν καταλαβαίνει.
Ναί θά τό τακτοποιήσω εγώ τού είπα μέ δυνατή φωνή, δεν ξέρω γιατί η φωνη μου βγήκε έτσι, από θυμό, από αγανάκτηση για τό πώς έχουν καταντήσει έτσι τούς ανθρώπους σήμερα οι νεοφιλελεύθερες πολιτικές,η γιατί δέν είχα καταλάβει τό τί έκρυβε μέσα του αυτός ο άνθρωπος, και τόν έβλεπα και εγώ σαν ένα απλό αριθμό,όπως μας βλέπουν σήμερα οι πολιτικοί και όλα αυτά τά σκουπίδια πού βγαίνουν στά κανάλια μέρα νύχτα και προπαγανδίζουν τήν πραγματεία τους, και όταν συμβαίνει το μηραίο από τίς εγκληματικές τους αμέλειες, ήταν παράπλευρη απώλεια, είμαστε σέ πόλεμο με τόν αόρατο εχθρό λέει συνεχώς ο κ.Μητσοτάκης ο οποίος δέν έχει γνωρίσει ποτέ τί πάει νά πεί φτώχεια.
Έχεις τό τηλέφωνο του υπεύθυνου τόν ρώτησα μού απήντησε ναί,τον πήρε και μίλησα μαζί του, ένας κύριος ευγενέστατος και με πλήρη κατανόηση σέ ένα λεπτό τακτοποιήθηκαν όλα,ο άνθρωπος άλλαξε αμέσως όψη, δεν ήξερε πώς να μέ ευχαριστήσει, έκανα αυτό πού έπρεπε τού είπα δεν έκανα τίποτα το σπουδαίο, για αυτόν όμως ήταν η ίδια η ζωή.
Τό αναφέρω ως περιστατικό για να καταλάβετε σέ τί ψυχολογική βία έχουν περιέλθει σήμερα αρκετοί συμπολίτες μας, καί πώς η απόγνωση έχει κυριεύσει ψυχή και μυαλό, και είναι διατεθειμένοι να θυσιάσουν και τήν ίδια τους τήν ζωή γιατί νά επιβιώσουν.
Λέτε ο ιός τής πείνας νά είναι πιό θανατηφόρος;
Σίγουρα Ναί......!

https://www.facebook.com/photo?fbid=162 ... 2362773024
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#714704
Ove20 έγραψε:Εχουμε και επισήμως ανοσία. Βγάλαμε και το πιστοποιητικό μας.


Εύγε σε κάθε ήρωα που έκανε τσάμπα το πειραματόζωο για να κυκλοφορούμε εμείς ελεύθεροι. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#714706 Εχεις καταντήσει πιο γραφικός από τη Σαντορίνη. Κούρασες.

Οι γονείς σου και αυτοί πειραματόζωα? Εσύ δεν ήταν να το κάνεις αλλά έφαγες άκυρο? Τι πουλάς τώρα ειρωνεία?
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#714708 Γιατί νευρίασες ψυχούλα μου; Νόμιζα ότι ήταν ημέρα χαράς σήμερα για σένα. :(

Ναι, ο πατέρας μου είναι επίσης πειραματόζωο. Του το λέω κάθε μέρα.
Η μητέρα μου δεν το έκανε. Το ακύρωσε ένα μήνα πριν και δεν θα το κάνει γενικά (ευτυχώς).

Εγώ βασικά ποτέ δεν το ήθελα αλλά είχα ξεχάσει τι είχα περάσει. Το θυμήθηκα στο παρά 5’.
Και βασικά νόμιζα θα έδιναν προνόμια. Αν έδιναν, θα είχαν όντως ξεπουλήσει.
Τι προνόμια; Μάσκα πουθενά. Μέσα έξω. Γήπεδα, συναυλίες, θέατρα, σινεμά. Κανένα κλείσιμο. Κανένα ωράριο. Ταξίδια παντού.
Σε θέλω ήρεμο αλλά τίποτα από αυτά δεν έγινε.

Για αυτό είσαι πειραματόζωο λοιπόν. Γιατί δεν θα κάνεις τίποτα από αυτά. Δεν θα κάνεις τίποτα διαφορετικό από εμένα. Και η πλάκα είναι ότι στα έγραφα όλο τον χειμώνα. Τώρα θα σε κοροϊδεύω εγώ τον επόμενο. :)
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#714710 Γιατί νευριάζω? Είσαι σοβαρός τώρα? Μας έχει πρήξει όλο το χειμώνα με τις αρλουμποθεωρίες σου. Νισάφι να με αποκαλείς και πειραματόζωο.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#714711
Giuseppe Busso έγραψε:Γιατί νευρίασες ψυχούλα μου; Νόμιζα ότι ήταν ημέρα χαράς σήμερα για σένα. :(

Ναι, ο πατέρας μου είναι επίσης πειραματόζωο. Του το λέω κάθε μέρα.
Η μητέρα μου δεν το έκανε. Το ακύρωσε ένα μήνα πριν και δεν θα το κάνει γενικά (ευτυχώς).

Εγώ βασικά ποτέ δεν το ήθελα αλλά είχα ξεχάσει τι είχα περάσει. Το θυμήθηκα στο παρά 5’.
Και βασικά νόμιζα θα έδιναν προνόμια. Αν έδιναν, θα είχαν όντως ξεπουλήσει.
Τι προνόμια; Μάσκα πουθενά. Μέσα έξω. Γήπεδα, συναυλίες, θέατρα, σινεμά. Κανένα κλείσιμο. Κανένα ωράριο. Ταξίδια παντού.
Σε θέλω ήρεμο αλλά τίποτα από αυτά δεν έγινε.

Για αυτό είσαι πειραματόζωο λοιπόν. Γιατί δεν θα κάνεις τίποτα από αυτά. Δεν θα κάνεις τίποτα διαφορετικό από εμένα. Και η πλάκα είναι ότι στα έγραφα όλο τον χειμώνα. Τώρα θα σε κοροϊδεύω εγώ τον επόμενο. :)
Και κάποιος γνωστός μου κορόιδευε και στο τσακ γλύτωσε από του χάρου τα δόντια όταν εισήχθη στο νοσοκομείο στη ΜΕΘ με κορωνοιο. Μετά την κατάπιε τη γλώσσα και την υπεροψία του . 42 νεότατος υγιέστατος χωρίς προβλήματα υγείας. Με τι χαρά εμβολιαστηκε δεν περιγράφεται .

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#714712
Ove20 έγραψε:Γιατί νευριάζω? Είσαι σοβαρός τώρα? Μας έχει πρήξει όλο το χειμώνα με τις αρλουμποθεωρίες σου. Νισάφι να με αποκαλείς και πειραματόζωο.


Φυσικά και είσαι. Και με χαρτί. Εγώ είμαι ψεκασμένος είπαμε, αλλά η διαφορά μας είναι ότι δεν έχω χαρτί. Εσύ κάνε το κορνίζα.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#714714 Τελικά δεν κατάλαβα ο υπεύθυνος ήταν στην αρχή κακός και ανυποχώρητος, αλλά μετά μπήκε στη μέση ο γιατρός και έγινε καλός και ευγενέστατος;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#714715
Giuseppe Busso έγραψε:
Ove20 έγραψε:Γιατί νευριάζω? Είσαι σοβαρός τώρα? Μας έχει πρήξει όλο το χειμώνα με τις αρλουμποθεωρίες σου. Νισάφι να με αποκαλείς και πειραματόζωο.


Φυσικά και είσαι. Και με χαρτί. Εγώ είμαι ψεκασμένος είπαμε, αλλά η διαφορά μας είναι ότι δεν έχω χαρτί. Εσύ κάνε το κορνίζα.


Aν δεν σε έκλειναν ως επιχείρηση και δεν πληττόσουν οικονομικά όλα αυτά που μας αραδιάζεις δεν θα τα σκεφτόσουν καν να τα κάνεις copy-paste. Ασε το παραμύθι τώρα. Δεν έχει δράκο. Πραγματικά σου εύχομαι να μην κολλήσεις. Γιατί η ζωή είναι μία. Δεν έχουμε άλλη.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#714719
Giuseppe Busso έγραψε:Γιατί νευρίασες ψυχούλα μου; Νόμιζα ότι ήταν ημέρα χαράς σήμερα για σένα. :(

Ναι, ο πατέρας μου είναι επίσης πειραματόζωο. Του το λέω κάθε μέρα.
Η μητέρα μου δεν το έκανε. Το ακύρωσε ένα μήνα πριν και δεν θα το κάνει γενικά (ευτυχώς).

Εγώ βασικά ποτέ δεν το ήθελα αλλά είχα ξεχάσει τι είχα περάσει. Το θυμήθηκα στο παρά 5’.
Και βασικά νόμιζα θα έδιναν προνόμια. Αν έδιναν, θα είχαν όντως ξεπουλήσει.
Τι προνόμια; Μάσκα πουθενά. Μέσα έξω. Γήπεδα, συναυλίες, θέατρα, σινεμά. Κανένα κλείσιμο. Κανένα ωράριο. Ταξίδια παντού.
Σε θέλω ήρεμο αλλά τίποτα από αυτά δεν έγινε.

Για αυτό είσαι πειραματόζωο λοιπόν. Γιατί δεν θα κάνεις τίποτα από αυτά. Δεν θα κάνεις τίποτα διαφορετικό από εμένα. Και η πλάκα είναι ότι στα έγραφα όλο τον χειμώνα. Τώρα θα σε κοροϊδεύω εγώ τον επόμενο. :)

Μπουσε δεν ειναι οπαδικο το θεμα! Μην αντιδρας σαν γαβρος! Δεν ειμαστε εμεις και εσεις...
Ο καθενας κανει τις επιλογες του και πορευεται με αυτες, ουτε κριτικη θελει ουτε καζουρα το συγκεκριμενο θεμα!
Δυστυχως ειναι ζωης και θανατου... Χανονται ζωες, χανονται πατερες, μητερες, αδερφια και συζυγοι ειτε γιατι δεν εμβολιαστηκαν και λιωσανε στις εντατικες ειτε γιατι εμβολιαστηκαν και προεκυψαν παρενεργειες!

Αυτο που κανεις ειναι το ιδιο καταπτυστο, ελεεινο και τρισαθλιο με αυτους που εγραφαν στον γιατρο αντιεμβολιαστη που πεθανε απο κοβιντ τα σχολια κατω απο τις φωτογραφιες του προφιλ του!!
Η ιστορια θα δειξει ποιος εκανε τη σωστη επιλογη, αν υπηρχε σωστη και λαθος επιλογη στο συγκεκριμενο διλλημα! Μεχρι τοτε σεβασμος στις επιλογες των αλλων...
ΟΛΟΙ ΤΖΟΚΕΡΑΚΙ ΤΟ ΡΙΞΑΜΕ!! Να το θυμασαι αυτο...