Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#714623
sknipper έγραψε:
Ποδηλάτες της συμφοράς, ρίχτε και καμιά ματιά στα δόλια τα λαστιχάκια σας πότε πότε.... :innocent:


ΚΑΘΕ φορά έλεγχο και τεζάρισμα στα 6.5 bar. Όταν λέμε κάθε, ιεροτελεστικα πριν φορέσω κράνος
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#714627
JimClark έγραψε:
sknipper έγραψε:
Ποδηλάτες της συμφοράς, ρίχτε και καμιά ματιά στα δόλια τα λαστιχάκια σας πότε πότε.... :innocent:


ΚΑΘΕ φορά έλεγχο και τεζάρισμα στα 6.5 bar. Όταν λέμε κάθε, ιεροτελεστικα πριν φορέσω κράνος


Εννοείται σε κάθε βόλτα τσεκαρω τα λάστιχα. Και πάντα θέλουν.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#714653
JimClark έγραψε:
sknipper έγραψε:Ποδηλάτες της συμφοράς, ρίχτε και καμιά ματιά στα δόλια τα λαστιχάκια σας πότε πότε.... :innocent:
ΚΑΘΕ φορά έλεγχο και τεζάρισμα στα 6.5 bar. Όταν λέμε κάθε, ιεροτελεστικα πριν φορέσω κράνος
6,5 bar = 94 PSI πω πω, πολύ σκληρό είναι αυτό, κανένα 25άρι λάστιχο θα έχεις για να θέλει τόση πίεση. Θα σου φεύγουν τα σφραγίσματα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#714776 ναι , 700χ25. Σφραγίσματα όχι, δεν έχω άλλως τε, αλλά μια πιο κομφορτ σέλλα τη σκέφτομαι να πω την αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#714833
JimClark έγραψε:ναι , 700χ25. Σφραγίσματα όχι, δεν έχω άλλως τε, αλλά μια πιο κομφορτ σέλλα τη σκέφτομαι να πω την αλήθεια.
Έχεις πλήρως κάρμπον παλουκόσελο; Βοηθάει.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#714917 Όχι δεν έχω φουλ καρμπόν παλουκόσελλο, το μεταλλικό βοηθάει στην απόσβεση των κλανιώνε μου. :lol:

Μη με βάζεις τώρα μέτοχο στα τοπικά derby... (τοπικά όπως topic).

Μια πουτανάφερες όμως, απο το παλουκόσελλο και την (όση) μάκα μαζεύει έχω ένα θόρυβο που στην αρχή νομιζα ότι ήταν σε κάποιο μέρος της μετάδοσης. Με μια λίπανση με 2 φσιτ σπρέι σιλικόνης, εξαφανίζεται.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#716722 Λέω να κατεβάσω ποδήλατο στην Αθήνα. Κούρσα. Θα μένω κέντρο Τι προτείνετε;
-φόρτωμα στο αμάξι και άφιξη σε κάποιο απόμακρο μερος και βουρ των χιλιομέτρων ή
-υπάρχει κάποια επιλογή (φαρδιών χωρις πολλά πολλά φανάρια) οδών που μπορεί κάποιος να πάρει χρησιμοποιήσει χωρίς να βάζει τη ζωή του σε κίνδυνο και να μη προκαλεί έμφραγμα στην κίνηση για να κάνει π.χ. 50 60 χλμ;

Π.χ. θα είμαι πέριξ Συγγρού τελικά ως κατοικία. Μπαίνει ποδηλάτης στη Συγγρού ή θα είναι προοίμιο για πρωτοσέλιδο;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#716740 Εχει παραδρομο η συγγρου σε ολο της το μηκος. Οποτε υπαρχει ασφαλης τροπος. Βεβαια που και που πετυχαινεις και καποιον πανω στον κανονικο δρομο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#716743 Κατεβαίνεις την Συγγρού από τον παράδρομο και φτάνεις παραλία. Εκεί έχει μπόλικο χώρο και ασφαλή, σε κάποια σημεία βέβαια βολεύει να κατεβείς στον δρόμο (όπως οι περισσότεροι). Σε ώρες μη αιχμής, η παραλιακή είναι μια χαρά, δεν έχει πολύ κόσμο και μπορείς να φτάσεις αρκετά μακριά με το ποδήλατο (πχ Βάρκιζα). Είναι η πιο δημοφιλής διαδρομή μάλλον, αλλά να την αποφύγεις ΣΚ, έχει πολύ κόσμο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#716746 Επισης μπορει να βγει παραλια απο τον κεντρικο της νεας σμυρνης πχ, οπου με την κουρσα λογικα θα ακολουθει μια χαρα την κινηση
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#716750
JimClark έγραψε:Λέω να κατεβάσω ποδήλατο στην Αθήνα. Κούρσα. Θα μένω κέντρο Τι προτείνετε;
-φόρτωμα στο αμάξι και άφιξη σε κάποιο απόμακρο μερος και βουρ των χιλιομέτρων ή
-υπάρχει κάποια επιλογή (φαρδιών χωρις πολλά πολλά φανάρια) οδών που μπορεί κάποιος να πάρει χρησιμοποιήσει χωρίς να βάζει τη ζωή του σε κίνδυνο και να μη προκαλεί έμφραγμα στην κίνηση για να κάνει π.χ. 50 60 χλμ;

Π.χ. θα είμαι πέριξ Συγγρού τελικά ως κατοικία. Μπαίνει ποδηλάτης στη Συγγρού ή θα είναι προοίμιο για πρωτοσέλιδο;


Αναβυσσος - ναός Ποσειδωνα(Σούνιο) - Λαύριο - Συντερινα - Αναβυσσος

Το κάνω με τρεκινγκ, με κούρσα θα είναι ευκολο
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#716834 Πιάνεις παραλιακή όπως σου είπαν από τον παράδρομο και πας πας πας. Συναντιέσαι και με τον Χ Λάππα και πάτε μαζί μέχρι όσο αντέξετε (Σούνιο). Τις κατάλληλες ώρες θα πετύχεις κι άλλους ποδηλάτες, είναι κλασική διαδρομή.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#716835 Έλα με το καλό και θα τα βρεις (και θα τα κάνεις) όλα. Άλλοτε θα πας από το σπίτι σου για πεταλάκι προς Σούνιο, άλλοτε θα παρκάρεις στη Βούλα/Βάρκιζα και θα πας από κει. Άλλοτε θα ανέβεις στην Πάρνηθα. Θα δικτυωθείς και με άλλους από το ΦουΜπού/cyclist forum, όλα καλά.