Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#714554 Thunderbird, αρκεί να είναι σε IMAP στημένα τα email και να χρησιμοποιούνται ακριβώς οι ίδιοι κωδικοί message tags
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#714555
Dimitris_P έγραψε:Thunderbird, αρκεί να είναι σε IMAP στημένα τα email και να χρησιμοποιούνται ακριβώς οι ίδιοι κωδικοί message tags
Πώς γίνεται αυτό; Σε imap είμαι , thunderbird κτλ τι άλλο πρέπει να κάνω;

Επίσης , διαβάζω στο support του thunderbird πως ζητάνε πολλοί χρήστες τη δυνατότητα synchronization αλλά η μόνη λύση είναι το ένα pc να διαβάζει το thunderbird profile του άλλου.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#714570 Η αλήθεια είναι ότι σε όλα τα pc που έχω το ίδιο email έχω ακριβώς το ίδιο profile γιατί τα πέρναγα με αντιγραφή. Νομίζω δλδ, 99% είναι έτσι. Οπότε λες λόγω αυτού να ενημερώνονται τα tags σε όλα τα pc ; Θα το τσεκάρω για τα profile και θα επανέλθω. Πάντως αν ταγκάρω ένα email θα ταγκαριστεί και στα άλλα pc
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#714579
Dimitris_P έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι σε όλα τα pc που έχω το ίδιο email έχω ακριβώς το ίδιο profile γιατί τα πέρναγα με αντιγραφή. Νομίζω δλδ, 99% είναι έτσι. Οπότε λες λόγω αυτού να ενημερώνονται τα tags σε όλα τα pc ; Θα το τσεκάρω για τα profile και θα επανέλθω. Πάντως αν ταγκάρω ένα email θα ταγκαριστεί και στα άλλα pc
Ναι ρε παιδί μου.

Έχω ένα email που έχω για να λαμβάνω παραγγελίες από το eshop.

Το βλέπουν δύο χρήστες.

Θέλω όταν κάποιος χρήστης κάνειια ενέργεια , να ταγκαρει το συγκεκριμένο email παραγγελίας (πχ pending, προς τιμολόγηση) και να το βλέπει και ο άλλος χρήστης ταυτόχρονα (ώστε να μη χρειάζεται κάποια άλλη διευκρίνιση)
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#714583
kubiak έγραψε:Το tag syncing θα ήταν πολύ ωραίο αλλά δε νομίζω να γίνεται...
Έτσι βλέπω στο forum του mozilla.

Γι'αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιος email client που να το υποστηρίζει
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#714598
saxon_747 έγραψε:
kubiak έγραψε:Το tag syncing θα ήταν πολύ ωραίο αλλά δε νομίζω να γίνεται...
Έτσι βλέπω στο forum του mozilla.

Γι'αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιος email client που να το υποστηρίζει
Και να έχει τις δυνατότητες του thunderbird και να είναι και δωρεάν;

Λίγο δύσκολο...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#714753 Σχετικά με το Thunderbird
από αυτά που διαβάζω πρέπει πρώτα να βεβαιωθείς (πώς θα μου πεις βέβαια.. λέει παρακάτω) ότι τα tags σώζονται στον IMAP server
IMAP
Thunderbird tries to store tags on the server using IMAP keywords. If the IMAP server doesn't support that it will store lags locally in the .msf file for the folder. That means that another PC can not see the labels.

A quick and dirty way to test where tags are stored would be to exit Thunderbird and delete the .msf file, and see if the tags disappeared. A more sophisticated way is to log into the IMAP account and to check whether the PERMANENTFLAGS server response to the SELECT command contains \* (see RFC 3501).This page explains how to manually connect to an IMAP server.

Thunderbird 1.5.x uses Labels instead of tags but stores them in the same way.

For sharing tags with another PC (or Thunderbird using a different profile) you need to have defined the same tags to see them. Thunderbird appears to have hard coded support for five tags that mimic the old labels. If you use one of those tags on another PC and delete those five tags on your PC you can still see the tags in the remote folder though they will not be colored. It will display the tags in the folder listing but won't list them in the expanded header when you read the message.
Κώδικας: Επιλογή όλωνhttp://kb.mozillazine.org/Tags


έπειτα, το clue είναι ότι τα tags που φτιάχνεις στο ένα pc/profile, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τα ορίσεις
και στο άλλο thunderbird installation για να τα αναγνωρίζει.
Εκεί θα πρέπει να βάλεις το χεράκι σου στο user.js αρχείο του υπολογιστή που δεν έχει τα tags και να προσθέσεις τα tags του άλλου(που βρίσκονται στο prefs.js αρχείο)
Κώδικας: Επιλογή όλωνhttps://superuser.com/questions/983401/import-export-or-retrieve-thunderbird-tags-from-imap-server
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#714797
Red Garland έγραψε:έπειτα, το clue είναι ότι τα tags που φτιάχνεις στο ένα pc/profile, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τα ορίσεις
και στο άλλο thunderbird installation για να τα αναγνωρίζει.
Εκεί θα πρέπει να βάλεις το χεράκι σου στο user.js αρχείο του υπολογιστή που δεν έχει τα tags και να προσθέσεις τα tags του άλλου(που βρίσκονται στο prefs.js αρχείο)
Κώδικας: Επιλογή όλωνhttps://superuser.com/questions/983401/import-export-or-retrieve-thunderbird-tags-from-imap-server


Υπάρχει ήδη στο μενού δυνατότητα για διαχείριση tags. Message->Tags->Manage tags. Απλώς πρέπει να μπουν ακριβώς τα ίδια και στα 2-3 pc
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#715117 οποιος εχει gpu και θελει ενα μικρο pc η amd θα βγαλει defected(ελλατωματικη igpu) xbox-x με ryzen 2 kits
https://www.amd.com/en/desktop-kits/amd-4700s
στην ουσια ειναι ενας 3700
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#715162 Πήρα ένα raspberry 4 , βασικά το ήθελα να σετ άρω το octaprint αλλά γενικά παίζει αξιοπρεπώς σαν desktop για βασικές λειτουργίες

Φυσικά του έβαλα και μια μικρή noctua και 3D printed κουτάκι
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#717442 Στο android τηλέφωνό μου χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το quickpic για πρόγραμμα εμφάνισης φωτογραφιών κλπ. Αλλά τον τελευταίο χρόνο κάτι δεν πάει καλά και έχει αλλάξει και δεν κάνει όσα πριν και δεν βρίσκω τις φωτό μοθ βγάζει διαφημίσεις κλπ.
Ποιο άλλο πρόγραμμα gallery προτείνετε; Δωρεάν εννοείται.