Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#708815 οοοοuu... απο ιδεες υπαρχουν ατελειωτες στο ιντερνετ
συνδιαζεις με αλλα υλικα (πχ ρουλεμαν πακιμαδια κτλ ) και μπορεις να φτιαξεις τα παντα

θα ξεκινουσα απο ανταπτορες θηκουλες για οργανωση εργαλεια καλωδια κτλ
διακοσμητικα με μοντερνα σχηματα κτλ ειναι πιο ψαγμενα , αργοτερα
Άβαταρ μέλους
By GTS
#708817 Στο youtube ειδα οτι φτιαχνουν remote control airplanes με αυτη την μεθοδο. Φανταζομαι και drone θα μπορουσες να φτιαξεις. Και πατινι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708818 To θέμα είναι τι θέλεις εσύ να φτιάξεις, όχι τι φτιάχνουν οι υπόλοιποι. Εννοείται πως έχει 1000άδες εφαρμογές. Πατίνι, σίγουρα πάντως όχι, ή μάλλον ναι, αλλά δεν θ'άντεχε το βάρος ούτε παιδιού.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#708827 Ανάλογα τι πληρώνεις παίρνεις. Υπάρχουν και 3D εκτυπωτές που χρησιμοποιούν τιτάνιο.... Μια χαρά πατίνι φτιάχνεις.
Στα κριτήρια επιλογής εκτός από το μέγεθος, ποιότητα λογισμικού, ευκολία χρήσης, κατασκευή, κοινό πουυποστηρίζει-εξελίσσει κλπ δωρεάν είναι και το τί είδους υλικό δέχονται. Αριθμό "χρωμάτων", μεγέθη, υλικά κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708871 Υπάρχουν φθηνοί 3D εκτυπωτές που δέχονται τέτοια υλικά; Έχω μείνει πολύ πίσω, νόμιζα πως αυτά είναι επαγγελματικά εργαλεία.
I stand corrected που λένε και στο χωριό μου.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#708872
Anonymous Founder έγραψε:Υπάρχουν φθηνοί 3D εκτυπωτές που δέχονται τέτοια υλικά; Έχω μείνει πολύ πίσω, νόμιζα πως αυτά είναι επαγγελματικά εργαλεία.
I stand corrected που λένε και στο χωριό μου.
E, όχι βέβαια, αυτοί είναι αρκετών χιλιάδων ευρώ...
Αλλά και για τον οικιακό χρήστη προσφέρονται πλέον και άλλα πέρα από το βασικό υλικό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#708873 Φίλος με εκτυπωτή του 500ρικου τον κουβαλήσε στο γραφείο μου έκανε επίδειξη τυπώνοντας ένα μπρελόκ, το οποίο χρειάστηκε και καμιά ώρα.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι σε αυτή την φάση είναι ακόμα ένα παιχνίδι που απαιτεί πολλές ώρες αν πεις ότι θα σχεδιάζεις μόνος σου τα αντικείμενα και η πρακτική του αξία αν δεν ασχολείσαι σοβαρά είναι μηδαμινή. Πιο πολύ wow factor έχει σε αυτή την κατηγορία "οικιακών" εκτυπωτών και πιστεύω το βαριέσαι γρήγορα.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#708874 Συμφωνώ με τον προηγούμενο. Για τους περισσότερους είναι γκατζετάκι-παιχνιδάκι χωρίς πραγματική ανάγκη.
Για λίγους έχει πραγματική αξία εφόσον σχεδιάζουν και κατασκευάζουν συγκεκριμένα πράματα που χρειάζονται και που δεν υπάρχουν ή είναι δυσεύρετα ή ακριβά. Αλλά όπως πάντα έτσι γίνεται και η επέκταση στην αγορά, έτσι ακούγεται το προϊόν μέχρι να βελτιωθεί και κάποια στιγμή να γίνει οικιακή συσκευή.
Το φαντάζομαι σαν φούρνο μικροκυμάτων (αλά σταρ τρέκ) που θα σου φτιάχνει όχι μόνο φαγητό αλλά και ό,τι άλλο χρειάζεσαι πχ φτιάξε μου ένα ποντίκι για τον υπολογιστή μου, φτιάξε ένα mp3 player, ρακέτα, μπάλα, συναρμολογούμενο έπιπλο κλπ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#709386 Οσο θυμαμαι τελευταια δεν εχω ξανα παρει η ξεκινησει κατι που να ειναι τοσο χασιμο αλλα και ενδιαφερον και να με εχει ενθουσιασει

Το να παρεις το μηχανημα ειναι μονο η αρχη, οπως ερχεται αφου το συναρμολογησεις δε μπορεις να τυπωσεις τιποτα της προκοπης ... θελει παρα πολλα settings και σε hardware βιδωματα alignments κτλ αλλα και σε software
πολλα κομματια θελουν αναβαθμιση πανω στον εκτυπωτη, και τα τυπωνεις μονος σου !! how cool is that.... εννοειται σου ερχονται ολα τα sci-fi βιβλια στο μυαλο περι von Neumann μηχανων

υπαρχει μεγαλη βιβλιοθηκη με ετοιμα σχεδια, μερικα απαιτητικα τεχνικα (πχ ενα πολυπλοκο ρουλεμαν με αρκετα γραναζια που τυπωνεται ως ενα κομματι και με λιγη πιεση στην αρχη σπανε οι συνδεσμοι και λειτουργουν ολα μεσα !!!!) η αισθητικα πχ μοντερνα βαζα με κατι τρελα σχεδια

Εγω εχω κολλησει ομως με τις δικες μου ιδεες ... εφαγα ωρες να κανω refresh σε CAD software (το free OnShape χρησιμοποιω ) και τρεχει το μυαλο τωρα με 1000 για κατι πατεντες που παντα ηθελα να κανω σπιτι αυτοκινητο. modding για τα PC των παιδιων (οτι μπορεις να τυπωσεις keycaps δικα σου ; :metalo: ) κτλ... επισης τα διαφορα υλικα εκτυπωσης εχουν αλλο αποτελεσμα, αλλες ιδιοτητες (ελαστικοτητα, αντοχες ) , δεχονται διαφορετικη post επεξεργασια βαψιμο η οχι, γυαλισματα κτλ ... κατι φανταστικα μεταλλικα , αλλα διαφανα , και η λιστα δε σταματα...

Το βλεπω μεγαλη χρονο παγιδα σα χομπι... αρχικα θα ασχοληθω με το optimization του εκτυπωση καθεαυτου (OCD...) ειναι ατελειωτη υποθεση με μικρα εξαρτηματα ... ενα απο τα επομενα ειναι να αλλαξω τους ανεμιστηρες ολους με μικρες noctua για απολυτη ησυχια μιας και τα μοτερ ειναι πολυ αθορυβα ετσι και αλλιως πλεον, οι ανεμιστηρες μονο κανουν λιγο φασαρια ... μετα με καποια εμπειρια ηδη σε functionality θα αρχισω να κοιταω και αισθητικα το αποτελεσμα και να το βελτιωσω

να μην το εχω αυτο απο την αρχη της καραντινας περσυ..... :(
Άβαταρ μέλους
By GTS
#709879 Ξερει καποιος το Mac OS X? Εχω καποια κρυμμενα αρχεια που δημιουργηθηκαν μετα την αποτυχια του λογισμικου της Sony (μετα απο τα πολλα χρηματα που εχω δωσει σε προιοντα της τελευταια 20 χρονια με ανταμειβει με πολλαπλα προβληματα) να καθαρισει προσωρινα αρχεια κατα την διαρκεια ενος video editing πριν μερικα χρονια.

Στην αρχη ηταν πρπ 80 γκιγκα τωρα 45 γκιγκα αυτα τα αρχεια που τα λεει 'Αλλα' σε μεγεθος δισκου 120 γκιγκα.

Οταν ανοιγω το δεντρο με τα αρχειο στο Μacintosh HD βλεπω το συνολικο ογκο των 75 γκιγκα που περιλαμβανει 45 Αλλα και τα υπολοιπα συστημα εφαρμογες και πραγματικα αρχεια γυρω στα 30 γκιγκα. Αλλα οταν αναπτυσω το δενδρο δεν μπορω να δω καθολου πως μοιραζονται τα 75 γκιγκα γιατι καθε φολντερ δεν εχει τον συνολικο ογκο του. Οσο και να αναπτυσσω διαφορα φολντερς μπορω να δω τα αρχεια τους και το μεγεθος τους αλλα δεν μπορω να βρω τα ζητουμενα γκιγκα.

Ξερει κανενας τι παιζει;
Άβαταρ μέλους
By skous
#709911
GTS έγραψε:Ξερει καποιος το Mac OS X? Εχω καποια κρυμμενα αρχεια που δημιουργηθηκαν μετα την αποτυχια του λογισμικου της Sony (μετα απο τα πολλα χρηματα που εχω δωσει σε προιοντα της τελευταια 20 χρονια με ανταμειβει με πολλαπλα προβληματα) να καθαρισει προσωρινα αρχεια κατα την διαρκεια ενος video editing πριν μερικα χρονια.

Στην αρχη ηταν πρπ 80 γκιγκα τωρα 45 γκιγκα αυτα τα αρχεια που τα λεει 'Αλλα' σε μεγεθος δισκου 120 γκιγκα.

Οταν ανοιγω το δεντρο με τα αρχειο στο Μacintosh HD βλεπω το συνολικο ογκο των 75 γκιγκα που περιλαμβανει 45 Αλλα και τα υπολοιπα συστημα εφαρμογες και πραγματικα αρχεια γυρω στα 30 γκιγκα. Αλλα οταν αναπτυσω το δενδρο δεν μπορω να δω καθολου πως μοιραζονται τα 75 γκιγκα γιατι καθε φολντερ δεν εχει τον συνολικο ογκο του. Οσο και να αναπτυσσω διαφορα φολντερς μπορω να δω τα αρχεια τους και το μεγεθος τους αλλα δεν μπορω να βρω τα ζητουμενα γκιγκα.

Ξερει κανενας τι παιζει;
Για να μην μπλεξεις με terminal

https://daisydiskapp.com

Πιθανως με το trial να κανεις δουλεια


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#710290 Για πρώτη εκτύπωση βγήκε αρκετά καλό
Εικόνα

Καθόμουνα και κοιταγα με το φακό να βάζει τα layers…. Κάπως έτσι πρέπει να κοίταγε ο πρωτόγονος άνθρωπος τη φωτιά τις πρώτες φορές …..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#710293 Καλοδούλευτος. Τι αγόρασες τελικά; Τυπωνει μόνο ABS ή και αλλα υλικά;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#710318 Πήρα ενα απο τα πιο γνωστα μοντελα της αγορας γιατι εχει φοβερο community με πολυ υλικο να μελετησεις

Ender 3 V2

https://www.amazon.de/gp/product/B07FFT ... UTF8&psc=1
Εικόνα

τυπωνει διαφορα υλικα , προς το παρον θα ασχοληθω με το PLA που ειναι το πιο ευκολο
εχω παρει βασικα υλικα, μαυρο, ενα ζουζουνι και ενα μεταλλικο για αρχη :yahoo: