Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#705934 Αργη καυση στο καψυλιο!
Μπορει να συμβει και στα οπλα χειρος!
Απ τις πιο επικινδυνες καταστασεις, επειδη ακριβως συμβαινει σπανιως, αν δεν το εχεις παντα στο μυαλο σου ωστε να περιμενεις λιγο μετα την αφλογιστια πριν ανοιξεις το οπλο ή προσπαθησεις να το επαναοπλισεις.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#706001
Dodger έγραψε:Χριστιανοί;


Και Δωδεκαθεϊστής γινόμουν εκείνη τη στιγμή. :omg:


Y.V έγραψε:Αργη καυση στο καψυλιο!


Αυτό ακριβώς Γιάννη μου. Φαντάσου τώρα σε αφλογιστία βλήματος πυροβόλου, όπου η διαδικασία προβλέπει την χρήση και των 5 πυροδοτήσεων του άρματος!!! :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#706037
REALZEUS έγραψε:
Dodger έγραψε:Χριστιανοί;


Και Δωδεκαθεϊστής γινόμουν εκείνη τη στιγμή. :omg:


Y.V έγραψε:Αργη καυση στο καψυλιο!


Αυτό ακριβώς Γιάννη μου. Φαντάσου τώρα σε αφλογιστία βλήματος πυροβόλου, όπου η διαδικασία προβλέπει την χρήση και των 5 πυροδοτήσεων του άρματος!!! :whistlink:

για φαντασου να ηταν απο καμια παλια παρτιδα 30-40+ χρονια πισω και να ειχε κρυσταλοποιηθει οπως την επαθε ο ρικ με το SLAP round :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#706182
cabala10 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
Dodger έγραψε:Χριστιανοί;


Και Δωδεκαθεϊστής γινόμουν εκείνη τη στιγμή. :omg:


Y.V έγραψε:Αργη καυση στο καψυλιο!


Αυτό ακριβώς Γιάννη μου. Φαντάσου τώρα σε αφλογιστία βλήματος πυροβόλου, όπου η διαδικασία προβλέπει την χρήση και των 5 πυροδοτήσεων του άρματος!!! :whistlink:

για φαντασου να ηταν απο καμια παλια παρτιδα 30-40+ χρονια πισω και να ειχε κρυσταλοποιηθει οπως την επαθε ο ρικ με το SLAP round :lipsealed:


Ήταν περίπου 10ετίας, 105 χλστ, APFSDS. Αυτά είναι ηλεκτρικής πυροδότησης, όχι με χτύπημα σφύρας/ακίδας σε καψύλιο. Αλλά αν σου τύχει η στραβή...
Χρόνια πολλά ρε Γιάννη!
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#706197
REALZEUS έγραψε:
cabala10 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
Dodger έγραψε:Χριστιανοί;


Και Δωδεκαθεϊστής γινόμουν εκείνη τη στιγμή. :omg:


Y.V έγραψε:Αργη καυση στο καψυλιο!


Αυτό ακριβώς Γιάννη μου. Φαντάσου τώρα σε αφλογιστία βλήματος πυροβόλου, όπου η διαδικασία προβλέπει την χρήση και των 5 πυροδοτήσεων του άρματος!!! :whistlink:

για φαντασου να ηταν απο καμια παλια παρτιδα 30-40+ χρονια πισω και να ειχε κρυσταλοποιηθει οπως την επαθε ο ρικ με το SLAP round :lipsealed:


Ήταν περίπου 10ετίας, 105 χλστ, APFSDS. Αυτά είναι ηλεκτρικής πυροδότησης, όχι με χτύπημα σφύρας/ακίδας σε καψύλιο. Αλλά αν σου τύχει η στραβή...
Χρόνια πολλά ρε Γιάννη!

χρονια πολλα και σε σενα αναμενουμε σημερα τα της halkbank να γελασουμε και αλλο με τους τουρκους
128 δις χαμενα
χτες μαθαμε οτι 159 τονοι χρυσου εχουν κανει φτερα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#707829 Το έβλεπα κι εγώ και σκεφτόμουν τι έχουν κάνει πάλι οι άτιμοι οι ισραηλινοι.

Το συγκεκριμένο σύστημα θα μπει και στις νέες τους κορβετες Saar 6 για προστασία μέχρι τα 40χλμ, οι οποίες παρεμπιπτόντως φαντάζουν ιδανικές για εμάς.



< >
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#708876 Οβίδα πυροβολικού ήταν;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#708882 Είχα ακούσει ανάλογο περιστατικό, για τους γείτονες της γιαγιάς μου το 1940, όπου είχε φτάσει το βλήμα στο υπόγειο (εκεί που κρύβονταν η οικογένεια), χωρίς ευτυχώς να εκραγεί. Δεν περίμενα ότι μπορεί να συμβεί το ίδιο σήμερα, με ένα σύγχρονο βλήμα!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#710697 Κατά πάσα πιθανότητα το παραπάνω βλήμα ήταν άδειο, ως προειδοποίηση.

Με αυτά και με αυτά άνοιξα το σεντούκι και τι βρήκα...; Περιμένω τον dimik να το βρει. Οι κ.κ. Συνάδελφοι dbekos και Monman, παρακαλούνται να μην το μαρτυρήσουν.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#710700 Σωστός ο κ. Y.V. Το πάνω μισό του περιβλήματος του APFSDS, του λεγόμενου Ειδικού Διατρητικού, κατά το παράγγελμα βολής. Armour Piercing Fin Stabilised Discarding Sabot. Αυτό απορρίπτεται μετά από 200 μέτρα περίπου και μένει το penetrator/penetrating rod.

Το δε πλήρες Αρχικό Παράγγελμα Βολής έχει ως εξής:
ΑΠΜΑ: Πυροβολητή. Στόχος!!!
ΠΑΜΑ: Ειδον.
ΑΠΜΑ: Τηλεμέτρηση Laser, Δυναμική Εκτροπή Πυροβόλου. Πυρ!!!
ΠΑΜΑ: Βάλλω τώρα!!!
ΑΠΜΑ: Στόχος εβλήθη!!! Γεμιστή, ειδικόν (ή κοίλο, ή εκρηκτικόν, ή λευκού φωσφόρου, αν θέλουμε να παραβιάσουμε καμία σύμβαση πολέμου...)
ΓΕΜΑ: Πλήρες.

Αυτό όμως δεν χρησιμοποείται στην πράξη. Στην πράξη έχει ως εξής:
ΑΠΜΑ: Στόχος
ΠΑΜΑ: Είδον
ΑΠΜΑ: Πυρ!
ΠΑΜΑ: Βάλλω τώρα!
ΑΠΜΑ: Στοχος (ή επανάληψη βολής αν δεν εβλήθη). Γεμιστή, ειδικόν!
ΓΕΜΑ: Πλήρες.

Το αγαπημένο μου όμως έχει ως εξής: (Το τελευταίο έχει αυξημένο συντελεστή δυσκολίας στα Leo 2Α4 / 1 A5 / M48 A5 MOLF, καθότι ο Αρχηγός (ΑΠΜΑ) δεν έχει κομβίο Δυναμικής Εκτροπής. Στα Leo 2 A6 HEL δεν θυμάμαι, γιατί είχα κάνει ελάχιστες βολές, αλλά νομίζω ότι είχε)
ΑΠΜΑ: Στόχος. Βολή από εμένα. Βάλλω τώρα! Εβλήθη! Γεμιστή ειδικόν.
ΓΕΜΑ: Πλήρες.
Άβαταρ μέλους
By glf
#710711 Σε βιντεάκια έχω δει ότι είναι 3 τεμάχια που καλύπτουν τη ράβδο και αποχωρίζονται.
Τώρα που το ξαναβλεπω αυτό είναι 2 τεμάχια ε;